Постанова № 72284989, 13.02.2018, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.02.2018
Номер справи
826/7310/16
Номер документу
72284989
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 826/7310/16 Головуючий у І інстанції: Федорчук А.Б.

Суддя-доповідач: Мацедонська В.Е.

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 лютого 2018 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Мацедонської В.Е.,

суддів Лічевецького І.О., Мельничука В.П.,

при секретарі Горяіновій Н.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Києві справу за апеляційною скаргою Державної податкової інспекції у Солом'янському районі Головного управління ДФС у м.Києві на постанову Окружного адміністративного суду м.Києва від 22 лютого 2017 року (дата складання повного тексту 22 лютого 2017 року) у справі за адміністративним позовом публічного акціонерного товариства «Укртрансгаз» до Державної податкової інспекції у Солом'янському районі Головного управління ДФС у м.Києві про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,-

в с т а н о в и в:

10 травня 2016 року публічне акціонерне товариство «Укртрансгаз» звернулось до Окружного адміністративного суду м.Києва з позовом до Державної податкової інспекції у Солом'янському районі Головного управління ДФС у м.Києві, в якому просило визнати протиправною бездіяльність ДПІ у Солом'янському районі ГУ ДФС у м.Києві, яка виразилася у ненаданні до органу казначейства висновку про повернення ПАТ «Укртрансгаз» надмірно сплаченого податку на прибуток в сумі 164290892,25 грн., зобов'язати ДПІ у Солом'янському районі ГУ ДФС у м.Києві підготувати та надати до органу казначейства висновок про повернення ПАТ «Укртрансгаз» суму надмірно сплаченого податку на прибуток в розмірі 164290892,25 грн.

Постановою Окружного адміністративного суду м.Києва від 22 лютого 2017 року адміністративний позов ПАТ «Укртрансгаз» задоволено частково, визнано протиправною бездіяльність ДПІ у Солом'янському районі ГУ ДФС у м.Києві щодо неприйняття рішення (складення висновку) про повернення ПАТ «Укртрансгаз» надмірно сплаченого податку на прибуток в сумі 164290892,25 грн. на підставі заяви від 11 квітня 2016 року №5544/9-011, зобов'язано ДПІ у Солом'янському районі ГУ ДФС у м.Києві прийняти у відповідності до законодавства рішення (складення висновку) про повернення ПАТ «Укртрансгаз» надмірно сплаченого податку на прибуток в сумі 164290892,25 грн. на підставі заяви від 11 квітня 2016 року №5544/9-011. В решті позовних вимог відмовлено повністю.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції з мотивів порушення норм матеріального права та прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позову. Свої вимоги апелянт обґрунтовує тим, що переплата з податку на прибуток на загальну суму 164290892,25 грн. станом на 01 лютого 2016 року виникла у філії «Київтрансгаз», філії «Техдіагаз» та філії «НАЦ» за результатом сплати авансових внесків з податку на прибуток у 2013-2015 роках та погашення зобов'язань з податку на прибуток за рахунок зменшення лише частини суми перерахованих авансів, і вказані філії ПАТ «Укртрансгаз» відповідно до положень п.133.1 ст.133 ПК України не є платниками податку на прибуток та вказані суми не можуть бути використані відокремленими підрозділами позивача, оскільки з 2015 року загальна сума авансових внесків визначається в цілому по юридичній особі - ПАТ «Укртрансгаз», однак процедура перенесення з інтегрованих карток відокремлених підрозділів відповідних сум переплат до інтегрованої картки платника податку юридичної особи та її механізм не є регламентованою. Крім того, під час звернення до контролюючого органу з заявою про повернення коштів позивач не надав довідки про відсутність заборгованості, що є обов'язковою умовою для повернення коштів, а у контролюючого органу інформація про наявність/відсутність податкового боргу відсутня, оскільки ПАТ «Укртрансгаз» не перебуває на податковому обліку інспекції.

