
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 лютого 2018 р.м.ОдесаСправа № 815/4867/17
Категорія: 3 Головуючий в 1 інстанції: Левчук О. А.
Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді - Вербицької Н.В.,
суддів - Джабурії О.В.,
- Кравченка К.В.,
при секретарі судового засідання - Пятіної В.В.,
за участю представника позивача ОСОБА_2,
представника відповідача Левенця А.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_4 на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 16 листопада 2017 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_4 до Головного управління Національної поліції в Одеській області, за участю третьої особи - начальника управління превентивної діяльності Головного управління Національної поліції в Одеській області Іщенко Івана Володимировича про визнання протиправними дії та скасування висновку,-
В С Т А Н О В И Л А :
21 вересня 2017 року ОСОБА_4 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просив:
- визнати протиправними дії управління превентивної діяльності Головного управління Національної поліції в Одеській області (далі - ГУНП в Одеській області) щодо складення висновку від 30.08.2017 року про анулювання дозволу № НОМЕР_1 на право позивача зберігання пристрою травматичної дії «Скат 1 РкМ» калібр 45, № НОМЕР_4 та дозволу № НОМЕР_2 на право позивача зберігання та носіння мисливського нарізного карабіну «Форт 202» калібр 7,62х39мм, НОМЕР_3;
- скасувати висновок від 30.08.2017 року про анулювання зазначених дозволів на право позивача зберігати та носити зброю,
- зобов'язати управління превентивної діяльності ГУНП в Одеській області повернути ОСОБА_4 дозвіл № НОМЕР_1 на право зберігання пристрою травматичної дії «Скат 1 РкМ» калібр 45 НОМЕР_4 та дозвіл № НОМЕР_2 на право зберігання та носіння мисливського нарізного карабіну «Форт 202» калібр 7,62х39 НОМЕР_3.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що на думку ОСОБА_4, відсутні законні підстави для анулювання дозволів на право зберігання та носіння зброї. Посилання ГУ НП в Одеській області на те, що відносно ОСОБА_4 відкрито кримінальне провадження та повідомлено про підозру, на думку позивача, не є належною підставою для анулювання дозволів. Крім того, відповідачем помилково у оскаржуваному висновку зазначено про скасування дозволу НОМЕР_2 на право зберігання та носіння мисливського нарізного карабіну "Форт 202", калібр 7, 62Ч39 мм, НОМЕР_3, в той час як такий позивачу не видавався, а видавався дозвіл на вказану зброю за НОМЕР_5.
Відповідач заперечував проти позову, зазначаючи, що висновок про анулювання дозволів позивача прийнято у зв'язку з повідомленням ОСОБА_4 про підозру у скоєнні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 статтею 296 КК України, а саме хуліганство, грубе порушення громадського порядку з мотивів явної неповаги до суспільства, що супроводжувалося особливою зухвалістю, пов'язане з опором представникові влади, який виконує обов'язки з охорони громадського порядку, який припиняв хуліганські дії. Висновок про анулювання позивачу дозволів на носіння та зберігання зброї складений у відповідності до вимог закону. На підставі викладеного відповідач просив у позові відмовити.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 16 листопада 2017 року в задоволені адміністративного позову відмовлено.
Не погоджуючись із прийнятим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить зазначену постанову скасувати та прийняту нову, якою задовольнити його позовні вимоги в повному обсязі. Зокрема, апелянт зазначає, що відповідачем при проведенні перевірки за схоронністю предметів, матеріалів і речовин, на які поширюється дозвільна система, не було складено акту про виявлення порушення зберігання пристрою травматичної дії, що є порушенням Інструкції про порядок виготовлення, придбання, зберігання, обліку, перевезення та використання вогнепальної, пневматичної і холодної зброї, пристроїв вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, та зазначених патронів, а також боєприпасів до зброї та вибухових матеріалів, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ № 622 від 21.08.1998 року. Крім того, позивач підтримує всі наведені ним доводи в адміністративному позові.
Заслухавши доповідача, дослідивши доводи апеляційної скарги, матеріали справи, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом першої інстанції встановлено та з матеріалів справи вбачається наступне.
