
Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Харків
05 лютого 2018 р. справа № 820/6342/17
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Біленського О.О.,
при секретарі судового засідання – Рябченко Є.А.,
за участі:
представника позивача - ОСОБА_1,
представника відповідачів – ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом Кредитної спілки "Лозівський взаємний кредит" (64602, нежитлове приміщення №1, вул. Перемоги. буд.4, м. Лозова, Харківська обл.) до Лозівської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області (64606, буд.5, мікрорайон 3, м.Лозова, Харківська обл.) та Головного управління ДФС у Харківській області (61057, вул.Пушкінська, 46, м.Харків) про скасування рішення та зобов’язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Кредитна спілка "Лозівський взаємний кредит" звернулась до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Лозівської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області та Головного управління ДФС у Харківській області, в якому просить суд:
- скасувати рішення Головного управління ДФС у Харківській області №1720274600079 віл 19.07.2017 року про виключення спілки з Реєстру неприбуткових установ та організацій;
- зобов’язати Лозівську об’єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Харківській області включити спілку до Реєстру неприбуткових установ та організацій.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що податковий орган протиправно прийняв рішення про виключення позивача з Реєстру неприбуткових установ та організацій, оскільки кредитна спілка є неприбутковою організацією, яка надає виключно перелік фінансових послуг відповідно до напрямків діяльності, передбачених Законом України «Про кредитні спілки». Діяльність кредитної спілки не передбачена цим Законом, заборонена. Крім того, кредитна спілка надає послуги обмеженому колу осіб (лише членам кредитної спілки) для збереження реальної вартості фінансових активів, вона створена та діє не з метою отримання прибутку, а з метою задоволення потреб її членів у взаємному кредитуванні та наданні фінансових послуг за рахунок об’єднаних грошових внесків членів кредитної спілки.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив задовольнити адміністративний позов з підстав та мотивів, викладених в ньому.
Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував, підтримав правову позицію, викладену у відзиву та поясненнях на адміністративний позов, в яких зазначив, що внесення позивачем до Статуту вимог до неприбуткових установ, передбачених п.133.4 ст.133 Податкового кодексу України (далі - ПК України), призводить до того, що Кредитна спілка «ЛВК» не відповідає поняттю та меті з якою створюються кредитні спілки згідно Закону України «Про кредитні спілки», а саме задоволення потреб її членів у взаємному кредитування та надання фінансових послуг за рахунок об’єднаних грошових внесків членів кредитної спілки, а також розподіл нерозподіленого доходу між членами кредитної спілки. З огляду на викладене кредитні спілки не можуть бути визнані неприбутковими організаціями у розумінні Кодексу та не підлягають включенню до нового реєстру.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.
Судом встановлено, що Кредитна спілка «ЛВК», код ЄДРПОУ 26420886, зареєстрована як юридична особа 25.09.2003 року, місцезнаходження: 64602, Харківська обл., м. Лозова, вул. Перемоги, буд.4 нежитлове приміщення №1, що підтверджено наявною в матеріалах справи копією виписки з Єдиного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб.
12.07.2017 року Кредитна спілка «ЛВК» звернулась до Лозівської ОДПІ ГУ ДФС У Харківській області із заявою про включення до нового Реєстру неприбуткових установ та організацій.
19.07.2017 року Лозівською ОДПІ ГУ ДФС У Харківській області прийнято рішення №1720274600079 про виключення Кредитної спілки «ЛВК» з Реєстру неприбуткових установ та організацій, датою скасування ознаки неприбутковості встановлено 01.07.2017 року.
