
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 лютого 2018 р. Справа № 818/2234/17
Суддя Сумського окружного адміністративного суду Соп'яненко О.В., розглянувши в порядку спрощеного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "БАРВІНОК-АГРО ЛТД" до Державної фіскальної служби України про скасування рішення та зобов'язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом, який мотивує тим, що 28.11.2017 товариством оформлено податкову накладну № 8, яку того ж дня направлено для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних. 15.12.2017 квитанцією № 1 відповідач повідомив про зупинення реєстрації податкової накладної у зв'язку з її відповідністю критеріям, встановленим п. 6 наказу МФУ № 567. Виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД 1005.
18.12.2017 позивач направив на адресу відповідача пояснення та копії документів на їх підтвердження. 28.11.2017 відповідачем прийнято рішення про відмову в реєстрації податкової накладної № 8. Вважає таке рішення протиправним.
Податкова накладна була оформлена в зв'язку з постачанням ТОВ КАІС” сільськогосподарської продукції. Постачання відбувалось на підставі договору поставки. На вимогу відповідача позивачем надано пояснення та повідомлено, що підприємство займається оптовою торгівлею згідно КВЕД 46.21 згідно з ДК 016.210, що є основним видом діяльності. Зерно придбано згідно вимог законодавства. До пояснень додано документи, які підтверджують реалізацію товару та факт придбання його позивачем у ТОВ "Олава". Із поданих первинних документів вбачається, що обсяг придбаної кукурудзи збігається з обсягом реалізованої та складає 1 120 965 кг. Вважає, що надав усі необхідні та достатні документи для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної.
Рішення відповідача про відмову в реєстрації податкової накладної не містить чіткого визначення підстав для прийняття такого рішення. Просить скасувати рішення комісії ДФС України, зобов'язати зареєструвати в ЄРПН податкову накладну № 8 від 28.11.2017.
Відповідачу направлялась копія ухвали про відкриття провадження у справі та було запропоновано, як того вимагає п. 8 ч. 9 ст. 171 КАС України, в п'ятнадцятиденний строк з дня отримання копії ухвали подати відзив на позов, роз'яснено визначені ч. 6 ст. 162 та ч. 4 ст. 159 КАС України наслідки неподання відзиву. Копію ухвали про відкриття провадження у справі отримала 11.01.2018 уповноважена особа відповідача (а.с. 133). У встановлений строк відзиву або будь-яких інших документів від відповідача до суду не надійшло. На підставі ч. 6 ст. 162 та ч. 4 ст. 159 КАС України суд вважає можливим вирішити справу за наявними матеріалами та кваліфікує неподання відзиву як визнання позову, оскільки відсутні обставини, які б свідчили про поважність причин неподання відзиву.
Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню. Судом встановлено, що 28.11.2017 позивачем складено податкову накладну № 8 за операцією з постачання УАСП ТОВ “КАІС” кукурузди 3 класу врожаю 2017 року в кількості 1 120,965 т. загальною вартістю 4 690 117,56 грн., в тому числі ПДВ 781 686,26 грн. (а.с. 11). Податкова накладна направлена для реєстрації до ЄРПН. Відповідно до квитанції від 15.12.2017 реєстрація податкової накладної була зупинена у зв'язку з її відповідністю критеріям оцінки ступеня ризиків, визначених п. 6 “Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних”, затвердженим Наказом Мінфіну України від 16.06.2017 № 567: виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно УКТ ЗЕД 1005. Запропоновано подати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН та/або таблицю даних платників податків, яка передбачена п. 4 цього наказу (а.с. 12).
