Рішення № 72279902, 14.02.2018, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.02.2018
Номер справи
825/2374/17
Номер документу
72279902
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

14 лютого 2018 року Чернігів Справа № 825/2374/17

Суддя Чернігівського окружного адміністративного суду Заяць О.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи справу за адміністративним позовом Головного управління ДФС у Чернігівській області (вул. Реміснича, 11, Чернігів, 14000, ЄДРПОУ 39392183) до Державного підприємства "Ніжинський комбінат хлібопродуктів" (пров. Урожайний, 16, м. Ніжин, Чернігівська область, 16600, ЄДРПОУ 00952634) про надання дозволу на погашення податкового боргу,

У С Т А Н О В И В:

Головне управління ДФС у Чернігівській області звернулось до суду з адміністративним позовом про надання ГУ ДФС у Чернігівській області дозволу на погашення податкового боргу у сумі 2581706,36 грн., за рахунок майна Державного підприємства ''Ніжинський комбінат хлібопродуктів'' (код ЄДРПОУ 00952634), 16600, м. Ніжин, пров. Урожайний, 16, що перебуває у податковій заставі.

Позовні вимоги мотивовані тим, що за відповідачем станом на дату звернення до суду рахується податковий борг у сумі 2581706,36 грн. Разом із тим, враховуючи, що вказана заборгованість в добровільному порядку відповідачем не погашена, а вжиті позивачем заходи для погашення податкового боргу за рахунок коштів боржника позитивного результату не дали, позивач вимушений звернутись до суду з вимогою про надання дозволу на погашення цієї суми податкового боргу за рахунок майна, що перебуває в податковій заставі в розмірі 2581706,36 грн.

Справа розглядалась в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання, за наявними у справі матеріалами.

Розглянувши подані документи і матеріали, з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

Державне підприємство "Ніжинський комбінат хлібопродуктів" (пров. Урожайний, 16, м. Ніжин, Чернігівська область, 16600, ЄДРПОУ 00952634) перебуває на обліку у Чернігівської ОДПІ та являється платником податків і зборів передбачених ПК України.

Як слідує із матеріалів справи, за Ніжинською ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області вживалися наступні заходи щодо погашення податкового боргу, зокрема: сформовано податкову вимогу №122 від 11.10.2011, яку отримано платником (а.с. 13); складено акти опису активів, на які поширюється право податкової застави та майна №1/24-042 від 13.01.2010, №10 від 16.11.2010, №22 від 27.12.2011, №3/25-042 від 29.01.2015, зареєстровано у державному реєстрі речових прав на нерухоме майно про реєстрацію обтяжень, що підтверджується витягами, виданими 10.02.2015 та 18.02.2015 (а.с. 23,24,25).

Податковий борг стягувався в судовому порядку. Постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 24.05.2016 задоволено позов Ніжинської ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівський області до Державного підприємства «Ніжинський комбінат хлібопродуктів» про стягнення податкового боргу у сумі 3907746,77 грн., у т.ч. 3439275,60 грн. боргу по податку па додану вартість та 468471,17 грн. боргу по земельному податку.

Постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 20.10.2016 задоволено позов Ніжинської ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівський області до Державного підприємства «Ніжинський комбінат хлібопродуктів» про стягнення податкового боргу у сумі 1418748,89 грн., у т.ч. 1125758,04 грн. боргу по податку па додану вартість та 287871.26 грн. боргу по земельному податку, з податку на прибуток 3295,00 грн., з податку на нерухоме майно у сумі 1824,59 грн.

Крім того, позивачем виставлено інкасові доручення, які повернуті без виконання (у зв’язку з відсутністю коштів на розрахункових рахунках) від 18.11.2016 № 196, № 197, від 12.09.2016 № 173, №174 (а.с. 32,33).

Відповідно до п. 95.1 ст. 95 Податкового Кодексу України (далі - ПК України), контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Пунктом 88.1 ст. 88 ПК України передбачено, що з метою забезпечення виконання платником податків своїх обов'язків, визначених цим Кодексом, майно платника податків, який має податковий борг, передається у податкову заставу.

Право податкової застави поширюється на будь-яке майно платника податків, яке перебуває в його власності (господарському віданні або оперативному управлінні) у день виникнення такого права і балансова вартість якого відповідає сумі податкового боргу платника податків, крім випадків, передбачених пунктом 89.5 цієї статті, а також на інше майно, на яке платник податків набуде прав власності у майбутньому (п.89.2. ст.89 ПК України).

Відповідно до п.89.3 ст.89 ПК України майно, на яке поширюється право податкової застави, оформлюється актом опису. Акт опису майна, на яке поширюється право податкової застави, складається податковим керуючим у порядку та за формою, що затверджені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Згідно з п.89.5. ст.89 ПК України у разі якщо на момент складення акта опису майно відсутнє або його балансова вартість менша від суми податкового боргу, право податкової застави поширюється на інше майно, на яке платник податків набуде право власності у майбутньому до погашення податкового боргу в повному обсязі.

Пунктом 89.8 ст. 89 ПК України передбачено, що контролюючий орган зобов'язаний безоплатно зареєструвати податкову заставу у відповідному державному реєстрі.

