Рішення № 72279769, 12.02.2018, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.02.2018
Номер справи
825/579/18
Номер документу
72279769
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 лютого 2018 року Чернігів Справа № 825/579/18

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Зайця О.В.,

за участю секретаря Новик Н.С.,

представника позивача Шелеста С.Ю.,

представника відповідача Данілевського О.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Чернігівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Чернігівській області до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області про скасування постанови,

У С Т А Н О В И В:

Чернігівська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Державної фіскальної служби України звернулась з позовом про скасування постанови головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень УДВС ГТУЮ у Чернігівській області від 22.01.2018 про накладення штрафу у виконавчому провадженні №54911600.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що станом на 22.01.2018 рішення суду було виконане, а не виконання його у строк, встановлений державним виконавцем, підтверджується поважними обставинами.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю, посилаючись на обставини, які викладені у позовній заяві.

Представник відповідача у судовому засіданні у задоволенні позову просив відмовити та пояснив, що оскаржувана постанова прийнята в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Законом України «Про виконавче провадження».

Вислухавши пояснення представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що відділом примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області винесено постанову про відкриття виконавчого провадження від 17.10.2017 № 54911600 на виконання виконавчого листа № 2а/2570/40/2011, виданого 10.10.2017 Чернігівським окружним адміністративним судом, відповідно до якого зобов'язано Чернігівську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Чернігівській області відповідно до Порядку обчислення середньої заробітної плати, що затверджено Постановою Кабінету міністрів України від 08.02.1995 року № 100 (з урахуванням пункту 10 Порядку обчислення середньої заробітної плати щодо коригування на коефіцієнт підвищення посадового окладу) нарахувати на користь ОСОБА_3 заробіток за час відпустки, що була надана у лютому 2008 року (з урахуванням суми 615,00 грн., що була виплачена у листопаді 2010 року) та виплатити ОСОБА_3 за мінусом раніше виплаченого заробітку за час відпустки, що була надана у лютому 2008 року (а.с. 19-20).

Чернігівською ОДПІ 30.10.2017 направлено Відділу примусового виконання рішень лист від 30.10.2017 № 4382/9/25-22-10 у якому вказано, що станом на 30.10.2017 наявні перешкоди, що ускладнюють виконання рішення суду (Інспекція 12.10.2017 звернулась з заявою про роз'яснення судового рішення та з заявою про зупинення виконання судового рішення), вживаються вичерпні заходи для усунення перешкод (а.с. 17).

27.11.2017 ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду апеляційну скаргу Чернігівської ОДПІ на ухвалу Чернігівського окружного адміністративного суду від 18.10.2017 про відмову у роз'яснення судового рішення залишено без задоволення.

Вказану ухвалу суду Чернігівська ОДПІ отримала 04.12.2017.

Сектором фінансування, бухгалтерського обліку та звітності Чернігівської ОДПІ розраховано суму, яка підлягає виплаті на виконання рішення суду у справі № 2а/2570/40/2011 - 20,73 грн.

Листом від 04.12.2017 № 12125/Т/25-22-05-38 повідомлено ОСОБА_3 щодо суми, яка підлягає сплаті та необхідність повідомити рахунок для перерахування вказаної суми на виконання вимог рішення Чернігівського окружного адміністративного суду. Лист направлено 04.12.2017.

У відповіді ОСОБА_3 від 12.12.2017, повідомлено, що як виключення, недоплачені відпускні за 2008 рік на виконання рішення суду від 18.07.2017 по справі 2а/2570/40/2011 виплатити на р/р за реквізитами: отримувач - ПАТ КБ «Приватбанк» р/р 29244825509100, код ЄДРПОУ 14360570, МФО 305299, призначення платежу - перерахування коштів на картку № НОМЕР_2, ОСОБА_3, ІПН НОМЕР_1 (а.с. 10).

З урахуванням того, що кошти грошового забезпечення військовослужбовців (у т.ч. працівників штатного складу податкової міліції) виплачуються з відповідного коду економічної класифікації видатків (КЕКВ), а кошти інспекції на відповідний КЕКВ не виділяються, оскільки підрозділи податкової міліції підпорядковуються безпосередньо Головному управлінню ДФС у Чернігівській області, Чернігівською ОДПІ надіслано лист до Головного управління ДФС у Чернігівській області з проханням виділити кошти з метою виконання рішення суду у справі № 2а/2570/40/2011.

Після перерахування Головним управлінням ДФС у Чернігівській області коштів на рахунок Чернігівської ОДПІ, було підготовано документи до Держказначейської Служби України м. Київ для сплати 20,73 грн.

Сплата підтверджується платіжним дорученням від 27.12.2017 № 883 (а.с. 5).

24.01.2018 Чернігівською ОДПІ отримано постанову Відділу примусового виконання рішень Управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області про накладення штрафу на боржника у виконавчому провадженні - Чернігівську об'єднану державну податкову інспекцію в зв'язку з тим, що рішення суду боржником без поважних причин не виконано та не надано підтвердження наявності поважних причин такого невиконання (а.с. 31-32).

Не погоджуючись з даною постановою позивач звернувся до суду.

Надаючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд зважає на наступне.

Спірні правовідносини врегульовані нормами Закону України «Про виконавче провадження» № 1404-VІІІ від 02.06.2016.

У відповідності до ст. 18 Закону України «Про виконавче провадження» виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.

Відповідно до ст. 63 Закону України «Про виконавче провадження» за рішеннями, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного ч. 6 ст. 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження.

У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність.

У відповідності до ст. 75 Закону України «Про виконавче провадження» у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.

З вищенаведених вимог Закону України «Про виконавче провадження» вбачається, що застосування до боржника заходів відповідальності за невиконання рішення суду можливе лише у випадку його невиконання без поважних причин та коли боржник мав реальну можливість виконати рішення суду.

Однак, як встановлено у судовому засіданні та підтверджується матеріалами справи, позивачем не виконано рішення суду у строк зазначений у постанові про відкриття виконавчого провадження з поважних причин, за відсутності реальної можливості для його виконання, у тому числі і фінансової.

Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із ч. 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими, а вимоги такими, які належить задовольнити.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Судом встановлено, що позивач, який звернувся до суду, як сторона виконавчого провадження та не діє, як суб`єкт владних повноважень у спірних правовідносинах, за звернення з позовною заявою до суду сплатив судовий збір у розмірі 1762,00 грн.

Керуючись статтями 9, 14, 73 - 78, 90, 143, 242- 246, 250, 287 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов Чернігівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Чернігівській області, - задовольнити повністю.

Скасувати постанову головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень УДВС ГТУЮ у Чернігівській області від 22.01.2018 про накладення штрафу у виконавчому провадженні №54911600.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області на користь Чернігівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Чернігівській області понесені судові витрати у розмірі 1762 (одна тисяча сімсот шістдесят дві) грн. 00 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня його проголошення.

Суддя О.В. Заяць