
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 750/10177/17 Суддя (судді) першої інстанції: Литвиненко І.В.
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 лютого 2018 року м.Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Твердохліб В.А.,
суддів Бужак Н.П., Троян Н.М.,
за участю секретаря Борейка Д.Е.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Києві апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства «Чернігівський ремонтно-механічний завод «Жовтневий молот» на постанову Деснянського районного суду м.Чернігова від 08 грудня 2017 року (прийнята у відкритому судовому засіданні, у м.Чернігові, дата складання повного тексту - відсутня) у справі за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства «Чернігівський ремонтно-механічний завод «Жовтневий молот» до Виконавчого комітету Чернігівської міської ради, третя особа: Чернігівська міська рада про визнання незаконним та скасування рішення,-
В С Т А Н О В И В:
Публічне акціонерне товариство «Чернігівський ремонтно-механічний завод «Жовтневий молот» (далі - Позивач) звернулось до Деснянського районного суду м.Чернігова з позовом до Виконавчого комітету Чернігівської міської ради (далі - Відповідач), третя особа: Чернігівська міська рада (далі - Третя особа) про визнання незаконним та скасування рішення Виконавчого комітету Чернігівської міської ради від 14 вересня 2017 року №403 «Про затвердження актів комісії з визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам», а саме в частині п.1.1. вказаного рішення про затвердження Акту про визначення збитків власнику землі в особі Чернігівської міської ради (Акт № 6 від 30 серпня 2017 року) нанесених при використанні земельної ділянки, площею 3,7256 га по проспекту Миру, 194, з порушенням земельного законодавства у період з 01.09.2014 року по 31.07.2017 року включно в сумі 1 811 644,55 грн; визнати протиправним та скасувати рішення виконавчого комітету Чернігівської міської ради від 14.09.2017 року «Про затвердження актів комісії з визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам» в частині затвердження акту 6 «Про визначення збитків власнику землі, в особі Чернігівської міської ради на території Чернігівської міської ради» від 30.08.2017 року.
Постановою Деснянського районного суду м.Чернігова від 08 грудня 2017 року у задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись з таким судовим рішенням, Позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою задовольнити адміністративний позову у повному обсязі.
В апеляційній скарзі апелянт посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи по суті. Зокрема, апелянт зазначає, що оскаржуване рішення прийнято без включення представника Позивача у склад відповідної комісії; також посилається на те, що Відповідачем протиправно нараховано збитки, нанесені при використанні земельної ділянки, оскільки вина Позивача у заподіянні шкоди в розумінні ст.1166 ЦК України відсутня.
Відповідачем відзив на апеляційну скаргу не подавався; у судовому засіданні представник Відповідача заперечував проти доводів апеляційної скарги, посилаючись на те, що оскаржуване рішення суб»єкта владних повноважень прийнято на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені відповідними законами України, якими врегульовані спірні правовідносини, а рішення суду першої інстанції є обґрунтованим та законним.
Третьою особою подано відзив на апеляційну скаргу, в якому просить відмовити в задоволенні апеляційної скарги та рішення суду першої інстанції залишити без змін з посиланням на те, що оскаржуване судове рішення відповідає нормам чинного законодавства.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника Позивача, заперечення представника Відповідача та Третьої особи, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, 27.07.2017 року Виконавчим комітетом Чернігівської міської ради прийнято рішення №326 «Про утворення комісії з визначення розміру збитків, заподіяними порушниками земельного законодавства власникам землі та землекористувачам»; рішення набрало чинності з моменту його прийняття та Позивачем не оскаржувалось.
