
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 825/1546/17 Суддя (судді) першої інстанції: Бородавкіна С.В.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 лютого 2018 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
судді-доповідача: Федотова І.В.,
суддів: Літвіної Н.М. та Парінова А.Б.,
за участю секретаря Часник А.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Олександрівка-Агро 2016" на постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 20 листопада 2017 року у справі за позовом приватного підприємства "Агропрогрес" до Бобровицької районної державної адміністрації, треті особи: Товариство з обмеженою відповідальністю "Олександрівка-Агро 2016", ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 про скасування державної реєстрації прав оренди,
ВСТАНОВИЛА:
Приватне підприємство "Агропрогрес" звернулося до суду з позовом, в якому просить скасувати державну реєстрацію прав оренди Товариства з обмеженою відповідальністю «Олександрівка-Агро 2016», здійснену Бобровицькою районною державною адміністрацією щодо земельних ділянок, що належать:
- ОСОБА_3 (кадастровий номер НОМЕР_1, дата реєстрації - 08.11.2016 індексний номер 17468563);
- ОСОБА_4 (кадастровий номер НОМЕР_2, дата реєстрації - 17.11.2016 індексний номер 17490324 та кадастровий номер НОМЕР_6, дата реєстрації - 17.11.2016 індексний номер 17490237);
- ОСОБА_5 (кадастровий номер НОМЕР_3, дата реєстрації - 10.11.2016 індексний номер 17381649);
- ОСОБА_6 (кадастровий номер НОМЕР_4, дата реєстрації - 18.11.2016 індексний номер 17595439);
- ОСОБА_8 (кадастровий номер НОМЕР_5, дата реєстрації - 08.11.2016 індексний номер 17340639).
Постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 20 листопада 2017 року адміністративний позов було задоволено.
Не погоджуючись із зазначеним судовим рішенням, Товариство з обмеженою відповідальністю "Олександрівка-Агро 2016" подало апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позову. Доводи апеляційної скарги ґрунтуються на тому, що суд першої інстанції неправильно застосував норми матеріального права. Зокрема, зазначає, подав реєстратору повний та належно оформлений пакет документів, який вимагався законодавством для вчинення відповідної реєстраційної дії. На момент розгляду державним реєстратором наданих ТОВ «Олександрівка-Агро 2016» документів щодо реєстрації права оренди, будь-яка з підстав відмови в державній реєстрації, викладена в статті 24 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» була відсутня. Вважає, що державний реєстратор внаслідок отримання інформації від заявників у вигляді листів органу Держгеокадастру та копій договорів оренди землі від 10.10.2006 прийшов до висновку, що договори оренди землі між ПП «Агропрогрес» і громадянами (третіми особами по даній справі) є припиненими на день реєстрації іншого речового права та ТОВ «Олександрівка-Агро». Враховуючи наведене, зазначив, що державний реєстратор свій обов'язок щодо перевірки поданих документів та заявлених прав виконав.
У відповідності до ст. 308 КАС України справа переглядається колегією суддів в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення сторін, які з'явились в судове засідання, дослідивши доводи апеляційної скарги та перевіривши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Як встановлено судом першої інстанції, позивач є орендарем земельних ділянок за кадастровими номерами: НОМЕР_1, НОМЕР_2, НОМЕР_6, НОМЕР_3, НОМЕР_4 та НОМЕР_5.
