Постанова № 72283131, 07.02.2018, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.02.2018
Номер справи
810/1402/17
Номер документу
72283131
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 810/1402/17 Суддя (судді) першої інстанції: Виноградова О.І.

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 лютого 2018 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого - судді Глущенко Я.Б.,

суддів Кузьмишиної О.М., Пилипенко О.Є.,

секретаря Андрієнко Н.А.,

за участю:

представника відповідача: Федотової К.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Приватного підприємства «Ново Дент» до Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення, за апеляційною скаргою Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області на постанову Київського окружного адміністративного суду від 30 червня 2017 року, -

У с т а н о в и в:

ПП «Ново Дент» звернулося у суд із позовом до Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області, у якому просило: визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення від 04 квітня 2017 року №0011861406.

В обгрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що на момент початку перевірки сума готівки в розмірі 4140 грн. готувалася для внесення на розрахунковий рахунок позивача у банк, тому сума 2730 грн. (виручка за суботу та неділю) безпосередньо перед початком перевірки проведена по РРО з використанням функції «службова видача» для здачі в установу банку, а висновок відповідача про не оприбуткування суми в розмірі 2730 грн. є необґрунтованим.

Постановою Київського окружного адміністративного суду від 30 червня 2017 року позов задоволено.

Рішення суду мотивоване тим, що позивачем було дотримано процедуру оприбуткування готівки в касі (роздруковано фіскальні чеки та своєчасно здійснено записи в КОРО на підставі відповідних Z звітів).

Не погоджуючись із судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, у якій просить скасувати постанову суду та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позову повністю.

В обгрунтування вимог апеляційної скарги відповідач посилається на те, що 20.03.2017 року надходження готівки до каси підприємства в сумі 2730 грн. не підтверджено відповідними первинними документами (прибутковим касовим ордером) та уважається таким, що не оприбуткована у касі підприємства.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та доводи скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду - без змін, з таких підстав.

Судом першої та апеляційної інстанції встановлено, що 20 березня 2017 р. відповідачем було проведено фактичну перевірку господарської одиниці позивача, яка розташована за адресою: м. Васильків, вул. Грушевського, 6, за результатами якої у цей же день складено акт перевірки №005634.

Згідно з висновками вказаного ату позивачем порушено вимоги п. 2.6, п. 7.19, п. 3.3 «Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні", затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 р. № 637 (далі - Положення), а саме: було виявлено готівкові кошти у сумі 2730 грн. 00 коп. не підтвердженні прибутковим касовим ордером (зазначені готівкові кошти були внесені до каси підприємства без складання прибуткового касового).

На підставі акту перевірки відповідачем було винесено податкове повідомлення-рішення № 0011861406 від 04 квітня 2017 року, яким на позивача за порушення вимог п. 2.6 Положення накладено штрафні санкції у сумі 13 650 грн. 00 коп.

Уважаючи вказане податкове повідомлення - рішення протиправним, позивач звернувся у суд із даним позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, висновкам суду першої інстанції та доводам апелянта, колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до ст. 1 Указу «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» від 12 червня 1995 р. № 436/95, у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються НБУ, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу, зокрема за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки - у п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми.

Так, за вимогами п. 2.6 Положення уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися. Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів. У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК).

Згідно з п. 2.8 Положення підприємства можуть тримати в позаробочий час у своїх касах готівкову виручку (готівку) у межах, що не перевищують установлений ліміт каси. Готівкова виручка (готівка), що перевищує встановлений ліміт каси, обов'язково здається до банків для її зарахування на банківські рахунки. Відокремлені підрозділи підприємств - юридичних осіб можуть здавати готівкову виручку (готівку) безпосередньо до кас таких юридичних осіб або до будь-якого банку для її переказу і зарахування на банківські рахунки зазначених юридичних осіб.

За відсутності банків готівкова виручка (готівка) для переказу на банківські рахунки підприємства (підприємця) може здаватися до операторів поштового зв'язку та небанківських фінансових установ, які в установленому законодавством порядку отримали ліцензію на переказ коштів без відкриття рахунку. Здавання готівкової виручки (готівки) здійснюється самостійно (у тому числі із застосуванням платіжних пристроїв та через пункти приймання готівки) або через відповідні служби, яким згідно із законодавством надано право на перевезення валютних цінностей та інкасацію коштів. Здавання готівкової виручки (готівки) може здійснюватися для зарахування на будь-який банківський рахунок підприємства (підприємця) на його вибір.

Відповідно до вимог п. 7.15 Положення уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно та в повній сумі оприбутковуватися. Порядок оприбуткування готівки в касах, у тому числі і під час розрахунків із застосуванням РРО (розрахункової книги (далі - РК)), визначено в пункті 2.6 цього Положення.

Отже, у разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій і веденням КОРО на підставі фіскальних звітних чеків реєстраторів розрахункових операцій оприбуткуванням готівки є сукупність таких дій: роздрукування фіскальних звітних чеків реєстратора розрахункових операцій та своєчасне відображення на їх підставі готівки у книзі обліку розрахункових операцій.

Таким чином, процедура оприбуткування готівки в касі полягає не лише в роздрукуванні фіскального чеку, а і в своєчасному здійсненні запису в книзі обліку розрахункових операцій на підставі відповідного Z-звіту, відповідно невиконання будь-якої з цих дій є порушенням порядку оприбуткування готівки, за яке встановлена відповідальність (абз. 3 ст. 1 Указу №436/95).