Листом від 25.07.2017 року №11108/10-20-4-12-12-13 позивачу була надана відповідь з питань неможливості перебування кредитної спілки у новому реєстрі неприбуткових організацій, з посиланням на законодавство повідомлено, що кредитні спілки не можуть бути визнані неприбутковими організаціями у розумінні Кодексу. Кредитні спілки як фінансові установи, виключним видом діяльності яких є надання фінансових послуг, є платником податку на прибуток та зобов’язані нараховувати та сплачувати податок на прибуток у порядку, встановленому розділом ІІІ « Податок на прибуток підприємств» Кодексу.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
Вирішуючи спір по суті, суд зазначає, що спірні правовідносини регулюються Конституцією України 28 червня 1996 року, Податковим кодексом України від 02.12.2010 року № 2755-VI, Законом України «Про кредитні спілки» №2908-ІІІ від 20.12.2001 року, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Відповідно до п.п.14.1.121 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України неприбуткові підприємства, установи та організації - це неприбуткові підприємства, установи та організації, які не є платниками податку на прибуток підприємств відповідно до п.133.4 ст.133 ПК України.
Законом України від 17 липня 2015 року № 652-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування неприбуткових організацій" внесено зміни, які набули чинності 13.08.2015, щодо вдосконалення регулювання правового статусу і оподаткування неприбуткових організацій.
Відповідно до приписів п.п.133.4.1 п.133.4 ст.133 ПК України неприбутковим підприємством, установою та організацією є підприємство, установа та організація (далі - неприбуткова організація), що одночасно відповідає таким вимогам:
- утворена та зареєстрована в порядку, визначеному законом, що регулює діяльність відповідної неприбуткової організації;
- установчі документи якої (або установчі документи організації вищого рівня, на підставі яких діє неприбуткова організація відповідно до закону) містять заборону розподілу отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників), членів такої організації, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов'язаних з ними осіб. Для цілей цього абзацу не вважається розподілом отриманих доходів (прибутків) фінансування видатків, визначених підпунктом 133.4.2 цього пункту;
- установчі документи якої (або установчі документи організації вищого рівня, на підставі яких діє неприбуткова організація відповідно до закону) передбачають передачу активів одній або кільком неприбутковим організаціям відповідного виду або зарахування до доходу бюджету у разі припинення юридичної особи (у результаті її ліквідації, злиття, поділу, приєднання або перетворення). Положення цього абзацу не поширюється на об'єднання та асоціації об'єднань співвласників багатоквартирних будинків;
- внесена контролюючим органом до Реєстру неприбуткових установ та організацій.
Згідно з п.п.133.4.2 п.133.4 ст.133 ПК України, обов'язковою умовою для неприбуткових організацій є використання своїх доходів (прибутків) виключно для фінансування видатків на утримання такої неприбуткової організації, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених її установчими документами.
Одночасно п.п.133.4.3 п.133.4 ст.133 ПК України передбачено, що у разі недотримання неприбутковою організацією вимог, визначених цим пунктом, така неприбуткова організація зобов'язана подати у строк, визначений для місячного податкового (звітного) періоду, звіт про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації за період з початку року (або з початку визнання організації неприбутковою в установленому порядку, якщо таке визнання відбулося пізніше) по останній день місяця, в якому вчинено таке порушення, та зазначити і сплатити суму самостійно нарахованого податкового зобов'язання з податку на прибуток. Податкове зобов'язання розраховується виходячи із суми операції (операцій) нецільового використання активів. Така неприбуткова організація виключається контролюючим органом з Реєстру неприбуткових установ та організацій та вважається платником податку на прибуток для цілей оподаткування з першого дня місяця, наступного за місяцем, у якому вчинено таке порушення.
З огляду на викладене, основна відмінність від прибуткових (комерційних) організацій: комерційна організація засновується виключно заради отримання прибутку і є платником податку на прибуток, а неприбуткова – мети одержання матеріальної вигоди не переслідує. Некомерційна організація засновується для формування сприятливих умов життя людей і досягнення суспільно значущих соціальних благ.
