Постанова № 72282747, 14.02.2018, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.02.2018
Номер справи
226/1980/17
Номер документу
72282747
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 лютого 2018 року справа №226/1980/17

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії: головуючого судді Геращенка І.В., суддів: Василенко Л.А., Міронової Г.М., розглянув в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Димитрові Донецької області на постанову Димитровського міського суду Донецької області від 29 листопада 2017 року у справі № 226/1980/17 (головуючий І інстанції Рибкін О.А. дата складання повного тексту рішення 04 грудня 2017 року) за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Димитрові Донецької області, третя особа: Десятий воєнізований гірничорятувальний загін про визнання протиправними дій, скасування розпорядження, визнання недійсною заяви, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

30 жовтня 2017 року ОСОБА_1 (далі - позивач, заявник) звернувся до Димитрівського міського суду Донецької області з адміністративним позовом до Управління пенсійного фонду України в м. Димитрові Донецької області (далі - відповідач, пенсійний орган), третя особа: Десятий воєнізований гірничорятувальний загін (далі - третя особа), в якому просив визнати протиправними дії та скасувати розпорядження № 177695 від 10 серпня 2017 року Управління Пенсійного фонду України в м. Димитрові Донецької області про призначення пенсії; визнати недійсною заяву від 26 травня 2017 року про призначення пенсії без врахування пільгового стажу за період роботи з 06 вересня 1991 року по 10 листопада 1996 року в Шахтоуправлінні «Червона Зірка» виробничого об'єднання «Донецьквугілля» та заробітну плату за період з жовтня 2000 року по березень 2002 року врахувати як «0» та такою, що порушує права; зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в м. Димитрові Донецької області зарахувати до пільгового стажу періоди роботи на Шахті № 9 «Капітальна» Шахтоуправління «Червона Зірка» виробничого об'єднання «Донецьквугілля» з 06 вересня 1991 року по 01 листопада 1992 року за професією електрослюсара 4 розряду з повним робочим днем на підземних роботах на дільниці внутрішньо шахтного транспорту, з 01 листопада 1992 року по 11 листопада 1996 року на посаді механіка з повним робочим днем на підземних роботах на дільниці по видобутку вугілля № 7, в Шахтоуправлінні «Червона Зірка» виробничого об'єднання «Донецьквугілля» з 11 листопада 1996 року по 17 січня 1998 року на посаді головного механіка Шахтоуправління «Червона Зірка» на шахті № 9 «Капітальна» Шахтоуправління «Червона Зірка» виробничого об'єднання «Донецьквугілля» з 17 січня 1998 року по 07 червня 1999 року на посаді головного механіка Шахти № 9 «Капітальна» з 07 червня 1999 року по 05 червня 2000 року на посаді старшого механіка, зайнятого на підземних роботах 50 % та більше робочого часу на рік в електромеханічному відділі, в Шахтоуправлінні «Червона Зірка» виробничого об'єднання «Донецьквугілля» з 05 червня 2000 року по 22 жовтня 2000 року на посаді головного механіка Шахтоуправління «Червона Зірка» відповідно до пункту «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення»; зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в м. Димитрові Донецької області призначити та провести перерахунок пенсії за віком на пільгових умовах з 19 квітня 2017 року відповідно до пункту 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та пункту «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з врахуванням до пільгового стажу період роботи з 06 вересня 1991 року по 22 жовтня 2000 року на Шахті № 9 «Капітальна» Шахтоуправління «Червона Зірка» виробничого об'єднання «Донецьквугілля» та в Шахтоуправлінні «Червона Зірка» виробничого об'єднання «Донецьквугілля» (а.с. 2-10)