10.08.2017 року Управління земельних ресурсів Чернігівської міської ради листом №4984 про проведення засідання комісії з визначення розміру збитків, заподіяних власникам землі землекористувачами повідомило Позивача про те, що 30.08.2017 року о 10-00 год. в приміщенні Чернігівської міської ради (м.Чернігів, вул.Магістратська, 7, зал засідань виконавчого комітету) буде відбуватись засідання Комісії, на якому буде розглядатись питання щодо розрахунку суми збитків нанесених Чернігівській міській раді при використанні ТОВ «Чернігівський ремонтно-механічний завод «Жовтневий молот» земельної ділянки площею 3,7256 га по пр.Миру, 194. Також, повідомлено, що присутність представника ТОВ «Чернігівський ремонтно-механічний завод «Жовтневий молот» на засіданні Комісії є обов'язковою.
14.08.2017 року вказане повідомлення отримано адресатом, що підтверджується копією конверту з печаткою підприємства (том I а.с.13).
17.08.2017 року Чернігівська міська рада прийняла рішення №22/VІІ-27 про надання дозволів на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, технічних документацій із землеустрою юридичним та фізичним особам.
Відповідно до пункту 1.17 вказаного рішення, надано дозвіл на розроблення проектів землеустрою щодо відведення ПАТ «Чернігівський ремотно-механічний завод «Жовтневий молот» на земельну ділянку, орієнтовною площею 3,7256 га по проспекту Миру, 194, для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови з подальшою передачею земельної ділянки в оренду.
30.08.2017 року комісія, яка діяла на підставі рішення виконавчого комітету Чернігівської міської ради від 27.07.2017 року №326 «Про утворення комісії з визначення розміру збитків, заподіяних порушниками земельного законодавства власникам землі та землекористувачам» та Положення «Про порядок визначення та відшкодування збитків, заподіяних власникам землі та землекористувачами у місті Чернігові», затвердженого рішенням міської ради від 28.11.2011 року «Про затвердження Положення про порядок визнання та відшкодування збитків, заподіяних власникам землі та землекористувачам в місті Чернігові (8 сесія 6 скликання)» склала Акт за №6 «Про визначення збитків власнику землі, в особі Чернігівської міської ради на території Чернігівської міської ради», яким визначила збитки: використання земельної ділянки, площею 3,7256 га, по проспекту Миру, 194, ПАТ«Чернігівський ремонтно-механічний завод «Жовтневий молот» з порушенням земельного законодавства за період з 01.09.2014 року по 31.07.2017 року; оцінна вартість збитків 1 811 644,55 грн.
14.09.2017 року Виконавчим комітетом Чернігівської міської ради прийнято рішення №403 «Про затвердження актів комісії з визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам», яким затверджено акти комісії із визначення розміру збитків, заподіяних власникам землі та землекористувачам, зокрема п.1.1. цього рішення затверджено акт про визначення розміру збитків власнику землі, в особі Чернігівської міської ради (акт №6 від 30.08.2017 року ) нанесених при використанні земельної ділянки, площею 3,7256 га, по проспекту Миру, 194, ПАТ «Чернігівський ремонтно-механічний завод «Жовтневий молот» з порушенням земельного законодавства за період з 01.09.2014 року по 31.07.2017 року включно у сумі 1811644,55 грн.
18.09.2017 року Управлінням земельних ресурсів Чернігівської міської ради на адресу ПАТ «ЧРМЗ «Жовтневий молот» надіслано повідомлення №5734 про прийняття акта про визначення збитків власнику землі, в особі Чернігівської міської ради на території Чернігівської міської ради від 30.08.2017 року №6, затвердженого рішенням виконавчого комітету Чернігівської міської ради від 14.09.2017 року № 403 «Про затвердження актів комісії з визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам»
Також, запропоновано у 10-денний термін з дня надходження цього повідомлення розглянути його разом з актом, та про результати їх розгляду інформувати у письмовій формі управління земельних ресурсів Чернігівської міської ради.
До вказаного повідомлення додано копію акта про визначення збитків власнику землі №6 від 30.08.207 року та копію рішення Виконавчого комітету Чернігівської міської ради від 14.09.2017 року №403.
19.08.2017 року Позивачем отримано повідомлення, що підтверджується копією конверту з печаткою підприємства (том I а.с.15).
