
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 361/658/17 Прізвище судді першої інстанції: Дутчак І.М.
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 лютого 2018 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Судді-доповідача: Бужак Н. П.
Суддів: Твердохліб В.А., Троян Н.М
За участю секретаря: Івченка М.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Броварського міськрайонного суду Київської області від 08 грудня 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про зобов'язання вчинити певні дії,-
У С Т А Н О В И Л А:
ОСОБА_2 звернувся до Броварського міськрайонного суду Київської області з адміністративним позовом до Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про зобов'язання відповідача здійснити з 01 січня 2014 року нарахування та виплату сум індексації пенсії відповідно до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення".
Постановою Броварського міськрайонного суду Київської області від 08 грудня 2017 року у задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись із зазначеним рішенням суду, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Заслухавши суддю-доповідача, осіб, що з'явились в судове засідання, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що з 21 квітня 1994 року позивач ОСОБА_2, перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України та отримує пенсію як інвалід ІІ групи, внаслідок захворювання, пов'язаного з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, на підставі Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
З наданого стороною відповідача розрахунку пенсії позивача вбачається, що розмірі пенсії становить 4732,86 грн., чого в суді не заперечував і сам позивач.
09 листопада 2016 року та 01 грудня 2016 року ОСОБА_2 через свого представника звернувся до пенсійного органу із заявами про здійснення нарахування індексації пенсії згідно із Законом України "Про індексацію грошових доходів населення".
Листами від 23 листопада 2016 року № 616/Ш-01 та від 08 грудня 2016 року № 682/Ш-01 Броварське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області надало позивачу роз'яснення щодо порядку здійснення перерахунку нарахованої пенсії та роз'яснило порядок обчислення розміру індексації пенсії.
Вважаючи, що індексація пенсії відповідачем проводиться всупереч вимогам Закону України "Про індексацію грошових доходів населення", позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 2 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначаються Законом України від 03.07.1991 року № 1282-XII «Про індексацію грошових доходів населення».
Статтею 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» передбачено, що індексація грошових доходів населення це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Відповідно до частини першої статті 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема пенсії.
Згідно з статтею 4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін. У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв'язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України
За змістом частини 2 статті 6 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.
17 липня 2003 року постановою Кабінету Міністрів України №1078 затверджено Порядок проведення індексації грошових доходів населення.
Пунктом 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення також передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, пенсії або щомісячне довічне грошове утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною та інших доплат, установлених законодавством), крім тих, які зазначені у пункті 3 цього Порядку.
Згідно пунктом 4 Порядку проведення індексації грошових доходів населення індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. У межах прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, індексуються пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат), щомісячне довічне грошове утримання, що виплачуються замість пенсії.
За змістом пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення. Сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу. Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.
Отже, виходячи з наведеного, базовим місяцем при обчислені індексу для проведення індексації слід вважати саме місяць підвищення заробітної платті за рахунок зростання її постійних складових, зокрема, тарифних ставок (окладів) та якщо сума підвищення заробітної плати за рахунок постійних складових менша від суми індексації, нарахованої відповідно до Порядку, то місяць такого підвищення не вважається базовим і індексація продовжується; у разі ж порівняння суми підвищення заробітної плати та суми індексації при визначенні базового місяця береться заробітна плата в частині постійних складових в розрахунку за повний відпрацьований місяць.
Як вбачається із матеріалів справи, з 01 вересня 2015 року, з 01 травня і 01 грудня 2016 року, з 01 травня 2017 року у зв'язку зі збільшенням розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, відповідачем було проведено перерахунок пенсії позивача, зокрема складової пенсії - підвищення інвалідам війни ІІ групи, яке збільшилося, у зв'язку з чим розмір індексації пенсії позивача відповідно зменшувався.
З 01 вересня 2015 року у зв'язку зі збільшенням розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність до 1074 грн. проведено перерахунок пенсії позивача, а саме складової пенсії - підвищення інвалідам війни ІІ групи, яке становило 429,60 грн., розмір індексації складав 129,36 грн.
З 01 травня 2016 року у зв'язку зі збільшенням розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, до 1130 грн., відповідачем проведено перерахунок складової пенсії позивача - підвищення інвалідам війни ІІ групи, яке збільшилося на 22,40 грн. до 452 грн., у зв'язку з чим розмір індексації пенсії зменшився ще на 22,40 грн. та становив 106,96 грн.
З 01 грудня 2016 року у зв'язку зі збільшенням розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, до 1247 грн., відповідачем проведено перерахунок складової пенсії позивача - підвищення інвалідам війни ІІ групи, яке збільшилося на 46,80 грн. до 498,80 грн., у зв'язку з чим розмір індексації пенсії зменшився на 46,80 грн. та складав 60,16 грн.
З 01 травня 2017 року у зв'язку зі збільшенням розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, до 1312 грн., відповідачем проведено перерахунок складової пенсії позивача - підвищення інвалідам війни ІІ групи, яке збільшилося на 26 грн. до 524,80 грн., тому розмір індексації пенсії зменшився ще на 26 грн. та становить 34,16 грн.
Після здійснення вказаних перерахунків загальний розмір пенсії ОСОБА_2 не зменшився та становив 4732,86 грн.
Таким чином, враховуючи, що після проведення перерахунку пенсії позивача розмір підвищення не перевищив суму виплаченої індексації у серпні 2015 року, з вересня 2015 року у складі пенсійної виплати зафіксована різниця між розміром індексації станом на серпень 2015 року та сумою підвищення, тому вересень 2015 року став базовим місяцем для нарахування індексації.
Разом з тим, індексація грошових доходів населення не є складовою пенсії, а є встановленим законами та іншими нормативно-правовими актами України механізмом підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. Для проведення подальшої індексації з наступного за базовим місяцем здійснюється нове обчислення індексу споживчих цін наростаючим підсумком до перевищення порогу індексації. При цьому, сума підвищення доходу має перевищувати суму індексації, що має нараховуватись у місяці зростання доходу.
Отже, призначена позивачу пенсія нараховувалась відповідачем із урахуванням підвищень та індексації грошових доходів до прожиткового мінімуму, у зв'язку з чим відбувався перерозподіл складових пенсійної виплати, а саме нараховувалась доплата до прожиткового мінімуму, але зменшувалась сума індексації, при цьому загальний розмір пенсійної виплати позивача не зменшувався.
Доводи апелянта про те, що пенсія повинна індексуватися в залежності від росту інфляції та визначатися в залежності від розміру прожиткового мінімуму є хибними, оскільки підстав для визначення розміру, в якому повинна бути здійснена індексація, немає, так як це до компетенції суду не входить, а визначається безпосередньо пенсійним органом підповідно до норм чинного законодавства.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає правильним висновок суду першої інстанції про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог, оскільки обчислення розміру індексації пенсії ОСОБА_2 здійснено відповідачем згідно вимог чинного законодавства.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Відповідно до ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, а тому не можуть бути підставою для скасування постанови Броварського міськрайонного суду Київської області від 08 грудня 2017 року.
Отже, колегія суддів приходить до висновку, що постанова суду є законною і обґрунтованою, ухвалена з дотриманням норм матеріального та процесуального права, а тому підстав для її скасування не має.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.
Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
За таких підстав апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду першої інстанції - без змін.
Керуючись ст. ст. 241, 242, 243, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, колегія суддів,-
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення, а постанову Броварського міськрайонного суду Київської області від 08 грудня 2017 року - без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду у строк визначений ст. 329 КАС України.
Суддя-доповідач: Бужак Н.П.
Судді: Твердохліб В.А.
Троян Н.М.
Повний текст виготовлено: 14 лютого 2018 року.