Постанова № 72282642, 13.02.2018, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.02.2018
Номер справи
805/3805/17-а
Номер документу
72282642
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 лютого 2018 року справа №805/3805/17-а

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд колегією в складі

головуючого судді Ястребової Л.В.,

суддів Казначеєва Е.Г., Компанієць І.Д.,

секретар Терзі Д.А.,

за участі представника відповідача ОСОБА_1, розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Головного управління державної фіскальної служби у Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 27 листопада 2017 р. у справі № 805/3805/17-а за позовом Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Жовтневе» до Головного управління державної фіскальної служби у Донецькій області про скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки) № Ю-8161-17 від 05.07.2017 року, -

В С Т А Н О В И В :

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 27 листопада 2017 року у справі № 805/3805/17-а позовні вимоги Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Жовтневе» до Головного управління державної фіскальної служби у Донецькій області про скасування вимоги про сплату єдиного внеску № Ю-8161-17 від 05.07.2017 року задоволено повністю. В наслідок чого скасовано вимогу Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області № Ю-8161-17 від 05.07.2017 року про сплату боргу (недоїмки) з єдиного соціального внеску в розмірі 1381210,51 грн. Стягнуто на користь Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Жовтневе» суму судових витрат у розмірі 20718,16 грн.

Відповідач не погодився з постановою суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати постанову суду першої інстанції через порушення норм матеріального та процесуального права та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі. В обґрунтування апеляційної скарги зазначив, що скасування вимоги не впливає на юридичний факт існування боргу з ЄВ. Посилається на те, що у спірному періоді затвердженого переліку населених пунктів, на яких здійснювалася антитерористична операція не було, тому п. 9-3 (9.4 в редакції Закону з 13.03.2015 року) р. 8 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» застосовувати як підставу для звільнення від сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування неможливо. Крім того, наголошує на тому, що сертифікат ТПП від 05.04.2016 № 6110, стосується справляння податків та обов’язкових платежів за період з травня 2014 по лютий 2016 року.

В судовому засіданні представник відповідача підтримала доводи апеляційної скарги, просила її задовольнити, скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог. Представник позивача до суду не прибув.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Заслухавши доповідь судді - доповідача, пояснення представника відповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів встановила наступне.

Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що позивач - Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю «Жовтневе» зареєстроване у якості юридичної особи, ідентифікаційний код: 30845071, місцезнаходження: 85651, м. Донецька область, Мар’їнський район, село Єлизаветівка, вулиця Центральна, 39 корпус А, про що зазначено у відомостях з Єдиного державного реєстру, безоплатний доступ до яких забезпечується на підставі Порядку надання відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України від 10.06.2016р. № 1657/5, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 10 червня 2016р. за № 839/28969 ( арк.справи 27-33).

Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю «Жовтневе» перебуває на обліку в органі доходів і зборів, як платник єдиного соціального внеску, розташованому на території населеного пункту (село Єлизаветівка), визначеного переліком зазначеним у ст. 2 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції».

Головне управління Державної фіскальної служби у Донецькій області, знаходиться за адресою: 85612, Донецька область, м. Маріуполь, вул. 130-ї Таганрозької дивізії, 114, про що зазначено у відомостях з Єдиного державного реєстру, безоплатний доступ до яких забезпечується на підставі Порядку надання відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України від 10.06.2016р. № 1657/5, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 10 червня 2016р. за № 839/28969.

У своїй позовній заяві, Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю «Жовтневе» зазначає, що 10 серпня 2017 року підприємством поштою отримано від Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області вимогу про сплату боргу (недоїмки) № Ю-8161-17 від 05.07.2017 року на загальну суму 1 381210,51 грн. станом на 30 червня 2017 року, де 1148744,64 грн. вказано як недоїмка з єдиного соціального внеску, 85353, 12 грн.- штраф, 147112,75 грн. пеня. Не погодившись з зазначеною вимогою, позивач звернувся зі скаргою від 11.08.2017 за № 118 до ДФС України на вимогу про сплату боргу з єдиного внеску №Ю-8161-17 від 05.07.2017 року на суму 1 381210,51 грн. За результатом розгляду скарги Державною фіскальною службою України, позивачем було отримання рішення від 22.09.2017 року № 21185/6/99-99-11-02-02-25 щодо залишення скарги позивача - без задоволення, а вимоги без змін. Не погодившись з рішенням Державної фіскальної служби України, Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю «Жовтневе» звернулось до Донецького окружного адміністративного суду.

В обґрунтування позовних вимог, позивач зазначає, що ним було своєчасно подано до податкового органу, де перебуває на обліку заяву про звільнення від обов’язків встановлених ч. 2 ст. 6 Закону № 2464. Позивачем отримано сертифікат про дію форс-мажорних обставин та до сьогодні проведення антитерористичної операції у с. Єлизаветівка не припинено.