Позивачем подано до суду відзив на апеляційну скаргу, в якому останній просив апеляційну скаргу залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін, зазначаючи, що у відповідача були відсутні правові підстави для невчинення визначених законодавством дій, зокрема в частині складання висновку про повернення товариству надміру сплаченого податку на прибуток, в той час, як матеріалами справи підтверджується, що станом на час звернення позивача з відповідною заявою, обліковувалась переплата з податку на прибуток в загальній сумі 164290892,25 грн. по наступним філіям ПАТ «Укртрансгаз»: «Київтрансгаз» в сумі 160514477,10 грн., «Техдіагаз» в сумі 3203145,81 грн., «НАЦ» в сумі 573269,44 грн., що підтверджується актами звірки та не заперечується відповідачем. В той же час, законне право позивача на повернення надмірно сплачених податків не може ставитись в залежність від отримання або неотримання методологічної допомоги суб'єктом владних повноважень.

Відповідач про дату, час і місце слухання справи в розумінні вимог КАС України повідомлений належним чином, явку свого представника не забезпечив.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представника позивача, переглянувши справу, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, та перевіривши підстави для апеляційного перегляду, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з таких підстав.

Згідно ст.242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Відповідності до ст.316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що по філіям ПАТ «Укртрансгаз»: «Київтрансгаз», «Техдіагаз» та «НАЦ», які перебувають на податковому обліку у ДПІ у Солом'янському районі ГУ ДФС м.Києва, наявна переплата з податку на прибуток підприємств в загальній сумі 164290892,25 грн.

Згідно довідки щодо переплати з податку на прибуток по УМГ «Київтрансгаз» станом на 23 березня 2016 року обліковується переплата з податку на прибуток у сумі 160514477,10 грн., що утворилась за рахунок перерахування авансових внесків з податку на прибуток за період: січень 2013 року - лютий 2014 року на суму 157022842,00 грн., та за рахунок нарахування та сплати податку на прибуток за 2012 рік та 2014 рік на суму 3491635,00 грн.

Згідно довідки щодо переплати з податку на прибуток по НВЦТД «Техдіагаз» станом на 23 березня 2016 року обліковується переплата з податку на прибуток у сумі 3203145,81 грн., що утворилась за рахунок перерахування авансових внесків з податку на прибуток за період: січень 2013 року - лютий 2014 року на суму 3158794,00 грн., та за результатами поданих розрахунків податкових зобов'язань щодо сплати консолідованого податку на прибуток за 2012 та 2014 роки і подання у 2012 році уточнюючих розрахунків податкових зобов'язань щодо сплати консолідованого податку на прибуток за попередні періоди всього на суму 44351,81 грн.

Згідно довідки щодо переплати з податку на прибуток по «НАЦ» станом на 23 березня 2016 року обліковується переплата з податку на прибуток у сумі 573269,44 грн., що утворилась за рахунок перерахування авансових внесків з податку на прибуток за період: січень 2013 року - лютий 2014 року на суму 545816,00 грн., та згідно платіжного доручення №7237 ПАТ «Укртрансгаз», за результатами поданого розрахунку податкових зобов'язань щодо сплати консолідованого податку на прибуток за 2012 рік по філії «ОДУ», наданих уточнюючих розрахунків податкових зобов'язань щодо сплати консолідованого податку на прибуток за попередні періоди, на загальну суму 27453,00 грн.

Позивач звернувся до ДПІ у Солом'янському районі ГУ ДФС м.Києва із заявою від 23 лютого 2016 року №2461/9-04 «Щодо повернення переплати з податку на прибуток», в якій просив у відповідності до ст.ст.43, 87 ПК України повернути переплату з податку на прибуток по вказаним філіям на рахунок ПАТ «Укртрансгаз» для їх подальшого спрямування на сплату майбутніх податкових зобов'язань з податку на прибуток до бюджету, або на особову картку з податку на прибуток ПАТ «Укртрансгаз» у ЦО з обслуговування великих платників податків Міжрегіонального головного управління ДФС.

Листом від 14 березня 2016 року №3569/10/26-58-07-02-11 позивача повідомлено, що про повернення коштів по податку на прибуток був направлений запит до ГУ ДФС у м.Києві про надання правової допомоги та надання роз'яснення щодо правомірності перенесення з інтегрованих карток відокремлених підрозділів відповідних сум переплат до інтегрованої картки платника податку юридичної особи ПАТ «Укртрансгаз» та надання інформації про спосіб та механізм здійснення таких дій.