Вищевказані земельні ділянки розташовані на території Білоцерківської сільської ради Бобровицького району Чернігівської області, на підставі договорів оренди землі:
- від 10.10.2006, укладеного з ОСОБА_3 (орендодавець). Строк дії договору - 10 років (п. 8 Договору). Відповідно до відмітки, договір оренди земельної ділянки був зареєстрований у Бобровицькому районному відділі Чернігівської регіональної філії центру ДЗК 25.06.2009 за № 040685500278 (а.с. 8-9).;
- від 10.10.2006, укладеного з ОСОБА_4 (орендодавець) (а.с. 13-14). Строк дії договору - 10 років (п. 8 Договору). Відповідно до відмітки, договір оренди земельної ділянки був зареєстрований у Бобровицькому районному відділі Чернігівської регіональної філії центру ДЗК 25.06.2009 за № 040685500240 та 25.06.2006 за № 040685500237 (а.с. 19-20);
- від 10.10.2006, укладеного з ОСОБА_5 (орендодавець) (а.с. 25-26). Строк дії договору - 10 років (п. 8 Договору). Відповідно до відмітки, договір оренди земельної ділянки був зареєстрований у Бобровицькому районному відділі Чернігівської регіональної філії центру ДЗК 25.06.2009 за № 040685500279;
- від 10.10.2006, укладеного з ОСОБА_6 (орендодавець) (а.с. 30-31). Строк дії договору - 10 років (п. 8 Договору). Відповідно до відмітки, договір оренди земельної ділянки був зареєстрований у Бобровицькому районному відділі Чернігівської регіональної філії центру ДЗК 30.06.2009 за № 040685500385;
- від 10.10.2006, укладеного з ОСОБА_9 (орендодавець) (а.с. 52-53). Строк дії договору - 10 років (п. 8 Договору). Відповідно до відмітки, договір оренди земельної ділянки був зареєстрований у Бобровицькому районному відділі Чернігівської регіональної філії центру ДЗК 26.06.2009 за № 040685500349.
Факт передачі вказаних земельних ділянок в оренду підтверджується актами приймання-передачі земельної ділянки (а.с. 10, 15, 21, 27, 32, 54).
Право власності орендодавців на земельні ділянки які було передано в оренду, підтверджено Державними актами на право власності на земельну ділянку (а.с. 10 зворот, 11, 15 зворот, 18, 21 зворот, 24, 27 зворот, 28, 32 зворот, 33, 54 зворот, 55).
Вищевказані договори сторонами достроково не розривалися, їх державна реєстрація не скасована та вони є чинними.
Разом з тим, як вбачається з матеріалів справи, до закінчення дії строку вищевказаних договорів оренди державний реєстратор Бобровицької РДА повторно зареєстровано право оренди на ті ж самі земельні ділянки в період чинності договорів оренди земельних ділянок, укладених між позивачем та ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7
Відповідачем прийнято рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 08.11.2016 індексний номер 17468563, від 17.11.2016 індексний номер 17490324, від 17.11.2016 індексний номер 17490237, від 10.11.2016 індексний номер 17381649, від 18.11.2016 індексний номер 17595439 та від 08.11.2016 індексний номер 17340639 (права оренди землі) на земельні ділянки за кадастровими номерами НОМЕР_1, НОМЕР_7, НОМЕР_8, НОМЕР_3, НОМЕР_4 та НОМЕР_5 на підставі договорів оренди землі, укладених між вищевказаними орендодавцями (треті особи по даній справі) та ТОВ «Олександрівка-Агро 2016», що підтверджується інформаційною довідками з Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку, Інформаційними довідками з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна (а.с. 62-67, 69, 179-180, 181, 182-183, 184-185, 186, 187-188).
Вважаючи свої права порушеними, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Задовольняючи адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з того, що державний реєстратор Бобровицької РДА при проведенні державної реєстрації прав та їх обтяжень за договорами оренди землі, укладеними з ТОВ «Олександрівка-Агро 2016», належним чином не перевірив, чи має місце вже зареєстроване право оренди на спірну земельну ділянку, внаслідок чого неправомірно здійснив повторну реєстрацію договору оренди однієї і тої самої земельної ділянки, тоді як реєстрація договору оренди землі за новим орендарем можлива лише після закінчення строку дії або дострокового розірвання договору оренди землі з попереднім орендарем та відповідної реєстрації цих фактів.
Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції, з огляду на наступне.
