Постанова № 72283302, 07.02.2018, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.02.2018
Номер справи
826/17527/16
Номер документу
72283302
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 826/17527/16 Суддя (судді) першої інстанції: Келеберда В.І.

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 лютого 2018 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого - судді Глущенко Я.Б.,

суддів Кузьмишиної О.М., Пилипенко О.Є.,

секретаря Андрієнко Н.А.,

за участю:

представників позивача: Журавльова О.С., Токменка В.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Підприємства з іноземними інвестиціями «Амік Україна» до Головного управління Держпродспоживслужби у Чернігівській області про визнання протиправною та скасування постанови, за апеляційною скаргою Підприємства з іноземними інвестиціями «Амік Україна» на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 25 жовтня 2017 року, -

У с т а н о в и в:

Підприємство з іноземними інвестиціями «Амік Україна» звернулося у суд із позовом до Головного управління Держпродспоживслужби у Чернігівській області, у якому просило визнати протиправною та скасувати постанову Держспоживінспекції у Чернігівській області від 31.20.2016 року про накладення штрафу у розмірі 53000,78 грн. за порушення Закону України «Про захист прав споживачів».

В обгрунтування вимог апеляційної скарги позивач посилається на те, що ПІІ «Амік Україна» не здійснює виробництво палива ДП-Л-Євро5-В0 під торговим знаком «Єкто», вказані нафтопродукти, що вироблені відповідними виробниками, мають найменування, якісні характеристики та документацію з якості, і придбані підприємством для подальшої реалізації через роздрібну мережу АЗС. Але з метою задоволення попиту споживачів, ПІІ «Амік Україна», шляхом використання технології змішування, до окремої кількості нафтопродуктів здійснює додавання спеціальних інгредієнтів, які покращують якісні характеристики цих нафтопродуктів, не змінюючи загальні характеристики товару. Таким чином, висновки перевірки про виробництво дизельного палива ПІІ «Амік Україна» є необґрунтованими, оскільки підприємством споживачам надана вся необхідна інформація відповідно до вимог ст. 15 Закону України «Про захист прав споживачів».

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 25 жовтня 2017 року в задоволенні позову відмовлено.

Рішення суду умотивовано тим, що висновки відповідача щодо відсутності достовірної інформації про виробника та його місцезнаходження палива дизельного Єтко-ДП-Л-Євро5-В) є обгрунтованими та знайшли своє підтвердження під час вирішення справи, що вказує на обґрунтованість постанови, прийнятої на підставі такого висновку.

Не погоджуючись із судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, у якій просить скасувати постанову суду та прийняти нову про задоволення позову.

В обгрунтування вимог апеляційної скарги апелянт посилається на те, що оскільки удосконалення дизельного палива шляхом додавання мийних додатків не є виробництвом, - ПІІ «Амік Україна» не є виробником дизельного палива ДП-Л-Євро5-В0 під брендом «Єкто».

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та доводи скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду - без змін, з таких підстав.

Судом першої та апеляційної інстанції встановлено, що Головним управлінням Держпродспоживслужби в Чернігівській області проведено планову перевірку Підприємства з іноземними інвестиціями «Амік Україна» дотримання законодавства про захист прав споживачів, за результатом якої складено акт від 13.09.2016 №0042.

Згідно акту перевірку посадовими особами відповідача було встановлено ряд порушень, а саме:

- відсутня достовірна інформація про дату виготовлення палива дизельного Єтко-ДП-Л-Євро5-В0, отриманого по товарно-транспортним накладним №BR-3132 від 05.05.2016 та №BR-4650 від 20.08.2016, а саме: в паспорті якості №653 від 05.05.2016 зазначена дата виготовлення 07.04.2016, а фактично дата виготовлення 05.05.2016 відповідно до акту змішування нафтопродуктів №BR-3132 від 05.05.2016, в паспорті якості №1284 від 20.08.2016 зазначено дату виготовлення 03.08.2016, а фактично дата виготовлення 20.08.2016, відповідно до акту змішування нафтопродуктів №BR-4650 від 20.08.2016, що є порушенням ст.. 3, 15 Закону України «Про захист прав споживачів», пп. 9, 14, 27, 29 «Правил роздрібної торгівлі нафтопродуктами», затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 20.12.1997 №1442;

