Постанова № 72278357, 14.02.2018, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.02.2018
Номер справи
820/6419/17
Номер документу
72278357
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

14 лютого 2018 р. № 820/6419/17

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Зінченко А.В.

при секретарі судового засідання Алавердян Е.А.

за участю представників сторін:

позивача – ОСОБА_1

відповідача – ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 (АДРЕСА_1,61054, код ЄДРПОУ2563100879) до Київської об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області (вул. Чернишевська, буд. 41,м. Харків,61002, код ЄДРПОУ39893720) скасування податкового повідомлення-рішення,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач, ОСОБА_3, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Київської об'єднаної державної податкової інспекції м.Харкова Головного управління ДФС у Харківській області, в якому просив суд скасувати податкове повідомлення-рішення №1718 від 08.06.2016 року про визначення податкового зобов'язання ОСОБА_3 за транспортним податком з фізичних осіб на суму 25 000, 00 грн. та скасувати податкове повідомлення-рішення №332/К-13 від 23.12.2016 року про визначення податкового зобов'язання ОСОБА_3 за транспортним податком з фізичних осіб на суму 6250,00 грн.

Позивач вважає, що оскаржувані рішення не обґрунтовані, протизаконні, а тому підлягає скасуванню.

В судовому засіданні представник позивача позов підтримав у повному обсязі, просив його задовольнити.

Представник відповідача проти позову заперечував, надав відзив на позов, в якому зазначив, що рішення є законними та правомірними, в задоволенні позовних вимог просив відмовити.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши долучені до матеріалів справи документи, суд встановив наступні обставини.

Матеріалами справи підтверджено, що з 27.01.2016 р. по 25.10.2016 р. Позивач був власником транспортного засобу марки ВМW моделі Х6 типу седан-В, об'єм двигуна 2979, рік випуску 2015, ДНЗ АХ 0985 ВВ.

В силу п.п. 267.1.1. п.267.1. та п.п. 267.2.1. п. 267.2. ст. 267 ПК України, платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 750 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року. Така вартість визначається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику економічного розвитку, за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, виходячи з марки, моделі, року випуску, типу двигун.), об'єму

циліндрів двигуна, типу коробки переключення передач, пробігу легкового автомобіля, та розміщується на його офіційному веб-сайті (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин).

Постановою КМУ від 18.02.2016 №66 затверджено Методику визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів (далі — Методика) яка встановлює механізм визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів (далі - автомобілі) для цілей віднесення таких автомобілів до об'єктів оподаткування транспортним податком (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин).

Згідно п. 2 Методики, середньоринкова вартість автомобіля розраховується за методом аналогії цін ідентичних автомобілів за формулою, визначеною у пункті З Порядку визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10 квітня 2013 р. № 403 (далі Порядок), де за ціну нового транспортного засобу (Цн) береться ціна нового автомобіля з урахуванням марки, моделі, типу двигуна, об'єму циліндрів двигуна, типу коробки переключення передач.

Пунктом 3 Порядку встановлено, що середньоринкова вартість транспортного засобу розраховується за методом аналогії цін ідентичних транспортних засобів за такою формулою: ОСОБА_4 = Цн х (Г /100) х (1 ± (Гк /100), де Цн - ціна нового транспортного засобу в Україні; Г - коефіцієнт коригування ринкової ціни транспортних засобів залежно від строку експлуатації згідно з додатком 1; Гк - коефіцієнт коригування ринкової ціни транспортних засобів залежно від пробігу згідно з додатком 2 Гв редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин).

Згідно п. 5 Методики, ідентичними є автомобілі, в яких збігаються такі ознаки і параметри: марка; країна-виробник; тип кузова (седан, універсал тощо); модель; конструкція привода тягових коліс; тип та робочий об'єм двигуна; потужність двигуна; тип коробки переключення передач та інших складників силової передачі; габаритні розміри; рік випуску; комплектація. Розбіжності можуть стосуватися комплектації, пробігу та технічного стану.