Постановою Димитровського міського суду Донецької області від 29 листопада 2017 року адміністративний позов задоволений частково. Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м. Димитрові Донецької області зарахувати до пільгового стажу періоди роботи: на Шахті № 9 «Капітальна» Шахтоуправління «Червона Зірка» Виробничого об'єднання «Донецьквугілля» з 06 вересня 1991 року по 01 листопада 1992 року за професією електрослюсар 4 розряду з повним робочим днем на підземних роботах на дільниці внутрішахтного транспорту, з 01 листопада 1992 року по 11 листопада 1996 року на посаді механіка з повним робочим днем на підземних роботах на дільниці по видобутку вугілля № 7; в Шахтоуправлінні «Червона Зірка» Виробничого об'єднання «Донецьквугілля» з 11 листопада 1996 року по 17 січня 1998 року на посаді головного механіка Шахтоуправління «Червона Зірка»; на Шахті № 9 «Капітальна» Шахтоуправління «Червона Зірка» Виробничого об'єднання «Донецьквугілля» з 17 січня 1998 року по 07 червня 1999 року на посаді головного механіка Шахти № 9 «Капітальна», з 07 червня 1999 року по 05 червня 2000 року на посаді старшого механіка, зайнятого на підземних роботах 50% та більше робочого часу на рік в електромеханічному відділі; в Шахтоуправлінні «Червона Зірка» виробничого об'єднання «Донецьквугілля» з 05 червня 2000 року по 22 жовтня 2000 року на посаді головного механіка Шахтоуправління «Червона Зірка» відповідно до пункту «а» ч.1 ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м. Димитрові Донецької області провести ОСОБА_1 з 19 квітня 2017 року перерахунок пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту «а» частини 1 статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з врахуванням до пільгового стажу періоду роботи з 06 вересня 1991 року по 22 жовтня 2000 року на Шахті № 9 «Капітальна» Шахтоуправління «Червона Зірка» виробничого об'єднання «Донецьквугілля» та в Шахтоуправлінні «Червона Зірка» виробничого об'єднання «Донецьквугілля» (а.с.117-124).

Не погодившись із вказаним рішенням, відповідач звернувся з апеляційною скаргою на прийняте рішення та посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, просив скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову про відмову у задоволенні позовних вимог у повному обсязі. Вважає, що позивачем при подачі заяви про призначення пенсії надані довідки про пільговий характер роботи з підприємств які на теперішній час знаходяться на території, де органи державної влади не здійснюють свої повноваження. На думку апелянта спірний період не може бути зараховано до пільгового стажу позивача, оскільки, не надано підтвердження проведення атестації за умовами праці та уточнюючі довідки (а.с.128-130).

Сторони в судове засідання не з'явились, про дату, час та місце слухання справи повідомлені належним чином, надали суду заяви про розгляд справи за їх відсутністю.

За нормами статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги та наданого відзиву, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає за необхідне вимоги, викладені в апеляційній скарзі, залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін, з наступних підстав.

Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено наступне.

Позивач, ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 з 19 квітня 2017 року перебуває на обліку в Управлінні та отримує пенсію за віком, призначену відповідно до пункту «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (а.с. 43).

Відповідач - Управління пенсійного фонду України в м. Димитрові Донецької області є суб'єктом владних повноважень, який діє на підставі Положення про Управління Пенсійного фонду України та у спірних правовідносинах реалізує повноваження, надані йому Законом.

18 травня 2017 року позивач звернувся до Управління з заявою про призначення пенсії за віком (а.с. 28-29).

26 травня 2017 року позивачем написана заява про призначення пенсії без врахування пільгового стажу за період роботи з 06 вересня 1991 року по 10 листопада 1996 року в Шахтоуправлінні «Червона зірка» виробничого об'єднання «Донецьквугілля» та заробітну плату за період з жовтня 2000 року по березень 2002 року врахувати як «0» (а.с. 40).

З повідомлення відповідача № 12190/03 від 03 серпня 2017 року, вбачається, що позивачу з 19 квітня 2017 року призначена пенсія на пільгових умовах згідно пункту «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з врахуванням страхового стажу 32 роки 2 місяці 0 днів:

з 01 серпня 1984 року по 05 серпня 1989 року

з 13 вересня 1990 року по 28 вересня 1990 року

з 06 вересня 1991 року по 22 вересня 2000 року

з 30 жовтня 2000 року по 28 жовтня 2009 року

з 01 жовтня 2014 року по 30 листопада 2014 року

з 01 січня 2015 року по 30 вересня 2014 року,

в тому числі за 2 роки 0 міс.25 днів військова служба,

в тому числі за 16 років 4 міс. 12 днів список 1 - шахтарі.

Пенсію обчислено із заробітної плати за період роботи після 01 липня 2000 року по 31 березня 2017 року. Розмір пенсії становить 11155,73 грн. (а.с 42).