- відсутня достовірна інформація про виробника та його місцезнаходження палива дизельного Єтко-ДП-Л-Євро5-В0, а саме: в паспорті якості №653 від 05.05.2016 завод-виробник зазначено ТОВ «Лукойл-Волгограднафтопереробка», а фактично виробником дизельного палива є Підприємство з іноземними інвестиціями «Амік Україна» відповідно до акту змішування нафтопродуктів №BR-3132 від 05.05.2016; в паспорті якості №1284 від 20.08.2016 завод-виробник зазначено ТОВ «Лукойл-Волгограднафтопереробка», а фактично виробником дизельного палива є Підприємство з іноземними інвестиціями «Амік Україна» відповідно до акту змішування нафтопродуктів №BR-4650 від 20.08.2016, що є порушенням п. 16 «Правил роздрібної торгівлі нафтопродуктами», затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 20.12.1997 №1442, п. 10 Технічного регламенту щодо вимог до автомобільних бензинів, дизельного , суднових та котельних палив, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.2013 №927;

- відсутні декларації про відповідність на паливо дизельне Єтко-ДП-Л-Євро5-В0 отриманого по товарно-транспортним накладним №BR-3132 від 05.05.2016 та №BR-4650 від 20.08.2016;

- нафтопродукти позначені з порушенням вимог Технічного регламенту щодо вимог до автомобільних бензинів, дизельного , суднових та котельних палив, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.2013 №927: в розрахункових документах позначено Бензин А-95 Євро, необхідно бензин А-95-Євро-5-Е5, в розрахункових документах позначено бензин А-92 Євро, необхідно бензин А-92-Євро5-Е5, в розрахункових документах позначено ДТ Евро марки F вид I, необхідно ДП-Л-Євро5-В0, в розрахункових документах позначено ДП Єкто, необіхно Єкто-ДП-Л-Євро5-В0.

На підставі акту перевірки відповідачем прийнято постанову про накладення стягнень, передбачених ст. 23 Закону України «Про захист прав споживачів» від 31 жовтня 2016 року №012, якою за відсутність достовірної інформації про дату виготовлення, найменування та місцезнаходження виробника, дату виготовлення палива дизельного Єкто-ДП-Л-Євро5-В0, отриманого по товарно - транспортним накладним № BR-3132 від 05.05.2016 (9527 л) та BR-4650 від 20.08.2016 (4983 л), яке знаходилось в реалізації на АЗС №25-01 ПІП «Амік Україна» за адресою а/д Київ-Чернігів-Нові Яриловичі, 222 км, Новояриловицька сільська рада, Ріпкинський район, застосовано до позивача штраф у розмірі 53 000,78 грн.

Уважаючи вказану постанову протиправно, позивач звернувся у суд із даним адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, висновкам суду першої інстанції та доводам апелянта, колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 3 ст. 2 КАС України (у редакції, чинній на час прийняття оскаржуваного рішення) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України «Про захист прав споживачів» (далі - Закон №1023-XII) споживачі під час придбання, замовлення або використання продукції, яка реалізується на території України, для задоволення своїх особистих потреб мають право на, зокрема необхідну, доступну, достовірну та своєчасну інформацію про продукцію, її кількість, якість, асортимент, а також про її виробника (виконавця, продавця.)

Відповідно до п. 9 Правил роздрібної торгівлі нафтопродуктами, які затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 20.12.1997 №1442 (далі - Правила №1442), суб'єкт господарювання, що здійснює продаж нафтопродуктів, зобов'язаний своєчасно надати споживачеві необхідну доступну та достовірну інформацію про нафтопродукти, а також на вимогу споживача - копію документа про якість (паспорт якості) та копію декларації про їх відповідність.

