
ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 лютого 2018 рокуЛьвів№ 876/11872/17
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
судді-доповідача: ОСОБА_1
суддів: Багрія В.М., Ніколіна В.В.,
за участю секретаря судових засідань – ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду у Львівській області на постанову Галицького районного суду м. Львова від 08 листопада 2017 року (суддя Городецька Л.М., у м. Львові) у справі № 416/5106/17 за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду у Львівській області про визнання неправомірними та протиправними дій щодо перерахунку пенсії, –
встановив:
ОСОБА_3 звернувся в суд з позовом до Чортківського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області, з урахуванням заяви про зміну позовних вимог, просив визнати дії управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо перерахунку пенсії від 07.04.2017 в розмірі 70 % від суми грошового забезпечення неправомірними та протиправними, зобов’язати відповідача здійснити перерахунок його пенсії, на підставі довідки Украероруху про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 23.03.2016 № 10.1-39-70, із розміру 89 % від суми грошового забезпечення, та виплатити пенсію без обмеження її максимального розміру.
В обгрунтування позовних вимог покликається, на те, що відповідачем, всупереч вимогам ч. 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», йому призначено пенсію лише у розмірі 70% грошового забезпечення. Крім того, відповідно до ч. 2 ст. 13 Закону №2262-XII в редакції, яка діяла на час призначення йому пенсії, максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90% відповідних сум грошового забезпечення. Однак, редакція ст. 13 вказаного вище закону була змінена, зокрема Законом України № 3668-VI від 01.10.2011 та Законом № 1166-VII від 27.03.2014, у частині граничного розміру пенсії за вислугу років 80%, а згодом 70 % грошового забезпечення. Проте, думку позивача, вказані зміни законодавства щодо розміру пенсії у відсотках 70% стосуються порядку призначення пенсії тим особам, які реалізовують своє право на призначення пенсії, а не перерахунку уже призначених пенсій.
Постановою Галицького районного суду м. Львова від 08.11.2017 позов задоволено.
Із цією постановою суду першої інстанції не погодився відповідач та оскаржив її в апеляційному порядку. Вважає, що така винесена з порушенням норм матеріального і процесуального права, судом неповністю досліджено докази, що мають значення для справи, а тому просить її скасувати та прийняти нову, якою в задоволенні позову відмовити в повному обсязі.
Обґрунтовуючи апеляційні вимоги, апелянт посилається на те, що розмір пенсії позивачу обчислений за нормами Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ в редакції, чинній на момент перерахунку пенсії, тобто максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до ч. 2 ст. 13 зазначеного Закону, і не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення. Під час проведення перерахунку, слід застосовувати законодавство чинне на момент проведення перерахунку. Крім того, розмір пенсії позивача згідно з перерахунком збільшився, тому звуження прав ОСОБА_3 не відбулося.
Представник відповідача у судовому засіданні апеляційну скаргу підтримав та просить її задовольнити.
Позивача у судовому засіданні апеляційну скаргу заперечив та просить залишити її без задоволення.
Суд апеляційної інстанції, заслухав доповідь судді-доповідача, пояснення сторін, перевірив матеріали справи та обговорив підстави і межі апеляційних вимог, вважає, що апеляційна скарга задоволеною бути не може.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_3 є військовим пенсіонером, якому пенсія за вислугу років призначена відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та нараховується виходячи з 89% грошового забезпечення. Управлінням пенсійного фонду України у Львівській області самостійно зменшено пенсію позивачеві, виходячи з 70% його грошового забезпечення.
Суд першої інстанції дійшов висновку, що позов слід задовольнити, оскільки при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватись норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Внесені законами зміни до ч. 2 ст. 13 Закону № 2262-ХІІ, щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 80%, а потім 70% грошового забезпечення стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.
З цими висновками суду першої інстанції, погоджується суд апеляційної інстанції з огляду на таке.