Позивач повторно звернувся до ДПІ у Солом'янському районі ГУ ДФС м.Києва з заявою від 11 квітня 2016 року №5544/9-011 «Щодо повернення переплати з податку на прибуток», в якій просив повернути переплату з податку на прибуток по філіям «Київтрансгаз» в сумі 160514477,00 грн., «Техдіагаз» в сумі 3203145,81 грн., «НАЦ» в сумі 573269,44 грн., які виникли станом на 01 квітня 2016 року на рахунок ПАТ «Укртрансгаз» для їх подальшого спрямування на сплату майбутніх податкових зобов'язань з податку на прибуток до бюджету. До вказаної заяви було додано акти звірки від 05 січня 2016 року №23814-20, від 08 лютого 2016 року №2423-07 та від 11 квітня 2016 року №4779-07, які підтверджують наявність відповідних переплат з податку на прибуток підприємств, а також довідку Міжрегіонального ГУ ДФС - Центрального офісу з обслуговування великих платників від 11 квітня 2016 року №7740/10/28-10-17-02-26 про відсутність заборгованості з податків, зборів, платежів, що контролюються органами доходів і зборів, відповідно до якої станом на 11 квітня 2016 року у ПАТ «Укртрансгаз» не має заборгованості із сплати податків, зборів, платежів.

За результатами розгляду вказаної заяви, листом від 25 квітня 2016 року №6035/10/26-58-07-02-11 ДПІ у Солом'янському районі ГУ ДФС м.Києва повідомило позивача, що не всі суми переплати, зазначені в листі ПАТ «Укртрансгаз», підлягають поверненню у зв'язку з тим, що деякі з них виникли за рахунок сплачених авансових внесків, нарахованих на суму дивідендів та прирівняних до них платежів, а саме: 7364457,00 грн. по філії «Київтрансгаз» (платіжне доручення №7226 від 27 червня 2013 року, код сплати - 125) та 148101,00 грн. по філії «Техдіагаз» (платіжне доручення №7239 від 26 червня 2013 року, код сплати - 125), оскільки відповідно до пп.57.11.2 ПК України сума сплачених авансових внесків з податку на прибуток при виплаті дивідендів не підлягає поверненню платнику податків або зарахуванню в рахунок погашення грошових зобов'язань з інших податків і зборів (обов'язкових платежів). Також зазначено, що ГУ ДФС України в м.Києві зверталось до ДФС України листом від 16 грудня 2015 року з пропозицією вирішити питання щодо приєднання залишків сум переплат по відокремлених підрозділах до ІКПП головних підприємств, однак відповідь не отримана.

Вважаючи бездіяльність відповідача щодо нескладання відповідного висновку про повернення коштів протиправною, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги, зазначив, що матеріалами справи підтверджено право позивача на повернення переплати з податку на прибуток, тому відповідач всупереч вимог законодавства дійшов висновку щодо відсутності законних підстав для повернення коштів, що свідчить про наявність підстав для зобов'язання ДПІ у Солом'янському районі ГУ ДФС у м.Києві прийняти у відповідності до законодавства рішення (складення висновку) про повернення ПАТ «Укртрансгаз» надмірно сплаченого податку на прибуток в сумі 164290892,25 грн. на підставі заяви від 11 квітня 2016 року №5544/9-011.

Колегія суддів погоджується з наведеними висновками суду першої інстанції, з огляду на таке.

Спірні правовідносини, що виникли між сторонами, регулюються Конституцією України, Податковим кодексом України (в редакції, що була чинною на час спірних правовідносин), який регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

В силу вимог ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст.67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відповідно до пп.14.1.39 п.14.1 ст.14 ПК України грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Платник податків має право на залік чи повернення надміру сплачених, а також надміру стягнутих сум податків та зборів, пені, штрафів у порядку, встановленому цим Кодексом (пп.17.1.10 п.17.1 ст.17 ПК України).

Згідно пп.14.1.115 п.14.1 ст.14 ПК України надміру сплачені грошові зобов'язання - суми коштів, які на певну дату зараховані до відповідного бюджету понад нараховані суми грошових зобов'язань, граничний строк сплати яких настав на таку дату.