Така інформація доводиться до відома споживачів шляхом зазначення у супровідній документації, що додається до нафтопродуктів, на етикетці (для розфасованих нафтопродуктів), а також у маркуванні чи іншим способом (у доступній наочній формі), прийнятим для відповідного виду продукції.

В інформації про нафтопродукти зазначаються: найменування, марка та вид нафтопродуктів; дані показників їх якості; ціна; правила та умови їх ефективного і безпечного використання; для розфасованих нафтопродуктів - номінальна кількість товару в одиниці маси, об'єму або іншої фізичної величини, а також гранично допустимі відхилення від номінальної кількості або посилання на нормативний документ, згідно з яким їх установлено; відомості про умови зберігання, строк придатності, необхідні дії споживача після його закінчення, а також можливі наслідки в разі невчинення таких дій; відомості про виробника, його місцезнаходження та контактна інформація; найменування та місцезнаходження суб'єкта господарювання, який виконує функції з прийняття претензій від споживача.

Інформація подається споживачеві згідно із законодавством про мови.

Постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.2013 №927 відповідно до статті 14 Закону України «Про стандарти, технічні регламенти та процедури оцінки відповідності» затверджено Технічний регламент щодо вимог до автомобільних бензинів, дизельного, суднових та котельних палив (далі - Технічний регламент), який встановлює вимоги до автомобільних бензинів, дизельного, суднових та котельних палив (далі - палива), що виробляються, вводяться в обіг та реалізуються на території України, з метою захисту життя та здоров'я людини, тварин, рослин, національної безпеки, охорони навколишнього середовища та природних ресурсів.

Пунктами 7-9 Технічного регламенту передбачено, що під час роздрібного постачання (реалізації) палива позначення палив повинне бути розміщено у місцях, доступних для споживача (на паливо-розподільчому обладнанні), а також відображено в розрахункових документах.

На вимогу споживача (покупця) продавець повинен надати копію документа про якість (паспорт якості) палива та копію декларації про відповідність.

Кожна партія палива, що вводиться в обіг або перебуває в обігу, повинна мати документ про якість (паспорт якості) палива.

Документ про якість (паспорт якості) палива повинен містити: дату видачі і номер документа; назву, марку палива; товарний знак підприємства-виробника, його назву та адресу; назву та адресу постачальника (за наявності); дату виготовлення палива; дату відбирання проби та дату проведення випробування; нормативні значення та фактичні результати випробувань, які підтверджують відповідність марки палива вимогам цього Технічного регламенту; відомості щодо декларації про відповідність; посилання на нормативні документи на методи випробування згідно з нормативним документом на паливо; номер партії (резервуара); дані про вид та кількість добавок (присадок); підпис начальника відділу технічного контролювання або керівника лабораторії, яка виконує функції відділу, або уповноваженої особи, завірений печаткою.

Згідно п. 13 Технічного регламенту за екологічними показниками встановлено такі екологічні класи дизельного палива: Євро3, Євро4, Євро5. Дизельне паливо повинно відповідати вимогам, наведеним у додатку 3 до цього Технічного регламенту. Дизельне паливо може містити барвники та речовини-маркери.

Можливе додавання до дизельного палива добавок (присадок), добавок на основі метилових/етилових естерів жирних кислот, які не погіршують експлуатаційних показників палива, не впливають негативно на екологічні, енергетичні та економічні показники двигунів, що підтверджено результатами випробувань, та допущені до застосування в установленому порядку.

Згідно з пп. 4.3.3 ДСТУ 7688:2015 для покращення експлуатаційних показників якості дизельного палива дозволено додавання інших добавок (присадок), які не впливають негативно на екологічні, енергетичні та економічні показники двигунів, що підтверджено результатами випробувань, та допущені до застосування в установленому порядку.

За пунктом 8 Технічного регламенту кожна партія палива, що вводиться в обіг або перебуває в обігу, повинна мати документ про якість (паспорт якості) палива.