Матеріалами справи підтверджується, що вхідний залишок у касі позивача на початок дня - 20 березня 2017 р. (понеділок) складав 1410 грн. 00 коп., що є виручкою за 17 березня 2017 р. (п'ятниця), що підтверджується касовою книгою позивача (а.с. 87).

Згідно з Правилами внутрішнього трудового розпорядку працівників позивача, затвердженими директором позивача 3 січня 2017 р., субота та неділя є робочими днями (а.с. 29-37).

18 та 19 березня 2017 р. (субота та неділя відповідно) позивачем було проведено розрахунки із застосуванням РРО на суму 1380 грн. 00 коп. та 1350 грн. 00 коп., що підтверджується Z-звітами № 0607 та № 0608, та відповідними записами в КОРО (а.с. 85-87).

Згідно з поясненнями позивача, які не спростовані відповідачем, виручку підприємство вносить до банку самостійно, договору про інкасацію немає. При цьому, загальна сума виручки, яка мала бути здана до банку у перший робочий день - 20 березня 2017 р. (понеділок) складала 4140 грн. 00 коп. (виручка за п'ятницю - неділю).

Відповідно до п. 6 розділу ІІІ «Порядок застосування РРО «Порядку реєстрації та застосування реєстраторів розрахункових операцій за товари (послуги)», який затверджений наказом Міністерства фінансів України від 14 червня 2016 р. № 547, та зареєстрований в Міністерстві юстиції України 5 липня 2016 р. за № 918/29048, внесення чи видача готівки з місця проведення розрахунків повинні реєструватись через РРО з використанням операцій «службове внесення» та «службова видача», якщо такі внесення чи видача не пов'язані з проведенням розрахункових операцій. Крім того, операція «службове внесення» використовується для реєстрації суми готівки, яка зберігається на місці проведення розрахунків на момент реєстрації першої розрахункової операції, що проводиться після виконання Z-звіту.

Матеріалами справи підтверджується, що відповідно до Z-звіту за 20 березня 2017 р. № 0609, готівкові кошти у сумі 2730 грн .00 коп. були внесені до каси підприємства із застосуванням функції «службове внесення» та відповідно вчинено такий запис у КОРО (а.с. 85, 87). У подальшому, 20 березня 2017 р. готівкові кошти у сумі 4140 грн. 00 коп. (сума виручки за 17-19 березня 2017 р. - п'ятницю-неділю) були здані до банку, що підтверджується записом у КОРО «службова видача», прибутковим касовим ордером № 66 від 20 березня 2017 р., видатковим касовим ордером від 20 березня 2017 р. та платіжним дорученням від 20 березня 2017 р. (а.с. 25-27, 85).

З урахуванням викладеного, судова колегія дійшла до висновку, що позивачем було дотримано процедуру оприбуткування готівки в касі (роздрукуванно фіскальні чеки та своєчасно здійснено записи в КОРО на підставі відповідних Z-звітів). Відтак, висновок контролюючого органу про не оприбуткування позивачем у касі підприємства готівкових коштів є необгрунтованим та спростовується матеріалами справи.

Отже, доводи апеляційної скарги не спростовують висновки суду першої інстанції та не свідчать про порушення судом норм матеріального чи процесуального права, які могли б призвести до неправильного вирішення справи.

На підставі вищенаведеного, приймаючи до уваги, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, рішення суду є законним і обґрунтованим, висновки суду першої інстанції доводами апелянта не спростовані, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для його зміни або скасування.

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.

За змістом частини 1 статті 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Окрім того, як убачається із матеріалів справи, при поданні апеляційної скарги відповідачем не було надано доказів сплати судового збору за подання апеляційної скарги.

Ухвалою суду від 01 грудня 2017 року скаржнику відстрочено сплату судового збору до ухвалення рішення апеляційним судом.

Оскільки станом на момент вирішення справи доказів відповідної сплати судового збору апелянтом суду не надано, відповідно до статті 133 Кодексу адміністративного судочинства України судовий збір підлягає стягненню з відповідача.

З урахуванням положень Закону України «Про судовий збір» (у редакції, чинній на час подання апеляційної скарги) з відповідача підлягає стягненню сума судового збору у розмірі 1760 грн.

Керуючись статтями 34, 133, 243, 310, 316, 321, 322, 325, 328, 329, 331 КАС України, суд

П о с т а н о в и в:

Апеляційну скаргу Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області залишити без задоволення.

Постанову Київського окружного адміністративного суду від 30 червня 2017 року залишити без змін.

Стягнути з Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області (адреса: 03680, м. Київ, вул. Народного Ополчення, 5а до Державного бюджету України (отримувач коштів ГУК у м. Києві/м.Київ/220301106, код за ЄДРПОУ 37993783, банк отримувача Головне управління Державної казначейської служби України у м. Києві, код банку отримувача: 820019, рахунок отримувача: 31215256700001, код класифікації доходів бюджету: 22030106) судовий збір за подання апеляційної скарги у розмірі 1760 грн. (одна тисяча сімсот шістдесят грн.)

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.

Головуючий суддяЯ.Б. Глущенко суддя О.М. Кузьмишина суддяО.Є. Пилипенко

(Повний текст постанови складений 12 лютого 2018 року.)