Умови повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань визначені у ст.43 ПК України, згідно п.43.1 якої помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.

Пунктами 43.4-43.5 ПК України передбачено, що платник податків подає заяву на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку.

Контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.

На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.

В той же час, згідно п.43.3 ст.43 ПК України обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.

З матеріалів справи вбачається, що загальна сума переплати по філіям ПАТ «Укртрансгаз» станом на дату подання зави про повернення переплати з податку на прибуток становить 164290892,25 грн., що підтверджується наявними в матеріалах справи копіями актів звірки від 05 січня 2016 року №23814-20, від 08 лютого 2016 року №2423-07 та від 11 квітня 2016 року №4779-07. Відсутність податкового боргу у ПАТ «Укртрансгаз» підтверджується відповідною довідкою Міжрегіонального ГУ ДФС - Центрального офісу з обслуговування великих платників податків від 11 квітня 2016 року №7740/10/28-10-17-02-26.

За таких обставин, твердження апелянта про наявність у позивача податкового боргу, як підставу, що унеможливлює повернення переплати у порядку, визначеному ст.43 ПК України, є необґрунтованим, оскільки разом з заявою про повернення коштів позивачем була надана відповідна довідка про відсутність заборгованості з податків, зборів, платежів, що контролюються органами доходів і зборів.

Наказом Міністерства фінансів України від 03 вересня 2013 року №787 затверджено Порядок повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів (в редакції, що була чинною на час спірних правовідносин), відповідно до п.5 р.І якого повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів, платежів та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, а при поверненні судового збору (крім помилково зарахованого) - за ухвалою суду, яка набрала законної сили.

Подання подається до органу Казначейства за формою, передбаченою нормативно-правовими актами з питань повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету коштів, або в довільній формі на офіційному бланку установи за підписом керівника установи (його заступника відповідно до компетенції), скріпленим гербовою печаткою (у разі наявності) або печаткою з найменуванням та ідентифікаційним кодом установи (у разі наявності), з обов'язковим зазначенням такої інформації: обґрунтування необхідності повернення коштів з бюджету, найменування платника (суб'єкта господарювання), код за ЄДРПОУ (для юридичної особи) або прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи, реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний номер) або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та мають відмітку у паспорті), сума платежу, що підлягає поверненню, дата та номер документа на переказ, який підтверджує перерахування коштів до відповідного бюджету.

Пунктом 10 наведеного Порядку передбачено, що органи Казначейства приймають подання від органів, які контролюють справляння надходжень бюджету або які здійснюють облік заборгованості в розрізі позичальників, у строки, визначені нормативно-правовими актами з питань повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету коштів.

Наказом Міністерства фінансів України від 15 грудня 2015 року №1146 затверджено Порядок взаємодії територіальних органів Державної фіскальної служби України, місцевих фінансових органів та територіальних органів Державної казначейської служби України у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань, який регламентує взаємовідносини територіальних органів Державної фіскальної служби України з місцевими фінансовими органами та територіальними органами Державної казначейської служби України в процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань за платежами, контроль за справлянням яких покладено на органи ДФС, з метою належного виконання положень статей 43, 102 Податкового кодексу України, частини другої статті 45 та частини другої статті 78 Бюджетного кодексу України (п.1 Порядку).

Пунктами 5-8 наведеного Порядку передбачено, що повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань у випадках, передбачених законодавством, здійснюється виключно на підставі заяви платника податку (за винятком повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку на доходи фізичних осіб, які розраховуються органом ДФС на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку), яка може бути подана до територіального органу ДФС за місцем адміністрування (обліку) помилково та/або надміру сплаченої суми протягом 1095 днів від дня її виникнення.

