
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 лютого 2018 року справа № 823/73/18
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кульчицького С.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі – позивач) з адміністративним позовом до Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області (далі – відповідач), в якому просить:
– визнати протиправною бездіяльність відповідача;
– зобов’язати відповідача направити запит позивача від 10.12.2017 належному розпоряднику з одночасним повідомленням про це запитувача.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивачем зазначено, що на його думку відповідач здійснив бездіяльність щодо не перенаправлення інформаційного запиту до належного розпорядника інформації, що є порушенням Закону України «Про доступ до публічної інформації».
Ухвалою суду від 15.01.2018 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження у справі №823/73/18 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити певні дії, без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву протягом п’ятнадцяти днів з дня отримання ухвали про відкриття провадження у справі.
Відповідач позов не визнав, надав до суду 05.02.2018 письмовий відзив в якому зазначив, що Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області не є розпорядником запитуваної позивачем інформації, оскільки таким розпорядником є Тальнівська районна державна адміністрація Черкаської області, тому відповідачем правомірно було відмовлено позивачу в задоволенні його інформаційного запиту.
На підставі ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд справи проводиться в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд зазначає про таке.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 звернувся із інформаційним запитом до Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області, в якому просив надати копію чинного договору, який став підставою виникнення іншого, крім права власності, речового права щодо земельної ділянки, окресленої на графічних матеріалах, доданих до клопотання ОСОБА_2 від 22.06.2017 та до даного запиту, із всіма додатками, в частині, що не є інформацією з обмеженим доступом.
Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області листом від 13.12.2017 №31-230.3-10719/2-17 повідомило позивача, що земельна ділянка, яка передбачалась для відведення гр. ОСОБА_2 знаходиться у користуванні на умовах оренди в ТОВ «Урочище Журавське» відповідно до додаткової угоди від 25.10.2012 до договору оренди земельної ділянки, укладеного Тальнівською райдержадміністрацією від 01.06.2012 №198, зареєстрованого у відділі Держкомзему у Тальнівському районі Черкаської області від 24.12.2012 за №712408484009116, строк дії договору до 31.03.2061. З огляду на викладене та зважаючи, що відповідач не є стороною договору оренди, тобто не є розпорядником цієї інформації, тому відповідач відмовив у задоволенні інформаційного запиту позивача та рекомендував йому звернутись за отриманням договору оренди до Тальнівської районної державної адміністрації.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес, врегульовано Законом України «Про доступ до публічної інформації» від 13.01.2011 №2939-VI (далі – Закон № 2939-VI).
Відповідно до ст. 1 Закону № 2939-VI, публічна інформація – це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом. Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.
Статтею 3 Закону № 2939-VI визначені гарантії забезпечення права на публічну інформацію, зокрема: обов'язок розпорядників інформації надавати інформацію, крім випадків, передбачених законом, визначення розпорядником інформації спеціальних структурних підрозділів або посадових осіб, які організовують у встановленому порядку доступ до публічної інформації, якою він володіє, максимальне спрощення процедури подання запиту та отримання інформації.
Відповідно до ст. 5 Закону № 2939-VI одним із способів доступу до інформації є надання такої за запитами на інформацію.
Згідно із ст. 12 Закону № 2939-VI суб'єктами відносин у сфері доступу до публічної інформації є: 1) запитувачі інформації – фізичні, юридичні особи, об'єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб'єктів владних повноважень; 2) розпорядники інформації - суб'єкти, визначені у статті 13 цього Закону; 3) структурний підрозділ або відповідальна особа з питань запитів на інформацію розпорядників інформації.
Відповідно до ч. 1 ст. 13 Закону № 2939-VI розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються:
1) суб'єкти владних повноважень – органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання;
2) юридичні особи, що фінансуються з державного, місцевих бюджетів, бюджету Автономної Республіки Крим, – стосовно інформації щодо використання бюджетних коштів;
3) особи, якщо вони виконують делеговані повноваження суб'єктів владних повноважень згідно із законом чи договором, включаючи надання освітніх, оздоровчих, соціальних або інших державних послуг, – стосовно інформації, пов'язаної з виконанням їхніх обов'язків;
4) суб'єкти господарювання, які займають домінуюче становище на ринку або наділені спеціальними чи виключними правами, або є природними монополіями, – стосовно інформації щодо умов постачання товарів, послуг та цін на них.