Відповідно до частини другої статті 124 Земельного кодексу України (у редакції, чинній на час реєстрації договору оренди земельної ділянки ПП «Агропрогрес»), передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, здійснюється за договором оренди між власником земельної ділянки і орендарем.
Згідно частини другої 2 статті 125 Земельного кодексу України, право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації.
Статтею 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» від 01.07.2004 № 1952-IV (далі - Закон № 1952-IV) (в редакції, чинній на час прийняття оскаржуваного рішення), державна реєстрація речових прав на нерухоме майно - це офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних записів до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Державний реєстр речових прав на нерухоме майно - це єдина державна інформаційна система, що забезпечує обробку, збереження та надання відомостей про зареєстровані речові права на нерухоме майно та їх обтяження, про об'єкти та суб'єктів таких прав.
Відповідно до частини третьої статті 3 Закону № 1952-IV, речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що виникли до 1 січня 2013 року, визнаються дійсними за наявності однієї з таких умов:
1) реєстрація таких прав була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення;
2) на момент виникнення таких прав діяло законодавство, що не передбачало їх обов'язкової реєстрації.
Частиною третьою статті 10 Закону № 1952-IV визначено, що державний реєстратор:
- встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, зокрема: відповідність обов'язкового дотримання письмової форми правочину та його нотаріального посвідчення у випадках, передбачених законом; відповідність повноважень особи, яка подає документи для державної реєстрації прав; відповідність відомостей про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що містяться у Державному реєстрі прав, відомостям, що містяться у поданих документах; наявність обтяжень прав на нерухоме майно; наявність факту виконання умов правочину, з якими закон та/або відповідний правочин пов'язує можливість виникнення, переходу, припинення речового права, що підлягає державній реєстрації;
- перевіряє документи на наявність підстав для зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, зупинення державної реєстрації прав, відмови в державній реєстрації прав та приймає відповідні рішення;
- під час проведення державної реєстрації прав, що виникли в установленому законодавством порядку до 01 січня 2013 року, запитує від органів влади, підприємств, установ та організацій, які відповідно до законодавства проводили оформлення та/або реєстрацію прав, інформацію (довідки, копії документів тощо), необхідну для такої реєстрації, у разі відсутності доступу до відповідних інформаційних систем, документів та/або у разі, якщо відповідні документи не були подані заявником.
Статтею 18 Закону № 1952-IV визначено, що державна реєстрація прав та їх обтяжень проводиться в такому порядку: прийняття/отримання документів для державної реєстрації прав, формування та реєстрація заяви в базі даних заяв; виготовлення електронних копій документів, поданих для державної реєстрації прав, шляхом сканування (у разі подання документів у паперовій формі) та їх розміщення у Державному реєстрі прав; встановлення черговості розгляду заяв, зареєстрованих у базі даних заяв; перевірка документів на наявність підстав для зупинення розгляду заяви, зупинення державної реєстрації прав, відмови у проведенні державної реєстрації прав та прийняття відповідних рішень; прийняття рішення про державну реєстрацію прав (у разі відсутності підстав для зупинення розгляду заяви, зупинення державної реєстрації прав, відмови у проведенні державної реєстрації прав); відкриття розділу в Державному реєстрі прав та/або внесення до відкритого розділу або спеціального розділу Державного реєстру прав відповідних відомостей про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, про об'єкти та суб'єктів цих прав; формування витягу з Державного реєстру прав про проведену державну реєстрацію прав для подальшого використання заявником; видача/отримання документів за результатом розгляду заяви.
Саме державний реєстратор як суб'єкт владних повноважень, з метою недопущення одночасного існування державної реєстрації декількох прав оренди на одну земельну ділянку, у випадку проведення державної реєстрації права оренди на земельну ділянку та уникнення подвійної реєстрації повинен запитувати інформацію про наявність або відсутність зареєстрованих договорів у органів, що здійснювали таку реєстрацію до 01.01.2013.
