
ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 лютого 2018 рокуЛьвів№ 876/12152/17
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі :
головуючої судді Хобор Р.Б.
суддів: Іщук Л.П., Попка Я.С.,
з участю секретаря судового засідання Мацьків М.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу ОСОБА_1 на ухвалу Луцького міськрайонного суду Волинської області від 30 жовтня 2017 року про залишення позовної заяви без розгляду у справі № 161/14977/17 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій протиправними,-
суддя в 1-й інстанції- Івасюта Л.В.,
час ухвалення рішення – 10:38 год.,
місце ухвалення рішення - м. Луцьк,
дата складання повного тексту рішення -30.10.2017 року,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області в якому просив:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо відмови йому в перерахунку його пенсії з 01 січня 2016 року відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції»;
- зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області здійснити йому з 01 січня 2016 року, без обмеження граничного розміру, перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» у розмірі 90 відсотків (в редакції чинній на час призначення пенсії) від суми місячного грошового забезпечення, зазначеного у довідці про розмір грошового забезпечення Ліквідаційної комісії УМВС України у Волинській області від 04 травня 2017 року № 1191, що подається для перерахунку пенсії;
Ухвалою Луцького міськрайонного суду Волинської області від 30 жовтня 2017 року адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити дії за період з 01 січня 2016 року по 28 березня 2017 року залишено без розгляду.
Не погодившись із вказаною ухвалою, її оскаржив позивач, який покликаючись на те, що вказана ухвала є незаконною та прийнятою з порушенням норм процесуального права з неповним з’ясуванням обставин, що мають значення для справи, просить ухвалу Луцького міськрайонного суду Волинської області від 30 жовтня 2017 року скасувати а справу направити на продовження розгляду до суду першої інстанції
В обґрунтування апеляційної скарги вказує те, що Кодекс адміністративного судочинства України є загальним законом, яким врегульовані строки звернення до адміністративного суду за захистом прав. Натомість, спеціальним законом, яким врегульовані правовідносини щодо пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та строки перерахунку пенсій є ОСОБА_2 "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Згідно з ч. 3 ст. 51 цього Закону перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Позивач вважає, що перерахунок пенсії йому не проведений з вини органів Пенсійного фонду України, а тому має проводитись з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Заслухавши суддю – доповідача, перевіривши матеріали справи та апеляційну скаргу в межах наведених у ній доводів, колегія суддів дійшла до висновку про те, що апеляційну скаргу слід задоволити з наступних підстав.
Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх справ, пенсія йому була призначена з 1998 року органами МВС України відповідно до Закону України від 09.04.1992 року № 2262 "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
З 01 січня 2007 року пенсійну справу позивача було передано на облік до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області для продовження виплати пенсії та проведення послідуючих перерахунків пенсії відповідно до норм чинного законодавства. Останній перерахунок пенсії позивачу зі зміненого грошового забезпечення був проведений у 2008 році відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
03 травня 2017 року ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФУ у Волинській області з заявою про проведення перерахунку його пенсії з 01 січня 2016 року, у зв'язку з набуттям чинності Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей».
Листом за № 307/Л-01 від 29 червня 2017 року ГУ ПФУ у Волинській області повідомлено позивача про те, що ліквідаційною комісією УМВС України у Волинській області проводиться робота з підготовки довідок про нове грошове забезпечення для перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), а також про те, що перерахунок та виплату перерахованих пенсій буде забезпечено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.
Приймаючи оскаржуване рішення суд першої інстанції виходив з того, що згідно з ч. 1 ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку. До матеріалів позову не додано належних та допустимих доказів поважності причин пропуску установлених законом строків звернення до суду. Клопотання про поновлення строку позивач не подавав. Враховуючи вищевикладене, позов в частині позовних вимог про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити дії, провести перерахунок та виплату пенсії за період з 01 січня 2016 року по 28 березня 2017 року залишено без розгляду.
Оцінюючи правовідносини, що виникли між сторонами апеляційний суд виходить з наступних міркувань.
Відповідно до ч.ч. 2, 3 ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Суд першої інстанції не звернув увагу на те, що, згідно з вимогами вищевказаної статті, перерахунок пенсії не проведений з вини органів Пенсійного фонду України має проводитись з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
З огляду на те, що наявність чи відсутність вини органів Пенсійного фонду України в не проведенні перерахунку пенсії позивача може бути встановлена, виключно під час судового розгляду справи, суд першої інстанції передчасно залишив без розгляду частину позовних вимог з 01 січня 2016 року по 28 березня 2017 року без розгляду.
Таким чином, апеляційний суд вважає доводи апеляційної скарги є суттєвими та такими, що складають підстави для висновку про порушення судом першої інстанції норм процесуального права, що призвело до неправильного вирішення питання, а тому апеляційну скаргу слід задоволити, ухвалу суду першої інстанції про залишення позовних вимог без розгляду скасувати, а справу направити на продовження розгляду до суду першої інстанції.
Керуючись ст. ст. 308, 310, 315, 320, 321, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційний суд,
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволити.
Ухвалу Луцького міськрайонного суду Волинської області від 30 жовтня 2017 року про залишення позовної заяви без розгляду скасувати, а справу № 161/14977/17 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій протиправними направити до суду першої інстанції для продовження розгляду.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуюча суддя ОСОБА_3 судді ОСОБА_4 ОСОБА_5