Як вбачається з протоколу № 1035 від 03 серпня 2017 року та розпорядження № 177695 від 10 серпня 2017 року, позивачу призначена пенсія в розмірі 10740 грн. (а.с. 45-52).

Згідно листа відповідача від 17 жовтня 2017 року, період роботи позивача з 06 вересня 1991 року по 22 жовтня 2000 на Шахтоуправлінні «Червона Зірка» виробничого об'єднання «Донецьквугілля» не зараховано до пільгового стажу, оскільки підприємство знаходиться на території тимчасово непідконтрольній українській владі. Окрім того, позивачем була подана заява від 26 травня 2017 року, яка написана власноруч щодо зарахування цього періоду роботи на загальних підставах. Розмір пенсії без врахування періоду роботи з 06 вересня 1991 по 22 жовтня 2000 на пільгових умовах станом на 19 квітня 2017 року складає 10740 грн., що є максимальним розміром пенсії на теперішній час (а.с. 43-44).

Суть спірних правовідносин полягає у правомірності прийняття управлінням спірного рішення, що регулюється нормами Конституції України, Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV (далі - Закон № 1058), Законом України «Про пенсійне забезпечення» від 5 листопада 1991 року № 1788-XII (далі - Закон № 1788-XII) та іншими нормативними документами, що регулюють спірні правовідносини.

Пунктом шостим статті 92 Конституції України визначено, що виключно законами України визначаються зокрема, форми і види пенсійного забезпечення.

Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-ІV передбачено, що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 та на інших роботах зі шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди цим особам пенсії призначаються органами Пенсійного фонду за нормами цього закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення».

Пунктом «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05 листопада 1991 року № 1788-ХІІ (в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

За правилами частини 1 статті 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення» особам, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених раніше діючим законодавством, пенсії за віком призначаються на таких умовах: а) особам, які мають на день введення в дію цього Закону повний стаж на зазначених роботах, що давав право на пенсію на пільгових умовах, пенсії в розмірах, передбачених цим Законом, призначаються відповідно до вимог за віком і стажем, встановлених раніше діючим законодавством; б) особам, які не мають повного стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, вік, необхідний для призначення пенсії відповідно до статті 12, знижується пропорційне наявному стажу в порядку, передбаченому статтями 13 - 14 цього Закону, виходячи з вимог цього стажу, встановлених раніше діючим законодавством.

Статтею 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 затверджено Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній.

Пунктом 1 цього Порядку передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

У тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка. У разі відсутності правонаступника підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням з Мінпраці та Мінфіном (пункт 20 Порядку).

Механізм підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремої категорії працівників у разі ліквідації підприємства, установи та організації без визначення правонаступника, визначений Порядком підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, затвердженим Постановою правління Пенсійного фонду України 10 листопада 2006 року №18-1 (далі - Порядок №18-1).

Дія цього Порядку поширюється на осіб, які працювали на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, а також на осіб, яким призначено пенсію до набрання чинності цим Порядком (далі - робота, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років) (пункт 2 Порядку №18-1).

Відповідно до пункту 11 Порядку №18-1 для підтвердження стажу роботи заявник подає до управління Пенсійного фонду України у районах, містах, районах у містах, а також у містах та районах за місцем проживання (реєстрації) такі документи: 1) заяву про підтвердження стажу роботи; 2) витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (далі - Єдиний державний реєстр), а для підприємств, установ, організацій, ліквідованих до 01.07.2004 та/або щодо яких відсутні дані про проведення реєстраційних дій в Єдиному державному реєстрі, - інші документи, які мають підтверджувати факт припинення підприємства, установи, організації в результаті їх ліквідації (у тому числі архівні); 3) трудову книжку; 4) документи, видані архівними установами, зокрема: а) довідку про заробітну плату; б) копії документів про проведення атестації робочих місць; в) копії документів про переведення на іншу роботу, на роботу з неповним робочим днем, надання відпусток без збереження заробітної плати (у разі відсутності - довідка про їх відсутність).