27.11.2013 року УГБ ГУ МВС України в Одеській області ОСОБА_4 видано дозвіл № НОМЕР_1 на право зберігання та носіння зброї пристріл для відстрілу патронів гумовими кулями Скат 1 РкМ калібр 45 № НОМЕР_4, дійсний до 27.11.2016 року (а.с. 79, 122).
25.10.2016 року, відповідно до заяви ОСОБА_4, МВС України продовжено термін дії дозволу № НОМЕР_1 строком до 27.11.2019 року (а.с. 88, 34).
28.10.2016 року відповідно до заяви ОСОБА_4, Національною поліцією України видано дозвіл НОМЕР_5 на право зберігання, носіння мисливського нарізного карабіну "Форт 202", калібр 7, 62х39 мм, НОМЕР_3, строком дії до 28.10.2019 року (а.с. 35, 76, 121).
Згідно даних управління превентивної діяльності ГУ НП в Одеській області після надходження особової справи власника дозволу на право зберігання та носіння мисливського нарізного карабіну "Форт 202", калібр 7, 62х39 мм, НОМЕР_3 ОСОБА_4 взято на облік та надано обліковий номер дозволу НОМЕР_2, інформація щодо зброї внесено до бази ІІПС ГУ НП в Одеській області - "Зареєстрована зброя" (а.с. 117-125).
27.08.2017 року слідчим СВ Приморського ВП в м. Одеса ГУ НП в Одеській області повідомлено ОСОБА_4 про підозру у скоєнні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 345 КК України, а саме умисне заподіяння працівникові правоохоронного органу побоїв, легких тілесних ушкоджень у зв'язку з виконанням цим працівником службових обов'язків (а.с. 66-68).
28.08.2017 року слідчим СВ Приморського ВП в м. Одеса ГУ НП в Одеській області повідомлено ОСОБА_4 про підозру у скоєнні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 296 КК України, тобто хуліганство, грубе порушення громадянського порядку з мотивів явної неповаги до суспільства, що супроводжувалося особливою зухвалістю, пов'язане з опором представникові влади, який виконує обов'язку з охорони громадянського порядку, який припиняв хуліганські дії (а.с. 62-65).
30.08.2017 року начальником управлінням превентивної діяльності Головного управління Національної поліції в Одеській області затверджено висновок про анулювання дозволів на право зберігання та носіння пристрою вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими кулями, мисливського нарізного карабіну, мисливської гладкоствольної рушниці, виданих ОСОБА_4 (а.с. 69-70).
Відмовляючи в задоволені позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що висновок від 30.08.2017 року про анулювання дозволу №11497 на право зберігання пристрою травматичної дії "Скат 1 РКМ" калібр 45, № НОМЕР_4, та дозволу НОМЕР_2 на право зберігання та носіння мисливського нарізного карабіну "Форт 202", калібр 7, 62х39 мм, НОМЕР_3, громадянина ОСОБА_4, прийнято у відповідності до вимог Інструкції, затвердженої наказом МВС України від 21 серпня 1998 року № 622.
Судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції, враховуючи наступне.
Відповідно до п.21 ч.1 ст.23 Закону України «Про Національну поліцію» поліція відповідно до покладених на неї завдань, крім іншого, здійснює контроль за дотриманням фізичними та юридичними особами спеціальних правил та порядку зберігання і використання зброї, спеціальних засобів індивідуального захисту та активної оборони, боєприпасів, вибухових речовин і матеріалів, інших предметів, матеріалів та речовин, на які поширюється дозвільна система органів внутрішніх справ.
Відповідно до п.8 ч.1 ст.31 Закону України «Про Національну поліцію» поліція може застосовувати такі превентивні заходи, крім іншого, перевірка дотримання вимог дозвільної системи органів внутрішніх справ.
Згідно з п.9 Положення про дозвільну систему, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.1992 року № 576, видача дозволів в тому числі на вогнепальну зброю (нарізну воєнних зразків, несучасну стрілецьку, спортивну, навчальну, охолощену, мисливську нарізну і гладкоствольну), бойові припаси до неї, холодну зброю, пристрої вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, та зазначені патрони, встановлюється у порядку, визначеному МВС.