Так, статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 3 статті 157 Земельного кодексу України порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі і землекористувачам встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Положеннями статті 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать: а) власні (самоврядні) повноваження: 1) підготовка і внесення на розгляд ради пропозицій щодо встановлення ставки земельного податку, розмірів плати за користування природними ресурсами, вилучення (викупу), а також надання під забудову та для інших потреб земель, що перебувають у власності територіальних громад; визначення в установленому порядку розмірів відшкодувань підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності за забруднення довкілля та інші екологічні збитки; встановлення платежів за користування комунальними та санітарними мережами відповідних населених пунктів; 2) підготовка і подання на затвердження ради проектів місцевих програм охорони довкілля, участь у підготовці загальнодержавних і регіональних програм охорони довкілля; 3) підготовка і внесення на розгляд ради пропозицій щодо прийняття рішень про організацію територій і об'єктів природно-заповідного фонду місцевого значення та інших територій, що підлягають особливій охороні; внесення пропозицій до відповідних державних органів про оголошення природних та інших об'єктів, що мають екологічну, історичну, культурну або наукову цінність, пам'ятками природи, історії або культури, які охороняються законом, підготовка і внесення на розгляд ради пропозицій щодо прийняття рішень про оголошення в місцях масового розмноження та вирощування потомства дикими тваринами «сезону тиші» з обмеженням господарської діяльності та добуванням об'єктів тваринного світу; 4) справляння плати за землю.
Відповідно до п.1 Порядку визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувача, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 квітня 1993 року №284 з подальшими змінами (далі - Порядок №284) власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні вилученням (викупом) та тимчасовим зайняттям земельних ділянок, встановленням обмежень щодо їх використання, погіршенням якості ґрунтового покриву та інших корисних властивостей земельних ділянок або приведенням їх у непридатний для використання стан та неодержанням доходів у зв'язку з тимчасовим невикористанням земельних ділянок.
За приписами п.2 Порядку №284 розміри збитків визначаються комісіями, створеними Київською та Севастопольською міськими, районними державними адміністраціями, виконавчими комітетами міських (міст обласного значення) рад.
До складу комісій включаються представники Київської, Севастопольської міських, районних державних адміністрацій, виконавчих комітетів міських (міст обласного значення) рад (голови комісій), власники землі або землекористувачі (орендарі), яким заподіяні збитки, представники підприємств, установ, організацій та громадяни, які будуть їх відшкодовувати, представники територіальних органів Держгеокадастру, Держекоінспекції, фінансових органів, органів у справах містобудування і архітектури та виконавчих комітетів сільських, селищних, міських (міст районного значення) рад, на території яких знаходяться земельні ділянки.
Результати роботи комісій оформляються відповідними актами, що затверджуються органами, які створили ці комісії.
Також, рішенням Чернігівської міської ради від 28 квітня 2011 року (8 сесія 6 скликання) затверджене Положення про порядок визначення та відшкодування збитків, заподіяних власникам землі та землекористувачам в місті Чернігові (далі - Положення).
Згідно з преамбулою рішення, його метою є створення єдиних організаційно-правових та економічних засад визначення розмірів та порядку відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам в місті Чернігові.
Пунктом 2.2. Положення передбачено, що до складу Комісії включаються представники управління земельних ресурсів Чернігівської міської ради, управління архітектури та містобудування Чернігівської міської ради, фінансового управління Чернігівської міської ради, управління економіки Чернігівської міської ради, юридичного відділу Чернігівської міської ради, державної податкової інспекції в м.Чернігові, депутати Чернігівської міської ради від кожної депутатської фракції, представник територіального органу Держкомзему України.
В роботі Комісії приймають участь власники землі або землекористувачі (орендарі), яким заподіяні збитки, представники підприємств, установ, організацій та фізичні особи, діями чи бездіяльністю яких спричинені збитки та які будуть їх відшкодовувати.
