Постанова № 72285416, 14.02.2018, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.02.2018
Номер справи
813/3267/17
Номер документу
72285416
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 лютого 2018 рокуЛьвів№ 876/12592/17

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого-судді - Мікули О.І.,

суддів - Курильця А.Р., Кушнерика М.П.,

з участю секретаря судового засідання - Федчук М.Р.,

представник відповідача - ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 23 листопада 2017 року у справі №813/3267/17 за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення,-

суддя в 1-й інстанції – Сакалош В.М.,

час ухвалення рішення – 23.11.2017 року, 12:37 год.,

місце ухвалення рішення – м. Львів,

дата складання повного тексту рішення – 28.11.2017 року,

в с т а н о в и в:

Позивач – ОСОБА_2 звернувся в суд з позовом до відповідача - Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області, в якому просив визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 30 червня 2017 року: №361040-13, яким визначено суму податкового зобов’язання за платежем транспортний податок з фізичних осіб в сумі 20833, 33 грн.

Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 23 листопада 2017 року позов задоволено повністю. Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області від 30 червня 2017 року № 361040-13.

Не погоджуючись з вказаним рішенням суду, відповідач оскаржив його в апеляційному порядку. Вважає, що оскаржувана постанова прийнята з неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, з порушенням норм матеріального права та підлягає скасуванню, покликаючись на те, що судом першої інстанції не надано належної правової оцінки тому факту, що відповідно до Переліку легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п’яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня податкового (звітного) року, який міститься на веб-сайті Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, автомобіль марки BMW Х6 3.0, об’єм двигуна 2993 куб. см, 2015 року випуску (віком до 2 років), тип пального дизель є об’єктом оподаткування у 2017 році, тому податковий орган при прийнятті податкового повідомлення-рішення діяв правомірно. Просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою у задоволенні позову відмовити

Позивач – ОСОБА_2 у судове засідання не прибув, подав відзив на апеляційну скаргу та клопотання про розгляд справи у його відсутності, просить залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, тому суд вважає можливим проведення розгляду справи у його відсутності за наявними в справі матеріалами, та на основі наявних у ній доказів.

Представник відповідача (апелянта) – ОСОБА_1 підтримав доводи, викладені в апеляційній скарзі, вважає висновки суду першої інстанції неправильними та необґрунтованими. Пояснив, що оскаржуване податкове повідомлення – рішення податковий орган виніс лише на підставі поданої інформації, жодної перевірки щодо визначення середньоринкової ціни цього автомобіля вони не проводили. Просить скасувати оскаржувану постанову та ухвалити нове судове рішення про відмову у задоволенні позову.

Заслухавши суддю-доповідача та пояснення представника відповідача (апелянта), перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги в їх сукупності, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а оскаржувану постанову – без змін з таких підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що позивач є власником автомобіля марки BMW Х6, номер кузова НОМЕР_1, об’єм двигуна 2993 куб. см, 2015 року випуску, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію транспортного засобу серії CXО 443306.

ПК України передбачено такий вид податку, як транспортний податок, який відноситься до місцевих податків.

Ухвалою Львівської міської ради від 19 січня 2015 року № 4263 з 01 січня 2015 року на території м. Львова встановлений транспортний податок та затверджено Положення про транспортний податок у м. Львові.

30 червня 2017 року Головним управлінням Державної фіскальної служби у Львівській області прийнято податкове повідомлення-рішення №361040-13, за формою «Ф», яким позивачу визначено суму податкового зобов’язання за платежем транспортний податок з фізичних осіб у розмірі 20833,33 грн. за 2017 рік.

Суд першої інстанції, задовольняючи позов, виходив з того, що автомобіль позивача не може бути визначений податковим органом як об’єкт оподаткування транспортним податком протягом 2017 року, оскільки відповідно до ОСОБА_3 визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України від 18 лютого 2016 р. №66, якою встановлено механізм визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів для цілей віднесення таких автомобілів до об'єктів оподаткування транспортним податком, середньогоринкова вартість належного ОСОБА_2 автомобіля становить 1162316,00 грн, а такий розмір є нижчий середньо ринкової вартості для такої категорії автомобілів, а тому цей транспортний засіб не належить до об'єктів оподаткування транспортним податком, у зв’язку з чим оскаржуване податкове повідомлення – рішення прийнято неправомірно і підлягає скасуванню.

