
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 лютого 2018 року справа № 823/619/17
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Тимошенко В.П.,
за участю секретаря судового засідання - Цаплі І.Ю.,
позивача – ОСОБА_1,
представника третьої особи – ОСОБА_2 (за довіреністю),
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Черкаської районної державної адміністрації, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача товариство з обмеженою відповідальністю «Приват-Агро-Білозір’я» про скасування рішення та зобов’язання вчинити дії,
встановив:
18 квітня 2017 року до суду з позовною заявою звернувся ОСОБА_1, в якій просить:
1) визнати протиправним та скасувати протиправну відмову Черкаської районної державної адміністрації щодо затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 15,0 га з передачею нерозподілених (не витребуваних) земельних (паїв) в оренду терміном на 10 років кадастровий номер 7124981000:01:004:0517 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (до моменту отримання власниками державних актів на право власності на цю земельну ділянку) гр. ОСОБА_1 в адміністративних межах Білозірської сільської ради (за межами населеного пункту) Черкаського району Черкаської області, яка викладена в листі за №286/01-23 від 24.01.2017;
2) зобов’язати Черкаську районну державну адміністрацію прийняти рішення про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 15,0 га з передачею нерозподілених (не витребуваних) земельних (паїв) в оренду терміном на 10 років кадастровий номер 7124981000:01:004:0517 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (до моменту отримання власниками державних актів на право власності на цю земельну ділянку) гр. ОСОБА_1 в адміністративних межах Білозірської сільської ради (за межами населеного пункту) Черкаського району Черкаської області.
Позов мотивований тим, що 18.08.2016 звернувся з відповідною заявою до Черкаської районної державної адміністрації для прийняття рішення щодо затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 15,0 га з передачею нерозподілених (невитребуваних) земельних (паїв) в оренду мені терміном на 10 років для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (до моменту отримання власниками державних актів на право власності на цю земельну ділянку) в адміністративних межах Білозірської сільської ради (за межами населеного пункту) Черкаського району, Черкаської області, та додав до заяви оригінал самої технічної документації та копію Витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку.
В результаті розгляду заяви від 18.08.2016 відповідач відмовив у прийнятті рішення про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 15,0 га з передачею нерозподілених (невитребуваних) земельних (паїв) в оренду терміном на 10 років (до моменту отримання власниками державних актів на право власності на цю земельну ділянку) посилаючись на те, що дана земельна ділянка знаходиться у користуванні товариства з обмеженою відповідальністю «Приват-Агро-Білозір’я», на підставі розпорядження № 356 від 22.11.2016 про затвердження технічної документації із землеустрою на земельну ділянку загальною площею 15,00 га (кадастровий номер 7124981000:01:004:0517) в оренду терміном на 7 років для ведення товарного сільськогосподарського виробництва».
Позивач вважає, що відповідь, яка викладена в листі № 286/01-23 від 24.01.2017 Черкаської райдержадміністрації є протиправною, оскільки нею порушуються його права та законні інтереси.
Позивач в судовому засіданні позов підтримав та просив його задовольнити.
Представник відповідача 03.05.2017 надав до суду заперечення, в яких проти задоволення позову заперечував та просив відмовити у задоволенні позовних вимог посилаючись на те, що земельна ділянка, щодо якої позивач просить затвердити технічну документацію із землеустрою та передачу її в оренду, вже перебуває в оренді.
В судове засідання 05.02.2018 відповідач належним чином повідомлений не з’явився свого представника не направив, причин неявки суду не повідомив.
Представник третьої особи надала суду заперечення проти позову, в яких зазначила, що на час надання відмови позивачу у затвердженні технічної документації із землеустрою земельна ділянка площею 15,00 га з кадастровим номером 7124981000:01:004:0517 перебувала в оренді в ТОВ «Приват-Агро-Білозір’я», а тому відповідачем законно відмовлено позивачу у затвердженні технічної документації із землеустрою.
В судовому засіданні представник третьої особи просила суд відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.
Заслухавши пояснення та доводи позивача та представника третьої особи, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи з такого.