Зазначене рішення органу місцевого самоврядування є обов'язковим до виконання на відповідній території, що відповідає положенням ст.73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Як вже зазначалось, Позивача належним чином проінформовано про розгляд комісією з визначення розміру збитків, заподіяних власникам землі та землекористувачам, питання щодо встановлення факту заподіяння збитків та розрахунку суми збитків нанесених Чернігівській міській раді при використанні ПАТ ЧРМЗ «Жовтневий молот» земельної ділянки, площею 3,7256 га по проспекту Миру, 194.
З протоколу від 30.08.2017 року №2 засідання комісії з визначення розміру збитків, заподіяних порушниками земельного законодавства власникам землі та землекористувачам вбачається, що голова правління ПАТ ЧРМЗ «Жовтневий молот» Пономаренко Ніна Борисівна приймала участь в роботі комісії, отже Позивачу надано можливість прийняти участь в роботі комісії, через уповноваженого представника.
Рішення Виконавчого комітету Чернігівської міської ради від 27.07.2017 року №326 «Про утворення комісії з визначення розміру збитків, заподіяними порушниками земельного законодавства власникам землі та землекористувачам» є чинним та Позивачем не оскаржувалось.
Таким чином, твердження Позивача про порушення прав та інтересів в ході розгляду комісією з визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, є необґрунтованим та безпідставним.
З матеріалів справи вбачається, що у власності Позивача перебувають нежитлові приміщення: корпус 5 - будівля побутового корпусу, склад ГО, навіс (свідоцтво на право власності від 11.12.2004 року №770763); корпус 7 - будівля побутового корпусу та інструментально-ремонтна дільниця (свідоцтво на право власності від 11.12.2004 року №770766); корпус 8 будівля адміністративно-побутового корпусу, цех ремонту з прибудовою (свідоцтво на право власності від 11.12.2004 року №770767); корпус 11 - склади (свідоцтво на право власності від 18.10.2005 року №624210); корпус 14 - цехи (свідоцтво на право власності від 18.10.2005 року №624213); корпус 15 - ковальська дільниця з прибудовами, навіси, естакада (свідоцтво на право власності від 18.10.2005 року № 624214), що підтверджується копіями відповідних свідоцтв.
Договірні відносини з приводу використання земельної ділянки площею 3,7256 га в м.Чернігові по пр.Миру, 194, між власником земельної ділянки - Чернігівською міською радою та ПАТ ЧРМЗ «Жовтневий молот», відсутні.
Статтею 152 Земельного кодексу України визначено, що держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю.
Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.
Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом: а) визнання прав; б) відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав; в) визнання угоди недійсною; г) визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування; ґ) відшкодування заподіяних збитків; д) застосування інших, передбачених законом, способів.
Відповідно до статті 156 Земельного кодексу України власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні внаслідок: а) вилучення (викупу) сільськогосподарських угідь, лісових земель та чагарників для потреб, не пов'язаних із сільськогосподарським і лісогосподарським виробництвом; б) тимчасового зайняття сільськогосподарських угідь, лісових земель та чагарників для інших видів використання; в) встановлення обмежень щодо використання земельних ділянок; г) погіршення якості ґрунтового покриву та інших корисних властивостей сільськогосподарських угідь, лісових земель та чагарників; ґ) приведення сільськогосподарських угідь, лісових земель та чагарників у непридатний для використання стан; д) неодержання доходів за час тимчасового невикористання земельної ділянки.
Згідно з ч.1 ст.157 Земельного кодексу України відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам здійснюють органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, які використовують земельні ділянки, а також органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, діяльність яких обмежує права власників і землекористувачів або погіршує якість земель, розташованих у зоні їх впливу, в тому числі внаслідок хімічного і радіоактивного забруднення території, засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами і стічними водами.
30.08.2017 року на засіданні комісії встановлено, що у власності товариства за адресою проспекту Миру, 194, м.Чернігів, перебувають об'єкти нерухомості, але земельна ділянка площею 3,7256 га Позивачем не оформлена.