Даючи правову оцінку такому висновку суду першої інстанції, колегія суддів виходить з наступного.

Законом України від 28 грудня 2014 року «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи», який набув чинності 01 січня 2015 року, згідно зі ст. 267 ПК України було введено новий транспортний податок.

Відповідно до пп. 267.1.1 пункту 267.1 статті 267 ПК України платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, які відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті є об’єктами оподаткування.

Згідно з пп. 267.2.1 п. 267.2 ст. 267 ПК України об'єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.

Середньоринкова вартість легкового автомобіля визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, станом на 1 січня податкового (звітного) року, виходячи з марки, моделі, року випуску, об'єму циліндрів двигуна, типу пального.

Зазначеним Законом також доповнено п.267.2.1 п.267.2 ст.267 Податкового кодексу України абз.3, відповідно до якого щороку до 1 лютого податкового (звітного) року центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, на своєму офіційному веб-сайті розміщується перелік легкових автомобілів, з року випуску яких не минуло більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, який повинен містити такі дані щодо цих автомобілів: марка, модель, рік випуску, об'єм циліндрів двигуна, тип пального.

Відповідно до пп.267.3.1 п.267.3 ст.267 ПК базою оподаткування є легковий автомобіль, що є об’єктом оподаткування відповідно до п.267.2.1 п.267.2 ст.267 ПК.

Згідно з п.267.4 цієї ж статті ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25000 грн. за кожен легковий автомобіль, що є об’єктом оподаткування.

Нормами пп. 267.5.1 п. 267.5. ст. 267 ПК передбачено, що базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року.

Підпунктом 267.6.1 п.267.6 ст.267 ПК України передбачено, що обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів оподаткування фізичних осіб здійснюється контролюючим органом за місцем реєстрації платника податку.

Згідно з пп.267.6.2 п.267.6 ст.267 ПК України податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку та відповідні платіжні реквізити надсилаються (вручаються) платнику податку контролюючим органом за місцем його реєстрації до 1 липня року базового податкового (звітного) періоду (року).

Методикою визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, затвердженою Кабінетом Міністрів України 18 лютого 2016 року № 66 передбачено, що Міністерство економічного розвитку і торгівлі України забезпечує роботу офіційного веб - сайту в режимі, який дає змогу отримати інформацію про середньоринкову вартість автомобіля шляхом введення даних про їх марку, модель, рік випуску, тип двигуна, об'єм циліндрів двигуна, тип коробки переключення передач та пробіг.

Пунктом 2 ОСОБА_3 визначено, що середньоринкова вартість автомобіля розраховується за методом аналогії цін ідентичних автомобілів за формулою, визначеною у п. 3 Порядку визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів, затвердженого постановою КМУ від 10 квітня 2013 року №403 .

Відповідно до п. 2, п.3 цього Порядку середньоринковою вартістю транспортних засобів є величина, яка визначається статистичними методами і еквівалентна імовірній ціні, за яку може здійснюватися купівля – продаж транспортних засобів певної марки та моделі з відповідним строком експлуатації та пробігом на встановлену дату проведення оцінки. Середньоринкова вартість транспортного засобу розраховується за методом аналогії цін ідентичних транспортних засобів за такою формулою : Сср = Цн х (Г / 100) х (1 ± (Гк / 100), де Цн - ціна нового транспортного засобу в Україні; Г-коефіцієнт коригування ринкової ціни транспортного засобу залежно від строку експлуатації; Гк - коефіцієнт коригування ринкової ціни транспортних засобів залежно від пробігу.

Згідно з п. 4 ОСОБА_3 інформація про ціни нового автомобіля з урахуванням марки, моделі, типу двигуна, об’єму циліндрів двигуна, типу коробки переключення передач подається до 10 січня базового податкового (звітного) періоду (року) державним підприємством Держзовнішінформ до Мінекономрозвитку.

П.12. Методики (який діяв на час виникнення спірних правовідносин) визначено, що коефіцієнт коригування ринкової ціни автомобілів залежно від пробігу визначається з урахуванням фактичного та нормативного середньорічного пробігу автомобілів.