Отже, колегією суддів встановлено, що позивач перебуває безпосередньо в зоні проведення антитерористичної операції. У відповідності до розпорядження Кабінету Міністрів України №1275-р від 02.12.2015 року село Єлизаветівка Мар’їнського району включено до переліку населених пунктів на території яких здійснюється антитерористична операція.

Сертифікатом № 6110 про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) від 05 квітня 2016 року № 449/05.0-4 Торгово-промислова палата України відповідно до п. п. 100.4 і 100.5 ст. 100 Податкового кодексу України, на підставі наданих документів засвідчила Сільськогосподарському товариству з обмеженою відповідальністю «Жовтневе» настання обставин непереборної сили з 01 червня 2014 року при здійсненні господарської діяльності на території Донецької області та дотриманні законодавчих актів України, які стосуються справлення та сплати податків та обов’язкових платежів. На момент видачі сертифікату (висновку) Торгово-промислової палати України обставини непереборної сили тривали та дату закінчення їх терміну встановити було неможливо.

До суду першої інстанції надана заява Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Жовтневе» від 17.02.2017 р. № 21, яка адресована відповідачу, щодо звільнення від виконання обов'язків платника єдиного внеску, у тому числі нарахування, утримання, сплати єдиного внеску та подання звітності.

05 липня 2017 року відповідачем складено вимогу про сплату боргу (недоїмки) № Ю-8161-17 з єдиного внеску на загальну суму 1 381210,51 грн., де 1148744,64 грн. вказано як недоїмка з єдиного соціального внеску, 85353, 12 грн. - штраф, 147112,75 грн. пеня. Вимога складена станом на 30.06.2017 року.

Згідно з п. 1 та п. 12 ч. 2 ст. 6 Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» передбачено, що платник єдиного внеску зобов'язаний: своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок; виконувати інші вимоги, передбачені цим Законом.

Колегія суддів зазначає, що Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю «Жовтневе» є платником єдиного внеску згідно з п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

За приписами абзаців першого та другого ч. 8 ст. 9 Закону України Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування встановлено, що платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.

При цьому платники, зазначені у пункті 1 частини першої статті 4 цього Закону, під час кожної виплати заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на суми якої (якого) нараховується єдиний внесок, одночасно з видачею зазначених сум зобов'язані сплачувати нарахований на ці виплати єдиний внесок у розмірі, встановленому для таких платників (авансові платежі). Винятком є випадки, якщо внесок, нарахований на ці виплати, вже сплачений у строки, встановлені абзацом першим цієї частини, або за результатами звірення платника з органом доходів і зборів за платником визнана переплата єдиного внеску, сума якої перевищує суму внеску, що підлягає сплаті, або дорівнює їй.

Кошти перераховуються одночасно з отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі. При цьому фактичним отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення) вважається отримання відповідних сум готівкою, зарахування на рахунок одержувача, перерахування за дорученням одержувача на будь-які цілі, отримання товарів (послуг) або будь-яких інших матеріальних цінностей у рахунок зазначених виплат, фактичне здійснення з таких виплат відрахувань згідно із законодавством або виконавчими документами чи будь-яких інших відрахувань.

Відповідно до п.6 ч.1 ст.1 вказаного Закону визначено, що недоїмка це сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена органом доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом.

Законом України №1669-VII від 02.09.2014р. «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», який набрав чинності 15.10.2014р., у Законі України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» розділ VIII Прикінцеві та перехідні положення доповнено пунктом 9-3 (пункт 9-4 в редакції Закону з 13.03.2015 року) такого змісту:

9-3. Платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону України Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України від 14 квітня 2014 року № 405/2014, звільняються від виконання своїх обов’язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування», на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.

Підставою для такого звільнення є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції.

Відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені цим Законом за невиконання обов’язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, зазначених у цьому пункті, не застосовуються.

Недоїмка, що виникла у платників єдиного внеску, які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014, визнається безнадійною та підлягає списанню в порядку, передбаченому Податковим кодексом України для списання безнадійного податкового боргу.

Статтею другою Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» передбачено, що на час проведення антитерористичної операції забороняється нарахування пені та/або штрафів на основну суму заборгованості із зобов’язань за кредитними договорами та договорами позики з 14 квітня 2014 року громадянам України, які зареєстровані та постійно проживають або переселилися у період з 14 квітня 2014 року з населених пунктів, визначених у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, а також юридичним особам та фізичним особам підприємцям, що провадять (провадили) свою господарську діяльність на території населених пунктів, визначених у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція.