Наказом Міністерства внутрішніх справ України № 622 від 21 серпня 1998 року затверджено Інструкцію про порядок виготовлення, придбання, зберігання, обліку, перевезення та використання вогнепальної, пневматичної і холодної зброї, пристроїв вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, та зазначених патронів, а також боєприпасів до зброї та вибухових матеріалів (далі - Інструкція №622).
Наказом МВС України від 29.12.2015 року № 1644 «Про реалізацію повноважень Національної поліції України з видачі та анулювання дозволів» відповідно до Закону України від 23.12.2015 року № 901-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з прийняттям Закону України «Про Національну поліцію», Закону України «Про Національну поліцію», постанови Кабінету Міністрів України від 28.10.2015 року № 877 «Про затвердження Положення про Національну поліцію» наказано: 1) ужити організаційних заходів з реалізації Закону України від 23.12.2015 року № 901-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з прийняттям Закону України «Про Національну поліцію» в частині покладення на органи Національної поліції повноважень з видачі та анулювання дозволів на придбання, зберігання, носіння, перевезення і використання зброї, спеціальних засобів індивідуального захисту та активної оборони, боєприпасів, вибухових речовин і матеріалів, інших предметів, матеріалів та речовин, щодо зберігання і використання яких установлено спеціальні правила, порядок та на які поширюється дія дозвільної системи органів внутрішніх справ, а також на відкриття та функціонування об'єктів, де вони зберігаються чи використовуються, діяльність стрілецьких тирів, стрільбищ невійськового призначення та мисливських стендів, підприємств і майстерень з виготовлення та ремонту зброї, спеціальних засобів індивідуального захисту та активної оборони, боєприпасів, магазинів, у яких здійснюється їх продаж, піротехнічних майстерень, пунктів вивчення матеріальної частини зброї, спеціальних засобів індивідуального захисту та активної оборони, правил поводження з ними та їх застосування; 2) до врегулювання на законодавчому рівні повноважень органів Міністерства внутрішніх справ України при виконанні Національною поліцією України повноважень, передбачених пунктом 1 цього наказу, застосовувати норми, визначені наказом Міністерства внутрішніх справ від 18.10.1993 року № 642 «Про заходи щодо виконання постанови Кабінету Міністрів України від 07.09.1993 року № 706 «Про затвердження Положення про порядок продажу, придбання, реєстрації, обліку і застосування спеціальних засобів самооборони, заряджених речовинами сльозоточивої та дратівної дії», зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 28.10.1993 року за № 163, наказом Міністерства внутрішніх справ від 21.08.1998 року № 622 «Про затвердження Інструкції про порядок виготовлення, придбання, зберігання, обліку, перевезення та використання вогнепальної, пневматичної, холодної і охолощеної зброї, пристроїв вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, та патронів до них, а також боєприпасів до зброї, основних частин зброї та вибухових матеріалів», зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 07.10.1993 року за № 637/3077, та наказом Міністерства внутрішніх справ від 13.06.2000 року № 379/ДСК, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 11.10.2000 року за № 696/4917.
Враховуючи викладене, судова колегія вважає вірним висновок суду першої інстанції про наявність повноважень у відповідача для анулювання дозволів, за наявності законних підстав.
Відповідно до абз.6 глави 4 Інструкції № 622, органам поліції надано право анулювати дозволи на придбання, зберігання та носіння зброї, основних частин зброї та пристроїв, видані громадянам, у випадках, передбачених пунктом 5.1 глави 5 цього розділу, в якому серед переліку підстав для відмови громадянам у видачі дозволів на придбання, зберігання та носіння зброї зазначена така обставина, як повідомлення такій особі про підозру або складення щодо такої особи повідомлення про підозру, яке не вручене внаслідок не встановлення її місця знаходження.
Аналіз наведеного дає підстав для висновку, що відповідно до Інструкції № 622 дозвіл анулюється з тих самих підстав, з яких і відмовляється у видачі дозволу на придбання, зберігання та носіння зброї.
