
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 750/9236/17 Суддя (судді) першої інстанції: Рахманкулова Ірина Петрівна
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 лютого 2018 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого - судді Глущенко Я.Б.,
суддів Кузьмишиної О.М., Пилипенко О.Є.,
секретаря Андрієнко Н.А.,
розглянувши у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії, за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області на постанову Деснянського районного суду м. Чернігова від 10 листопада 2017 року, -
У с т а н о в и в:
ОСОБА_2 звернувся у суд із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, у якому з урахуванням уточнених позовних вимог просив: визнати протиправною відмову відповідача у перерахуванні йому пенсії з урахуванням підвищеного посадового окладу, викладену в листі від 21. 09. 2017 року № 1562/03/Б-12. Також, позивач просить зобов'язати відповідача перерахувати йому пенсію згідно постанови Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2016 № 1036 та наказу Міністерства юстиції України від 14 лютого 2017 року № 372/5 у якому, посадовий оклад Начальника інституту кримінально-виконавчої служби підвищено до 3570 гривень, з урахуванням довідки Інституту кримінально-виконавчої служби від 6.09. 217 року № 2/3-828, згідно якої грошове забезпечення позивача становить 18381, 60 гривен.
В обгрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що має право на перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням посадових окладів згідно наведених нормативно - правових актів, а відсутність затвердженого Кабінетом Міністрів України порядку та умов перерахунку призначених пенсій не може бути підставою у відмові в такому перерахунку, адже це порушує його конституційне право на належне і своєчасне пенсійне забезпечення, яке гарантоване Конституцією України.
Постановою Деснянського районного суду м. Чернігова від 10 листопада 2017 року позов задоволено: визнано протиправними дії відповідача щодо відмови ОСОБА_2 в перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням посадових окладів згідно постанови Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2016 року № 1036 та наказу Міністерства юстиції України від 14 лютого 2017 року №372/5; зобов'язано відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 з часу подання ним відповідної заяви, з урахуванням довідки Інституту кримінально виконавчої служби від 06.09.2017 №2/3-828.
Рішення суду обґрунтовано тим, що постановою Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2016 року № 1036 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 р. №1294» дійсно було підвищено розмір грошового забезпечення військовослужбовцям, у тому числі на посаді, на якій працював позивач, що у відповідності до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», на думку суду, дає йому право на перерахунок пенсії.
Не погоджуючись із судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, у якій просить скасувати постанову суду та ухвалити нове рішення, яким відмовити позивачу в задоволенні позову.
В обгрунтування вимог апеляційної скарги апелянт посилається на те, що довідка про грошове забезпечення видана позивачу на виконання наказу Міністерства юстиції України від 14.02.2017 року 372/5, а не рішення Кабінету Міністрів України, а накази міністерств не є підставами для проведення перерахунку пенсій, тому провести перерахунок пенсії позивачу немає законних підставі.
14 лютого 2018 року на адресу суду від представника відповідача надійшла заява про перенесення розгляду справи, у зв'язку із неможливістю представника бути на засіданні (представник, котрий мав їхати у відрядження до суду, захворів). Однак, належних доказів на обгрунтування того, що останній не може взяти участі у судовому засіданні до зазначеної заяви додано не було.
Ураховуючи, що відповідно до ч. 2 ст. 313 КАС України (у новій редакції від 15 грудня 2017 року) неявка сторін або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи, а також те, що участь у судовому засіданні учасників справи не визнано обов'язковою, колегія суддів дійшла до висновку про відсутність підстав для відкладення розгляду справи.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та доводи скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду - без змін, з таких підстав.
З матеріалів справи убачається, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Чернігівській області та з травня 2012 року отримує пенсію за вислугу років відповідно до ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
У вересні 2017 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2016 року № 1036 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року №1294».
Листом від 21 вересня 2017 року за № 1562/03/Б-12 відповідач відмовив позивачу у перерахунку пенсії, посилаючись на те, що на даний час відсутній порядок здійснення перерахунку пенсій у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців.
Уважаючи таку відмову протиправною, позивач звернувся у суд із даним позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, висновкам суду першої інстанції та доводам апелянта, колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.
Відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідно до п. 1 зазначеного порядку перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Згідно з п. 2 порядку, на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, м. м. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Пунктом 3 зазначеного Порядку встановлено, що на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 28 грудня №1036 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», Міністерство юстиції України, як правонаступник Державної пенітенціарної служби України, прийняло наказ від 14.02.2017 №372/5 «Про затвердження схем посадових окладів осіб рядового і начальницького складу Державної кримінально - виконавчої служби України».