Банки та інші фінансові установи, а також кредитори зобов’язані скасувати зазначеним у цій статті особам пеню та/або штрафи, нараховані на основну суму заборгованості із зобов’язань за кредитними договорами і договорами позики у період проведення антитерористичної операції.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014р. №1053-р Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція включено с. Єлизаветівку Донецької області.

Дію вказаного Розпорядження зупинено Розпорядженням Кабінету Міністрів України № 1079-р від 05.11.2014 р.

Вказані розпорядження втратили чинність згідно з Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 02 грудня 2015 р. № 1275-р Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України. Також цим розпорядженням до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція с. Єлизаветівка Донецької області.

Таким чином, Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю Жовтневе є платником єдиного внеску, визначений статтею 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування», та який перебуває на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України» від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014.

Пунктом 28 розділу І Закону України від 24 грудня 2015 року № 911-VIII Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, який набрав чинності з 01.01.2016р., виключено підпункт 8 пункту 4 статті 11 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», але положення пп. 8 п. 4 ст. 11 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» були реалізовані шляхом внесення відповідних змін до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», а змін безпосередньо до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» щодо виключення (або викладення в новій редакції тощо) п.9 -4 розділу VIII цього Закону не було внесено.

Тобто, положення п.п. 8 п. 4 ст. 11 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» після набрання ними чинності стали невід’ємною складовою Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», а сам п.п. 8 п. 4 ст. 11 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» вичерпав свою функцію. Аналогічний підхід застосовано Конституційним Судом України в ухвалі від 05.02.2008 р. справа № 2-1/2008.

З огляду на дію пункту 9-4 розділу VIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №2464-VІ позивач звільняється від виконання зобов'язань платника єдиного внеску, встановлених частиною другою статті 6 Закону № 2464-VІ, у тому числі передбачених підпунктом першим частини другої цієї статті, а саме, своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок у період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції.

Крім того, у листі Комітету з питань соціальної політики, зайнятості та пенсійного забезпечення Верховної Ради України № 04-34/17-20 (192377) від 05.08.2016р., повідомляється про чинну редакцію Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» з урахуванням п. 9-4 розділу VIII Прикінцеві та перехідні положення.

Як вбачається з матеріалів справи, спірна вимога сформована 05 липня 2017 року відповідно до статті 25 Закону № 2464-VІ, яка визначає заходи впливу та стягнення. За положеннями абзацу другого частини першої цієї статті її положення поширюються лише на тих платників, які відповідно до цього Закону зобов'язані нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок. Саме за положеннями частини четвертої цієї статті орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату. Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом.

Відсутність (відстрочення в силу закону) обов'язку сплати внесків у період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції унеможливлює складання відповідачем та направлення позивачу спірної вимоги на момент її складання, а саме, станом на 05 липня 2017 року.

Таким чином, спірна Вимога про сплату недоїмки та застосування наслідків такої не сплати є протиправною на момент її формування.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 22 червня 2017 р. у справі № 805/1876/17-а, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 29.08.2017 року задоволено позов Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Жовтневе» та скасована вимога податкового органу, яка сформована станом на 31.01.2017 року. Постанова набрала законної сили та є обов’язковою для виконання, тому доводи апелянта на те, що розпорядження Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 № 1079-р «Про зупинення дії розпорядження Кабінету Міністрів від 30 жовтня 2014 № 1053-р» діяло з 05.11.2014 по 18.12.2015 та у цьому періоді затвердженого переліку населених пунктів, на яких здійснювалася антитерористична операція не було, судом не приймається до уваги.

Зазначення в апеляційній скарзі про засвідчення настання обставин непереборної сили за період з травня 2014 по лютий 2016 не відповідають матеріалам справи, оскільки сертифікат Торгово-промислової палати № 6110 від 05 квітня 2016 року стосується періоду настання з 2014 року на дату видачі сертифікату, а саме 05 квітня 2016 року дії форс-мажорних обставин (непереборної сили) тривають, як тривають і на теперішній час.

Отже, колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції, що позовні вимоги про скасування вимоги Головного управління державної фіскальної служби у Донецькій області про сплату боргу (недоїмки) № Ю-8161-17 від 05.07.2017 року підлягають задоволенню.

Таким чином, колегія суддів вважає, що в межах апеляційної скарги порушень судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права при вирішенні цієї справи не допущено. Правова оцінка обставин у справі дана правильно, а тому апеляційна скарга задоволенню не підлягає.

Постанова складена в повному обсязі 14 лютого 2018 року.

Керуючись статтями 308, 315, 316, 321, 322, 325, 327, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління державної фіскальної служби у Донецькій області - залишити без задоволення.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 27 листопада 2017 р. у справі № 805/3805/17-а - залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Колегія суддів: Л.В. Ястребова

ОСОБА_2

ОСОБА_3