У заяві платник вказує суму і вид помилково та/або надміру сплаченого платежу та визначає напрям(и) перерахування коштів, що повертаються: 1) на поточний рахунок платника податку в установі банку; 2) на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на органи ДФС, незалежно від виду бюджету; 3) готівкою за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в установі банку; 4) готівкою з рахунків банків у разі відсутності у платника податків рахунку в установі банку; 5) поштовим переказом через підприємства поштового зв'язку; 6) для подальших розрахунків як авансові платежі (передоплата) або грошова застава: на небюджетний рахунок з обліку коштів забезпечення сплати майбутніх митних та інших платежів - рахунок 3734, відкритий на балансі Головного управління Державної казначейської служби України у м. Києві; банківський балансовий рахунок 2603, відкритий для органу ДФС у відповідному уповноваженому банку (у разі якщо кошти авансових платежів (передоплати), доплати тощо вносилися готівкою).

Після реєстрації в органі ДФС заява платника про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань (крім грошових зобов'язань з митних та інших платежів, які сплачуються під час митного оформлення товарів) передається на розгляд до структурних підрозділів, що виконують функції з адміністрування відповідних податків і зборів та погашення заборгованостей. Не пізніше другого робочого дня, наступного за днем реєстрації, заява з відміткою вказаних підрозділів щодо правомірності повернення передається до структурного підрозділу, на який покладено функцію з підготовки висновку. Заява платника про повернення помилково або надміру сплачених грошових зобов'язань з митних та інших платежів, які сплачуються під час митного оформлення товарів, після реєстрації передається до структурного підрозділу митниці ДФС, на який покладено функцію з підготовки висновку.

У разі якщо вказана у заяві платника сума (її частина) за даними інформаційних систем обліковується як помилково та/або надміру сплачена, орган ДФС готує: висновок на повернення такої суми (її частини) за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку; два примірники реєстру висновків за платежами, належними державному бюджету, за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку; три примірники реєстру висновків за платежами, належними місцевим бюджетам, та платежами, які підлягають розподілу між державним та місцевими бюджетами, за формою згідно з додатком 3 до цього Порядку.

Контроль за прийняттям/передаванням висновків органи ДФС, місцеві фінансові органи, органи Казначейства здійснюють шляхом проставляння на відповідних примірниках Реєстрів відміток про надходження документів до установи у порядку, визначеному Типовою інструкцією з діловодства у центральних органах виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих органах виконавчої влади, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 30 листопада 2011 року № 1242 (із змінами).

За платежами, належними державному бюджету, орган ДФС у строк не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви передає висновки згідно з реєстром висновків за платежами, належними державному бюджету, для виконання відповідному органу Казначейства.

За платежами, належними місцевим бюджетам, та платежами, які підлягають розподілу між державним та місцевими бюджетами, орган ДФС у строк не пізніше ніж за дев'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви передає висновки згідно з реєстром висновків за платежами, належними місцевим бюджетам, та платежами, які підлягають розподілу між державним та місцевими бюджетами, для погодження відповідному місцевому фінансовому органу.

Відповідний місцевий фінансовий орган протягом двох робочих днів погоджує отримані висновки шляхом засвідчення підписом керівника місцевого фінансового органу, скріпленим гербовою печаткою, і не пізніше наступного робочого дня після погодження повертає їх згідно з реєстром висновків за платежами, належними місцевим бюджетам, та платежами, які підлягають розподілу між державним та місцевими бюджетами, відповідному органу ДФС.

Згідно п.15 наведеного Порядку у разі якщо вказана у заяві платника сума за даними інформаційних систем в повному обсязі відсутня як помилково та/або надміру сплачена, орган ДФС у строки, передбачені пунктом 8 цього Порядку для формування та передачі висновку до органу Казначейства, готує та направляє платнику письмову відмову у поверненні коштів з бюджету з пропозицією щодо проведення звірення його стану розрахунків за відповідним платежем.

Отже, лише у випадку, коли заявлена до повернення сума в повному обсязі відсутня як помилково та/або надміру сплачена, платнику надсилається письмова відмова з відповідною пропозицією щодо проведення звірення його стану розрахунків за відповідним платежем.