Відповідно до схем посадових окладів осіб начальницького складу навчальних закладів Державної кримінально-виконавчої служби України, посадовий оклад Начальника інституту кримінально-виконавчої служби, яку займав позивач до виходу на пенсію, підвищено до 3 570 гривень, що також підтверджується довідкою про грошове забезпечення від 06.09.2017 №2/3-828, яка видана Інститутом кримінально - виконавчої служби.
Таким чином, постановою Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2016 року № 1036 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 р. № 1294» підвищено розмір грошового забезпечення військовослужбовцям, у тому числі на посаді, на якій працював позивач, що у відповідності до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» є підставою для перерахунку пенсії позивача.
При цьому, на думку колегії суддів, місцевим судом обґрунтовано зазначено, що на момент звернення позивача до територіального органу Пенсійного фонду України за перерахунком пенсії, порядок перерахунку пенсій військовослужбовцям дійсно не врегульований, однак невжиття заходів Кабінетом Міністрів України щодо врегулювання вказаного питання не може бути підставою для відмови у перерахунку пенсії позивачу та може призвести до порушення прав останнього, гарантованих Конституцією України.
Також, не заслуговують на увагу покликання відповідача в апеляційній скарзі на те, що максимальний посадовий оклад за постановою Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2016 року №1036 становить 3200 грн., проте наказом Міністерства юстиції України від 14.02.2017 року №372/5 та в наданій довідці зазначений посадовий оклад 3570 грн., з огляду на наступне.
Так, наказ Міністерства юстиції України від 14.02.2017 року №372/5, яким затверджено розмір місячного посадового окладу начальника інституту у розмірі 3570 грн., прийнятий на підставі п. 5 Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (із змінами і доповненнями), відповідно до якого надано право керівникам державних органам у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою, - у розмірах, визначених затвердженими цією постановою схемами, згідно з додатками 1-23 і 30-32 за аналогічними посадами. Тобто, фактично підвищення розміру посадового окладу за посадою, на якій працював позивач, відбулось постановою Кабінетом Міністрів України.
Разом із тим, як убачається із змісту додатків 1-23 і 30-32 цієї постанови, максимальний розмір посадового окладу складає 3200 грн. Однак, вказана обставина не може бути підставою для відмови позивачу у здійсненні перерахунку пенсії, позаяк зазначений наказ Міністерства юстиції України не є предметом позову у даній справі, йому не може бути надана правова оцінки при розгляді даної справи, та такий станом на час видачі позивачу довідки про розмір грошового забезпечення є чинним, а доказів його оскарження відповідачем не надано.
Окрім того, колегія суддів не бере до уваги доводи апелянта в апеляційній скарзі щодо того, що надбавки, зазначені у довідці про розмір грошового забезпечення позивача, носять індивідуальний характер і не можуть бути розповсюджені на осіб, що перебували на цій посаді в попередні роки, оскільки матеріалами справи підтверджується, що позивачу було відмовлено у перерахунку пенсії саме у зв'язку з підвищенням посадових окладів згідно постанови Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2016 року № 1036 та наказу Міністерства юстиції України від 14 лютого 2017 року №372/5. Оскаржуваним рішенням відповідача також зобов'язано здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 з часу подання ним заяви про перерахунок саме у зв'язку з підвищенням посадових окладів згідно наведених нормативно - правових актів, з урахуванням довідки Інституту кримінально виконавчої служби від 06.09.2017 №2/3-828.
При цьому, рішення щодо перерахування позивачу пенсії з урахуванням премії в розмірі 100 % та надбавки за виконання особливо важливих завдань в розмірі 100 % місцевим судом не приймалося.
Отже, доводи апеляційної скарги не спростовують висновки суду першої інстанції та не свідчать про порушення судом норм матеріального чи процесуального права, які могли б призвести до неправильного вирішення справи.
На підставі вищенаведеного, приймаючи до уваги, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, рішення суду є законним і обґрунтованим, висновки суду першої інстанції доводами апелянта не спростовані, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для його зміни або скасування.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.
За змістом частини 1 статті 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись статтями 34, 243, 311, 316, 321, 322, 325, 328, 329, 331 КАС України, суд
П о с т а н о в и в:
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області залишити без задоволення.
Постанову Деснянського районного суду м. Чернігова від 10 листопада 2017 року залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Головуючий суддяЯ.Б. Глущенко суддя О.М. Кузьмишина суддяО.Є. Пилипенко
(Повний текст постанови складений 14 лютого 2018 року.)