Згідно п. 9 Технічного регламенту документ про якість (паспорт якості) палива повинен містити: дату видачі і номер документа; назву, марку палива; товарний знак підприємства-виробника, його назву та адресу; назву та адресу постачальника (за наявності); дату виготовлення палива; дату відбирання проби та дату проведення випробування; нормативні значення та фактичні результати випробувань, які підтверджують відповідність марки палива вимогам цього Технічного регламенту; відомості щодо декларації про відповідність; посилання на нормативні документи на методи випробування згідно з нормативним документом на паливо; номер партії (резервуара); підпис начальника відділу технічного контролювання або керівника лабораторії, яка виконує функції відділу, або уповноваженої особи, завірений печаткою. Тобто, паспорт якості містить в собі інформацію, зокрема, про дані про вид та кількість добавок (присадок).

З матеріалів справи убачається, що як супровідний документ до пального Экто-ДП-Л-Євро5-В0 позивачем надано паспорт якості від 05.05.2016 №653 та акти змішування нафтопродуктів № BR-3132 від 05.05.2016, № BR-4650 від 20.08.2016, відповідно до яких до ДП Экто-ДП-Л-Євро5-В0 додається багатофункціональна присадка Хайтек-4678.

Згідно Технологічної інструкції удосконалення якості автомобільних бензинів підвищеної якості згідно з ДСТУ 4840:2007, з метою отримання дизельного палива з торговим знаком «Экто» в умовах ПП «Лукойл-Україна» на нафтобазі в м Бориспіль, Київської обл. (далі - Технологічна інструкція), удосконалення здійснюється ПІІ «Лукой-Україна» за допомогою додавання мийного додатку Hitec- 4678.

Водночас, розділ 2 Технологічної інструкції зазначає характеристики саме виготовленої продукції. Розділ 5 «Контроль технологічного процесу» зазначає, що ПІІ «Лукой-Україна» щоквартально проводить аналітичний контроль ДП в акредитованих випробувальних лабораторіях за всіма показниками ДСТУ 4840:2007.

Окрім того, в розділі 5 «Контроль технологічного процесу» вказано, що виробник палива дизельного підвищеної якості з торговим знаком «ЄКТО» користується даними паспорту заводу-виробника або сертифікаційного протоколу випробувань.

Отже, в паспорті якості на дизельне паливо Экто-ДП-Л-Євро5-В0 з торговим знаком «Экто» зазначено інформацію про виробника продукції ООО «Лукойл-Волгограднефтепереработка».

Разом із тим, оскільки ООО «Лукойл-Волгограднефтепереработка» не є виробником дизельного палива Экто-ДП-Л-Євро5-В0 з торговим знаком «Экто», так як таке пальне виготовлено ПІІ «Амік Україна» (адреса потужностей - нафтобаза смт. Бородянка, вул. Привокзальна, 1а), оскаржувана постанова відповідача про накладення на Підприємство з іноземними інвестиціями «Амік Україна» стягнення (за відсутність достовірної інформації про дату виготовлення, найменування та місцезнаходження виробника палива Экто-ДП-Л-Євро5-В0), є обґрунтованою.

Таким чином, доводи апеляційної скарги не спростовують висновки суду першої інстанції та не свідчать про порушення судом норм матеріального чи процесуального права, які могли б призвести до неправильного вирішення справи.

На підставі вищенаведеного, приймаючи до уваги, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, рішення суду, є законним і обґрунтованим, висновки суду першої інстанції доводами апелянта не спростовані, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для його зміни або скасування.

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.

За змістом частини 1 статті 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись статтями 34, 243, 310, 316, 321, 322, 325, 328, 329, 331 КАС України, суд

П о с т а н о в и в:

Апеляційну скаргу Підприємства з іноземними інвестиціями «Амік Україна» залишити без задоволення.

Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 25 жовтня 2017 року залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.

Головуючий суддяЯ.Б. Глущенко суддя О.М. Кузьмишина суддяО.Є. Пилипенко

(Повний текст постанови складений 12 лютого 2018 року.)