Рішення № 72278826, 12.02.2018, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.02.2018
Номер справи
822/92/18
Номер документу
72278826
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 822/92/18

РІШЕННЯ

іменем України

12 лютого 2018 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Салюка П.І. розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації про зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Департаменту соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації в якому просить суд:

зобов'язати Департаменту соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації надати дозвіл ОСОБА_1 на переоформлення автомобіля марки GEELY, 2012 року випуску, кузов НОМЕР_3, сірого кольору, реєстраційний номер НОМЕР_1, отриманого через органи соціального захисту населення інвалідом ОСОБА_2, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 року, після сплати до Державного бюджету на рахунки, відкриті в органах казначейства вартості автомобіля з урахуванням розрахункової суми для викупу автомобіля та суми, сплаченої за нього.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що в грудні 2017 року звертався до відповідача із заявою про переоформлення на своє ім'я автомобіля, яким був забезпечений батько позивача, як інвалід. Однак, у переоформленні вказаного автомобіля йому було відмовлено з огляду на те, що заяву подано після 6 місяців з дня смерті інваліда, а також відсутній факт реєстрації позивача по місцю реєстрації інваліда на час смерті.

Позивач не погоджується із зазначеною відмовою, та вказує на те, що пропуск зазначеного шестимісячного строку є поважним, оскільки він є людиною похилого віку, має хронічні захворювання та перебував на амбулаторному лікуванні в Полонському центрі первинної медико-санітарної допомоги, що підтверджує відповідною довідкою, щодо відсутності факту реєстрації позивача по місцю реєстрації інваліда на час смерті, позивач вказує, що відміткою в його паспорті підтверджується факт його проживання з батьком на день смерті, а тому звернувся до суду з метою перереєстрації вищевказаного автомобіля.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 11 січня 2018 року у справі відкрито провадження та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.

У встановлений судом строк представником відповідача подано до суду відзив на адміністративний позов, в якому вказує на те, що не визнає позовних вимог, оскільки гр. ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 року, а документи до Департаменту надійшли 19 грудня 2017 року (більше ніж шестимісячний термін, встановлений законом для сплати залишкової вартості автомобіля), тому Департамент не мав правових підстав для переоформлення транспортного засобу.

Дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, оцінивши їх в сукупності, суд зазначає наступне.

Суд встановив, що ОСОБА_2, батько ОСОБА_1, як інвалід через органи соціального захисту населення був забезпечений автомобілем марки марки GEELY, 2012 року випуску, кузов НОМЕР_3, сірого кольору, реєстраційний номер НОМЕР_1, зареєстрованого 08 лютого 2013 року, що підтверджується свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_4.

ІНФОРМАЦІЯ_1 року ОСОБА_2 помер, про що Полонським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області зроблено відповідний актовий запис №117 та видано свідоцтво про смерть серія НОМЕР_5 від 02 березня 2017 року.

В грудні 2017 року ОСОБА_1 звернувся до Департаменту соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації з заявою про переоформлення вищевказаного автомобіля на його ім'я.

21 грудня 2017 року Департаментом соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації розглянуто звернення ОСОБА_1 щодо переоформлення автомобіля та надано відповідь викладену в листі №04.03-21420 від 21 грудня 2017 року, в якому зазначено, що оскільки ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 року, а документи до Департаменту надійшли 19 грудня 2017 року (більше ніж 6 місяців після смерті, а не протягом шести місяців), що суперечить вимогам п. 16 "Порядку забезпечення інвалідів автомобілями", а також в пакеті документів відсутня довідка, що підтверджує факт реєстрації ОСОБА_1 за місцем реєстрації інваліда на час смерті, тому Департамент не має підстав для переоформлення зазначеного автомобіля на його імя.

ОСОБА_1 не погоджується з відмовою Департаменту соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації щодо переоформлення автомобіля викладену в листі 04.03-21420 від 21 грудня 2017 року. Вказує на поважність пропущеного шестимісячного строку, оскільки він є людиною похилого віку, має хронічні захворювання та з 06 березня 2017 року по 04 вересня 2017 року перебував на амбулаторному лікуванні в Полонському центрі первинної медико-санітарної допомоги, що підтверджується довідкою №548 від 29 грудня 2017 року. А факт реєстрації ОСОБА_1 за місцем реєстрації інваліда ОСОБА_2 на час смерті підтверджується відміткою в паспорті позивача та довідками Полонської ЖЕК №1077 від 27 грудня 2017 року та №1199 від 04 січня 2018 року.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд зазначає наступне.

Передача автомобіля членам сім'ї померлого інваліда, яким він забезпечений органами соціального захисту населення, регулюються п.16 Порядку забезпечення інвалідів автомобілями, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №999 від 19 липня 2006 року (далі - Порядок №999), відповідно до якого іншому члену сім'ї померлого інваліда, який зареєстрований за місцем реєстрації інваліда, автомобіль, строк експлуатації якого менше ніж 10 років, залишається у разі сплати ним протягом шести місяців з дня смерті інваліда до державного бюджету на рахунки, відкриті в органах Казначейства, а членом сім'ї померлого інваліда внаслідок трудового каліцтва - на рахунки відповідних управлінь виконавчої дирекції вартості автомобіля з урахуванням розрахункової суми для викупу автомобіля та суми, сплаченої за нього інвалідом.

Відповідно до пункту 3 Порядку №999, до членів сім'ї інваліда належать громадяни України, які проживають разом з ним, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, опіки або піклування над неповнолітніми дітьми, а також на інших підставах, які не заборонені законом і не суперечать моральним засадам суспільства, та місце проживання яких зареєстровано в Україні в установленому законодавством порядку.

Відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_6 від 06 вересня 2007 року ОСОБА_1 є сином ОСОБА_2.

На час смерті ОСОБА_2 позивач проживав та був пов'язаний спільним побутом і був зареєстрований за місцем реєстрації батька, що підтверджується штампом в паспорті позивача та довідками Полонської ЖЕК №1077 від 27 грудня 2017 року та №1199 від 04 січня 2018 року.

Виходячи із наведеного вище, суд вважає, що позивач володіє сукупністю усіх необхідних для переоформлення автомобіля підстав, а поважність обставин пропуску 6-ти місячного терміну подачі заяви до департаменту соціального захисту населення про переоформлення автомобіля підтверджується довідкою Полонського центру первинної медико-санітарної допомоги №548 від 29 грудня 2017 року.

Крім цього, як встановив суд у зв'язку із тим, що ОСОБА_1 з 06 березня 2017 року по 04 вересня 2017 року перебував на амбулаторному лікуванні в Полонському центрі первинної медико-санітарної допомоги, що позбавило його змоги вчасно звернутись до органу соціального захисту, а тому на переконання суду 6-ти місячний строк звернення встановлений п.16 Порядку забезпечення інвалідів автомобілями, позивач пропустив з поважних причин.

Згідно частини 1 статті 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Керуючись принципом верховенства права, закріпленим у ст.6 КАС України, суд повинен виходити із того, що людина, її права та свободи є найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Таким чином, враховуючи вищенаведене, пропуск 6-ти місчного строку звернення до департаменту соціального захисту населення про переоформлення автомобіля через стан здоров'я та захворювання позивача, на думку суду, не може слугувати безумовною підставою позбавлення законного права на забезпечення автомобілем як члена сім'ї померлого інваліда, крім цього факт спільного проживання позивача та ОСОБА_2 підтверджується штампом в паспорті позивача та довідками Полонської ЖЕК №1077 від 27 грудня 2017 року та №1199 від 04 січня 2018 року, відтак суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 є обґрунтованими та доведеними, а тому підлягають задоволенню.

Відповідно до положень ч.1 ст. 139 КАС України, сплачений позивачем судовий збір належить стягнути на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_2) до Департаменту соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації (майд. Незалежності, 1, Хмельницький, Хмельницька область, 29000, код ЄДРПОУ 25921623) про зобов'язання вчинити дії - задоволити.

Зобов'язати Департаменту соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації надати дозвіл ОСОБА_1 на переоформлення автомобіля марки GEELY, 2012 року випуску, кузов НОМЕР_3, сірого кольору, реєстраційний номер НОМЕР_1, отриманого через органи соціального захисту населення інвалідом ОСОБА_2, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 року, після сплати до Державного бюджету на рахунки, відкриті в органах казначейства вартості автомобіля з урахуванням розрахункової суми для викупу автомобіля та суми, сплаченої за нього.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_2) судовий збір у розмірі 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп., за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з його підписання.

Головуючий суддя