Відповідно до ч. 1 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (№ 2262-ХІІ від 09.04.1992 зі мінами та доповненнями) далі-Закон № 2262-ХІІ) перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону проводиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Згідно ч. 3 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені ч. 2 ст. 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок) встановлено, що перерахунок раніше призначених відповідно до зазначеного Закону пенсій проводить у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорії військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із веденням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Відповідно до ч. 2 ст. 13 Закону № 2262-ХІІ в редакції, що діяла на момент призначення пенсії позивачу, максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 % відповідних сум грошового забезпечення (ст. 43 Закону № 2262-ХІІ).
Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» № 3668-VІ від 08.07.2011, який набрав чинності з 01.10.2011, внесено зміни до ст. 13 Закону № 2262-ХІІ, яким максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80% відповідних сум грошового забезпечення (ст. 43 Закону № 2262-ХІІ).
Крім того, відповідно до Закону України від 27.03.2014 № 1166-VІІ «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання України» (далі – Закон № 1166-VІІ), який набрав чинності 01.04.2014 було внесено зміни в ч. 2 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ, а саме цифри « 80» замінили на цифри « 70».
Таким чином, Законами № 3668-VІ та № 1166-VІІ, були внесені зміни до ч. 2 ст. 13 Закону № 2262-ХІІ, яким змінено відсоток грошового забезпечення з якого розраховується розмір пенсії.
Також слід звернути увагу, що ні положеннями Закону України № 1166-VІІ, ні положеннями Закону № 2262-XII не передбачено проведення після 01.04.2014 перерахунку раніше призначених пенсій, виходячи з нового (зменшеного) відсотку відповідних сум грошового забезпечення.
Суд апеляційної інстанції зазначає, що процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення. Норми, які визначають механізм проведення перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовцям, встановлені ст. 63 Закону № 2262-XII. Тому, при перерахунку пенсії позивачу має застосовуватись норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.
Крім цього, слід зазначити, що згідно ст. 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме - у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 06.07.1999 № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20.03.2002 № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
Необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей (Рішення № 5-рп/2002).
Порядок проходження служби у Збройних Силах України та інших військових формуваннях врегульовано спеціальними нормативно-правовими актами, які покладають на громадян, які перебувають на такій службі, додаткові обов'язки і відповідальність.
Окрім того, у Рішенні від 11.10.2005 № 8-рп/2005 Конституційний Суд зазначив, що утвердження та дотримання закріплених у нормативно-правових актах соціальних стандартів є конституційним обов'язком держави. Діяльність її правотворчих і правозастосовчих органів має здійснюватися за принципами справедливості, гуманізму, верховенства і прямої дії норм Конституції України а повноваження - у встановлених Основним Законом України межах і відповідно до законів.
Отже, виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій військовослужбовців та прирівняних до них осіб, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.
Враховуючи викладене, суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції, що здійснення відповідачем перерахунку пенсії позивача з розміру 70% відповідних сум грошового забезпечення є протиправним і такий перерахунок слід здійснити згідно довідки Украероруху про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 23.03.2016 № 10.1-39-70, виходячи з розміру 89% від суми грошового забезпечення.
Крім того, суд апеляційної інстанції не бере до уваги посилання відповідача, на те, що на сьогоднішній день є постанова суду, яка набрала законної сили з того самого спору і між тими самими сторонами, яка виконана відповідачем (справа № 461/5408/16-а). Оскільки, предметом оскарження у цій справі є неправомірне зменшення відповідачем нарахування пенсії з 89% на 70% від грошового забезпечення, на відміну від справи № 461/5408/16-а, у якій спір стосувався перерахунку пенсії на підставі довідки від 23.03.2016 № 10.1-39-70, та зобов’язання з проведення розрахунку доплат, як різниці між отриманою та перерахованою пенсією та виплати заборгованості за цей період.
З огляду на викладене, суд першої інстанції обґрунтовано задовольнив позов, правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують, а тому підстав для скасування чи зміни оскаржуваного судового рішення суд апеляційної інстанції не вбачає.
Керуючись ст. ст. 243, 250, 313, 315, 316, 321, 322, 325, 329, КАС України, суд –
постановив:
апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду у Львівській області залишити без задоволення, а постанову Галицького районного суду м. Львова від 08 листопада 2017 року – без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя-доповідач: ОСОБА_1
Судді: В.М. Багрій
ОСОБА_4
Повне судове рішення складено 19.02.2018