Листом від 06.08.2013 № 2951/05-15-13 «Щодо запобігання випадків подвійної реєстрації прав оренди на земельну ділянку за різними набувачами» Державна реєстраційна служба України надала роз'яснення, що з метою недопущення одночасного існування державної реєстрації декількох прав оренди на одну земельну ділянку, у випадку проведення державної реєстрації права оренди на земельну ділянку, сформовану у результаті виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв), державному реєстратору слід запитувати інформацію про наявність або відсутність зареєстрованих договорів у органів, що здійснювали таку реєстрацію до 01.01.2013 року, зокрема виконавчих комітетів сільської, селищної, міської ради за місцем розташування земельної частки (паю).
Проте, в порушення вимог чинного законодавства державний реєстратор Бобровицької РДА при проведенні державної реєстрації прав та їх обтяжень за договорами оренди землі, укладеними з ТОВ «Олександрівка-Агро 2016», належним чином не перевірив, чи має місце вже зареєстроване право оренди на спірну земельну ділянку, внаслідок чого неправомірно здійснив повторну реєстрацію договору оренди однієї і тої самої земельної ділянки, тоді як реєстрація договору оренди землі за новим орендарем можлива лише після закінчення строку дії або дострокового розірвання договору оренди землі з попереднім орендарем та відповідної реєстрації цих фактів.
Аналогічна правова позиція міститься в постанові Верховного суду України від 29 вересня 2015 року по справі № 21-760а15.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем не надано жодних доказів щодо звернення останнього з відповідними запитами про наявність або відсутність зареєстрованих договорів оренди земельних ділянок до Відділу Держземагенства (Держгеокадастру) у Бобровицькому районі Чернігівської області як до органу, який здійснював таку реєстрацію до 01.01.2013 року.
Разом з тим, відповідачем та третіми особами до суду не надано жодних доказів щодо розірвання договорів оренди земельних ділянок, укладених між ПП «Агропрогрес» та власниками земельних ділянок - ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7
Стосовно посилань апелянта, що строк дії договору оренди землі починається після його підписання сторонами, а не з моменту його реєстрації колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до статті 18 Закону України від 06.10.1998 № 161-ХІV «Про оренду землі» (в редакції чинній на момент укладення договору оренди землі із ПП «Агропрогрес») договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації.
Згідно із статтею 202 Земельного кодексу України державний реєстр земель складається з двох частин:
а) книги записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі із зазначенням кадастрових номерів земельних ділянок;
б) поземельної книги, яка містить відомості про земельну ділянку.
Пунктом 1.2 Тимчасового порядку ведення державного реєстру земель, затвердженого наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 02.07.2003 № 174 (далі - Тимчасовий порядок) встановлено, що Книга записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі - це документ суворого обліку, який є складовою частиною державного реєстру земель та містить відомості про зареєстровані державні акти на право власності на земельну ділянку, на право постійного користування земельною ділянкою та договори оренди (суборенди) землі із зазначенням кадастрових номерів земельних ділянок.
Державний реєстр земель - це складова частина державного земельного кадастру, який складається з книги записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі із зазначенням кадастрових номерів земельних ділянок та Поземельної книги, яка містить відомості про земельну ділянку і формується за допомогою АС ДЗК.
Оператори державного реєстру земель - це структурні підрозділи Центру ДЗК, що проводять приймання, перевірку та систематизацію реєстраційних карток земельних ділянок, здійснюють видачу та реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди (суборенди) землі, ведуть книгу реєстрації, формують Поземельну книгу та не мають прямого доступу до бази даних АС ДЗК.
Поземельна книга - це документ, який є складовою частиною державного реєстру земель, містить відомості про земельну ділянку, в тому числі кадастровий план, відомості про державний акт на право власності на землю, державний акт на право постійного користування землею, договір оренди землі та власника, користувача, орендаря (суборендаря) земельної ділянки і формується за допомогою АС ДЗК.
Реєстратори державного реєстру земель - це структурні підрозділи Центру ДЗК, які мають доступ та вносять відомості до бази даних АС ДЗК, ведуть Поземельну книгу, здійснюють видачу та реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди (суборенди) землі, а також ведуть книгу реєстрації.
Відповідно до пункту 2.5 Тимчасового порядку, територіальний орган земельних ресурсів за актом приймання-передавання передає реєстраційну картку оператору (реєстратору) разом з усіма примірниками державного акта на право власності на земельну ділянку, державного акта на право постійного користування земельною ділянкою, договору оренди землі для їх видачі та державної реєстрації.
Згідно пунктом 2.6 Тимчасового порядку, оператор (реєстратор) приймає від територіального органу земельних ресурсів державний акт на право власності на земельну ділянку, державний акт на право постійного користування земельною ділянкою, договір оренди землі та реєстраційну картку. У разі виявлення розбіжностей в державному акті на право власності на земельну ділянку, державному акті на право постійного користування земельною ділянкою, договорі оренди землі та реєстраційній картці вони за актом приймання-передавання повертаються до територіального органу земельних ресурсів для доопрацювання
Пунктом 2.7 Тимчасового порядку передбачено, що у разі оформлення договору оренди (суборенди) землі територіальний орган земельних ресурсів надає за актом приймання-передавання Оператору (реєстратору) реєстраційну справу для створення реєстраційної картки. Оператор (реєстратор) у 10-денний термін заповнює реєстраційну картку.
Згідно пункту 2.8 Тимчасового порядку, оператор (реєстратор) здійснює видачу та реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку, на право постійного користування земельною ділянкою та видачу договорів оренди (суборенди) землі. Видача державного акта на право власності на земельну ділянку, на право постійного користування земельною ділянкою та договору оренди (суборенди) землі супроводжується внесенням запису про державну реєстрацію до відповідних розділів книги реєстрації. При цьому оператор (реєстратор) відображає дані державної реєстрації на всіх примірниках державних актів на право власності на земельну ділянку, на право постійного користування земельною ділянкою та договорів оренди (суборенди) землі.
До реєстраційної картки оператором (реєстратором) вносяться відомості про державну реєстрацію згідно з пунктом 3.4 цього Порядку.
Після внесення відомостей про державну реєстрацію до реєстраційної картки вона засвідчується підписом керівника з зазначенням прізвища та ініціалів і печаткою оператора (реєстратора).
Другий примірник державного акта на право власності на земельну ділянку, на право постійного користування земельною ділянкою, примірники договору оренди (суборенди) землі оператор (реєстратор) передає до територіальних органів земельних ресурсів за актом приймання-передавання.
Відповідно до пункту 2.9 Тимчасового порядку, оператор передає реєстратору перший примірник реєстраційної картки, після чого реєстратор вносить відомості з реєстраційної картки до бази даних АС ДЗК. Після внесення реєстратором відомостей до бази даних АС ДЗК на першій сторінці реєстраційної картки ставиться штамп реєстратора та підпис особи, яка внесла відомості.
Згідно пункту 2.10 Тимчасового порядку перший примірник реєстраційної картки передається на зберігання до архіву реєстратора. Другий примірник реєстраційної картки включається до Поземельної книги, формування та зберігання якої здійснює оператор.
Відповідно до пункту 4.2 Тимчасового порядку, державна реєстрація державного акта на право власності на земельну ділянку, державного акта на право постійного користування земельною ділянкою, договору оренди землі здійснюється шляхом внесення записів реєстрації до книги реєстрації.
Пунктом 4.3 Тимчасового порядку ведення державного реєстру земель визначено, що у книзі реєстрації реєструються, в тому числі, договори оренди землі.
Відповідно до пункту 4.5 Тимчасового порядку, державну реєстрацію державного акта на право власності на земельну ділянку, державного акта на право постійного користування земельною ділянкою, договору оренди землі у книзі реєстрації здійснює оператор (реєстратор), у межах повноважень якого є земельна ділянка.
Згідно пункту 4.6 Тимчасового порядку, внесення записів реєстрації до книги реєстрації здійснює особа, яка призначається згідно з наказом оператора (реєстратора).
Реєстраційний номер присвоюється державному акту на право власності на земельну ділянку, державному акту на право постійного користування земельною ділянкою, договору оренди землі в момент здійснення його державної реєстрації (пункт 8.1 Тимчасового порядку).
Пунктами 12.3, 12.4 Тимчасового порядку передбачено, що дані для формування Поземельної книги вносяться до бази даних АС ДЗК після внесення записів до книги реєстрації.
Відповідальність за формування та ведення поземельних книг покладається на осіб, які призначаються наказом оператора (реєстратора).
Відповідно до пунктів 14.1, 14.2, 14.3 Тимчасового порядку, для внесення до Поземельної книги відомостей про земельну ділянку, на яку було оформлено державний акт на право власності на земельну ділянку, державний акт на право постійного користування земельною ділянкою, договір оренди землі до введення в дію цього Порядку, оператор (реєстратор) звертається з письмовим запитом про отримання відомостей про земельну ділянку до територіальних органів земельних ресурсів
Територіальний орган земельних ресурсів у тижневий термін з моменту подання письмового запиту надає за актом приймання-передавання оператору (реєстратору) технічну документацію або реєстраційну справу для створення реєстраційної картки.
У разі неможливості відтворення інформації територіальний орган земельних ресурсів надає офіційний висновок про відсутність відомостей для внесення їх до бази даних АС ДЗК.
Реєстрація договорів оренди спірних земельних ділянок між ПП «Агропрогрес» та ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 здійснена в 2009 році, про що є відповідні відмітки уповноваженого органу.
Відсутність реєстраційних справ, реєстраційних карток, відсутність відомостей в базі даних АС ДЗК, не свідчить про незавершеність чи відсутність державної реєстрації як такої, та не може ставитись за вину позивачу, оскільки обов'язок щодо внесення відомостей у Поземельну книгу покладався на реєстратора державного реєстру земель та оператора (реєстратора).
Відповідно до положень Тимчасового порядку, державна реєстрація договорів оренди земельної ділянки вважається здійсненою з моменту внесення даних до книги записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі.
Аналогічна правова позиція міститься в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 15 грудня 2016 року по справі № 802/324/16-а.
Таким чином, враховуючи наявність даних про реєстрацію договорів оренди землі щодо оренди спірних земельних ділянок ПП «Агропрогрес», суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що державна реєстрація вищевказаних договорів є здійсненою.
В силу положень абзацу 3 частини 3 статті 10 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» відповідач повинен був запитати в органів влади, підприємств, установ та організацій, які відповідно до законодавства проводили оформлення та/або реєстрацію прав, інформацію (довідки, копії документів тощо) щодо фактів реєстрації договорів оренди землі на відповідні земельні ділянки для встановлення відповідності заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженням.
Невиконання державним реєстратором такого обов'язку обумовило повторну реєстрацію права оренди одних і тих самих земельних ділянок, внаслідок чого істотно порушено законні права та інтереси позивача як правомірного орендаря земельної ділянки.
Аналогічна правова позиція викладена міститься в постановах Верховного Суду України від 29 вересня 2015 року у справі № 21-760а15 та від 15 листопада 2016 року у справі № 21-3030а16.
З огляду на викладене колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, надав належну оцінку дослідженим доказам та прийняв законне і обґрунтоване рішення у відповідності з вимогами матеріального та процесуального права.
Керуючись ст.ст. 242, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, колегія суддів,
ПОСТАНОВИЛА:
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Олександрівка-Агро 2016" залишити без задоволення, а постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 20 листопада 2017 року без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду у порядку та строки, визначені ст.ст. 328-331 КАС України.
Головуючий суддя:
Судді: