Постанова № 72283148, 06.02.2018, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.02.2018
Номер справи
826/12484/17
Номер документу
72283148
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 826/12484/17 Суддя (судді) першої інстанції: Огурцов О.П.

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 лютого 2018 року м. Київ

Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:

судді-доповідача: Федотова І.В.,

суддів: Губської Л.В. та Парінова А.Б.,

за участю секретаря Часник А.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві апеляційну скаргу представника ОСОБА_3 - ОСОБА_4 на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 14 грудня 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Державного реєстратора Відділу з питань державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Печерської районної в місті Києві державної адміністрації Демешко Вікторії Вікторівни; Державного реєстратора Відділу з питань державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Печерської районної в місті Києві державної адміністрації Орел Лариси Вікторівни; Приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу Мамай Ірини Володимирівни; Державного реєстратора Відділу з питань державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців дарницької районної в місті Києві державної адміністрації Філіповської Тетяни Миколаївни; Державного реєстратора відділу з питань державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців Дарницької районної в місті Києві державної адміністрації Святенко Тетяни Олегівни, третя особа: Приватний вищий навчальний заклад "Міжнародна академія екології та медицини" про скасування рішень, визнання протиправним повідомлення, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИЛА:

ОСОБА_3 (далі - позивач)звернувся до суду з позовом до Державного реєстратора Відділу з питань державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Печерської районної в місті Києві державної адміністрації Демешко Вікторії Вікторівни (далі відповідач-1), Державного реєстратора Відділу з питань державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Печерської районної в місті Києві державної адміністрації Орел Лариси Вікторівни (далі відповідач-2), Приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу Мамай Ірини Володимирівни (далі відповідач-3), Державного реєстратора Відділу з питань державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців дарницької районної в місті Києві державної адміністрації Філіповської Тетяни Миколаївни (далі відповідач-4), Державного реєстратора відділу з питань державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців Дарницької районної в місті Києві державної адміністрації Святенко Тетяни Олегівни (далі відповідач-5), в якому з урахуванням заяви про збільшення позовних вимог просив суд:

- визнати протиправним та скасувати запис державного реєстратора відділу державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців Печерської районної в місті Києві державної адміністрації Орел Лариси Вікторівни від 09.03.2017 року № 10651050010015133 "Державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи";

- визнати протиправним та скасувати запис державного реєстратора приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу Мамай Ірини Володимирівни від 25.04.2017 року № 10651070013015133 "Внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах, зміна керівника юридичної особи, зміна складу підписантів";

- визнати протиправним та скасувати запис державного реєстратора приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу Мамай Ірини Володимирівни від 06.06.2017 року №10651050014015133 "Державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи, зміна органу управління, зміни складу або інформації про засновників";

- визнати протиправним та скасувати запис державного реєстратора приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу Мамай Ірини Володимирівни від 06.06.2017 року №10651070015015133 "Внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах, зміна керівника юридичної особи, зміна складу підписантів";

- скасувати державну реєстрацію внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах, зміна складу підписантів від 20.09.2017 року №10651070016015133, проведену державним реєстратором Дарницької районної в місті Києві державної адміністрації Філіповською Тетяною Миколаївною;

- визнати протиправним повідомлення державного реєстратора Печерської районної в місті Києві державної адміністрації Демешко Вікторії Вікторівни про відмову у проведенні державної реєстрації внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах Приватного вищого навчального закладу "Міжнародна академія екології та медицини" від 15.09.2017 року;

- зобов'язати суб'єкта державної реєстрації провести реєстраційні дії за поданими позивачем документами, за якими було відмовлено у проведенні державної реєстрації внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах Приватного вищого навчального закладу "Міжнародна академія екології та медицини";

- скасувати державну реєстрацію внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах, зміна керівника юридичної особи, зміна складу підписантів від 17.10.2017 року № 10651070017015133, проведену державним реєстратором Дарницької районної в місті Києві державної адміністрації Святенко Тетяною Олегівною.

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 14 грудня 2017 року у задоволенні адміністративного позову було відмовлено.

Не погоджуючись із зазначеним рішенням суду, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою задовольнити позов в повному обсязі, посилаючись на незаконність, необ'єктивність, необґрунтованість рішення, порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.

У відповідності до ст. 308 КАС України справа переглядається колегією суддів в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

В судове засідання сторони не з'явились, про день, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, у зв'язку із чим, колегія суддів, на підставі ч.4 ст.229, ч. 1 ст. 310, ч. 2 ст. 313 КАС України розглядає справу за їх відсутності без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши доводи апеляційної скарги та перевіривши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Як встановлено судом першої інстанції, 10.02.2017 року державним реєстратором відділу державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців Печерської районної в місті Києві державної адміністрації Пайковою О.Є були проведені реєстраційні дії, за наслідками яких до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань було внесено наступні записи стосовно приватного вищого навчального закладу «Міжнародна академія екології та медицини» (код ЄДРПОУ 37857335):

- № 10651050007015133 "Внесення змін до установчих документів юридичної особи - зміна складу або інформації про засновників";

- №10651070008015133 "Внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах - зміна керівника юридичної особи";

09.03.2017 року державним реєстратором відділу державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців Печерської районної в місті Києві державної адміністрації Орел Ларисою Вікторівною внесено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань реєстраційний запис щодо Приватного вищого навчального закладу "Міжнародна академія екології та медицини» (код ЄДРПОУ 37857335) № 10651050010015133 - Державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи - інші зміни".

20.04.2017 року Міністерством юстиції України за наслідками розгляду скарги у сфері державної реєстрації було винесено наказ «Про скасування реєстраційних дій у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» №1312/5, яким у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань було скасовано реєстраційні дії від 10.02.2017 року №10651050007015133 «Державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи» та № 10651070008015133 «Внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах», проведені державним реєстратором Печерської районної в місті Києві державної адміністрації Панковою О.Є. стосовно приватного вищого навчального закладу «Міжнародна академія екології та медицини» (код за ЄДРПОУ 37857335).

Підставою для винесення наказу № 1312/5 від 20.04.2017 року став висновок Комісії з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації від 07.04.2017 року за результатами розгляду скарг ОСОБА_3 від 06.03.2017, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 06.03.2017 року за №6508-0-33-17, Міжнародної правозахисної організації «Міжнародна ліга захисту прав громадян України» від 27.03.2017 року, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 28.03.2017 року за № 8920-0-33-17 та Товариства з обмеженою відповідальністю «Фірма «Медфармцентр» від 29.03.2017 року, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 29.03.2017 року за № 9151-0-33-17.

На підставі наказу № 1312/5 від 20.04.2017 року до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань було внесено:

- запис про скасування реєстраційної дії №10651050007015133 «Державна реєстрація змін до установчих документів від 10.02.2017 року;

- запис про скасування реєстраційної дії № 10651050007015133 «Внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах» від 10.02.2017 року.

25.04.2017 року державним реєстратором - приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Мамай Іриною Володимирівною внесено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань реєстраційний запис щодо Приватного вищого навчального закладу "Міжнародна академія екології та медицини» (код ЄДРПОУ 37857335) 0651070013015133 «Внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах, зміна керівника юридичної особи, зміна складу підписантів».

06.06.2017 року державним реєстратором - приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Мамай Іриною Володимирівною внесено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань реєстраційний запис щодо Приватного вищого навчального закладу "Міжнародна академія екології та медицини» (код ЄДРПОУ 37857335):

- №10651050014015133 «Державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи - зміна складу або інформації про засновників»;

- № 10651070015015133 «Внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах - зміна складу підписантів».

29.08.2017 року ОСОБА_3 подано пакет документів для проведення реєстраційної дії - "Внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах" щодо Приватного вищого навчального закладу "Міжнародна академія екології та медицини» (код ЄДРПОУ 37857335).

15.09.2017 року державним реєстратором Відділу з питань державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Печерської районної в місті Києві державної адміністрації Демешко Вікторії Вікторівни на підставі пункту 4 частини першої статті 28 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" прийнято рішення про відмову позивачу у проведенні державної реєстрації внесених змін до відомостей про юридичну особу, стосовно зміни керівника приватного вищого навчального закладу «Міжнародна академія екології та медицини». (т.1 а.с.56-58).

20.09.2017 року державним реєстратором Відділу з питань державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців дарницької районної в місті Києві державної адміністрації Філіповською Тетяною Миколаївною внесено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань реєстраційний запис щодо Приватного вищого навчального закладу "Міжнародна академія екології та медицини» (код ЄДРПОУ 37857335) № 10651070016015133 «Внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах - зміна складу підписантів».

17.10.2017 року державним реєстратором відділу з питань державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців Дарницької районної в місті Києві державної адміністрації Святенко Тетяну Олегівну внесено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань реєстраційний запис щодо Приватного вищого навчального закладу "Міжнародна академія екології та медицини» (код ЄДРПОУ 37857335) №10651070017015133 «Внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах - зміна керівника юридичної особи, зміна складу підписантів».

Вважаючи свої права порушеними, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Суд першої інстанції дійшов до висновку, що відповідно до пункту 3 частини першої статті 27 та пункту 4 частини першої статті 28 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" у відповідача-1 були наявні правові підстави для зупинення розгляду наданих позивачем документів та складання повідомлення про зупинення розгляду документів, поданих для державної реєстрації від 30.08.2017 року та в подальшому для відмови у здійсненні державної реєстрації.

Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції, з огляду на наступне.

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з п. 4 ч. 1 ст. 1, ч. 1 ст. 4 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань", державна реєстрація юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців (далі - державна реєстрація) - офіційне визнання шляхом засвідчення державою факту створення або припинення юридичної особи, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, засвідчення факту наявності відповідного статусу громадського об'єднання, професійної спілки, її організації або об'єднання, політичної партії, організації роботодавців, об'єднань організацій роботодавців та їхньої символіки, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, зміни відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, про юридичну особу та фізичну особу - підприємця, а також проведення інших реєстраційних дій, передбачених цим Законом.

Відповідно до ч. 2 ст. 6 Закону, державний реєстратор: 1) приймає документи; 2) перевіряє документи на наявність підстав для зупинення розгляду документів; 3) перевіряє документи на наявність підстав для відмови у державній реєстрації; 4) проводить реєстраційну дію (у тому числі з урахуванням принципу мовчазної згоди) за відсутності підстав для зупинення розгляду документів та відмови у державній реєстрації шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру; 5) веде Єдиний державний реєстр; 6) веде реєстраційні справи; 7) здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом.

Відомості про юридичну особу, громадське формування, що не має статусу юридичної особи, та фізичну особу - підприємця вносяться до Єдиного державного реєстру на підставі: 1) відповідних заяв про державну реєстрацію; 2) документів, що подаються для проведення інших реєстраційних дій; 3) відомостей, отриманих у результаті інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром та інформаційними системами державних органів (ч. 1 ст. 9 Закону).

Розділом IV Закону визначений порядок проведення державної реєстрації.

В силу норм ч.ч. 1, 2 і 4 ст. 14 Закону, документи для державної реєстрації можуть подаватися у паперовій або електронній формі. У паперовій формі документи подаються особисто заявником або поштовим відправленням.

Якщо документи подаються особисто, заявник пред'являє свій паспорт громадянина України або тимчасове посвідчення громадянина України, або паспортний документ іноземця, або посвідчення особи без громадянства, або посвідку на постійне або тимчасове проживання.

У разі подання документів представником додатково подається примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) документа, що засвідчує його повноваження.

Документи в паперовій формі приймаються за описом, примірник якого в день їх надходження видається заявнику з відміткою про дату їх отримання та кодом доступу в той спосіб, відповідно до якого були подані документи.

Загальні вимоги до документів, що подаються для державної реєстрації, визначені ст. 15 Закону, серед яких п.п.5 і 6 ч.1 встановлено, що заява про державну реєстрацію підписується заявником, а рішення уповноваженого органу управління юридичної особи повинно бути оформлено з дотриманням вимог, встановлених законом, та відповідати законодавству.

Перелік документів необхідний для державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі, у тому числі змін до установчих документів юридичної особи, визначений ч.4 ст.17 Закону «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань».

Відповідно до 1 ст. 25 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» визначає, що державна реєстрація та інші реєстраційні дії проводяться, зокрема, на підставі документів, що подаються заявником для державної реєстрації.

Вимоги для документів, що подаються для державної реєстрації визначені частиною 1 статті 15 Закону.

Таким чином, для державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі подається перелік документів, документи повинні відповідати вимогам ст. 15 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань".

Згідно з ч. 2 ст. 25 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" порядок проведення державної реєстрації та інших реєстраційних дій на підставі документів, що подаються заявником для державної реєстрації, включає: 1) заповнення форми заяви про державну реєстрацію - у разі подання документів особисто заявником (за бажанням заявника); 2) прийом документів за описом - у разі подання документів у паперовій формі; 3) виготовлення копій документів в електронній формі - у разі подання документів у паперовій формі; 4) внесення копій документів в електронній формі до Єдиного державного реєстру; 5) перевірку документів на наявність підстав для зупинення розгляду документів; 6) перевірку документів на наявність підстав для відмови в державній реєстрації; 7) прийняття рішення про проведення реєстраційної дії - для громадських формувань, символіки та засвідчення факту наявності всеукраїнського статусу громадського об'єднання; 8) проведення реєстраційної дії (у тому числі з урахуванням принципу мовчазної згоди) за відсутності підстав для зупинення розгляду документів та відмови в державній реєстрації шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру; 9) формування та оприлюднення на порталі електронних сервісів виписки, результатів надання адміністративних послуг у сфері державної реєстрації та установчих документів; 10) видача за бажанням заявника виписки з Єдиного державного реєстру у паперовій формі за результатами проведеної реєстраційної дії (у разі подання заяви про державну реєстрацію у паперовій формі).

Отже, порядок проведення державної реєстрації юридичних осіб включає, зокрема: перевірку документів, які подаються державному реєстратору, на відсутність підстав для зупинення розгляду документів та відмови у державній реєстрації; виготовлення електронних копій документів, у разі подання таких у паперовій формі; проведення реєстраційної дії за відсутності підстав для зупинення розгляду документів, які передбачені ч. 1 ст. 27 Закону, та підстав для відмови в державній реєстрації, які визначені у ст. 28 цього Закону, шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру.

Підставами для зупинення розгляду документів, поданих для державної реєстрації юридичної особи, згідно норм ч. 1 ст. 27 Закону, зокрема, є: 1) подання документів або відомостей, визначених цим Законом, не в повному обсязі; 2) невідповідність документів вимогам, установленим статтею 15 цього Закону; 3) невідповідність відомостей, зазначених у заяві про державну реєстрацію, відомостям, зазначеним у документах, поданих для державної реєстрації, або відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі; 4) невідповідність відомостей, зазначених у документах, поданих для державної реєстрації, відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі; 5) невідповідність реєстраційного номера облікової картки платника податків або серії та номера паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті про право здійснювати платежі за серією та номером паспорта) відомостям, наданим відповідно до статті 13 цього Закону; 6) несплата адміністративного збору або сплата не в повному обсязі; 7) подання документів з порушенням встановленого законодавством строку для їх подання.

Згідно ч. 1 ст. 28 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» підставою для відмови у державній реєстрації, крім інших, є не усунення підстав для зупинення розгляду документів протягом встановленого строку. (п.4)

Таким чином, за умови подання заявником визначених Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" документів, необхідних для державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі, державний реєстратор зобов'язаний вчинити відповідні реєстраційні дії та внести до Єдиного державного реєстру відповідні записи; у разі ж наявності недоліків при поданні документів для проведення державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі, у тому числі, змін до установчих документів юридичної особи, державний реєстратор наділений правом відмовити у державній реєстрації.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач в позовній заяві обґрунтовуючи неправомірність оскаржуваних ним реєстраційних дій посилається на наказ Міністерства юстиції України №1312/5 від 20.04.2017 року, яким було скасовано реєстраційні дії стосовно Приватного вищого навчального закладу "Міжнародна академія екології та медицини" від 10.02.2017 року.

Разом з тим, як правильно було встановлено судом першої інстанції, ні позивачем, ні іншими особами, які беруть участь у справі не було надано жодних доказів на підтвердження визнання недійсними правовстановлюючих документів на підставі яких Товариство з обмеженою відповідальністю «Фірма «Медфармцентр» зменшило свою частку в статутному капіталі Приватного вищого навчального закладу "Міжнародна академія екології та медицини", Товариство з обмеженою відповідальністю «Медикофармацевтичне об'єднання» відступило свою частку в статутному капіталі позивача, компанія «Лазар Лімітед» збільшила свою частку в статутному капіталі Приватного вищого навчального закладу "Міжнародна академія екології та медицини", Товариство з обмеженою відповідальністю «Воля і сила народу» набуло у власність частку в статутному капіталі позивача, а також ОСОБА_12 набув у власність частку в статутному капіталі позивача.

Відповідно до частини шостої статті 319 Цивільного кодексу України держава не втручається у здійснення власником права власності.

Частинами першою та другою статті 321 Цивільного кодексу України визначено, що право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні. Особа може бути позбавлена права власності або обмежена у його здійсненні лише у випадках і в порядку, встановлених законом.

Законодавством не передбачено такої підстави позбавлення права власності особи на майно як скасування Міністерством юстиції України чи його територіальними органами рішень про державну реєстрацію в Єдиному державному реєстрі, якими було внесено відомості про право власності.

Таким чином, оскільки відповідно до положень пункту 4 частини першої статті 1 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» метою проведення державної реєстрації в Єдиному державному реєстрі є офіційне засвідчення державою рішень, які були прийняті засновниками (учасниками) юридичної особи, то посилання апелянта, як на підставу обов'язковості реєстрації документів поданих безпосередньо ним самим, на наявність лише наказу Міністерства юстиції України №1312/5 від 20.04.2017 про скасування попередньої державної реєстрації, не ґрунтується на вимогах закону.

Крім того, як вірно зазначено судом першої інстанції, державні реєстратори при проведені оскаржуваних позивачем реєстраційних дій зобов'язані були керуватися відомостями про склад засновників (учасників) приватного вищого навчального закладу «Міжнародна академія екології та медицини», які містилися в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб- підприємців та громадських формувань станом на момент проведення відповідної реєстраційної дії.

Відповідно до частин першої та другої статті 10 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» якщо документи та відомості, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, внесені до нього, такі документи та відомості вважаються достовірними і можуть бути використані у спорі з третьою особою. Якщо відомості, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, є недостовірними і були внесені до нього, третя особа може посилатися на них у спорі як на достовірні. Третя особа не може посилатися на них у спорі у разі, якщо вона знала або могла знати про те, що такі відомості є недостовірними.

Станом на момент проведення оскаржуваних реєстраційних дій, в Єдиному державному реєстрі містилася інформація про склад засновників (учасників) позивача та розмір їх часток, а в документах поданих для проведення державної реєстрації інформація про склад засновників та розмір їх часток відповідав інформації, що містилася в Єдиному державному реєстрі, то у державних реєстраторів, відповідачів-3, 4, 5, були відсутні підстави для зупинення чи відмови у проведенні оскаржуваних реєстраційних дій.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що відсутність погодження редакції статуту Приватного вищого навчального закладу «Міжнародна академія екології та медицини», відомостей про які було внесено до Єдиного державного реєстру 09.03.2017 та 06.06.2017 з Вченою радою та Вищим колегіальним органом громадського самоврядування навчального закладу не може бути підставою для скасування запису державного реєстратора з огляду на наступне.

Відповідно до пункту 10 частини першої статті 1 Закону України «Про вищу освіту» засновник вищого навчального закладу - органи державної влади від імені держави, відповідна рада від імені територіальної громади (громад), фізична та/або юридична особа, рішенням та за рахунок майна яких засновано вищий навчальний заклад. Права засновника, передбачені цим Законом, набуваються також на підставах, передбачених цивільним законодавством.

Пунктами 1 та 2 частини другої статті 15 Закону України «Про вищу освіту» засновник (засновники) вищого навчального закладу або уповноважений ним (ними) орган затверджує статут вищого навчального закладу та за поданням вищого колегіального органу громадського самоврядування вищого навчального закладу вносить до нього зміни або затверджує нову редакцію.

Таким чином, засновник вищого навчального закладу наділений виключним правом затверджувати статут навчального закладу, вносити до нього зміни або затверджувати нову редакцію.

Встановлені пунктом 1 частини першої статті 1 та статтею 32 Закону України «Про вищу освіту» принципи автономії та самоврядування вищого навчального закладу стосуються прийняття ним рішень стосовно розвитку академічних свобод, організації освітнього процесу, наукових досліджень, внутрішнього управління, економічної та іншої діяльності, самостійного добору і розстановки кадрів та не заперечують повноважень власника (засновника) визначати структуру такого закладу, відповідно до закону утворювати в ньому органи управління та наділяти їх певною компетенцію.

Передбачені статтями 36, 39 зазначеного Закону повноваження вченої ради та вищого колегіального органу громадського самоврядування відповідно розробляти, подавати та погоджувати статут вищого навчального закладу чи зміни (доповнення) до нього за своєю суттю є законодавчим закріпленням права вищого навчального закладу ініціювати зміни до його установчих документів, оскільки йому не кореспондується обов'язок засновника пропозиції таких змін приймати.

Не погодження засновниками (учасниками) редакції статуту Приватного вищого навчального закладу «Міжнародна академія екології та медицини», відомості про які було внесено до Єдиного державного реєстру 09.03.2017 та 06.06.2017 з Вченою радою та вищим колегіальним органом громадського самоврядування навчального закладу не може вважатися самостійною підставою для скасування реєстраційних дій.

Суд першої інстанції прийшов до правильного висновку, що державний реєстратор не наділений повноваженнями встановлювати дотримання засновниками (учасниками) вимог Закону України «Про вищу освіту» щодо погодження статуту з Вченою радою та вищим колегіальним органом громадського самоврядування навчального закладу, оскільки відповідальність за відповідність поданих для державної реєстрації документів, зокрема і нової редакції статуту, несуть засновники (учасники), а тому державні реєстратори не зобов'язані були перевіряти дотримання засновниками (учасниками) навчального закладу вимог ст. ст. 15, 36, 39 Закону України «Про вищу освіту», а відтак були позбавлені права відмовляти у проведенні реєстраційної дії у зв'язку з цим.

Суд першої інстанції правомірно послався на правову позицію Верховного Суду України у рішенні № 21-3452а15 від 08.12.2015 року за наслідками перегляду справи з підстав неоднакового застосування норм матеріального права у подібних правовідносинах зазначив, що згідно з положеннями частин першої, другої статті 4, частини третьої статті 8, частини першої статті 24, абзаців другого, третього частини першої статті 27 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" державний реєстратор під час проведення державної реєстрації юридичної особи на підставі перевірки вичерпного переліку документів лише засвідчує, з-поміж іншого, факт створення чи припинення юридичної особи, тобто виконує функцію легалізації події створення (заснування) юридичної особи. Виконання цієї функції не передбачає і не наділяє його повноваженнями перевірки (контролю) за тим, чи установчі документи (установчий акт, статут або засновницький договір, положення) юридичної особи містять відомості, передбачені законом, відповідальність за відповідність яких законодавству покладається на засновників (учасників) юридичної особи».

27.04.2017 року рішенням Вченої ради Приватного вищого навчального закладу «Міжнародна академія екології та медицини», оформленим протоколом № 9, було погоджено редакції статутів приватного вищого навчального закладу «Міжнародна академія екології та медицини», які були затверджені рішеннями загальних зборів засновників Приватного вищого навчального закладу «Міжнародна академія екології та медицини», оформленими протоколом №3 від 06.02.2017 та протоколом № 4 від 06.03.2017 року.

03.05.2017 року рішенням загальних зборів трудового колективу, оформленим протоколом № 1 було погоджено зазначені редакції статутів.

31.05.2017 рішенням вченої ради Приватного вищого навчального закладу «Міжнародна академія екології та медицини», оформленим протоколом № 10, було погоджено нову редакцію статуту позивача та прийнято рішення про подання редакції статуту загальним зборам (конференції) трудового колективу на погодження.

01.06.2017 року рішенням загальних зборів трудового колективу, оформленим протоколом № 2 було погоджено нову редакцію статуту та прийнято рішення про подання її на затвердження загальним зборам засновників Академії.

Відомості про вказану редакцію статуту Приватного вищого навчального закладу «Міжнародна академія екології та медицини» було внесено до Єдиного державного реєстру реєстраційною дією №10651050014015133 «Державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи».

Враховуючи викладене, колегія суддів апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції що у спірних правовідносинах відповідачі діяли в межах своїх повноважень та відповідно до норм чинного законодавства.

Та обставина, що компанія «ЛАЗАР Лімітед» не є резидентом в Україні, а також не зареєстрована як платник податків чи юридична особа, як на те послався апелянт, колегія суддів вважає, ніяким чином не впливає на правовідносини, що виникли під час проведення державної реєстрації, оскільки чинним законодавством не заборонено збільшення частки в статутному капіталі іноземних компаній на території України.

У разі, якщо апелянтом оспорюється законність такого збільшення частки в статутному капіталі, дане питання повинно розглядатись у порядку господарського або ж цивільного судочинства.

Також не приймає до уваги колегія суддів і доводи апелянта стосовно того, що державним реєстратором не було проведено перевірку поданих на реєстрацію документів, зокрема відсутність погодження редакції статуту з вченою радою.

Відповідно до вимог чинного законодавства України, державний реєстратор не наділений повноваженнями перевіряти достовірність даних, зазначених у документах, а також дотримання засновниками положень Закону України «Про вищу освіту» стосовно погодження редакції статуту з вченою радою та вищим колегіальним органом громадського самоврядування навчального закладу. Державний реєстратор відповідно до закону встановлює чи подано документи у відповідності до переліку, визначеному статтею 17 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань", чи відповідають відомості, які вказані у заяві на внесення змін, відомостям, що зазначені в поданих документах, а також відсутність підстав, визначених статтями 27,28 зазначеного Закону.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про відмову у задоволенні позовних вимог.

Таким чином, доводи апеляційної скарги ОСОБА_3 не спростовують висновки суду першої інстанції, викладені в постанові від 14 грудня 2017 року та не можуть бути підставами для її скасування.

З огляду на викладене колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, надав належну оцінку дослідженим доказам та прийняв законне і обґрунтоване рішення у відповідності з вимогами матеріального та процесуального права.

Керуючись ст.ст. 229, 242, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, колегія суддів,

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу представника ОСОБА_3 - ОСОБА_4 залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 14 грудня 2017 року без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду у порядку та строки, визначені ст.ст. 328-331 КАС України.

Головуючий суддя:

Судді: