Рішення № 72278969, 16.02.2018, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.02.2018
Номер справи
822/140/18
Номер документу
72278969
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 822/140/18

РІШЕННЯ

іменем України

16 лютого 2018 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Шевчука О.П.

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради про скасування повідомлення та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради, в якому просить скасувати повідомлення про зняття надміру нарахованих коштів особових рахунків отримувачів субсидій від 19.09.2017 № 372152 та зобов'язати відповідача повернути на особовий рахунок позивача 24509,85 грн, а саме: 342,37 грн на особовий рахунок МКП "Хмельницькводоканал" № 364018000001; 22522,04 грн на особовий рахунок ВАТ "Хмельницькгаз" № 1400363404; 1499,14 грн. на особовий рахунок ПАТ "Хмельницькобленерго" № 311490; 146,30 грн на особовий рахунок "Спецкомунтранс" № 08812 ХКП.

Обґрунтовуючи вимоги, позивач зазначила, що при призначенні субсидії не подавала документів із неправильними відомостями про доходи та майновий стан зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб, приховання заробітку чи іншого доходу, фальшивих документів, що є підставою відповідальності та повернення надміру виплаченої субсидії. Вказала, що з дати призначення субсидії у листопаді 2014 року і до сьогодні проживає одна. Однак за вказаною адресою зареєстровані її колишній чоловік та син, що фактично з нею не проживають, на підтвердження чого надала відповідні документи.

На адресу суду 02.02.2018 року надійшов відзив на позовну заяву в якому відповідач зазначив, що при зверненні 28.11.2014 року за субсидією для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг позивач задекларувала одну зареєстровану особу за адресою м. Хмельницький, вул. Плоска 18. Однак 26.07.2017 року управлінню праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради стало відомо, що за даною адресою зареєстровано три особи, а саме ОСОБА_1, ОСОБА_2 та ОСОБА_3, тому в результаті надання недостовірної інформації про кількість зареєстрованих осіб та не зазначення доходу цих громадян позивачу надміру нарахована субсидія в розмірі 24509,85 грн.

Дослідивши докази, які знаходяться в матеріалах справи в їх взаємному зв'язку та сукупності, суд дійшов наступних висновків.

Суд встановив, що 28.11.2014 року позивач звернулась до управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради з заявою про призначення субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг.

Відповідач прийняв рішення про призначення субсидії ОСОБА_1 в межах норм споживання з урахуванням середньомісячного доходу на одного члена сімї на період з жовтня 2014 року по квітень 2015 року включно.

Управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради автоматично призначило субсидію позивачу в межах норм споживання з урахуванням середньомісячного доходу на одного члена сім'ї на період з травня 2015 року по квітень 2017 року.

Повідомленням про зняття надміру нарахованих коштів з особових рахунків отримувачів субсидій від 19.09.2017 року № 372152 управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради відповідно до пункту 20 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 року № 848 з особових рахунків позивача зменшило нарахування субсидії на суму повернення надміру виплаченої субсидії на ЖКП в попередньому періоді в сумі 24509,85 грн, а саме : 342,37 грн на особовий рахунок МКП "Хмельницькводоканал" № 364018000001; 22522,04 грн на особовий рахунок ВАТ "Хмельницькгаз" № 1400363404; 1499,14 грн. на особовий рахунок ПАТ "Хмельницькобленерго" № 311490; 146,30 грн на особовий рахунок "Спецкомунтранс" № 08812 ХКП.

Позивач вважаючи протиправним рішення управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради, в зв'язку з чим звернувся до суду з цим позовом.

Умови призначення та порядок надання громадянам щомісячної адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату управління багатоквартирним будинком, користування житлом або його утримання, послуг з транспортування та розподілу природного газу та комунальних послуг (водо-, тепло-, газопостачання, водовідведення, електроенергія, вивезення побутового сміття та рідких нечистот), а також один раз на рік субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива визначає Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 року № 848 (далі - Положення № 848).

Відповідно до пункту 2 Положення № 848 право на отримання адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, а також субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива поширюється на громадян, які проживають у житлових приміщеннях (будинках), в частині оплати ними користування житлом; утримання житла; управління багатоквартирним будинком, комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.

За змістом пункту 3 Положення № 848 призначення субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у містах Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад.

Пунктом 6 Положення № 848 передбачено, що субсидія призначається одній із зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб. В окремих випадках на підставі рішення районної, районної у мм. Києві і Севастополі держадміністрації та виконавчого органу міської і районної ради або утвореної ними комісії та акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства субсидія може призначатися особі, яка не зареєстрована, але фактично проживає у житловому приміщенні (будинку) на підставі договору найму (оренди) житла, якщо їй нараховується плата за житлово-комунальні послуги, або індивідуальним забудовникам, будинки яких не прийняті в експлуатацію. Субсидія не може призначатися одночасно за місцем реєстрації особи та місцем її фактичного проживання.

Згідно з пунктом 7 Положення № 848 субсидія розраховується виходячи з кількості зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (осіб, які фактично проживають), яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, у тому числі осіб, призваних на строкову військову службу.

Кількість зазначених осіб визначається на початок місяця з якого призначається субсидія.

У разі коли кількість фактично проживаючих зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб є меншою, ніж кількість зареєстрованих у такому приміщенні (будинку) осіб, субсидія розраховується виходячи з кількості зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб, які фактично у ньому проживають, на підставі рішення районної, районної у мм. Києві і Севастополі держадміністрації та виконавчого органу міської, районної у місті (у разі її утворення) ради або утвореної ними комісії. Під час прийняття рішень у таких випадках враховується наявність документів, що підтверджують тимчасову відсутність осіб з числа зареєстрованих (довідки, що підтверджують місце перебування особи на території іншої адміністративно-територіальної одиниці у зв'язку з роботою, лікуванням, навчанням, довготривалим відрядженням, відбуванням покарання, довідки про оплату житлово-комунальних послуг в іншому житловому приміщенні (будинку), акти обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства селищної, сільської або міської ради, акти житлово-експлуатаційних організацій про фактично проживаючих осіб, договори оренди житла в іншому місці). У разі відсутності документів, що підтверджують тимчасову відсутність осіб з числа зареєстрованих, рішення приймається на підставі актів обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства.

Суд встановив, що позивач, на підтвердження того, що із зареєстрованих у житловому приміщенні осіб, фактично у ньому проживає одна, надала довідку виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 04.12.2014 року № 04-25-4279 про склад сім'ї ОСОБА_1 у кількості одна особа та довідку Хмельницького університету управління та права від 24.04.2014 року № 114, відповідно до якої ОСОБА_2 з 01.06.2011 року проживає за адресою ІНФОРМАЦІЯ_1.

Відповідно до пункту 20 Положення № 848 надання раніше призначеної субсидії припиняється, зокрема, якщо громадянин приховав або свідомо подав недостовірні дані, у тому числі про доходи (не зазначив один із видів доходів) та майновий стан, що вплинули на встановлення права на субсидію, або не повідомив про купівлю товарів або оплату послуг, передбачених підпунктом 5 пункту 5 цього Положення, внаслідок чого йому була надміру перерахована сума субсидії, - з місяця, в якому виявлено порушення.

Відповідач не надав суду доказів того, що позивач при призначенні субсидії приховала або свідомо подада недостовірні дані, у тому числі про доходи та майновий стан.

Крім цього, суд зазначає, що 30.11.2017 року відповідач призначив субсидію ОСОБА_1 з травня 2017 року на підставі документів та даних, які остання подавала у 2014 році.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставах, в межах та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.

Відповідно до положень статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

В процесі судового розгляду спору відповідач не довів правомірності рішення, викладеного у повідомленні від 19.09.2017 року № 372152, тому вимоги позивача є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

За змістом частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

адміністративний позов ОСОБА_1 (29000, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_2) до управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради (29013, м. Хмельницький, вул. Проскурівського підпілля, 32, код ЄДРПОУ 03198563) про скасування повідомлення та зобов'язання вчинити дії задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати повідомлення управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради про зняття надміру нарахованих коштів з особових рахунків отримувачів субсидій від 19.09.2017 року № 372152.

Зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради повернути на особовий рахунок ОСОБА_1 24509,85 грн, а саме: 342,37 грн на особовий рахунок МКП "Хмельницькводоканал" № 364018000001; 22522,04 грн на особовий рахунок ВАТ "Хмельницькгаз" № 1400363404; 1499,14 грн. на особовий рахунок ПАТ "Хмельницькобленерго" № 311490; 146,30 грн на особовий рахунок "Спецкомунтранс" № 08812 ХКП.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 1409,60 грн за рахунок бюджетних асигнувань управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з його підписання.

Головуючий суддя О.П. Шевчук