
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
——————————————————————
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 лютого 2018 р.м.ОдесаСправа № 766/15750/17
Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Гаврилов Д.В. Час і місце ухвалення: 13.11.2017р., м.Херсон
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого –судді Романішина В.Л.,
суддів Градовського Ю.М., Крусяна А.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні суду в м.Одесі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області на постанову Херсонського міського суду Херсонської області від 13 листопада 2017 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
У вересні 2017 року ОСОБА_1 звернувся до Херсонського міського суду Херсонської області з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, в якому просив суд: визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку ОСОБА_1 пенсії з 01.01.2016 року у відповідності до довідки 19/414 від 01.08.2017р.; зобов'язати ГУ ПФУ в Херсонській області здійснити перерахунок пенсії позивачу на підставі довідки 19/414 від 01.08.2017р. про грошове забезпечення з 01.01.2016р.; зобов'язати відповідача сплатити ОСОБА_1 різницю в пенсії за минулий час з 01.01.2016р. по час винесення постанови у розмірі 90% від розміру грошового забезпечення без жодних обмежень.
Постановою Херсонського міського суду Херсонської області від 13 листопада 2017 року позов задоволено у повному обсязі.
Не погоджуючись із зазначеною постановою, ГУ ПФУ в Херсонській області подало апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції, як таке, що прийняте з порушенням норм матеріального і процесуального права, та прийняти нову постанову, якою позов ОСОБА_1 залишити без задоволення.
В своїй скарзі апелянт зазначає, що у зв’язку з видачею УМВС України в Херсонській області довідки 19/414 від 01.08.2017р. в ГУ ПФУ в Херсонській області не виникає автоматичного обов’язку по перерахунку пенсії ОСОБА_1, оскільки відсутні правові підстави здійснення перерахунку пенсії пенсіонерам із числа колишніх осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, які отримують пенсію на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
Також, апелянт посилається на те, що відповідно до ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» максимальний розмір пенсій за вислугу років не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення, а не 90%, як того вимагає позивач.
Посилається апелянт і на те, що судом першої інстанції безпідставно не враховано, що максимальний розмір пенсії в сумі 10740 грн. на 2016 рік встановлено статтею 2 Закону України «Про заходи щодо законодавчого реформування пенсійної системи», а на 2017 рік - статтею 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
Справу розглянуто судом апеляційної інстанції в порядку письмового провадження на підставі п.2 ч.1 ст.311 КАС України.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу слід задовольнити частково.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». Розмір пенсії позивача обчислений виходячи із розміру грошового забезпечення, встановленого відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року №1294.
Після набуття чинності змін, внесених до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» (28.12.2015 року) та прийняття Кабінетом Міністрів України постанови від 11.11.2015р. №988 , згідно яких призначена особам начальницького та рядового складу органів МВС України пенсія перераховується з урахуванням видів грошового забезпечення у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, ОСОБА_1 набув право на перерахунок пенсії з урахуванням видів та розміру грошового забезпечення, встановлених для поліцейських.
Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 26.07.2017р. по справі №821/227/17, серед іншого, зобов’язано голову ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Херсонській області ОСОБА_2 виготовити та направити до Головного управління ПФУ в Херсонській області нову довідку про розмір грошового забезпечення пенсіонера ОСОБА_1 з повною реальною інформацією згідно постанови КМ України від 11.11.2015р. №988.
На виконання зазначеної постанови суду Головою ліквідаційної комісії виготовлено ОСОБА_1 довідку про розмір грошового забезпечення від 01.08.2017р. №19/414 та 02.08.2017р. направлено її до ГУ ПФУ в Херсонській області.
Судом першої інстанції, також, встановлено, що 31.05.2017р. аналогічна довідка про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 направлялась до ГУ ПФУ на підставі списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку з 01.01.2016 року відповідно до п.2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008р. № 45, з урахуванням грошового забезпечення відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015р. №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».
При отриманні довідки про розмір грошового забезпечення від 01.08.2017р. №19/414 ГУ ПФУ в Херсонській області не провело перерахунку пенсії ОСОБА_1, що стало підставою для звернення з даним позовом до суду.
Задовольняючи позов ОСОБА_1 про визнання неправомірними дій відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку ОСОБА_1 пенсії у відповідності до довідки 19/414 від 01.08.2017р. та зобов'язання здійснити такий перерахунок з 01.01.2016р., суд першої інстанції дійшов висновку, що позивач, як колишній працівник міліції та пенсіонер органів внутрішніх справ, має право на перерахунок розміру його пенсії на підставі постанови КМУ №988 від 11.11.2015р.
Колегія суддів погоджується з таким висновком Херсонського міського суду Херсонської області. При цьому, апеляційний суд виходить з наступного.
Відповідно до ч.ч. 1, 3, 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262-XII (в редакції, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин) перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Зазначені положення Закону України від 09.04.1992 року №2262-XII кореспондуються із приписами п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45, згідно якого перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» встановлено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Згідно абз. 2 п. 15 Розділу XI Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 року №580-VIII за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Відповідно до ст. 102 Закону України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 року №580-VIII пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється також в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Аналіз наведених правових норм показав, що підставою для проведення перерахунку пенсій особам, які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Як зазначалось вище, підставою для видачі на ім’я позивача довідки від 01.08.2017р. №19/414 про розмір грошового забезпечення з 01.01.2016 року за посадою, яку ОСОБА_1 займав до виходу на пенсію, стала, серед іншого, постанова Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11.11.2015 року №988.
