
ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 лютого 2018 року№ 876/12620/17
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі :
головуючого судді – Качмара В.Я.,
суддів – Гінди О.М., Ніколіна В.В
при секретарі судового засідання – Болюк Н.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові апеляційну скаргу Бродівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області на постанову Буського районного суду Львівської області від 1 грудня 2017 року у справі №440/1666/17 (суддя Шендрікова Г.О., постанова прийнята о 14/20 год, м.Буськ, Львівська область) за позовом ОСОБА_1 до Бродівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області про визнання дій протиправними, зобов’язання здійснити перерахунок пенсії з дати призначення пенсії, -
ВCТАНОВИВ:
У жовтні 2017 року ОСОБА_1 звернулася до суду із позовом до Бродівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області (далі – ОУПФ, ПФУ відповідно), у якому просила:
визнати дії відповідача щодо не включення при розрахунку розміру пенсії сум матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати державного службовця та відмови в здійсненні перерахунку розміру пенсії протиправними;
зобов’язати ОУПФ перерахувати позивачу розмір пенсії починаючи з дати призначення 09.02.2011 у розмірі 90% суми заробітної плати з врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати, на які нараховано та утримано страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування та проводити її виплату в такому розмірі в подальшому.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що ОУПФ не враховано при призначенні пенсії усіх складових заробітної плати державного службовця. Незважаючи на її звернення відповідач відмовив їй у проведенні перерахунку призначеної пенсії з врахуванням поданої нею довідки та вказаних у ній виплат, чим порушив її право на отримання належної пенсії, гарантоване Конституцією України.
Постановою Буського районного суду Львівської області від 1 грудня 2017 року позов задоволено.
Не погодившись із ухваленим рішенням, його оскаржило ОУПФ, яке покликаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову суду першої інстанції і прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні позову. У поданій апеляційній скарзі вказує, що матеріальна допомога на оздоровлення, а також індексація не належать до інших надбавок які передбачені ст.33 Закону України «Про державну службу» (далі – Закон №3723-ХІІ) та не включаються до структури заробітної плати державного службовця. Зазначає, що, на час звернення позивача до ОУПФ із заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії, діючим законодавством України не визначено суб’єктивного права, як і не передбачено підстав, порядку реалізації, обов’язку органів ПФУ щодо перерахунку пенсій призначених відповідно до Закону №3723-XII. Більше того, вважає, що судом першої інстанції безпідставно не застосовано строки звернення до адміністративного суду.
Позивач в судове засідання не з’явилась про дату, час та місце розгляду справи була повідомлена належним чином.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника відповідача, перевіривши матеріали справи, апеляційну скаргу, суд апеляційної інстанції приходить до переконання, що апеляційну скаргу потрібно задовольнити частково з наступних підстав.
Частково задовольняючи позов суд першої інстанції виходив із того, що зазначені у довідці види складових заробітної плати повинні були враховуватись відповідачем при обчисленні пенсії позивачу.
Такі висновки суду першої інстанції відповідають фактичним обставинам справи є вірними з таких міркувань.
Судом апеляційної інстанції, з урахуванням встановленого судом першої інстанції, встановлено та підтверджується матеріалами справи, що ОСОБА_1 з 09.02.2011 перебуває на обліку в ОУПФ, як одержувач пенсії за віком, призначеної відповідно до ст.37 Закону №3723-XII (а.с.29-32).
23.08.2017 позивач звернулася до відповідача із заявою (зареєстрована ОУПФ 28.08.2017), в якій просила перерахувати призначену їй пенсію із врахуванням інших виплат, які при її обчисленні під час призначення не були враховані (зокрема, індексація заробітної плати, матеріальна допомога на оздоровлення). Зазначені виплати вказані у довідці Буської районної державної адміністрації Львівської області від 28.08.2017 №01-08/1584 (далі Довідка -1) (а.с.10).
Незважаючи на таке звернення ОСОБА_1, ОУПФ листом від 31.08.2017 №9/К-12/Бс, відмовило їй у врахуванні зазначених у поданій нею Довідці виплат, у зв’язку із тим, що чинним законодавством не передбачено визначення розмірів заробітку для перерахунку раніше призначеної пенсії з урахуванням інших виплат, а також індексації. (а.с.8-9).
Не погодившись із такою відмовою ОУПФ, позивач звернулася до суду із цим адміністративним позовом.
Відповідно до ст.37 Закону №3723-ХІІ (в редакції, чинній на час призначення пенсії позивачці) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
У ч.1 ст.1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього ж Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною 2 ст.33 Закону №3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що надбавка за вислугу років, матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входили до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (далі Закон №1788-ХІІ) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до ч.1 ст.66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов’язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (далі Закон №1058-IV) визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно із зазначеним Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов’язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов’язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Відтак, матеріальна допомога на оздоровлення, індексація заробітної плати на які нараховувався збір на обов’язкове державне пенсійне страхування та сплачувалися страхові внески повинні бути включені до заробітку державного службовця для обчислення пенсії.
Вказана позиція підтримується і Верховним Судом, у постанові №К/9901/2890/18 від 23 січня 2018 року.
Однак, слід зазначити, що оскільки стосовно не нарахованих пенсій ніякими нормативно-правовими актами, крім Кодексу адміністративного судочинства України ( в редакції, чинній на час подання позову та розгляду по суті вказаної справи судом першої інстанції; далі – КАС), не визначено строк звернення до суду, то під час вирішення спорів, які виникають із вказаних правовідносин слід застосовувати шестимісячний строк звернення до суду визначений ст.99 КАС.
Судом першої інстанції не враховано ті обставини, що позивач просила провести їй перерахунок пенсії з дня її призначення, тобто з 09.02.2011, а відтак така пропустила строк звернення до суду, оскільки звернулася з позовом лише 05.10.2017 та не надала доказів того, що нею був пропущений строк для звернення до суду з поважних причин, тому, з огляду на наведене, позовні вимоги за період з 09.02.2011 по 04.04.2017 включно слід було залишити без розгляду у відповідності до положень ст.100 КАС (в редакції, чинній на час розгляду справи судом першої інстанції), що однак, в порушення норм процесуального права, не вчинено судом першої інстанції.
Крім того, такі ж самі строки звернення особи до суду із позовом, а також наслідки пропуску строку передбачені ч.2 ст.122 та ч.3 ст.123 КАС (в редакції, чинній на час апеляційного розгляду справи).
Згідно з ч.3 ст.123 КАС якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду.
Також, необхідно звернути увагу на те, що право на врахування до заробітку державного службовця для обчислення пенсії інших виплат, а саме індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення, виникло у позивачки лише з 28.08.2017, коли така вперше звернулася із Довідкою про наявність таких виплат до ОУПФ.
Згідно ст.45 Закону №1058-IV перерахунок призначеної пенсії провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
А отже, оскільки із заявою про перерахунок пенсії із врахуванням при її обчисленні інших виплат позивач звернулася 28.08.2017, то апеляційний суд приходить до висновку що відповідний перерахунок та виплату ОСОБА_1 призначеної їй відповідно до ст.37 Закону №3723-XII пенсії у розмірі 90 відсотків від заробітної плати, із врахуванням до заробітку державного службовця для обчислення пенсії інших виплат, а саме індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення слід провести з 01.09.2017, згідно Довідки.
З огляду на це, встановлені апеляційним судом обставини справи та аналіз наведених норм матеріального та процесуального права є безсумнівною підставою для скасування постанови суду першої інстанції та прийняття нової постанови про часткове задоволення позову.
Керуючись статтями 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 328, 329 КАС, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Бродівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області задовольнити частково.
Постанову Буського районного суду Львівської області від 1 грудня 2017 року скасувати та прийняти нову постанову, якою позов задовольнити частково.
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Бродівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області про визнання дій протиправними, зобов’язання здійснити перерахунок пенсії з дати призначення пенсії за період з 09 лютого 2011 року по 04 квітня 2017 року включно залишити без розгляду.
Визнати протиправними дії Бродівського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області щодо відмови у проведенні перерахунку та виплаті пенсії ОСОБА_1 із врахуванням до заробітку державного службовця для обчислення пенсії інших виплат (матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати).
Зобов'язати Бродівське об’єднане управління Пенсійного фонду України Львівської області перерахувати та виплачувати з 01 вересня 2017 року ОСОБА_1 призначену їй відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» пенсію у розмірі 90 відсотків від її заробітної плати, із врахуванням до заробітку державного службовця для обчислення пенсії інших виплат (матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати).
В задоволенні решти позову відмовити.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя ОСОБА_2 судді ОСОБА_3 ОСОБА_4 Повний текст виготовлений 12 лютого 2018 року.