Постанова № 72282714, 14.02.2018, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.02.2018
Номер справи
805/3030/17-а
Номер документу
72282714
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 лютого 2018 року справа №805/3030/17-а

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого Блохіна А.А., суддів Гаврищук Т.Г., Сухарька М.Г., при секретарі судового засідання Борисові А.А., за участю представника відповідача Мамєдова Т.К., розглянув у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції апеляційну скаргу Донецького обласного відділення фонду соціального захисту інвалідів на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 13 грудня 2017 року (повний текст складено 18 грудня 2017 року в м. Слов'янськ) у справі № 805/3030/17-а (суддя І інстанції - Голубова Л.Б.) за позовом Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до товариства з обмеженою відповідальністю "Фуд маркет компані" про стягнення адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів у 2016 році у сумі 10 227,78 гривень та пені в сумі 552,15 гривень,-

В С Т А Н О В И В:

28 серпня 2017 року Донецьке обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулось до суду з позовом до товариства з обмеженою відповідальності "Фуд Маркет Компані" про стягнення адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів у 2016 році у сумі 10 227,78 гривень та пені в сумі 552,15 гривень.

Заявлені вимоги позивач обґрунтовував недотриманням товариством з обмеженою відповідальністю "Фуд маркет компані" встановленого статтею 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" нормативу створення робочих місць для працевлаштування інвалідів. Позивач вважає, що через те, що середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу відповідача у 2016 році становила 9 осіб, відповідно до частини першої статті 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", на підприємстві повинен бути працевлаштований 1 інвалід. Фактично ж, за даними звіту не працювало жодного інваліда. Товариством були порушені приписи статті 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", що є підставою для застосування до відповідача адміністративно - господарських санкцій в сумі 10 227,78 гривень.

Крім того, відповідно до статті 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" та пунктом 4 Порядку сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування, товариству з обмеженою відповідальністю "Фуд маркет компані" нарахована пеня в сумі 552,15 гривень за порушення термінів сплати адміністративно - господарських санкцій.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 13 грудня 2017 року у справі № 805/3030/17-а у задоволенні позову - відмовлено.

Позивач не погодився з постановою суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати постанову суду першої інстанції, у зв'язку з тим, що судом першої інстанції не надано належної оцінки обставинам, які мають істотне значення для справи, що призвело до невірних висновків та прийняти нову, якою задовольнити позовні вимоги.

В обгрунтування апеляційної скарги позивач зазначив, що за даними наданого відповідачем звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2016 рік (форма 10-ПІ) норми статей 19 і 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" не виконані. Адміністративно-господарські санкції за нестворені робочі місця для працевлаштування інвалідів у розмірі середньорічної заробітної плати за кожне робоче місце, не зайняте інвалідом, не відраховані.

Відповідачем надано відзив на апеляційну скаргу у якому висловлено згоду з висновками місцевого суду та прохання залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.

В судовому засіданні в режимі відеоконференції представник відповідача заперечував проти доводів апеляційної скарги.

Відповідно до вимог ч. 1,2 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обгрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.

Колегія суддів заслухала доповідь судді-доповідача, пояснення представника відповідача, перевірила матеріали справи, вивчила доводи апеляційної скарги, і дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Фуд маркет компані" код ЄДРПОУ 39604160, є юридичною особою, що підтверджується випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (а.с. 117).

Спірні правовідносини врегульовано Законом України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" від 21 березня 1991 року № 875-XII та постановою Кабінету Міністрів України "Про реалізацію статей 19 і 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" від 31 січня 2007 року № 70 із змінами і доповненнями.

Основи соціальної захищеності інвалідів в Україні і гарантує їм рівні з усіма іншими громадянами можливості для участі в економічній, політичній і соціальній сферах життя суспільства, створення необхідних умов, які дають можливість інвалідам ефективно реалізувати права та свободи людини і громадянина та вести повноцінний спосіб життя згідно з індивідуальними можливостями, здібностями і інтересами визначені положеннями Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" від 21 березня 1991 року №875-XII із змінами і доповненнями.

Згідно наданого відповідачем звіту до Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2016 рік за формою № 10-ПІ середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу складала 9 осіб, з них середньооблікової кількості штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства України встановлена інвалідність не визначено. Проте, суб'єктом господарювання зазначено, що кількість інвалідів штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог статті 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" має становити 1 особа (а.с. 7).

З розрахунку суми адміністративно - господарських санкцій за нестворені робочі місця для забезпечення працевлаштування інвалідів у 2016 році вбачається, що середньорічна заробітна плата штатного працівника який працює у відповідача складала 20 556,00 гривень, тому відділенням Фонду за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів нарахована сума адміністративно-господарських санкцій в розмірі 10 227,78 гривень (а.с. 8).

Відповідно до статті 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" та пунктом 4 Порядку сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування, товариству з обмеженою відповідальністю "Фуд маркет компані" нарахована пеня в сумі 552,15 гривень за порушення термінів сплати адміністративно - господарських санкцій, про що зазначено в розрахунку суми пені на заборгованість по сплаті адміністративно - господарських санкцій за нестворені робочі місця для забезпечення працевлаштування інвалідів у 2016 році (а.с. 9).

У відповідності зі статтею 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.

Згідно до частини 2 статті 19 зазначеного Закону, підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою статті 19 вказаного Закону, і забезпечують працевлаштування інвалідів. При розрахунках кількість робочих місць округляється до цілого значення

Часиною 1 статті 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно - господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньорічної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно - господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньорічної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю. Положення цієї частини не поширюється на підприємства, установи і організації, що повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів.

Відповідно до статті 18 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" визначено, що забезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості.

Підбір робочого місця здійснюється переважно на підприємстві, де настала інвалідність, з урахуванням побажань інваліда, наявних у нього професійних навичок і знань, а також рекомендацій медико-соціальної експертизи.

Підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально - економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до частини 4 статті 20 Закону України "Про зайнятість населення" підприємства, установи і організації незалежно від форми власності реєструються у місцевих центрах зайнятості за їх місцезнаходженням як платники збору до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, щомісяця подають цим центрам адміністративні дані у повному обсязі про наявність вільних робочих місць (вакансій), у тому числі призначених для працевлаштування інвалідів.

Наказом Міністерства соціальної політики України від 31 травня 2013 року № 316 затверджені форми звітності № 3-ПН "Інформація про попит на робочу силу (вакансії)" та Порядок її подання" (далі - наказ № 316).

Відповідно до пп. 1.1. п. 1 наказу № 316 затверджена форма звітності № 3-ПН "Інформація про попит на робочу силу (вакансії)"; пп.1.2. п.1 цього наказу затверджений Порядок подання форми звітності № 3-ПН "Інформація про попит на робочу силу (вакансії)".

Згідно з п.2.1. Порядку подання форми звітності № 3-ПН форма подається за наявності у роботодавця попиту на робочу силу (вакансії) не пізніше 10-ти робочих днів з дати відкриття вакансії(й). Датою відкриття вакансії є наступний день після створення робочого місця чи припинення трудових відносин з працівником, робоче місце якого стає вакантним, або дата, починаючи з якої може бути укладений трудовий договір з найманим працівником.

У пункті 3 розділу ІІ форми вказується кількість вакансій, на які можуть бути працевлаштовані № 5076-VI), і за необхідності зазначаються категорії таких громадян, (в тому числі "інваліди"), що визначено пп.3.1.3. п.3.1. Порядку заповнення форми звітності №3-ПН.

Судом першої інстанції встановлено, що відповідач протягом 2016 року інформував Маріупольський міський центр зайнятості про створені робочі місця та вакансії для працевлаштування інвалідів шляхом надання до Маріупольського міського центру зайнятості звітів про наявність вакансій для інвалідів за формою №3-ПН, а саме: звіт про наявність вакансій від 10 жовтня 2016 року; звіт про наявність вакансій від 10 листопада 2016 року; звіт про наявність вакансій від 02 грудня 2016 року (а.с. 79-84).

Згідно з наданими звітами форми № 3-ПН та листами № 7 від 10.10.2016 року, № 10 від 10.11.2016 року та № 12 від 02.12.2016 року відповідач повідомляв Маріупольський міський центр зайнятості про наявність у відповідача протягом 2016 року понад необхідного нормативу вакантних робочих місць, на які мали змогу працевлаштуватися й інваліди та просив розглянути можливість працевлаштування інвалідів третьої групи на вакантну посаду водія автотранспортних засобів, які були отримані Маріупольським міським центром зайнятості (а.с. 85-87).

Відповідачем протягом жовтня - грудня 2016 року надавалися оголошення у друкованих засобах масової інформації щодо працевлаштування інвалідів на посаду водія вантажного автомобіля, а саме: в газеті Надо.ua, про що свідчить випуск газети від 25 жовтня 2016 року № 42, від 15 листопада 2016 року № 45, від 20 грудня 2016 року № 50 (а.с. 88-90).

Крім того, відповідач 24 листопада 2016 року прийняв участь у ярмарці вакансій щодо працевлаштування інвалідів, яка проводилась Маріупольським міським центром зайнятості в ДК "Молодіжний", про що розміщена відповідна інформація в мережі Інтернет за посиланням: http://mrpl.city/news/view/v-mariupole-dlya-200-lits-s-invalidnostyu-proshla-yarmarka-vakansij-foto (а.с. 91-94).

Позивач надав лист Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м. Маріуполя Донецької області в якому зазначена інформація про щомісячну кількість працівників ТОВ "Фуд маркет компані" (ЄДРПОУ 39604160) за період з 01 січня по 31 грудня 2016 року. Згідно наданої інформації у відповідача працювало у лютому - 2 особи; березні - 5 осіб; квітні - 5 осіб; травні - 6 осіб; червні - 12 осіб; липні - 15 осіб; серпні - 18 осіб; вересні - 19 осіб; жовтні - 20 осіб; листопаді - 21 особа; грудні - 20 осіб (а.с. 131).

Відповідач стосовно даної інформації надав письмові пояснення (а.с. 141-144) у яких зазначив, що відповідно до ч. 1 статті 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів" встановлено, що для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.

Слід зазначити, що кількість працівників, яка працювала у відповідача протягом 2016 року відповідно до ч. 1 статті 19 України "Про основи соціальної захищеності інвалідів" не перевищує 25 осіб, у зв'язку з чим, відповідачем створено 1 (одну) посаду для укомплектування вакансій за сприяння Державної служби зайнятості України, чим не порушено Закон України "Про основи соціальної захищеності інвалідів".

З урахуванням викладеного, відповідачем вжиті усі необхідні заходи для забезпечення працевлаштування інвалідів у 2016 році в повному обсязі.

Згідно зі статтею 12 Закону України "Про охорону праці" підприємства, які використовують працю інвалідів, зобов'язані створювати для них умови праці з урахуванням рекомендацій медико - соціальної експертної комісії та індивідуальних програм реабілітації, вживати додаткових заходів безпеки праці, які відповідають специфічним особливостям цієї категорії працівників.

За приписами частини 3 статті 18-1 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів" державна служба зайнятості здійснює пошук підходящої роботи відповідно до рекомендації МСЕК, наявних у інваліда кваліфікації і знань, з урахуванням його побажань.

Таким чином, нормами чинного законодавства щодо соціальної захищеності інвалідів в Україні передбачено, що на підприємства з метою забезпечення права інвалідів на працевлаштування покладений обов'язок по забезпеченню певної кількості робочих місць для працевлаштування інвалідів, а не обов'язок по виявленню і підбору інвалідів для працевлаштування. Такий обов'язок покладено на органи працевлаштування, перелічені частиною 1 статті 18 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні".

Відповідно до статті 218 Господарського кодексу України підставою господарсько - правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання.

Учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.

Матеріали справи свідчать про належне виконання відповідачем обов'язку, передбаченого нормами чинного законодавства щодо соціальної захищеності інвалідів в Україні, по забезпеченню необхідної кількості робочих місць для працевлаштування інвалідів.

Відповідно до частини 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України (у редакції, чинній на час розгляду даної справи судами попередніх інстанцій) кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень.

На виконання зазначеної вимоги позивач не надав до суду належних доказів порушення відповідачем вимог Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні".

Враховуючи вищевикладене, суд першої інстанції дійшов висновку, що позов Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до товариства з обмеженою відповідальністю "Фуд маркет компані" про стягнення адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів у 2016 році у сумі 10 227,78 гривень та пені в сумі 552,15 гривень є необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню.

При викладених обставинах, колегія суддів вважає вірним висновок суду першої інстанції про відмову у задоволенні позову.

Статтею 316 КАС України визначено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Зважаючи на наведене, судова колегія дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. У зв'язку з викладеним доводи апеляційної скарги не приймаються до уваги, тому апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін.

Керуючись 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ :

Апеляційну скаргу Донецького обласного відділення фонду соціального захисту інвалідів на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 13 грудня 2017 року у справі № 805/3030/17-а - залишити без задоволення.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 13 грудня 2017 року у справі № 805/3030/17-а - залишити без змін.

Повне судове рішення складено 14 лютого 2018 року.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку, передбаченому ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий А.А. Блохін

Судді Т.Г. Гаврищук

М.Г. Сухарьок