Постанова № 72285257, 13.02.2018, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.02.2018
Номер справи
161/9678/17
Номер документу
72285257
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 лютого 2018 року № 876/11270/17

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Довгополова О.М.,

суддів Гудима Л.Я., Святецького В.В.,

з участю секретаря судового засідання Копанишин Х.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Львові апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Луцького міськрайонного суду Волинської області від 27 вересня 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області про визнання дій протиправними, зобов’язання вчинити дії, -

суддя (судді) в суді першої інстанції – ОСОБА_2,

час ухвалення рішення – 15:20:18 год.,

місце ухвалення рішення – м. Луцьк,

дата складання повного тексту рішення – не вказано,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області, яким просив визнати протиправними дії відповідача щодо відмови йому в перерахунку пенсії державного службовця згідно з ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ (в редакції, що діяла на дату призначення пенсії) та зобов'язати відповідача провести з 01.02.2017 року перерахунок та виплату призначеної йому пенсії відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ (в редакції, чинній на день призначення пенсії), та постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 (в редакції, чинній на дату призначення пенсії), в розмірі 90% від заробітної плати на підставі довідки, виданої Управлінням Західного офісу Держаудитслужби у Волинській області від 12.01.2017 року № 13-03-01-14/150.

Постановою Луцького міськрайонного суду Волинської області від 27 вересня 2017 року у задоволенні позову відмовлено.

Постанова мотивована тим, що на час звернення позивача до відповідача із заявою про перерахунок пенсії були внесені зміни в ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», що регулювала порядок і умови перерахунку пенсій державних службовців, які набрали чинності 01.01.2015 року, та фактично було скасовано норми законодавства, які визначали право особи на перерахунок призначеної пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати за відповідною посадою та підстави для такого перерахунку. Також суд зазначив, що у зв'язку із прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», яка набрала чинності 15.12.2015 року, був виключений п. 4 постанови від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», яким було визначено умови перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», а п. 5 змінений. Постановою від 09.12.2015 року № 1013 регламентовано лише питання щодо упорядкування структури заробітної плати та її індексації працюючим державним службовцям і не передбачено ані можливості, ані механізму перерахунку пенсії державного службовця у зв'язку зі зміною розміру заробітної плати. Таким чином, з 15.12.2015 року діючим законодавством України не визначено суб'єктивного права, як і не передбачено підстав, порядку реалізації, обов'язку органів Пенсійного фонду України щодо перерахунку пенсій, призначених відповідно до вказаного Закону. При цьому, на час звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії Кабінетом Міністрів України відповідного нормативно-правового акту прийнято не було. Отже, оскільки скасовано право на перерахунок призначених пенсій державних службовців у зв'язку з підвищенням окладів, а Кабінетом Міністрів України не визначено умови та порядок проведення такого перерахунку, жодних підстав у відповідача для перерахунку пенсії позивачу не було.

Постанову в апеляційному порядку оскаржив позивач, вважає, що суд неповно з'ясував обставини справи, висновки суду не відповідають обставинам справи, а також суд порушив норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи. Просить постанову скасувати та прийняти нову, якою позов задовольнити.

На обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначає, що виходячи з принципу незворотності дії законів у часі, скасування порядку перерахунку пенсій, призначених відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ не впливає на можливість проведення перерахунку пенсії, призначеної раніше, у відповідності до діючих на час її призначення норм цього Закону. А звуження змісту і обсягу заданих законодавством прав суперечить вимогам ст. ст. 22, 58 Конституції України.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється відповідно до ч. 4 ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України у зв’язку з неявкою у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі.

Заслухавши суддю-доповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як встановив суд, ОСОБА_1 з 29.11.2006 року отримує пенсію за віком відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ в розмірі 90% суми заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. Останнім місцем роботи перед виходом на пенсію була посада першого заступника начальника Контрольно-ревізійного управління у Волинській області.

16.01.2017 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії у зв’язку із підвищенням заробітної плати першого заступника начальника Західного офісу Держаудитслужби у Волинській області (правонаступник Контрольно-ревізійного управління у Волинській області), до якої додав довідку про заробітну плату від 12.01.2017 року № 13-03-01-14/150.

ОСОБА_3 листом від 07.02.2017 року № 2071/02-15 Луцьке об’єднане управління Пенсійного фонду України Волинської області повідомило позивача про відмову в перерахунку його пенсії, мотивуючи відмову тим, що з набранням з 01.05.2016 року чинності Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015 року № 889-VІІІ, втратив чинність ОСОБА_3 України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ і Законом № 889-VІІІ не передбачено проведення перерахунку пенсій державних службовців. Також відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» був виключений п. 4 постанови від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», яким було визначено умови перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», а п. 5 змінений. Крім того, форми довідок про заробітну плату, затверджені постановою правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 року № 15-1, які надавались для перерахунку пенсії, виключені постановою від 04.07.2016 року № 15-2.

Колегія суддів вважає правильним і обґрунтованим висновок суду першої інстанції про правомірність оскаржуваної відмови відповідача, виходячи з наступного.

Відповідно до пп. 1 п. 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року № 889-VIII втратив чинність ОСОБА_3 України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ (крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пункті 10 і розділу XI цього Закону).

Також відповідно до ст. 90 Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року № 889-VIII пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

ОСОБА_3 України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» не містить такої підстави для перерахунку пенсії, як підвищення заробітної плати працюючих державних службовців, що було передбачено ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ.

Крім того, Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 року, який набрав чинності 01.01.2015 року, були внесені зміни до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ, а саме викладено її в такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України».

Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», яка набула чинності з 15.12.2015 року, були, зокрема, внесені зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», а саме виключено п. 4 даної постанови, якою визначались умови перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу».

Також колегія суддів враховує, що вказаною постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 регламентовано лише питання щодо упорядкування структури заробітної плати та її індексації працюючим державним службовцям, але не передбачено підстав, можливості та механізму перерахунку пенсії у зв'язку зі зміною розміру заробітної плати працюючого державного службовця.

Таким чином, на день звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії була відсутня законодавча норма, яка регулювала умови та порядок перерахунку пенсій, призначених відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ в зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям.

Враховуючи наведені вище обставини та положення норм законодавства, колегія суддів дійшла висновку про те, що в Луцького об’єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області були відсутні законні підстави для здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ, оскільки положення цієї норми втратили чинність, в зв’язку з чим оскаржувані дії відповідача щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії позивача є правомірними.

За наведених обставин колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та прийняв постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду, тому оскаржувану постанову слід залишити без змін.

Керуючись ст. ст. 308, 310, п. 1 ч. 1 ст. 315, ст. ст. 316, 321, 322, ч. 1 ст. 325 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.

Постанову Луцького міськрайонного суду Волинської області від 27 вересня 2017 року у справі № 161/9678/17 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області про визнання дій протиправними, зобов’язання вчинити дії – залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з моменту її прийняття та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом тридцяти днів з дня її прийняття (проголошення), а у разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або розгляд справи (вирішення питання) здійснювався без повідомлення (виклику) учасників справи – протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя ОСОБА_4 судді ОСОБА_5 ОСОБА_6