В той же час, з матеріалів справи вбачається, що по філіям «Укртрансгаз» на момент подачі позивачем відповідної заяви обліковувалась надміру сплачена сума податку на прибуток та позивач мав право на повернення надміру сплаченої суми податку на суму 164290892,25 грн., однак відповідачем не було підготовлено передбачений законодавством висновок на повернення суми надміру сплаченого податку за заявою позивача, яка, з огляду на дотримання ПАТ «Укртрансгаз» встановленого ст.43 ПК України порядку та відсутність доказів наявності у позивача податкового боргу, підлягала задоволенню.

Наведені у листі від 25 квітня 2016 року №6035/10/26-58-07-02-11 твердження відповідача, що суми переплати, які виникли за рахунок сплачених авансових внесків, нарахованих на суму дивідендів та прирівняних до них платежів, не підлягають поверненню на підставі пп.57.11.2 п.57.11 ст.57 ПК України є необґрунтованими, оскільки відповідні зміни були внесені Законом України від 28 грудня 2014 року №71-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи», що набрав чинності 01 січня 2015 року, та застосування вказаних норм до правовідносин, що виникли до набрання ними чинності, є порушенням конституційного принципу дії норми в часі, що є неприпустимим.

Належних та допустимих доказів прийняття відповідного рішення, передбаченого ст.43 ПК України та наведеними вище Порядками, відповідач, як суб'єкт владних повноважень, всупереч ч.2 ст.77 КАС України до суду не надав.

Посилання апелянта на відсутність визначеного механізму перенесення з інтегрованих карток відокремлених підрозділів відповідних сум переплат до інтегрованої картки платника податку та неотримання методологічної допомоги від ДФС України не може бути підставою для позбавлення позивача передбаченого законодавством права на повернення надміру сплачених сум грошового зобов'язання з податку на прибуток з огляду на наявність переплати у сумі 164290892,25 грн., подання позивачем відповідної заяви та відсутність на момент подачі такої заяви податкового боргу, що підтверджується матеріалами справи.

З огляду на викладені обставини, за результатами розгляду апеляційної скарги, з урахуванням наведених норм права, суд апеляційної інстанції приходить до висновку щодо наявності протиправної бездіяльності відповідача в частині неприйняття рішення про повернення ПАТ «Укртрансгаз» надмірно сплаченого податку на прибуток в сумі 164290892,25 грн., що порушує право позивача на належне та своєчасне у відповідності до чинного законодавства отримання надміру сплаченого податку на прибуток, за захистом якого останній звернувся до суду, та наявності підстав, з метою ефективного захисту прав ПАТ «Укртрансгаз» від порушень з боку відповідача - суб'єкта владних повноважень, зобов'язати ДПІ у Солом'янському районі ГУ ДФС у м.Києві прийняти у відповідності до законодавства рішення (складення висновку) про повернення позивачу надмірно сплаченого податку на прибуток в сумі 164290892,25 грн. на підставі заяви від 11 квітня 2016 року №5544/9-011.

Відповідно до ч.1 ст.308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Враховуючи, що постанова суду першої інстанції не оскаржувалась в частині відмови в задоволенні позовних вимог щодо зобов'язання відповідача підготувати та надати до органу казначейства висновок про повернення надмірно сплаченого податку на прибуток, в цій частині судове рішення не переглядається судом апеляційної інстанції.

Зазначене узгоджується з позицією, викладеною в п.13.1 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України «Про судове рішення в адміністративній справі» від 20 травня 2013 року №7, відповідно до якого у разі часткового оскарження судового рішення суд апеляційної інстанції в описовій частині свого рішення повинен зазначити, в якій частині рішення суду першої інстанції не оскаржується, і при цьому не має права робити правові висновки щодо неоскарженої частини судового рішення.

На підставі вищенаведеного, приймаючи до уваги, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, рішення суду ґрунтується на засадах верховенства права, є законним і обґрунтованим, висновки суду першої інстанції доводами апелянта не спростовані, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для його зміни або скасування.

Керуючись ст.ст.308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд,-

п о с т а н о в и в:

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Солом'янському районі Головного управління ДФС у м.Києві - залишити без задоволення.

Постанову Окружного адміністративного суду м.Києва від 22 лютого 2017 року - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.

Повний текст постанови виготовлено 19 лютого 2018 року.

Головуючий суддя В.Е.Мацедонська

Судді І.О.Лічевецький

В.П.Мельничук