Види неприбуткових організацій згідно із п.п.133.4.6 п.133.4 ст.133 Податкового Кодексу: бюджетні установи; громадські об’єднання, політичні партії, творчі спілки, релігійні організації, благодійні організації, пенсійні фонди; спілки, асоціації й інші об’єднання юридичних осіб; житлово-будівельні кооперативи (із першого числа місяця, наступного за місяцем, у якому відповідно до закону здійснено прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом житлового будинку й такий житловий будинок споруджувався чи придбавався житлово-будівельним (житловим) кооперативом), дачні (дачно-будівельні), садівничі та гаражні (гаражно-будівельні) кооперативи (товариства); об’єднання співвласників багатоквартирного будинку, асоціації власників жилих будинків; професійні спілки, їх об’єднання й організації профспілок, а також організації роботодавців та їх об’єднання; сільськогосподарські обслуговуючі кооперативи, кооперативні об’єднання сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів; інші юридичні особи, діяльність яких відповідає вимогам п. 133.4 Податкового Кодексу.
Кожний вид неприбуткової організації регулюється відповідним законодавством.
Суд зазначає, що порядок ведення реєстру неприбуткових установ та організацій, включення неприбуткових підприємств, установ та організацій до Реєстру та виключення з Реєстру затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 13 липня 2016 №440, розроблено відповідно до п.133.4 ст.133 Кодексу.
Положеннями п.6 Порядку визначено, що для включення до Реєстру неприбуткова організація повинна подати до контролюючого органу реєстраційну заяву за формою 1-РН згідно з додатком 1 і засвідчені підписом керівника або представника такої організації та скріплені печаткою (за наявності) копії установчих документів неприбуткової організації (крім тих, що оприлюднені на порталі електронних сервісів відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" (далі - Закон), а житлово-будівельні кооперативи також засвідчені підписом керівника або представника такого кооперативу та скріплені печаткою (за наявності) копії документів, що підтверджують дату прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом житлового будинку та факт спорудження або придбання такого будинку житлово-будівельним (житловим) кооперативом.
Відповідно до п. 7 Порядку, контролюючий орган здійснює включення неприбуткової організації до Реєстру в разі відповідності організації відповідним вимогам.
Суд відмічає, що організаційні, правові та економічні засади створення та діяльності кредитних спілок, їх об'єднань, права та обов'язки членів кредитних спілок та їх об'єднань визначає Закон України "Про кредитні спілки" від 20 грудня 2001 року № 2908-III.
Відповідно до ч.1 ст.1 Закону України "Про кредитні спілки" кредитна спілка - це неприбуткова організація, заснована фізичними особами, професійними спілками, їх об'єднаннями на кооперативних засадах з метою задоволення потреб її членів у взаємному кредитуванні та наданні фінансових послуг за рахунок об'єднаних грошових внесків членів кредитної спілки. Кредитна спілка є фінансовою установою, виключним видом діяльності якої є надання фінансових послуг, передбачених цим Законом.
Згідно зі ст.7 Закону України "Про кредитні спілки" передбачено, що кредитна спілка діє на основі статуту, що не суперечить законодавству України.
Частиною другою ст.1 Закону України "Про кредитні спілки" встановлено, що кредитна спілка є фінансовою установою, виключним видом діяльності якої є надання фінансових послуг, передбачених цим Законом.
Приписами ст.8 Закону України "Про кредитні спілки" визначено, що надання кредитній спілці статусу фінансової установи здійснюється національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг (далі - Уповноважений орган) відповідно до вимог цього Закону та нормативно-правових актів Уповноваженого органу. Надання кредитній спілці статусу фінансової установи здійснюється шляхом внесення відповідного запису до державного реєстру фінансових установ (далі - Державний реєстр). Уповноважений орган видає кредитній спілці свідоцтво про реєстрацію фінансової установи за формою, встановленою Уповноваженим органом.