У разі коли фактичний середньорічний пробіг автомобілів є вищим, ніж їх нормативний середньорічний пробіг, середньоринкова вартість зменшується, а у разі, коли фактичний середньорічний пробіг є нижчим, ніж нормативний середньорічний пробіг, середньоринкова вартість збільшується.

Мінекономрозвитку відповідно до цієї ОСОБА_3 розраховує середньоринкову вартість автомобіля та щороку до 1 лютого базового податкового (звітного) періоду подає ДФС інформацію про автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п’яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року .

Як встановлено судом і стверджується відповідачем, підставою для прийняття контролюючим органом оскаржуваного податкового повідомлення-рішення є включення відомостей про позивача належний позивачу вказаний транспортний засіб до бази даних Державної фіскальної служби в розділ “Перелік суб’єктів та об’єкт оподаткування” (закладка “Транспортний податок” підсистеми “Облік платежів”) ІТС “Податковий блок” .

Тобто, підставою для винесення відповідачем оскаржуваного податкового повідомлення-рішення слугувала інформація, яка міститься у базі даних Державної фіскальної служби та яка не відповідає визначенню відповідної інформації у пункті 3 ОСОБА_3.

Колегією суддів приймається до уваги поданий позивачем у справі розрахунок середньоринкової вартості легкових автомобілів для цілей оподаткування транспортним податком, проведений у листопаді 2017 року відповідно до п. 267.2 ст. 267 ПК України за Методикою визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, затвердженою Постановою Кабінету Міністрів України від 18 лютого 2016 № 66. Вказаний розрахунок проведений на офіційному веб-сайті Міністерства економічного розвитку і торгівлі України. У відповідності до цього розрахунку середньо ринкова вартість автомобіля “BMW Х6”, 3,0, внутрішнього згорання, дизель, 2015 року випуску, становить 1162316,00 грн.

Щодо покликань апелянта на те, що транспортний засіб ОСОБА_2 є об'єктом оподаткування транспортним податком у 2017 році, то такі не беруться колегією суддів до уваги, оскільки відповідач не надав доказів, які б підтверджували зазначене, зокрема, розрахунків центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику економічного розвитку, на підставі яких може бути визначено, що ОСОБА_2 є власником автомобіля, який, в розумінні пп. 267.2.1 п. 267.2 ст. 267 ПК України, є об'єктом оподаткування, натомість, у матеріалах справи є витяг із офіційного веб-сайту Мінекономрозвитку, в якому зазначена вартість спірного автомобіля менша, ніж 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року і такий доказ відповідачем не спростований.

Відповідно до п.56.21 ст.56 ПК України, у разі коли норма цього Кодексу чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі цього Кодексу, або коли норми різних законів чи різних нормативно-правових актів, або коли норми одного і того ж нормативно-правового акта суперечать між собою та припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу, рішення приймається на користь платника податків.

Аналізуючи вищенаведені законодавчі приписи та фактичні обставини справи, колегія суддів вважає правильним висновок суду першої інстанції про те, що податкове повідомлення – рішення №361040-13 від 30 червня 2017 року, яким визначено суму податкового зобов’язання за платежем транспортний податок з фізичних осіб в сумі 20833,33 грн. прийнято неправомірно, оскільки податковим органом не доведено належними доказами того, що автомобіль марки BMW Х6, номер кузова НОМЕР_1, об’єм двигуна 2993 куб. см, 2015 року випуску є об’єктом оподаткування транспортним податком у 2017 році.

Доводи апеляційної скарги є безпідставними та не спростовують висновків суду першої інстанції з вищенаведених мотивів.

З врахуванням вищенаведеного колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку про підставність позовних вимог, правильно і повно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, тому відповідно до ст.316 КАС України апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а постанову суду - без змін.

Керуючись ст.243, 250, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, суд,-

п о с т а н о в и в :

Апеляційну скаргу Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 23 листопада 2017 року у справі №813/3267/17 – без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку протягом 30 днів з дня складання повного судового рішення шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

ОСОБА_4Мікула

Судді: А.Р.Курилець

ОСОБА_3

Повне судове рішення складено 16 лютого 2018 року.