Постанова № 72285933, 13.02.2018, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.02.2018
Номер справи
340/528/17
Номер документу
72285933
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 лютого 2018 рокуЛьвів№ 876/11235/17

Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді – Гулида Р.М.,

суддів – Кузьмича С.М., Улицького В.З.,

при секретарі судового засідання – Дробот М.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Косівського об'єднаного Управління Пенсійного Фонду України Івано-Франківської області на постанову Верховинського районного суду Івано-Франківської області від 09 жовтня 2017 року (Головуючий суддя: Бучинський А.Б., смт. Верховина) у справі за позовом ОСОБА_1 до Косівського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України Івано-Франківської області про визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИЛА:

ОСОБА_1 звернувся з позовом до Косівського ОУПФ України Івано-Франківської області про визнання протиправними дій при нарахуванні йому пенсійного забезпечення та зобов'язання перерахувати йому державну пенсію відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із врахуванням, що вона не може бути нижчою від прожиткового мінімуму та дорахувати до пенсійного забезпечення пенсію за втрату здоров'я та підвищення за проживання в гірському населеному пункті починаючи з 20.03.2017р. та провести її виплату із врахуванням виплачених сум.

В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що він учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, ліквідатор другої категорії, перебуває на обліку в Косівському ОУПФУ Івано-Франківської області, і має право на компенсації та пільги, встановлені Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». З розпорядження №114465 від 04.09.2017 про перерахунок його пенсії, він дізнався, що пенсія йому призначена на загальних умовах відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Вважає, що відповідач не врахував його право на соціальний захист як ліквідатора другої категорії, і що відповідно до ст.49 Закону № 796-ХІІ він має право на дві пенсії - державну (пільгову по віку з набуттям 50 років) та за втрату здоров'я. Крім того, ст.26 Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено право на пільгові пенсії по віку за наявності страхового стажу не менше 15 років. Вказує що його пенсія не може бути нижчою 1779.38 грн (1247 грн + 170.82 + гірська надбавка (1312х20/100). Вважає такі дії Косівського об'єднаного управління ПФУ Івано- Франківської області протиправними, а тому просить адміністративний позов задовольнити.

Постановою Верховинського районного суду Івано-Франківської області від 09 жовтня 2017 року - позов задоволено частково.

Визнано неправомірними дії Косівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області при нарахуванні розміру пенсійного забезпечення ОСОБА_1.

Зобов'язано Косівське об'єднане Управління Пенсійного Фонду України Івано- Франківської області, здійснити перерахунок основної пенсії ОСОБА_1 у розмірі, не нижчому ніж розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, відповідно до ч.І ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», починаючи з 20 березня 2017 року, провести її виплату з врахуванням виплачених сум.

В задоволенні решти позовних вимог відмовлено за їх безпідставністю.

Постанову суду в частині виплати ОСОБА_1 пенсії у розмірі, не нижчому ніж розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, відповідно до ч.І ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, починаючи з 20 березня 2017 року з врахуванням проведених виплат пенсії, у межах суми стягнення за один місяць, допущено до негайного виконання.

Не погодившись з зазначеним судовим рішенням, Косівське ОУПФ України Івано-Франківської області подало апеляційну скаргу до Львівського апеляційного адміністративного суду, в якій просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою в задоволенні позову відмовити.

В обґрунтування доводів апеляційної скарги зазначає, що приймаючи оскаржувану постанову суд першої інстанції порушив норми матеріального права, а допущена упереджена оцінка зібраних доказів та довільне трактування законодавства за текстом постанови, не відповідає фактичним обставинам справи, що призвело до неправильного вирішення справи по суті позовних вимог.

Особи, які беруть участь в справі, в судове засідання не з’явилися, хоча були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, тому відповідно до ч.4 ст. 229, ч.2 ст. 313 КАС України суд розглядає справу за їхньої відсутності без здійснення фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Заслухавши доповідача - суддю Львівського апеляційного адміністративного суду, дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін, мотивуючи це наступним.

Судом першої інстанції встановлено, що згідно з розпорядженням №114465 від 04.09.2017, ОСОБА_1 отримує пенсію за віком в розмірі 949 грн. 00 коп., з яких: 0,00 грн - пенсія за віком, 595,29 грн. - доплата до прожиткового мінімуму, 170.82 грн. - додаткова пенсія за втрату здоров'я потерпілим внаслідок ЧК 2 категорія згідно ст.51 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», 150.00 грн. - надбавка на дітей до 18 років (а.с. 5).

Косівським ОУПФУ в Івано-Франківській області позивачу в перерахунку пенсії відмовлено з тих підстав, що йому призначено пенсію за віком відповідно до норм Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» де повний стаж становить для чоловіків 35 років. При первинному призначенні пенсії ОСОБА_1 не подано довідок передбачених Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Згідно посвідчення категорії 2 серії А №330781 від 15.07.1994, ОСОБА_1 являється учасником ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС і має право на пільги і компенсації, встановлені Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796 -XII від 28.02.1991 року (а.с. 4).

З копії розпорядження відповідача від 12.12.2016 встановлено, що ОСОБА_1 з 19.10.2016 призначено пенсію за віком на загальних підставах згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Його трудовий стаж на час призначення пенсії становив 17 років 1 місяць 27 днів, розмір пенсії 949 грн.

Суд першої інстанції позов задовольнив частково з тих підстав, що дії апелянта щодо відмови в перерахунку пенсії позивачу є протиправними.

Відповідно до ст.46 Конституції України, - пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Згідно з ст. 17 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» до числа основних державних соціальних гарантій включаються: мінімальний розмір заробітної плати; мінімальний розмір пенсії за віком; неоподатковуваний мінімум доходів громадян: розміри державної соціальної допомоги та інших соціальних виплат.