Як вбачається з трудової книжки позивача, яка наявна в матеріалах справи, ОСОБА_1 працював в Шахтоуправлінні «Червона Зірка» Виробничого об'єднання «Донецьквугілля»: з 06 вересня 1991 року до 01 листопада 1992 року електрослюсарем 4 розряду підземним з повним робочим днем в шахті; з 01 листопада 1992 року до 11 листопада 1996 року механіком підземним з повним робочим днем в шахті; з 11 листопада 1996 року до 17 січня 1998 року головним механіком шахтоуправління; з 17 січня 1998 року до 07 червня 1999 року головним механіком шахти № 9; з 07 червня 1999 року до 05 червня 2000 року старшим механіком; з 05 червня 2000 року по 22 жовтня 2000 року головним механіком шахтоуправління (а.с. 16-19).

Крім того, пільговий стаж та проведення атестації підтверджується довідкою ДП «Донецька вугільна енергетична компанія» № 16-34 від 15.10.2014 року про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, з якої вбачається, що позивач працював на Шахті № 9 «Капітальна» Шахтоуправління «Червона Зірка» Виробничого об'єднання «Донецьквугілля» з 06 вересня 1991 року по 01 листопада 1992 року за професією електрослюсар 4 розряду з повним робочим днем на підземних роботах на дільниці внутрішахтного транспорту, з 01 листопада 1992 року по 11 листопада 1996 року на посаді механіка з повним робочим днем на підземних роботах на дільниці по видобутку вугілля № 7; в Шахтоуправлінні «Червона Зірка» Виробничого об'єднання «Донецьквугілля» з 11 листопада 1996 року по 17 січня 1998 року на посаді головного механіка Шахтоуправління «Червона Зірка»; на Шахті № 9 «Капітальна» Шахтоуправління «Червона Зірка» Виробничого об'єднання «Донецьквугілля» з 17 січня 1998 року по 07 червня 1999 року на посаді головного механіка Шахти № 9 «Капітальна», з 07 червня 1999 року по 05 червня 2000 року на посаді старшого механіка, зайнятого на підземних роботах 50% та більше робочого часу на рік в електромеханічному відділі; в Шахтоуправлінні «Червона Зірка» виробничого об'єднання «Донецьквугілля» з 05 червня 2000 року по 22 жовтня 2000 року на посаді головного механіка Шахтоуправління «Червона Зірка». При цьому, в довідці зазначено, що атестація робочих місць була проведена одного разу наказом по Державному підприємству Шахтоуправління «Червона Зірка» від 18 лютого 1997 року № 119-к. ДП «Донецька вугільна енергетична компанія» на підставі наказів Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 09.12.2011 року № 815, від 09.12.2011 року № 816, від 09.12.2011 року № 817 є зберігачем архівних документів по Шахтоуправлінню «Червона Зірка» і не є правонаступником прав та обов'язків підприємств, що передали на зберігання документи (а.с. 30).

За приписами Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», Державний реєстр загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - Державний реєстр) - це організаційно-технічна система, призначена для накопичення, зберігання та використання інформації про збір та ведення обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, його платників та застрахованих осіб, що складається з реєстру страхувальників та реєстру застрахованих осіб. Пенсійний фонд України (далі - Пенсійний фонд) - це орган, уповноважений відповідно до цього Закону вести реєстр застрахованих осіб Державного реєстру та виконувати інші функції, передбачені законом.

Відповідно до статті 2 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», склад, порядок ведення та використання даних Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування визначаються виключно цим Законом.

За вимогами статті 12-1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», пенсійний фонд відповідно до покладених на нього завдань формує та веде реєстр застрахованих осіб Державного реєстру, здійснює заходи щодо надання інформації з Державного реєстру відповідно до цього Закону.

Статтею 16 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», визначено, що державний реєстр створюється для забезпечення в тому числі ведення обліку платників і застрахованих осіб у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування та їх ідентифікації.

За приписами статті 20 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», передбачено, які відомості містить реєстр застрахованих осіб. Зі змісту даної статті вбачається, що вказаний реєстр містить відомості про заробітну плату (дохід, грошове забезпечення, допомогу, компенсацію) застрахованих осіб, на яку нараховано і з якої сплачено страхові внески, та інші відомості, в тому числі і відомості про особливі умови праці, що дають право на пільги із загальнообов'язкового державного соціального страхування, відомості про облік стажу окремим категоріям осіб відповідно до законодавства.