Враховуючи викладене, судова колегія вважає помилковими доводи апелянта, що главою 4 Інструкції № 622 встановлений вичерпний перелік підстав для анулювання дозволу, серед яких відсутня така підстава як повідомлення про підозру, а п.5.1. Інструкції № 622 лише визначає підстави для відмови у наданні дозволу.
Відповідно до п.12.21 інструкції № 622, у разі анулювання дозволу на зберігання та носіння вогнепальної зброї (разом із основними частинами зброї - за наявності), пневматичної та холодної, охолощеної зброї, пристроїв органом поліції виноситься мотивований висновок про анулювання дозволу на їх зберігання (додаток 23), який затверджується начальником органу поліції. У цьому висновку викладаються підстави прийняття такого рішення.
Враховуючи, що за обставинами справи 27.08.2017 року та 28.08.2017 року слідчим СВ Приморського ВП в м. Одеса ГУ НП в Одеській області повідомлено ОСОБА_4 про підозру у скоєнні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 345 КК України, та ч. 3 ст. 296 КК України (а.с. 62-68), судова колегія приходить до висновку, що складання відповідачем 30.08.2017 року висновку про анулювання ОСОБА_4 дозволів на право зберігання та носіння пристрою вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими кулями, мисливського нарізного карабіну, мисливської гладкоствольної рушниці, прийнято у відповідності до закону.
Доводи апелянта щодо необхідності в даному випадку складання відповідачем акту, відповідно до п.3.4. та п.3.5 глави III, які встановлюють перевірку умов зберігання зброї, судова колегія вважає такими, що не відносяться до предмету спору та дослідження обставин справи, оскільки в даному випадку підставою для скасування позивачу дозволів слугував факт повідомлення ОСОБА_4 про підозру у скоєнні кримінальних правопорушень, а не проведення інспекторами дозвільної системи та дільничними офіцерами поліції обстеження об'єктів дозвільної системи.
Щодо доводів апелянта в частині зазначення невірного номеру дозволу в оскаржуваному висновку, судова колегія зазначає наступне.
Як вбачається з листа управління превентивної діяльності № 20/3718 від 08.11.2017 року, дозвіл № НОМЕР_5 на право зберігання та носіння мисливського нарізного карабіну «Форт - 202» калібр 7,62х39 мм № НОМЕР_3 позивачу видавав департамент превентивної діяльності НП України. Після надходження зазначеної особової справи до управлінням превентивної діяльності ГУ НП в Одеській області, ОСОБА_4 взято на облік як власника мисливського нарізного карабіну, та надано обліковий номер дозволу № НОМЕР_2 з внесенням інформації до ІІПС ГУНП в Одеській області (а.с.117-122). Саме вказаними обставинами відповідач пояснює зазначення у висновку номеру дозволу НОМЕР_2, а не НОМЕР_5, що не виключає обставин отримання ОСОБА_4 дозволу на право зберігання та носіння мисливського нарізного карабіну та не спростовує змісту оскаржуваного висновку від 30.08.2017 року.
Враховуючи, що управління превентивної діяльності ГУНП в Одеській області склало висновок від 30.08.2017 року про анулювання дозволів на право зберігання та носіння пристрою вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими кулями, мисливського нарізного карабіну, мисливської гладкоствольної рушниці, виданих ОСОБА_4, на підставі закону та у межах наданих повноважень, суд першої інстанції вірно відмовив у задоволенні позову.
Підстав для скасування чи зміни постанови суду першої інстанції колегія суддів не вбачає, а доводи апеляції вважає такими, що висновків суду не спростовують.
Керуючись ст.ст. 308, 310, 315, 316, 321,322,325, 329 КАС України, судова колегія -
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу ОСОБА_4 - залишити без задоволення.
Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 16 листопада 2017 року - залишити без змін.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст постанови складений та підписаний колегією суддів 15 лютого 2018 року.
Головуючий: Н.В.Вербицька
Суддя: О.В.Джабурія
Суддя: К В.Кравченко