При цьому, суд зазначає, що положеннями ч.1 ст.1 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" від 12.07.2001 передбачено, що фінансова установа - юридична особа, яка відповідно до закону надає одну чи декілька фінансових послуг, а також інші послуги (операції), пов'язані з наданням фінансових послуг, у випадках, прямо визначених законом, та внесена до відповідного реєстру в установленому законом порядку. До фінансових установ належать банки, кредитні спілки, ломбарди, лізингові компанії, довірчі товариства, страхові компанії, установи накопичувального пенсійного забезпечення, інвестиційні фонди і компанії та інші юридичні особи, виключним видом діяльності яких є надання фінансових послуг, а у випадках, прямо визначених законом, - інші послуги (операції), пов'язані з наданням фінансових послуг. Не є фінансовими установами (не мають статусу фінансової установи) незалежні фінансові посередники, що надають послуги з видачі фінансових гарантій в порядку та на умовах, визначених Митним кодексом України.
Фінансова послуга - операції з фінансовими активами, що здійснюються в інтересах третіх осіб за власний рахунок чи за рахунок цих осіб, а у випадках, передбачених законодавством, - і за рахунок залучених від інших осіб фінансових активів, з метою отримання прибутку або збереження реальної вартості фінансових активів.
З матеріалів справи вбачається, що відповідно до Загального розділу статуту Кредитної спілки «ЛВК»- неприбуткова організація, яка утворена у відповідності до частини першої статті 1 Закону України «Про Кредитні спілки», що заснована фізичними особами на кооперативних засадах з метою задоволення потреб її членів у взаємному кредитуванні та наданні фінансових послуг за рахунок об'єднаних грошових внесків членів Кредитної спілки та є фінансовою установою, виключним видом діяльності якої є надання фінансових послуг. Кредитна спілка діє на підставі Конституції країни, Законів України «Про кредитні спілки», «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг», «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення», інших законів України та виданих відповідно до них нормативно правових актів та цього Статуту.
Суд відмічає, що положеннями п.3 ст.21 Закону України "Про кредитні спілки" визначено, що нерозподілений доход, що залишається у розпорядженні кредитної спілки за підсумками фінансового року, розподіляється за рішенням загальних зборів, у тому числі між членами кредитної спілки, пропорційно розміру їх пайових внесків у вигляді відсотків (процентів).
При цьому в першу чергу відбувається необхідне поповнення капіталу та резервів. Сума доходу, яка розподіляється на додаткові пайові членські внески, визначається з дотриманням умови, що доходність додаткових пайових членських внесків не може перевищувати більш ніж у два рази середньозважену процентну ставку доходності внесків (вкладів) членів кредитної спілки на депозитних рахунках за їх наявності. Решта доходу, що залишилася після формування капіталу і резервів та розподілу на додаткові пайові членські внески, розподіляється на обов'язкові пайові членські внески.
Згідно з приписами ст. 23 Закону України "Про кредитні спілки" внески (вклади) членів кредитної спілки на депозитні рахунки, а також нарахована на такі кошти та пайові внески плата (проценти) належать членам кредитної спілки на праві приватної власності.
Кошти, що належать членам кредитної спілки, обліковуються окремо.
Кошти, що належать членам кредитної спілки, використовуються для надання кредитів членам кредитної спілки, а у разі наявності тимчасово вільних коштів членів кредитної спілки - можуть розміщуватися спілкою на депозитних рахунках в установах банків, які мають ліцензію на право роботи з вкладами громадян, і в об'єднаній кредитній спілці, а також у державні цінні папери, перелік яких встановлюється Уповноваженим органом.
Однак, ст.1, ст. 16 Статуту Кредитна спілка «ЛВК» встановлено, що кредитна спілка має на меті задоволення потреб її членів у взаємному кредитування та надання фінансових послуг за рахунок об’єднаних грошових внесків членів Кредитної спілки, у задоволенні потреб її членів у взаємному кредитуванні та наданні фінансових послуг. З метою виконання вимог п.п.133.4.2 п.133.4 ст.133 ПК України доходи Кредитної спілки використовуються виключно для фінансування видатків на її утримання, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених цим Статутом. З метою виконання вимог п.п.133.4.1 п.133.4 ст.133 ПК України нерозподілений доход, що залишається у розпорядженні Кредитної спілки за підсумками фінансового року, в повному обсязі направляється на необхідне поповнення капіталу та/або формування резервів.
