
ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 лютого 2018 рокуЛьвів№ 876/12573/17
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Святецького В.В.
суддів Гудима Л.Я., Макарика В.Я.,
з участю секретаря судового засідання Гнідець Р.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 04 грудня 2017 року (суддя Гулик А.Г., м. Львів, час прийняття – 16:22) у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Львівської обласної державної адміністрації про зобов’язання до вчинення дій,-
В С Т А Н О В И В :
13 вересня 2017 року ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Львівської обласної державної адміністрації (далі - ЛОДА), в якому просив визнати протиправною бездіяльність відповідача при розгляді та вирішенні заяви від 25.07.2017 щодо видачі позивачу посвідчення особи, що постраждала від Чорнобильської катастрофи 2-ї категорії.
Також позивач просив зобов’язати відповідача розглянути та вирішити у встановленому Порядком віднесення громадян із числа тих, які брали участь у ліквідації інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складенні ядерних зарядів та проведенні на них регламентних робіт або постраждали за інших обставинах від радіаційного опромінення не з власної вини, до відповідних категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженим постановою Кабінетів Міністрів України №674 від 02.12.1992 із змінами, внесеними постановою Кабінетів Міністрів України №6 від 11.01.2017, його заяву від 25.07.2017 про видачу йому посвідчення особи, що постраждала від Чорнобильської катастрофи 2-ї категорії та зобов’язати відповідача видати позивачу посвідчення особи, що постраждала від Чорнобильської катастрофи 2-ї категорії.
Ухвалою суду від 24.10.2017 об’єднано в одне провадження адміністративні справи №813/3652/17 за позовом ОСОБА_1 до Львівської обласної державної адміністрації про визнання протиправними дій та рішення із справою № 813/3178/17 за позовом ОСОБА_1 до Львівської обласної державної адміністрації про визнання протиправними дії та рішення при розгляді і вирішенні заяви від 25.07.2017 про видачу позивачу посвідчення особи, що постраждала від Чорнобильської катастрофи 2-ї категорії, які викладені у відповіді Львівської обласної державної адміністрації №16-7150 від 28.08.2017 року.
Постановою від 04 грудня 2017 року Львівський окружний адміністративний суд у задоволенні позову відмовив повністю.
Не погодившись з таким рішенням суду першої інстанції, ОСОБА_1 оскаржив його в апеляційному порядку, оскільки вважає, що постанова прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права.
В апеляційній скарзі зазначає, що на його заяву про видачу посвідчення особи, яка постраждала від наслідків Чорнобильської катастрофи ЛОДА надано відповідь за № 16-7150 від 28.08.2017р. В даній відповіді заява позивача не вирішена по суті, а йому рекомендовано звернутися з цим питанням до районного управління соціального захисту населення за місцем реєстрації.
По-перше, до компетенції Управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики ЛМР, згідно Положення про це управління, затвердженого рішенням виконкому ЛМР № 1098 від 28.11.2016р., розгляд спірного питання якраз не належить. Районних управлінь соціального захисту населення у м. Львові немає взагалі.
По-друге, відповідно до ст. 7 Закону України «Про звернення громадян», якщо питання, порушені в одержаному органом державної влади, місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, об'єднаннями громадян або посадовими особами зверненні, не входять до їх повноважень, воно в термін не більше п'яти днів пересилається ними за належністю відповідному органу чи посадовій особі, про що повідомляється громадянину, який подав звернення. У разі якщо звернення не містить даних, необхідних для прийняття обґрунтованого рішення органом чи посадовою особою, воно в гой же термін повертається громадянину з відповідними роз'ясненнями.
За таких обставин, просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою задовольнити адміністративний позов в повному обсязі.
25 січня 2018 року від Львівської обласної державної адміністрації до суду надійшов відзив на подану апеляційну скаргу, в якому зазначається, що пунктом 10 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 № 51, передбачено видачу посвідчень потерпілим та учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС обласними державними адміністраціями за поданням місцевих органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування за місцем проживання.
Відповідно до ч. 4 ст. 65 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» видача посвідчень провадиться спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади. Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій.
Водночас, чинним законодавством України не передбачено, що у разі відсутності районної державної адміністрації чи місцевої державної адміністрації, такі документи подаються безпосередньо до обласної державної адміністрації.
Звернення позивача надійшло до ЛОДА 25.07.2017 року, оскільки останній день відповіді на вищевказане звернення припадав на вихідний день, відповідь надана 28.08.2017 року, тобто в строк відповідно до норм чинного законодавства.
З огляду на викладене, просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється відповідно до ч. 4 ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України, у зв'язку з неявкою у судове засідання всіх учасників справи.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та проаналізувавши доводи апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи, що згідно з архівною довідкою Центрального архіву Міністерства оборони Республіка Казахстан від 22.01.2008 року ОСОБА_1 проходив військову службу у військовій частині 31767 в період з 20.08.1986 року по 07.08.1988 року.
Відповідно до архівної довідки Центрального архіву Міністерства оборони Республіка Казахстан від 23.02.2016 року №42/892 військова частина 31767 відноситься до переліку військових частин, які дислокувалися на Семипалатинському полігоні та брали участь у випробуваннях ядерної зброї та військових навчаннях з використанням ядерної зброї. Місто Семипалатинськ перебуває в зоні підвищеної радіаційної небезпеки.
25.07.2017 року позивач звернувся до Львівської обласної державної адміністрації з заявою, в якій просив видати йому посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 2 катастрофи.