18.08.2016 ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою та пакетом документів з метою затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 15,0 га. з передачею нерозподілених (невитребуваних) земельних ділянок (паїв) в оренду терміном на 10 років для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (до моменту отримання власниками державних актів на право власності на цю земельну ділянку) в адміністративних межах Білозірської сільської ради (за межами населеного пункту) Черкаського району Черкаської області. Таке право передбачене ст. 13 Закону України “Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)” №899-IV від 05.06.2003 (далі - Закон України № 899-IV) та ст.ст. 122, 123 та 124 Земельного кодексу України від 24.10.2001 №2768-ІІІ (а.с.8).
Листом від 24.01.2017 №286/01-23 відповідач відмовила у її задоволенні, оскільки спірна земельна ділянка вже знаходилась в оренді ТОВ «Приват-Агро-Білозір'я» терміном 7 років для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на підставі розпорядження Черкаської РДА № 355 від 22 листопада 2016 року та укладеного між Черкаською РДА та ТОВ «Приват-Агро-Білозір'я» договору оренди землі (а.с.12).
Земельні відносини в Україні відповідно до ст.3 Земельного кодексу України від 24.10.2001 №2768-ІІІ (далі – ЗК України) регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує, що відповідно до ст.13 Закону України № 899-IV нерозподілені (невитребувані) земельні ділянки за рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради чи районної державної адміністрації можуть передаватися в оренду для використання за цільовим призначенням на строк до моменту отримання їх власниками державних актів на право власності на земельну ділянку, про що зазначається у договорі оренди земельної ділянки, а власники земельних часток (паїв) чи їх спадкоємці, які не взяли участь у розподілі земельних ділянок, повідомляються про результати проведеного розподілу земельних ділянок у письмовій формі, у разі якщо відоме їх місцезнаходження.
Згідно з пунктом 12 Перехідних положень Земельного кодексу України до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями (крім земель, переданих у приватну власність, та земель, зазначених в абзаці третьому цього пункту) в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади, тобто відповідні районні державні адміністрації.
В той же час, у випадках, коли земельна ділянка є невитребуваною, відповідно до пункту 12 Порядку організації робіт та методики розподілу земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04 лютого 2004 року № 122, нерозподілені (невитребувані) земельні ділянки передаються в розпорядження сільських, селищних, міських рад чи райдержадміністрацій з метою надання їх в оренду.
Згідно пункту 7 частини першої статті 13 Закону України від 9 квітня 1999 року № 586-XIV “Про місцеві державні адміністрації” до відання місцевих державних адміністрацій у межах і формах, визначених Конституцією і законами України, належить вирішення питань використання землі, і природних ресурсів, охорони довкілля.
У свою чергу, відповідно до частини першої статті 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Згідно із статтею 123 Земельного кодексу України надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.
Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі:
- зміни цільового призначення земельних ділянок відповідно до закону;
- надання у користування земельних ділянок, межі яких не встановлені в натурі (на місцевості).
Надання у користування земельної ділянки, межі якої встановлені в натурі (на місцевості), без зміни її цільового призначення здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо складання документа, що посвідчує право користування земельною ділянкою.
Законом України “Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)” встановлено, що у проекті землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв) визначаються місце розташування земельних ділянок, їх межі та площі сільськогосподарських угідь, що підлягають розподілу між власниками земельних часток (паїв), їх цільове призначення, дії обмежень (обтяжень) у використанні земельних ділянок, у тому числі земельних сервітутів.
Встановлення меж земельних ділянок у натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв) здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку.
18.08.2016 ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою та пакетом документів з метою затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 15,0 га. з передачею нерозподілених (невитребуваних) земельних ділянок (паїв) в оренду терміном на 10 років для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (до моменту отримання власниками державних актів на право власності на цю земельну ділянку) в адміністративних межах Білозірської сільської ради (за межами населеного пункту) Черкаського району Черкаської області. Таке право передбачене ст. 13 Закону України “Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)” №899-IV від 05.06.2003 (далі - Закон України № 899-IV) та ст.ст. 122, 123 та 124 Земельного кодексу України від 24.10.2001 №2768-ІІІ (а.с.8).
Листом від 24.01.2017 №286/01-23 відповідач відмовила у її задоволенні, оскільки спірна земельна ділянка вже знаходилась в оренді ТОВ «Приват-Агро-Білозір'я» терміном 7 років для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на підставі розпорядження Черкаської РДА № 355 від 22 листопада 2016 року та укладеного між Черкаською РДА та ТОВ «Приват-Агро-Білозір'я» договору оренди землі.
18.10.2017 рішенням Черкаського районного суду Черкаської області, яке залишене без змін постановою Апеляційного суду Черкаської області від 28.12.2017 цивільний позов ОСОБА_1 до Черкаської районної державної адміністрації, ТОВ «Приват-Агро-Білозіря» та держаного реєстратора виконавчого комітету Старосільської сільської ради Городищенського району Черкаської області ОСОБА_3 задоволено повністю. Визнано незаконним розпорядження Черкаської районної державної адміністрації № 355 від 22.11.2016 року; визнано недійсним договір оренди земельної ділянки площею 15,0000 га (кадастровим номером 7124981000:01:004:0517), укладеним між Черкаською райдержадміністрацією та ТОВ «Приват-Агро-Білозір'я»; скасувано рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер 33059672 від 21.12.2016 року, прийняте держаним реєстратором виконавчого комітету Старосільської сільської ради Городищенського району Черкаської області ОСОБА_3.
Постановою Апеляційного суду Черкаської області від 28.12.2017 встановлено таке:
«….. розпорядженням Черкаської районної державної адміністрації № 342 від 14.12.2015 року ОСОБА_1 надано дозвіл на розробку документації із землеустрою щодо передачі нерозподілених (невитребуваних) земельних ділянок (паїв) загальною площею 15,00 га в оренду терміном на 10 років до моменту отримання їх власниками документів на право власності на земельні ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташовані в адміністративних межах Білозірської сільської ради, за межами населеного пункту (а.с. 6).
Згідно з витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку державна реєстрація земельної ділянки площею 15,00 га з кадастровим номером 7124981000:01:004:0517 за заявою ОСОБА_1 здійснена на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) від 12.01.2015 року, виготовленої ТОВ «Теодоліт», ОСОБА_4 (а.с. 8-10).
Технічна документація була виготовлена за замовленням позивача, що також підтверджується поясненнями ТОВ «Теодоліт» (а.с. 62) та не оскаржується сторонами спору.».
Також судом Апеляційним судом Черкаської області встановлено, що «відповідно до відомостей з Державного земельного кадастру про земельну ділянку (а.с. 8, 18) за кадастровим номером 7124981000:01:004:0517 зареєстрована земельна ділянка в межах Білозірської сільської ради Черкаської області площею 15 га з цільовим призначенням «для ведення товарного сільськогосподарського виробництва».
Крім того, в постанові Апеляційного суду Черкаської області від 28.12.2017, зазначено таке: «Отже, прийшовши до висновку про незаконність розпорядження Черкаської РДА № 355 від 30 листопада 2016 року, вказаний вище договір оренди спірної земельної ділянки має бути визнаний недійсним.».
Згідно з ч.4 ст.78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Відповідно до ч. 2 ст. 123 ЗК України особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.
Відповідно до відомостей з Державного земельного кадастру про земельну ділянку за кадастровим номером 7124981000:01:004:0517 зареєстрована земельна ділянка в межах Білозірської сільської ради Черкаської області площею 15 га з цільовим призначенням «для ведення товарного сільськогосподарського виробництва» (а.с. 9).
Суд зазначає, що за змістом ст. 123 ЗК України єдиною підставою відмови у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише його невідповідність вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів (п. 13).
Таким чином враховуючи вищезазначене суд приходить до висновку, що відмова Черкаської районної державної адміністрації щодо затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 15,0 га з передачею нерозподілених (не витребуваних) земельних (паїв) в оренду терміном на 10 років кадастровий номер 7124981000:01:004:0517 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (до моменту отримання власниками державних актів на право власності на цю земельну ділянку) гр. ОСОБА_1 в адміністративних межах Білозірської сільської ради (за межами населеного пункту) Черкаського району Черкаської області, яка викладена в листі за №286/01-23 від 24.01.2017 є протиправною та підлягає скасуванню.
Щодо позовної вимоги №2 суд зазначає таке.
Згідно з пунктами 2, 4, 10 частини 2 статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про: визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; визнання бездіяльності суб’єкта владних повноважень протиправною та зобов’язання вчинити певні дії; інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб’єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб’єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
Частиною 3 статті 245 КАС України передбачено, що у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов’язати суб’єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.
Відповідно до частини 4 статті 245 КАС України у випадку, визначеному пунктом 4 частини 2 цієї статті, суд може зобов’язати відповідача – суб’єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб’єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб’єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов’язує суб’єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Отже, адміністративний суд не обмежений у виборі способів відновлення права особи, порушеного владними суб'єктами, а вправі обрати найбільш ефективний спосіб відновлення порушеного права, який відповідає характеру такого порушення. У такому разі не відбувається перебирання непритаманних суду повноважень державного органу (за відсутності обставин для застосування дискреції), а здійснюється виконання судом власної компетенції з відновлення порушеного права. Рішення суду, у випадку задоволення позову, має бути таким, яке б гарантувало дотримання і захист прав, свобод, інтересів позивача від порушень з боку відповідача, забезпечувало його виконання та унеможливлювало необхідність наступних звернень до суду. Разом з тим, спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення. Тобто, спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб’єкта владних повноважень.
Враховуючи, що вищезазначене, суд вважає за потрібне позовну вимогу №2 задовольнити, а саме зобов'язати Черкаську районну державну адміністрацію прийняти рішення про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 15,0 га з передачею нерозподілених (не витребуваних) земельних (паїв) в оренду терміном на 10 років кадастровий номер 7124981000:01:004:0517 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (до моменту отримання власниками державних актів на право власності на цю земельну ділянку) гр. ОСОБА_1 в адміністративних межах Білозірської сільської ради (за межами населеного пункту) Черкаського району Черкаської області.
Окрім того, позивач надав суду клопотання, в якому просить зобов’язати суб’єкта владних повноважень подати до суду звіт про виконання рішення суду у встановлений судом строк.
Вирішуючи дане клопотання, суд вважає за необхідне зазначити, що відповідно до змісту статті 382 КАС України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов’язати суб’єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Зобов'язання суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення є правом суду, і має застосовуватися у виключних випадках.
Разом з тим, слід вказати, що позивач зазначаючи про необхідність встановлення судового контролю не зазначає про причини такої (необхідності) чи обставини, які б свідчили, що рішення суду ухвалене у даній справі не буде виконано відповідачем.
Приймаючи до уваги обставини даної справи, суд не вбачає підстав зобов'язувати суб'єкта владних повноважень подавати звіт про виконання даного судового рішення.
Відповідно до частин першої – другої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно із статтею 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є Завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності свого рішення та докази, надані позивачем, суд приходить до висновку, що встановлені у справі обставини підтверджують позицію позивача, покладену в основу позовних вимог, а відтак, адміністративний позов належить задовольнити у повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 6, 9, 14, 241-246, 255, 295, Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати відмову Черкаської районної державної адміністрації щодо затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 15,0 га з передачею нерозподілених (не витребуваних) земельних (паїв) в оренду терміном на 10 років кадастровий номер 7124981000:01:004:0517 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (до моменту отримання власниками державних актів на право власності на цю земельну ділянку) ОСОБА_1 в адміністративних межах Білозірської сільської ради (за межами населеного пункту) Черкаського району Черкаської області, яка викладена в листі за №286/01-23 від 24.01.2017.
Зобов’язати Черкаську районну державну адміністрацію прийняти рішення про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 15,0 га з передачею нерозподілених (не витребуваних) земельних (паїв) в оренду терміном на 10 років кадастровий номер 7124981000:01:004:0517 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (до моменту отримання власниками державних актів на право власності на цю земельну ділянку) гр. ОСОБА_1 в адміністративних межах Білозірської сільської ради (за межами населеного пункту) Черкаського району Черкаської області.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення суду. Якщо в судовому засіданні оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення у повному обсязі складене 15.02.2017.
Суддя В.П. Тимошенко