Постанова № 72285165, 13.02.2018, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.02.2018
Номер справи
345/3170/17
Номер документу
72285165
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 лютого 2018 рокуЛьвів№ 876/10693/17

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Довгополова О.М.,

суддів Гудима Л.Я., Святецького В.В.,

з участю секретаря судового засідання Копанишин Х.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Львові апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 02 жовтня 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про зобов'язання вчинити дії, -

суддя (судді) в суді першої інстанції - Юрчак Л.Б.,

час ухвалення рішення - не вказано,

місце ухвалення рішення - м. Калуш Івано-Франківської області,

дата складання повного тексту рішення - 02.10.2017 року,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області, яким просила зобов'язати відповідача провести з 26.05.2017 року перерахунок та виплату пенсії, призначеної їй відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ (в редакції, чинній на день призначення пенсії), у розмірі 80% заробітної плати працюючого державного службовця у зв'язку з підвищенням посадових окладів посадових осіб місцевого самоврядування відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.05.2017 року № 353 «Про внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року № 268 та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України».

Постановою Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 02 жовтня 2017 року у задоволенні позову відмовлено.

Постанова мотивована тим, що на час звернення позивача до відповідача із заявою про перерахунок пенсії внесено зміни до законодавства, які не передбачають перерахунок пенсії у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям. Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що в даному випадку відсутні правові підстави для перерахунку пенсії позивача на підставі ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ в редакції, чинній на момент призначення пенсії та приймає до уваги доводи відповідача щодо зміни законодавства, яке регулює спірні правовідносини. Тому суд дійшов висновку, що у спірних правовідносинах відповідач діяв в межах повноважень та у спосіб, які передбачені Конституцією та законами України.

Постанову в апеляційному порядку оскаржила позивач, вважає, що суд неповно з'ясував обставини справи, висновки суду не відповідають обставинам справи, а також суд порушив норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи. Просить постанову скасувати та прийняти нову, якою позов задовольнити.

На обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначає, що виходячи з принципу незворотності дії законів у часі, скасування порядку перерахунку пенсій, призначених відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ не впливає на можливість проведення перерахунку пенсії, призначеної раніше, у відповідності до діючих на час її призначення норм цього Закону. А звуження змісту і обсягу наданих законодавством прав суперечить вимогам ст. ст. 22, 58 Конституції України.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється відповідно до ч. 4 ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України у зв'язку з неявкою у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі.

Заслухавши суддю-доповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як встановив суд, ОСОБА_1 з 01.04.2014 року отримує пенсію за віком відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ та ст. 21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» в розмірі 80% суми заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. Останнім місцем роботи перед виходом на пенсію була посада головного спеціаліста Управління праці та соціального захисту населення Калуської міської ради Івано-Франківської області.

01.09.2017 року позивач звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії у зв'язку із підвищенням заробітної плати посадових осіб місцевого самоврядування відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.05.2017 року № 353 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року № 268 та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України», до якої додала довідку про заробітну плату від 01.09.2017 року № 14, видану Управлінням соціального захисту населення Калуської міської ради Івано-Франківської області.

Однак листом від 12.09.2017 року № 368/14-15 Калуське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області повідомило позивача про відмову в перерахунку його пенсії, мотивуючи відмову тим, що з набранням з 01.05.2016 року чинності Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015 року № 889-VІІІ, втратив чинність Закон України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ і Законом № 889-VІІІ не передбачено проведення перерахунку пенсій державних службовців. Також відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» був виключений п. 4 постанови від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», яким було визначено умови перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», а згідно з постановою від 14.09.2016 року № 622 постанова від 31.05.2000 року № 865 стратила чинність. Отже, нормативні акти, які б регулювали питання здійснення перерахунку раніше призначених пенсій державним службовцям, на момент подання заяви позивачем, в законодавстві відсутні. А постановою Кабінету Міністрів України від 24.05.2017 року № 353 регламентовано лише питання впорядкування заробітної плати посадових осіб місцевого самоврядування, але не передбачено підстав та механізму перерахунку пенсій.

Колегія суддів вважає правильним і обґрунтованим висновок суду першої інстанції про правомірність оскаржуваної відмови відповідача, виходячи з наступного.

Відповідно до пп. 1 п. 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року № 889-VIII втратив чинність Закон України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ (крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пункті 10 і розділу XI цього Закону).

Також відповідно до ст. 90 Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року № 889-VIII пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Аналогічна норма передбачена ст. 21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», відповідно до якої пенсійне забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Однак Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не містить такої підстави для перерахунку пенсії, як підвищення заробітної плати працюючих державних службовців, що було передбачено ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ.

Крім того, Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 року, який набрав чинності 01.01.2015 року, були внесені зміни до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ, а саме викладено її в такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України».

Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», яка набула чинності з 15.12.2015 року, були, зокрема, внесені зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», а саме виключено п. 4 даної постанови, якою визначались умови перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу».

Також постановою Кабінету Міністрів України від 24.05.2017 року № 353 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року № 268 та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України» було затверджено схеми посадових окладів посадових і службових осіб місцевих рад та їх структурних підрозділів.

Проте колегія суддів враховує, що вказаними постановами Кабінету Міністрів України регламентовано лише питання щодо упорядкування структури заробітної плати та її індексації працюючим державним службовцям (посадовим і службовим особам органів місцевого самоврядування), але не передбачено підстав, можливості та механізму перерахунку пенсії у зв'язку зі зміною розміру заробітної плати працюючого державного службовця.

Таким чином, на день звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії була відсутня законодавча норма, яка регулювала умови та порядок перерахунку пенсій, призначених відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ в зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям.

Враховуючи наведені вище обставини та положення норм законодавства, колегія суддів дійшла висновку про те, що в Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області були відсутні законні підстави для здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ, оскільки положення цієї норми втратили чинність, в зв'язку з чим оскаржувані дії відповідача щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії позивача є правомірними.

За наведених обставин колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та прийняв постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду, тому оскаржувану постанову слід залишити без змін.

Керуючись ст. ст. 308, 310, п. 1 ч. 1 ст. 315, ст. ст. 316, 321, 322, ч. 1 ст. 325 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.

Постанову Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 02 жовтня 2017 року у справі № 345/3170/17 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про зобов'язання вчинити дії - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з моменту її прийняття та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом тридцяти днів з дня її прийняття (проголошення), а у разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або розгляд справи (вирішення питання) здійснювався без повідомлення (виклику) учасників справи - протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя О. М. Довгополов судді Л. Я. Гудим В. В. Святецький