Згідно п.п. З, 4 Методики, джерелом інформації для визначення ціни нового автомобіля є офіційні прайс-листи виробників (дилерів). Інформація про ціни нового автомобіля з урахуванням марки, моделі, типу двигуна, об'єму циліндрів двигуна, типу коробки переключення передач подається до 10 січня базового податкового (звітного) періоду (року) державним підприємством "Держзовнішінформ" до Мінекономрозвитку.

Отже, законом чітко визначено низку складових елементів, параметри яких мають бути враховані при обчисленні ціни нового транспортного засобу.

Так, на сайті Міністерства економічного розвитку і торгівлі України для визначення ціни нового транспортного засобу враховуються лише наступні вихідні дані: марка, модель та рік випуску авто. При цьому такі вихідні дані як типу двигуна, об'єму циліндрів двигуна, типу коробки переключення передач, пробіг у легкового автомобіля при розрахунку не враховується, а відповідно визначена ціна не може бути ціною ідентичного транспортного засобу.

Судом встановлено, що автомобіль марки ВМW - Х6 хDrive 35i/F16 2015 року випуску був придбаний ОСОБА_3 у офіційного дилера ВМW в м. Харкові і Харківській області ТОВ "Баварія Моторс" за договором №БМВ160011 від 27.01.2016р. Згідно умов договору, вартість зазначеного автомобіля становила 1 235 000,00 грн. ПДВ 247 000,00 грн. загальна сума разом з ПДВ 1 482 000,00 грн..

Суд зазначає, що відповідно до положень Податкового кодексу України податок на додану вартість - є непрямим податком, який нараховується на ціну товару/послуги.

Згідно з п. 188.1 ПК України база оподаткування операцій із постачання товарів/послуг визначається виходячи із їх договірної вартості (у разі здійснення контрольованих операцій - не нижче за звичайні ціни).

Відповідно із ч. 1 ст. 638 Цивільного кодексу України, договір укладено, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. При цьому істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або необхідні для договорів такого виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї зі сторін має бути досягнуто згоди.

Відповідно до ч. З ст. 180 Господарського кодексу України, під час укладення господарського договору сторони зобов'язані в будь-якому разі погодити предмет, ціну та строк дії договору.

З викладеного виходить, що сума 1 482 000,00 грн. є ціною договору №БМВ160011 від 27.01.2016, яку сторони погодили як істотну умову договору, однак ціною автомобіля марки ВМУ/ моделі Х6 є 1 235 000,00 грн., оскільки 247 000,00 грн. це податок (ставка 20%) нарахований на вартість зазначеного автомобіля.

Згідно даних Департаменту ДАІ МВС України, автомобіль ВМW моделі Х6, що належав позивачу був зареєстрований 27.01.2016, тобто станом на 01.01.2016 строк експлуатації складає до 1 року.

Згідно з Додатком 1 до Порядку коефіцієнт з урахуванням строку експлуатації транспортних засобів у роках до 1 інших країн складає 74.

У примітці Додатка 2 до Порядку передбачено, що для транспортних засобів із строком експлуатації до 1 року, коефіцієнт коригування ринкової ціни транспортних засобів не визначається.

Отже, розрахунок середньоринкової вартості автомобіль марки ВМW - Х6 хDrive 35i/F16 2015 року випуску, наступний:1 235 000,00 х (74 / 100)= 913 900,00 грн.

Згідно ст. 8 Закону України "Про Державний бюджет України на 2016 рік" станом на 01 січня 2016 року розмір мінімальної заробітної плати становив 1 378 грн. 00 коп.

Отже, у 2016 році об'єктом оподаткування транспортним податок були легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 1 033 500,00 грн..

Таким чином, враховуючи, що середньоринкова вартість автомобіля марки ВМW - Х6 хDrive 35i/F16 2015 року випуску становить 913 900,00 грн., що є меншою за 750 розмірів мінімальної заробітної плати (1 033 500,00 грн.), автомобіль Позивача марки ВМW - Х6 хDrive 35i/F16 не є об'єктом оподаткування.