Згідно Витягів з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, Державне підприємство «Донецька вугільна енергетична компанія» зареєстровано за адресою: 85670, Донецька область, м. Вугледар (станом на 25.10.2017 року); Державне підприємство «Шахта № 9 «Капітальна» зареєстровано за адресою: 83031, м. Донецьк, Пролетарський район, вулиця Розкішна, будинок 1 (станом на 07.11.2017 року); Державне підприємство «Шахтоуправління «Червона зірка» виробничого об'єднання «Донецьквугілля» зареєстровано за адресою: 83031, м.Донецьк, Пролетарський район станом на 07.11.2017 року, які відповідно до підпунктів 1, 8 пункту 1 Додатку до Розпорядження № 1275-р від 02 грудня 2015 року «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність деяких розпоряджень Кабінету Міністрів Україні» входять до переліку населених пунктів, де проводиться антитерористична операція (а.с. 59, 87, 91).

Разом з тим, в матеріалах справи містяться індивідуальні відомості про застраховану особу, позивача, за формою ОК-5, які засвідчені відповідачем, та підтверджують, що страхувальником - ДП Шахтоуправління «Червона зірка» вносилися страхові внески за позивача, як за найманого робітника, в період з січня 1998 року по вересень 2000 року. Зазначене свідчить про те, що вказаний період роботи позивача підлягає зарахуванню як пільговий стаж, відповідно до вимог статті 13 Закону № 1788.

Таким чином, колегія суддів не приймає посилання апелянта, як підставу для не зарахування позивачу спірного періоду роботи, оскільки до заяви про призначення пенсії позивачем надані довідки про пільговий характер роботи з підприємств які на теперішній час знаходяться на території, де органи державної влади не здійснюють свої повноваження, вся архівна документація залишалась на непідконтрольній Україні території, а проведення перевірки документів не можливо, виходячи з наступного.

Частиною 2 статті 8 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.

Неприпустимість визнання деяких документів, які були видані на території, неконтрольованій законною Владою, недійсними та такими, що не набули законної сили, підтверджується практикою Європейського суду з прав людини, яка викладена в рішенні у справі «Лоізіду проти Туреччини».

Європейський Суд з прав людини дійшов такого висновку: «Суд відмічає, що за наявності фактично існуючих незаконних утворень на території неконтрольованій законною Владою міжнародне право визнає законність деяких юридичних домовленостей та дій, наприклад, реєстрація народження, смерті або шлюбу, наслідки яких можуть бути проігноровані лише на шкоду жителям тієї чи іншої території».

З огляду на викладене, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, беручи до уваги, що ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог.

Щодо доводу апелянта про відсутність у позивача інформації про атестацію робочих місць за спірний період, то колегія суддів вважає цей довід несприятливим, оскільки це не було підставою відмови у призначені пенсії позивачу.

Крім того, в апеляційній скарзі пенсійним органом зазначено, що позивач власноруч написав заяву про призначення пенсії без врахування пільгового стажу за спірний період, проте колегія суддів зазначає, що це не слугувало підставою відмови позивачу у призначені пенсії, а у відповідності до приписів Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції розглядає справу в межах доводів апеляційної скарги.

З врахуванням викладеного, колегія суддів дійшла до висновку, що постанова суду першої інстанції прийнята з додержанням норм матеріального та процесуального права, що є підставою для залишення без змін постанови суду першої інстанції і відмови в задоволенні апеляційної скарги відповідача.

Керуючись статтями 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 327, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Димитрові Донецької області на постанову Димитровського міського суду Донецької області від 29 листопада 2017 року у справі № 226/1980/17 за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Димитрові Донецької області, третя особа: Десятий воєнізований гірничорятувальний загін про визнання протиправними дій, скасування розпорядження, визнання недійсною заяви, зобов'язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.

Постанову Димитровського міського суду Донецької області від 29 листопада 2017 року у справі № 226/1980/17 - залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати складання повного судового рішення та не підлягає оскарженню до Верховного Суду, крім випадків, встановлених пунктом 2 частиною 5 статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України, протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Повне судове рішення складене 14 лютого 2018 року.

Головуючий: І.В. Геращенко

Судді: Л.А. Василенко

Г.М. Міронова