28.08.2017 року Львівська обласна державна адміністрація надала ОСОБА_1 відповідь за №16-7150 про те, що з метою вирішення питання щодо можливості надання позивачу статусу ядерника необхідно звернутися до районного управління соціального захисту населення за місцем реєстрації з відповідним пакетом документів, що підтверджують факт несення військової служби, під час якої позивач був залучений до проведення регламентних робіт по обслуговуванню ядерних боєприпасів, їх зберіганні та транспортуванні для відповідних випробувань та навчань. Крім того, зазначено перелік необхідних документів. Визначення статусу ядерника проводиться з урахуванням вимог постанови КМУ від 02.12.1992 №674 «Про порядок віднесення деяких категорій громадян до відповідних категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Не погоджуючись з вказаною відповіддю Львівської обласної державної адміністрації, позивач звернувся до суду з вимогою про визнання протиправними бездіяльності та зобов’язання вчинити дії.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач належним чином розглянув звернення позивача від 25.07.2017 та надав йому відповідь, яка оформлена листом №16-7150. Тому, відсутні підстави для зобов’язання ЛОДА повторно розглянути вказане звернення відповідно до вимог Порядку №674.
Щодо позовної вимоги про зобов’язання відповідача видати позивачу посвідчення особи, що постраждала від Чорнобильської катастрофи 2-ї категорії, суд зазначив, що така задоволенню не підлягає, оскільки суд не вправі втручатися в дискреційні повноваження відповідача та давати йому вказівку щодо видачі посвідчення конкретній особі.
Такі висновки суду першої інстанції, на думку апеляційного суду, відповідають фактичним обставинам справи, нормам матеріального і процесуального права та є правильними.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з статтею 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Частиною 1 статті 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначає Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Статтею 14 наведеного Закону визначаються категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, для встановлення пільг і компенсацій. Так, громадяни, які брали участь у ліквідації інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та здійсненні на них регламентних робіт, належать до категорії 1, або 2, або 3. Порядок визначення цих категорій встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Згідно з п. 2 Порядку віднесення громадян із числа тих, які брали участь у ліквідації інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та проведенні на них регламентних робіт або постраждали за інших обставин від радіаційного випромінювання не з власної вини, до відповідних категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого Постановою КМ України №674 від 02 грудня 1992 року (далі – Порядок), до 2 категорії постраждалих відносяться учасники випробувань ядерної зброї в атмосфері, бойових радіоактивних речовин і учасники військових навчань із застосуванням такої зброї та ліквідації наслідків ядерних аварій.
Відповідно до п. 4 постанови № 674 передбачено, що особам, зазначеним у пункті 2 цього Порядку, посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС відповідної категорії видаються на підставі таких документів:
- довідки, що підтверджує участь у ліквідації ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та проведенні на них регламентних робіт, виданої відповідною військовою частиною або архівною установою держави, на території якої проводились ядерні випробування, військові навчання із застосуванням ядерної зброї, ліквідація ядерних аварій;
- військового квитка (за необхідності);
- завіреного в установленому порядку витягу з особової справи військовослужбовця (за необхідності).
Відповідно до п. 6 постанови № 674 видача посвідчень указаним у цьому Порядку особам провадиться Радою Міністрів Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій за місцем проживання.
Зазначені положення кореспондують з ч. 4 ст. 65 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», відповідно до якої, видача посвідчень провадиться спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними. Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій. Порядок видачі посвідчень встановлюється Кабінетом Міністрів України.
На виконання зазначених приписів Закону Кабінетом Міністрів України 20.01.1997р. було прийнято Постанову №51 «Про затвердження Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», якою врегульовано правила видачі посвідчень учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Згідно п.10 вказаного Порядку №51 видача посвідчень провадиться іншим потерпілим і учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також дружині (чоловіку) або опікуну дітей померлого громадянина, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою - Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням місцевих органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування за місцем проживання.
Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що звернувшись із заявою про видачу посвідчення особи, що постраждала від Чорнобильської катастрофи безпосередньо до Львівської обласної державної адміністрації, позивач порушив порядок звернення, передбачений чинним законодавством, про що зазначено у листі-відповіді ЛОДА від 28.08.2017 року.
Таким чином, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про те, що відповідач належним чином розглянув звернення ОСОБА_1 від 25.07.2017 року та надав відповідь, згідно якої позивачу слід звернутися до районного управління соціального захисту населення за місцем реєстрації із відповідним пакетом документів.
Наведені обставини спростовують доводи апеляційної скарги про невідповідність постанови суду першої інстанції нормам матеріального та процесуального права, а тому апеляційний суд не вбачає підстав для задоволення апеляційної скарги.
В силу ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Враховуючи вищенаведене, апеляційний суд визнає, що суд першої інстанції, вирішуючи даний публічно-правовий спір, правильно встановив обставини справи та ухвалив законне рішення з дотриманням норм матеріального і процесуального права, постанова суду першої інстанції ґрунтується на повно, об’єктивно і всебічно з’ясованих обставинах, доводи апеляційної скарги їх не спростовують, а тому підстав для скасування постанови суду першої інстанції немає.
Керуючись статтями 229, 243, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд,-
П О С Т А Н О В И В :
апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 04 грудня 2017 року у справі № 813/3178/17 - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття.
Касаційна скарга на судове рішення подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя В.В. Святецький
Судді Л.Я. Гудим
ОСОБА_2
Ухвала в повному обсязі складена 15 лютого 2018 року.