Крім того, з листа від 20.07.2017 року №3302/10/25-01-12-03-03 Головного управлінням ДФС України у Чернігівській області, який надіслано на адресу Управління земельних ресурсів Чернігівської міської ради, вбачається, що ПАТ ЧРМЗ «Жовтневий молот» за земельну ділянку площею 3,7256 га, не звітує.
З урахуванням інформації органів фіскальної служби про самостійне декларування товариством зобов'язань, комісією встановлено, що кошти за використання земельної ділянки в повному обсязі не сплачуються.
За таких обставин, Виконавчий комітет Чернігівської міської ради за результатом розгляду акта комісії від 30.08.2017 року про визначення збитків заподіяних власнику землі, в особі Чернігівської міської ради на території Чернігівської міської ради, та враховуючи протокол засідання комісії з визначення розміру збитків, заподіяних власникам землі та землекористувачам від 30 серпня 2017 року №2, правомірно прийняв рішення від 14 вересня 2017 року №403.
Також, слід зазначити, що рішенням Господарського суду м.Чернігівської області від 15.03.2012 року у справі №5028/5/6/2012 в позові заступнику прокурора м.Чернігова в інтересах держави в особі Чернігівської міської ради до Публічного акціонерного товариства Чернігівський ремонтно-механічний завод «Жовтневий молот» про визнання договору оренди укладеним відмовлено повністю.
Постановою Вищого господарського суду від 25.12.2012 року постанову Київського апеляційного господарського суду від 07.06.2012 року у справі №5028/5/6/2012 та рішення Господарського суду міста Чернігівської області від 15.03.2012 року залишено без змін.
При розгляді вказаної справи судами встановлено, що у запропонованому Позивачем проекті договору оренди земельної ділянки основою його укладення визначено рішення органу місцевого самоврядування, зміст якого не опосередковує правовідносин сторін щодо надання земельної ділянки в оренду, в договорі відсутній кадастровий номер земельної ділянки, що унеможливлює її ідентифікацію; до проекту договору не додано таких його невід'ємних частин, як план або схема земельної ділянки, що передається в оренду, кадастровий план земельної ділянки з відображенням обмежень у її використанні та встановлених земельних сервітутів; акт визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості); акт приймання-передачі об'єкта оренди; проект відведення земельної ділянки; сторонами не досягнуто згоди щодо об'єкту оренди.
Наведене свідчить про те, що Чернігівська міська рада намагалась в судовому порядку вирішити питання щодо юридичного оформлення договірних відносин із Позивачем про користування земельною ділянкою.
Так, оскаржуваним рішенням Виконкому, зокрема, затверджено акт про визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, розмір збитків, завданих органу місцевого самоврядування як власнику землі за час користування Позивачем земельною ділянкою.
Щодо відшкодування нанесених збитків, то вони не можуть бути примусово відшкодовані на підставі рішення виконавчого комітету міської ради.
Такі збитки відшкодовуються у добровільному порядку або шляхом звернення до суду з відповідним позовом.
Аналогічна правова позиція висловлена у постанові Верховного Суду України від 18 жовтня 2016 року у справі №500/2776/14-а.
Отже, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що відсутні правові підстави для задоволення заявлених позовних вимог.
Положеннями ст.242 КАС України визначено, що рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Згідно з п.1 ч.1 ст.315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.
Відповідно до ст.316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Ураховуючи викладене, колегія суддів вважає, що судове рішення постановлено з додержанням норм матеріального та процесуального права, підстав для його скасування не вбачається, а тому апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін.
Керуючись ст.ст. 242, 315, 316, 322, 325, 329 КАС України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства «Чернігівський ремонтно-механічний завод «Жовтневий молот» залишити без задоволення, а постанову Деснянського районного суду м.Чернігова від 08 грудня 2017 року - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку до Верховного Суду у строк, визначений ст.329 КАС України.
Головуючий суддя Твердохліб В.А.
Судді Бужак Н.П.
Троян Н.М.
Постанова складена в повному обсязі 15 лютого 2018 року.