Суд вказує, що пунктами 267.4, 267.5 ст. 267 ПК України визначено, що ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25 000 гривень за кожен легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті. Базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року.

Відповідно до пп. 267.6.5 п. 267.6. ст. 267 ПК України, у разі переходу права власності на об'єкт оподаткування від одного власника до іншого протягом звітного року податок обчислюється попереднім власником за період з 1 січня цього року до початку того місяця, в якому він втратив право власності на зазначений об'єкт оподаткування, а новим власником - починаючи з місяця, в якому він набув право власності на цей об'єкт.

Тобто, враховуючи продаж ОСОБА_3 25.10.2016 р. свого автомобіля марки ВМW моделі Х6 ОСОБА_4, що підтверджується відомостями Департаменту ДАІ МВС України, транспортний податок має обчислюватися за період з 1 січня 2016 року по вересень 2016 року включно.

Таким чином, суд вказує, що в разі, якщо зазначений автомобіль ВМW підпадав би під визначення об'єкту оподаткування транспортним податком, сума податкового зобов'язання, визначена в податковому повідомленні-рішенні №1718 від 08.06.2016 р. мала б становити 18750,00 грн. з розрахунку (25000/12*9) 2083,33 грн. помножити на 9 місяців.

01.01.2015 р. набрав чинності ЗУ №71-УІІІ від 28.12.2014 року "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо податкової реформи", яким згідно зі статтею 267 ПК України було введено транспортний податок.

У розумінні ст. 266 ПК України транспортний податок є складовою частиною податку на майно. Відповідно до ст. 10 ПК України транспортний податок є місцевим податком.

Так, відповідно до п. 8.3. ст. 8 ПК України до місцевих належать податки та збори, що встановлені відповідно до переліку і в межах граничних розмірів ставок, визначених Податковим Кодексом, рішеннями сільських, селищних і міських рад у межах їх повноважень, і є обов'язковими до сплати на території відповідних територіальних громад.

Водночас, відповідно п. 4.4. ст. 4 ПК України установлення і скасування податків та зборів, а також пільг їх платникам здійснюються відповідно до ПК України, а також Верховною Радою Автономної Республіки Крим, сільськими, селищними, міськими радами у межах їх повноважень, визначених Конституцією України та законами України.

Тобто, безпосереднє встановлення місцевих податків (а, отже, і транспортного податку) віднесено ПК України до компетенції відповідних сільських, селищних, міських рад у межах їх повноважень. Встановлення місцевих податків виключно відповідними рішеннями місцевих рад закріплено також п. 24 ч. 1 ст. 26 ЗУ "Про місцеве самоврядування в Україні" та ст. 143 Конституції України.

Згідно п. 12.3 ст. 12 ПК України сільські, селищні, міські ради та ради об'єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, в межах своїх повноважень приймають рішення про встановлення місцевих податків та зборів.

Згідно п.п. 12.3.1, 12.3.2., 12.3.3. ст. 12.3. ст. 12 ПК України, встановлення місцевих податків та зборів здійснюється у порядку, визначеному Податковим Кодексом. При прийнятті рішення про встановлення місцевих податків та зборів обов'язково визначаються об'єкт оподаткування, платник податків і зборів, розмір ставки, податковий період та інші обов'язкові елементи, визначенні ст. 7 ПК України з дотриманням критеріїв, встановлених розділом XII ПК України для відповідного місцевого податку чи збору.

ЗУ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» від 24.12.2015 №909-VII, що набрав чинності 01.01.2016 пункт « 267.2.1. Об'єктом оподаткування є легкові автомобілі, які використовувалися до 5 років і мають об'єм циліндрів двигуна понад 3000 куб. см.» було викладено в такій редакції: "267.2.1. Об'єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 750 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.

Тобто, змінився об'єкт оподаткування (з об'єму циліндрів двигуна понад 3000 куб. см. на 750 мінімальних заробітних плат).

Згідно з п. 12.5 ст. 12 ПК України офіційно оприлюднене рішення про встановлення місцевих податків та зборів є нормативно-правовим актом з питань оподаткування місцевими податками та зборами, яке набирає чинності з урахуванням строків, передбачених пп. 12.3.4 ст. 12 ПК України.

Відповідно п.п. 12.3.4 п. 12.3 ст. 12 ПК України рішення про встановлення місцевих податків та зборів офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлених місцевих податків та зборів або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим.

Відповідно до ст. З Бюджетного кодексу України бюджетний період для всіх бюджетів, що складають бюджетну систему України, становить один календарний рік, який починається з 1 січня кожного року і закінчується 31 грудня того ж року

Рішенням Харківської міської ради 7 скликання "Про внесення змін до рішення 4 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 12.01.2011 № 126/И"Про врегулювання питань справляння податків на території міста Харкова відповідно до норм Податкового кодексу України" від 13.01.2016 №112/16 (п. 1.3) у додатку 2 до рішення: пункт 3.1 розділу З викладено в такій редакції: « 3.1. Об'єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 750 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.

Відповідно, зобов'язання зі сплати транспортного податку, у зв'язку із змінами у ПК України можливе лише у 2017 року.

Також суд вказує, що і за об'ємом двигуна автомобіль ОСОБА_3А не є об'єктом оподаткування.

Таким чином, проаналізувавши наведене, суд приходить до висновку про неправомірне донарахування транспортного податку в розмірі 25000,00 грн., тому податкове повідомлення – рішення №1718 від 08.06.2016 року підлягає скасуванню.

Щодо податкового повідомлення – рішення №332/К-13 від 23.12.2016 року про визначення податкового зобов'язання за транспортним податком з фізичних осіб на суму 6250,00 грн.

Так, матеріалами справи підтверджено, що на підставі даних отриманих від УДАІ ГУМВС України у Харківській області за ОСОБА_3 зареєстрований легковий автомобіль марки TOYOTA LANG CRUISER 200, 2016 року випуску з об'ємом двигуна 4461 куб.см., реєстраційний номер НОМЕР_1, дата реєстрації 26.10.2016 року.

Суд зазначає, що відповідно до п.п.1.1 п.1 ст. 267 ПКУ, в редакції 2016 року, платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті є об'єктами оподаткування.

Відповідно до п.267.2 Об'єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 750 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.(750* 1378=1 033 500 грн.)

Середньоринкова вартість визначається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику економічного розвитку, за методикою, яка затверджена Постановою Кабінету Міністрів України № 66 від 18.02.2016 р.

Так, на сайті Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, середньоринкова вартість автомобіля марки TOYOTA LANG CRUISER 200 2016 року випуску складає 1 215 926, 00грн.

У зв'язку з вищенаведеним, відповідно до пп.267.2.1 п.267.2 ст.267 Київською ОДПІ м. Харкова ТУ ДФС у Харківській області було сформовано та направлено ОСОБА_3 податкове повідомлення-рішення від 23.12.2016 №332/К-13 про визначення суми грошового зобов'язання з транспортного податку у розмірі 6250 грн.

Таким чином, суд приходить до висновку про правомірність донарахування транспортного податку в розмірі 6250,00 грн., а тому податкове повідомлення – рішення №332/К-13 від 23.12.2016 року є законним та правомірним.

Таким чином, проаналізувавши наведене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є частково обґрунтованими, частково підтверджені нормативно та документально, а тому є такими, що підлягають частковому задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, ст.ст. 243, 244, 245, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_3 до Київської об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова ГУ ДФС у Харківській області про скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити частково.

Скасувати податкове повідомлення-рішення Київської об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова ГУ ДФС у Харківській області від 08.06.2016 року №1718.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подачі безпосередньо до Харківського апеляційного адміністративного суду апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня вручення повного рішення суду у відповідності до ст. 295 цього Кодексу.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Рішення у повному обсязі складено 16 лютого 2018 року.

Суддя Зінченко А.В.