Отже, внесення до Статуту вимог до неприбуткових установ, передбачених п.п.133.4.1 п.133.4 ст.133 ПК України не відповідає меті з якою створюються кредитні спілки згідно Закону України «Про кредитні спілки», а саме нерозподілений доход, що залишається у розпорядженні кредитної спілки за підсумками фінансового року, розподіляється за рішенням загальних зборів, у тому числі між членами кредитної спілки, пропорційно розміру їх пайових внесків у вигляді відсотків (процентів).
З огляду на викладене вбачається, що у разі утворення юридичної особи як кредитної спілки в порядку визначеному Законом України «Про кредитні спілки», такою юридичною особою не можуть бути дотримані вимоги. встановлені п.п.133.4.1 п.133.4 ст.133 ПК України, оскільки суперечать вимогам щодо утворення кредитної спілки визначеному Законом України «Про кредитні спілки».
Також суд звертає увагу, що відповідно до п. 26 ст. 1 Закону України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення" неприбуткові організації це юридичні особи (крім державних органів, органів державного управління та установ державної і комунальної власності), що не є фінансовими установами, створені для провадження наукової, освітньої, культурної, оздоровчої, екологічної, релігійної, благодійної, соціальної, політичної та іншої діяльності з метою задоволення потреб та інтересів громадян у межах, визначених законодавством України, без мети отримання прибутку.
Отже, Кредитна спілка «ЛВК» після набрання законної сили вказаним нормативно-правовим актом втратила статус неприбуткової організації, оскільки Законом України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення" конкретизовано критерії відповідності юридичної особи вимогам неприбуткових організацій шляхом надання визначення та чіткої вказівки на те, що неприбутковою організацією є юридична особа, яка, зокрема, не є фінансовою установою.
Крім того, оскаржуваним рішенням контролюючим органом було виключено Кредитна спілка «ЛВК» з Реєстру неприбуткових установ та організацій, тобто фактично прийняття вказаного рішення і відбулося з врахуванням положень Закону України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення" та наданого вказаним нормативно-правовим актом визначення.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що Кредитна спілка «ЛВК» як фінансова установа, виключною метою діяльності якої є надання фінансових послуг, у розумінні положень пп.133.4.1 п.133.4 ст.133 ПК України не є утвореною та зареєстрованою в порядку, визначеному законом, що регулює діяльність відповідної неприбуткової організації.
Таким чином, рішення №1720274600079 віл 19.07.2017 року про виключення Кредитної спілки «ЛВК» з Реєстру неприбуткових установ організацій є правомірним та прийнятим у відповідності до норм діючого законодавства, відповідно підстави для задоволення позовних вимог в цій частині відсутні.
Суд зазначає, що позовна вимога про зобов’язання Лозівської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області включити спілку до Реєстру неприбуткових установ та організацій є похідною та також не підлягає задоволенню.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 та ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
За приписами ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 КАС України.
Зважаючи на встановлені у справі обставини та, з огляду на приписи норм чинного законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про необґрунтованість заявлених позовних вимог.
Судові витрати підлягають розподілу відповідно до приписів ст.139 КАС України.
Керуючись ст.ст. 19, 139, 241-247, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
В задоволенні адміністративного позову Кредитної спілки "Лозівський взаємний кредит" (64602, нежитлове приміщення №1, вул. Перемоги. буд.4, м. Лозова, Харківська обл.) до Лозівської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області (64606, буд.5, мікрорайон 3, м.Лозова, Харківська обл.) та Головного управління ДФС у Харківській області (61057, вул.Пушкінська, 46, м.Харків) про скасування рішення та зобов’язання вчинити певні дії – відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне судове рішення складено 14.02.2018 року.
Суддя Біленський О.О.