Суд встановив, що податковим керуючим складено акти опису активів, на які поширюється право податкової застави та майна №1/24-042 від 13.01.2010, №10 від 16.11.2010, №22 від 27.12.2011, №3/25-042 від 9.01.2015.

Пунктом 95.3 ст. 95 ПК України передбачено, що контролюючий орган звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.

Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття контролюючим органом рішення про погашення усієї суми податкового боргу.

У позовній заяві позивач просить суд надати дозвіл на погашення суми податкового боргу (2581706,36 грн.) за рахунок майна платника, що перебуває у податковій заставі.

Відповідач зазначає, що Ніжинський КХП передавався цілісним майновим комплексом, згідно з Положенням про Філію «Хлібна база № 87» Держаного підприємства «Ніжинський комбінат хлібопродуктів», затвердженого наказом № 58 від 05.03.2014, Філія «Хлібна база №87» не є юридичною особою, а є відокремленим підрозділом ДП «Ніжинський КХП».

Відповідно до Закону України «Про перелік об'єктів права державної власності, що не підлягають приватизації» затверджено перелік об'єктів права державної власності, що не підлягають приватизації. ДП «Ніжинський комбінат хлібопродуктів» є таким об’єктом, що не підлягає приватизації.

Однак, суд зазначає наступне.

Відповідно до п.п. 87.3.5. п. 87.3. ст. 87 ПК України не може бути використано як джерела погашення податкового боргу платника податків майно, включене до складу цілісних майнових комплексів державних підприємств, які не підлягають приватизації, у тому числі казенних підприємств. Порядок віднесення майна до такого, що включається до складу цілісного майнового комплексу державного підприємства, встановлюється Фондом державного майна України.

Фондом державного майна України наказом № 1954 від 29.12.2010, затверджено Положення про порядок віднесення майна до такого, що включається до складу цілісного майнового комплексу державного підприємства.

Відповідно до вимог вищезазначеного положення після дати вручення підприємству податкової вимоги, яка надсилається (вручається) платнику податку в порядку, визначеному статтею 59 Податкового кодексу України, не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати ним суми грошового зобов'язання наказом керівника підприємства затверджується рішення про проведення інвентаризації майна підприємства, склад інвентаризаційної комісії та дата інвентаризації. До складу інвентаризаційної комісії, яку очолює керівник підприємства, залучаються головні спеціалісти та інші фахівці, обізнані з відповідною технологією та організацією виробництва. Датою інвентаризації є дата не пізніше третього календарного дня від дати вручення підприємству податкової вимоги. Інвентаризація майна проводиться згідно з чинним законодавством і повинна бути завершена в строк до 15 календарних днів після визначеної наказом дати інвентаризації.

Результати інвентаризації узагальнюються на засіданні інвентаризаційної комісії та оформляються протоколом, який підписується всіма членами комісії та затверджується керівником підприємства.

На підставі матеріалів інвентаризації підприємство в п'ятиденний строк після затвердження результатів інвентаризації складає пооб'єктні переліки майна, що включається до складу цілісного майнового комплексу державного підприємства, яке не підлягає приватизації, та майна, яке може бути джерелом погашення податкового боргу, за відповідними формами, наведеними в додатках 1 та 2 до цього Положення. Під час формування переліків керуються вимогами пункту 4 цього Положення та частини другої статті 5 Закону України "Про приватизацію державного майна". Зазначені переліки майна підприємство подає на затвердження до органу, уповноваженого управляти таким державним майном.

Орган, уповноважений управляти державним майном, затверджує окремо перелік майна, що включається, та перелік майна, що не включається до складу цілісного майнового комплексу державного підприємства, яке не підлягає приватизації, в строк до п'яти календарних днів після дня надходження переліків.

Перелік майна за формою Додатку № 1 до Положення про порядок віднесення майна до такого, що включається до складу цілісного майнового комплексу державного підприємства відповідачем до суду не подано.

Таким чином, відповідачем не надано суду доказів того, що майно, яке знаходиться у податковій заставі відноситься до цілісного майнового комплексу ДП «Ніжинський комбінат хлібопродуктів».

Зважаючи на те, що матеріалами справи підтверджено факт здійснення Ніжинською ОДПІ заходів по стягненню коштів з рахунків відповідача у банках на суму податкового боргу у розмірі 2581706,36 грн., шляхом направлення інкасових доручень до банківських установ, а також факт опису майна платника податків у податкову заставу та визнання відповідачем позову, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення адміністративного позову.

Відповідно до частини другої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Оскільки в даній справі відсутні докази понесених судових витрати суб'єктом владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, то відповідно підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 241-243, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Надати Головному управлінню ДФС у Чернігівській області дозвіл на погашення податкового боргу у сумі 2581706,36 грн., за рахунок майна Державного підприємства ''Ніжинський комбінат хлібопродуктів'' (код ЄДРПОУ 00952634, 16600, м. Ніжин, пров. Урожайний, 16), що перебуває у податковій заставі.

Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Повний текст рішення виготовлено 14 лютого 2018 року.

Суддя О.В. Заяць