Частиною 1 ст. 19 Закону № 2939-VI визначено, що запит на інформацію – це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні.
Отже, визначальною ознакою публічної інформації є те, що вона має бути заздалегідь готовим, зафіксованим продуктом, отриманим або створеним лише суб'єктом владних повноважень у процесі виконання своїх обов'язків. Щодо не суб'єктів владних повноважень, то вони можуть бути тільки розпорядниками такої інформації.
Пунктом 6 ч. 1 ст. 14 Закону №2939-VI встановлено, що розпорядники інформації зобов'язані надавати та оприлюднювати достовірну, точну та повну інформацію, а також у разі потреби перевіряти правильність та об'єктивність наданої інформації і оновлювати оприлюднену інформацію.
З аналізу наведених норм, суд дійшов до висновку, що Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області не є розпорядником інформації в частині надання позивачу копії договору оренди землі, укладеного між Тальнівською райдержадміністрацією та ТОВ «Урочище Журавське» від 01.06.2012 №198, зареєстрованого у відділі Держкомзему у Тальнівському районі Черкаської області від 24.12.2012 за №712408484009116, строк дії договору до 31.03.2061.
Відповідно до ч. 1 ст. 22 Закону № 2939-VI розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту в таких випадках: 1) розпорядник інформації не володіє і не зобов'язаний відповідно до його компетенції, передбаченої законодавством, володіти інформацією, щодо якої зроблено запит; 2) інформація, що запитується, належить до категорії інформації з обмеженим доступом відповідно до частини другої статті 6 цього Закону; 3) особа, яка подала запит на інформацію, не оплатила передбачені статтею 21 цього Закону фактичні витрати, пов'язані з копіюванням або друком; 4) не дотримано вимог до запиту на інформацію, передбачених частиною п'ятою статті 19 цього Закону.
Із листа Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області від 13.12.2017 №31-230.3-10719/2-17 судом встановлено, що вищевказана відмова відповідача у задоволенні інформаційного запиту позивача надана останньому з підстав, що не передбачена частиною 1 статті 22 Закону № 2939-VI.
Крім того, згідно з ч. 3 ст. 22 Закону № 2939-VI розпорядник інформації, який не володіє запитуваною інформацією, але якому за статусом або характером діяльності відомо або має бути відомо, хто нею володіє, зобов'язаний направити цей запит належному розпоряднику з одночасним повідомленням про це запитувача. У такому разі відлік строку розгляду запиту на інформацію починається з дня отримання запиту належним розпорядником.
Суд зазначає, що в матеріалах адміністративної справи відсутні докази направлення відповідачем інформаційного запиту позивача до належного розпорядника інформації, а саме до Тальнівської районної державної адміністрації Черкаської області, оскільки відповідачу за його статусом та характером діяльності відомо хто володіє запитуваною позивачем інформацією, тому суд вважає за необхідне визнати протиправною бездіяльність Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області щодо не направлення інформаційного запиту ОСОБА_1 від 10.12.2017 до належного розпорядника інформації – Тальнівської районної державної адміністрації Черкаської області і як наслідок зобов’язати Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області направити інформаційний запит ОСОБА_1 від 10.12.2017 до належного розпорядника інформації – Тальнівської районної державної адміністрації Черкаської області.
За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що доводи позивача є обґрунтованими, а вимоги такими, що належить задовольнити повністю.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
При цьому в силу положень частини 2 статті 77 вказаного Кодексу, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Керуючись ст.ст. 6, 14, 242-245, 255, 262, 295, 370 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області щодо не направлення інформаційного запиту ОСОБА_1 від 10.12.2017 до належного розпорядника інформації – Тальнівської районної державної адміністрації Черкаської області.
Зобов’язати Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області направити інформаційний запит ОСОБА_1 від 10.12.2017 до належного розпорядника інформації – Тальнівської районної державної адміністрації Черкаської області.
Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення до суду апеляційної інстанції через Черкаський окружний адміністративний суд. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя С.О. Кульчицький