Основні державні соціальні гарантії, які є основним джерелом існування, не можуть бути нижчими від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Приписами ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. У разі виплати застрахованій особі довічної пенсії, передбаченої цим Законом, мінімальний розмір пенсії за віком у солідарній системі зменшується на розмір зазначеної пенсії.

За наявності страхового стажу меншої тривалості, ніж передбачено частиною першою цієї статті, пенсія за віком встановлюється в розмірі, пропорційному наявному страховому стажу, виходячи з мінімального розміру пенсії за віком.

Відповідно до п.2 постанови Кабінету Міністрів України № 265 від 26.03.2008 «Деякі питання пенсійного забезпечення громадян» установлено, що у разі, коли щомісячний розмір пенсійних виплат, державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам, крім осіб, зазначених у пункті 1 цієї постанови (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат, встановлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною), не досягає 949 гривень, таким особам надається щомісячна державна адресна допомога у сумі, що не вистачає до зазначеного розміру.

Позивач скористався правом на достроковий вихід на пенсію.

Чинним законодавством в імперативному порядку встановлено, що мінімальний розмір пенсії за віком повинен відповідати розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Пункт 2 Постанови КМ України №265 від 26.03.2008 «Деякі питання пенсійного забезпечення громадян» не може братись до уваги, оскільки такі норма підзаконного акту не може суперечити ст.46 Конституції України та Законам України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії», «Про прожитковий мінімум», «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та позбавляти особу її конституційного права на належний рівень життя, який не може бути нижчим від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Згідно з ст.7 Закону України "Про державний бюджет України на 2017 рік" встановлено прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність: з 1 січня 2017 року - 1247 гривень, з 1 травня - 1312 гривень, з 1 грудня - 1373 гривні.

Частиною 3 статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 28 нього Закону (крім пенсіонерів, які працюють (провадять діяльність, пов'язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування). Перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму. Пенсіонерам, які працюють (провадять діяльність, пов'язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування), після звільнення з роботи або припинення такої діяльності пенсія перераховується з урахуванням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, який встановлений на лату звільнення з роботи або припинення такої діяльності.

З аналізу ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", яка є імперативною, слід прийти до висновку, що підставою для перерахунку пенсії є встановлення нового розміру прожиткового мінімуму, а перерахунок проводиться з дня встановлення цього мінімуму.

Відтак, з врахуванням зазначеного колегія суддів констатує, що нарахування та виплату ОСОБА_1 основної пенсії за віком проведено відповідачем без дотриманням рівня прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, що не відповідає приписам Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії».

Поряд з цим необхідно зазначити також і те, що відповідно до вимог Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» додаткова пенсія є окремим видом пенсії, і її розмір не повинен включатися до розміру основної пенсії.

Відповідно до ч.2 ст.6 Закону України «Про статус гірських населених пунктів в Україні», розмір державних пенсій, стипендій, всіх передбачених чинним законодавством видів державної матеріальної допомоги громадянам, які одержали статус особи, що працює, проживає або навчається на території населеного пункту, якому надано статус гірського, збільшується на 20 відсотків.

У відповідності до статті 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» ОСОБА_1 призначено додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю та надбавку за проживання в гірському насаленому пункті, однак розмір вказаної пенсії та надбавки включено до загального розміру основної пенсії, що суперечить вимогам закону.

Додаткова пенсія та надбавка за проживання в гірському насаленому пункті позивачу повинна виплачуватися окремо від основної, а відтак розмір призначеної позивачу пенсії повинен обраховуватись з врахуванням мінімальної пенсії за віком + додаткової пенсії - за втрату здоров'я + надбавка на дітей до 18 років + надбавки за проживання в гірському насаленому пункті.

Отже, відмова управління ПФУ щодо проведення перерахунку та виплати пенсії позивачу не нижче розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, не відповідає вимогам закону, а тому позовні вимоги щодо зобов'язання відповідача здійснити перерахунок основної пенсії ОСОБА_1 у розмірі, не нижчому ніж розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, відповідно до ч.І ст .28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» починаючи з 20.03.2017р., та проведення її виплати із врахуванням виплачених сум, підлягають задоволенню.

Відносно позовної вимоги щодо перерахунку пенсії позивача у відповідності до ч.2 ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", яка встановлює право на пенсію в повному розмірі громадян віднесених до категорій 1-4, за умови стажу роботи не менш як 20 років для чоловіків, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, колегія суддів вважає таку безпідставною і не підлягає задоволенню, оскільки у позивача відсутній стаж роботи 20 років, який є підставою для збільшення пенсії на один процент заробітку за кожен рік роботи понад встановлений стаж роботи в 20 років.

Перевіривши дійсні обставини справи та додатково проаналізувавши зібрані документальні докази по матеріалах справи, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції у відповідності до вимог ст.316 КАС України, правильно встановив обставини справи, ухвалив законне та обґрунтоване судове рішення з дотриманням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду, а тому підстав для його скасування немає.

Керуючись ч.4 ст. 229, ст. 243, ст. 308, ст. 310, ч.2 ст. 313, п.1 ч.1 ст. 315, ст. 316, ч.1 ст. 321, ст.322, ст. 325 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Косівського об'єднаного Управління Пенсійного Фонду України Івано-Франківської області - залишити без задоволення, а постанову Верховинського районного суду Івано-Франківської області від 09 жовтня 2017 року у справі №340/528/17 – без змін.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя ОСОБА_2 судді ОСОБА_3 ОСОБА_4 Повне судове рішення складено 19.02.2018 року