Зазначений акт центрального органу виконавчої влади набрав чинності з 02.12.2015 року та встановлює складові грошового забезпечення поліцейських, схеми окладів за відповідним званнями поліцейських тощо.
Таким чином, факт введення (зміни) постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 грошового забезпечення поліцейських є підставою для перерахунку пенсії колишнім працівникам органів внутрішніх справ, про що правильно зазначив суд першої інстанції.
Щодо визначення дати, з якої слід провести відповідний перерахунок, то колегія суддів виходить з наступного.
Відповідно до ч.ч. 2, 3 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262-XII перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Враховуючи викладене, оскільки орган пенсійного фонду не виконує свого обов’язку щодо проведення позивачу перерахунку раніше призначеної пенсії у зв’язку із зміною грошового забезпечення відповідної категорії осіб, в тому числі безпосередньо за заявою позивача, колегія суддів вважає, що наявні підстави для зобов’язання суб’єкта владних повноважень вчинити ці дії з дня виникнення у позивача права на перерахунок пенсії, тобто з 01.01.2016р.
Апелянт, з посиланням на положення ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», посилається на те, що максимальний розмір пенсій за вислугу років не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення, а не 90%, як того вимагає позивач.
Колегія суддів не приймає до уваги такі доводи апелянта, оскільки в даному випадку пенсія за вислугу років ОСОБА_1 була призначена раніше у розмірі 90% грошового забезпечення, що підтверджується наданим відповідачем розрахунком, і на виконання судового рішення повинен бути проведений перерахунок пенсії, а не призначення пенсії з розрахунку 70%, тому суд апеляційної інстанції погоджується з судом першої інстанції, що застосовуванню підлягають норми, що визначають розмір пенсії у відсотках, які діяли на момент призначення пенсії, а не на момент її перерахунку.
Конституційний Суд України в п.4 свого Рішення від 11 жовтня 2005 №8-рп роз’яснив, що згідно зі статтею 22 Конституції закріплені нею права і свободи не є вичерпним, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Звуження змісту прав і свобод означає зменшення ознак, змістовних характеристик можливостей людини, які відображаються відповідними правами та свободами, тобто якісних характеристик права. Звуження обсягу прав і свобод - це зменшення кола суб'єктів, розміру території, часу, розміру або кількості благ чи будь-яких інших кількісно вимірюваних показників використання прав і їх кількісної характеристики.
Однак, колегія суддів не може погодитися з висновком суду першої інстанції про наявність підстав для задоволення вимоги ОСОБА_1 щодо проведення перерахунку його пенсії без обмеження її максимальним розміром виходячи з наступного.
Згідно ч.5 ст.43 Закону №2262-XII (в редакції, яка була чинною до 20 грудня 2016 року), максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.
Відповідно до Прикінцевих положень цей Закон набирає чинності з 1 січня 2016 року. Дія положень Закону щодо визначення максимального розміру пенсії застосовується до пенсій, які призначаються починаючи з 1 січня 2016 року.
Згідно з рішенням Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 року №7-рп/2016 вищевказане положення Закону було визнано неконституційним та таким, що втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення.
Відповідно до ст.152 Конституції України, закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
Таким чином, положення ч.5 ст.43 Закону №2262 є неконституційними з 20.12.2016 року.
В той же час, Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06.12.2016 року №1774-VIII, що набрав чинності 01.01.2017 року, в ч.7 ст.43 Закону №2262-ХІІ внесено зміни, згідно з якими тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.
Колегія суддів зазначає, що обов’язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб’єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. Порушення має бути реальним, стосуватися (зачіпати) зазвичай індивідуально виражених прав чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.
Гарантоване статтею 55 Конституції України й конкретизоване у звичайних законах України право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб стверджувальне порушення було обґрунтованим.
Колегія суддів звертає увагу на те, що права позивача в частині виплати йому пенсії з обмеженням граничним розміром на час розгляду даної справи не порушені, оскільки перерахунок пенсії не проведено, а суд не може під час прийняття постанови вирішувати питання щодо правовідносин, які можливо будуть мати місце в майбутньому.
Таким чином, відсутні підстави для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 про зобов’язання провести перерахунок та виплату пенсії без обмеження її граничного розміру.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.
Оскільки суд першої інстанції при вирішенні справи в частині вимог ОСОБА_1 про зобов’язання провести перерахунок та виплату пенсії без обмеження її граничного розміру не правильно застосував норми матеріального права, тому постанова суду першої інстанції в цій частині, в порядку ст.317 КАС України, підлягає зміні шляхом виключення з її резолютивної частини словосполучення «без жодних обмежень».
В іншій частині постанова Херсонського міського суду Херсонської області від 13 листопада 2017 року підлягає залишенню без змін.
Керуючись ст.ст. 308, 311, п.2 ч.1 ст.315, 317, 321, 322, 325, 327, 329 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ :
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області задовольнити частково.
Постанову Херсонського міського суду Херсонської області від 13 листопада 2017 року змінити, виключивши з її резолютивної частини словосполучення «без жодних обмежень».
В іншій частині постанову Херсонського міського суду Херсонської області від 13 листопада 2017 року залишити без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення.
Повний текст судового рішення складено 07.02.2018р.
Головуючий суддя Романішин В.Л.
Судді Градовський Ю.М.
ОСОБА_3