Відповідно до ст. 201 п. 216 ПК України реєстрація податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у разі відповідності такої податкової накладної / розрахунку коригування сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених відповідно до пункту 74.2 статті 74 цього Кодексу. Відповідно до п.п. 201.16.1 п. 201.16 ст. 201 ПК України у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних платнику податку протягом операційного дня контролюючий орган в автоматичному режимі надсилає (в електронному вигляді у текстовому форматі) квитанцію про зупинення реєстрації такої податкової накладної / розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації. У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: а) порядковий номер та дата складення податкової накладної /розрахунку коригування; б) визначення критерію(їв) оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної /розрахунку коригування; в) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
“Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних” затверджено наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 року N 567. Підпунктом 1 пункту 6, на який посилається відповідач в квитанції від 15.12.2017, повідомляючи про зупинення реєстрації податкових накладних позивача в редакції, чинній на момент виникнення правовідносин, встановлено, що моніторинг податкової накладної / розрахунку коригування здійснюється ДФС за такими критеріями: 1) обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній / розрахунку коригування, яку (який) подано на реєстрацію в Реєстрі, у 1,5 раза більший за величину, що дорівнює залишку різниці обсягу придбання на митній території України такого товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 01 січня 2017 року в отриманих податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих в Реєстрі, і митних деклараціях, та обсягу постачання відповідного товару/послуги, зазначеному у податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих з 01 січня 2017 року в Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 75 % загального такого залишку для платників, у яких значення показника D становить більше 0,03; більше 60 % - від 0,02 до 0,03; більше 50 % - від 0,015 до 0,02; більше 40 % - від 0,01 до 0,015, більше 30 % - від 0,005 до 0,01, більше 20 % - до 0,005) товарів з кодами згідно з УКТ ЗЕД, які визначаються ДФС, та відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, в інформації, поданій платником податку за встановленою формою, як товару/послуги, що на постійній основі постачається (виготовляється).
2) відсутність (анулювання, призупинення) ліцензій, виданих органами ліцензування, які засвідчують право суб'єкта господарювання на виробництво, експорт, імпорт, оптову і роздрібну торгівлю підакцизними товарами (продукцією), визначеними підпунктами 215.3.1 та 215.3.2 пункту 215.3 статті 215 розділу VI Податкового кодексу України (далі - Кодекс), стосовно товарів, які зазначені платником податку у податковій накладній, поданій на реєстрацію в Реєстрі;
3) розрахунок коригування, складений постачальником товарів/послуг до податкової накладної, яка складена на отримувача - платника податку на додану вартість, якщо передбачається зміна вартості товару/послуг більше ніж удвічі та/або зміна номенклатури товарів/послуг (для кодів товарів згідно з УКТ ЗЕД - зміна перших чотирьох цифр кодів, а для кодів послуг відповідно до Державного класифікатора продукції та послуг - перших двох цифр кодів).
У разі якщо за результатами Моніторингу визначено, що податкова накладна / розрахунок коригування відповідає вимогам підпункту 1 цього пункту та сума податку на додану вартість, зазначена в податкових накладних, зареєстрованих платником податку в Реєстрі у звітному (податковому) періоді з урахуванням податкової накладної / розрахунку коригування, поданої на реєстрацію в Реєстрі, які відповідають вимогам підпункту 1 цього пункту, більша за середньомісячну суму сплачених за останні 12 місяців єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та податків і зборів (крім суми податку на додану вартість, сплаченої при ввезенні товарів на митну територію України) платником податку та його відокремленими підрозділами, реєстрація такої податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється відповідно до вимог пункту 201.16 статті 201 розділу V Кодексу.
У разі якщо за результатами Моніторингу визначено, що податкова накладна / розрахунок коригування відповідає одній з умов, зазначених у підпунктах 2, 3 цього пункту, реєстрація такої (такого) податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється відповідно до вимог пункту 201.16 статті 201 розділу V Кодексу.
З наведеного вбачається, що зазначений відповідачем пункт має три підпункти з самостійними критеріями, за якими має здійснюватися моніторинг податкових накладних. Також передбачено окремі самостійні наслідки у випадку встановлення відповідності податкової накладної критеріям, зазначеним в кожному з підпунктів. Крім того, кожен з визначених в підпунктах першому, другому та третьому критеріїв містить ряд складових, наявність яких має бути встановлена при оцінці відповідності такому критерію податкової накладної та віднесенні певної господарської операції до ризикових. Формулювання підстав для зупинення реєстрації податкових накладних, наведене відповідачем в квитанції від 15.12.2017, а саме: виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно УКТ ЗЕД 1005, за змістом не відповідає критеріям, наведеним в п. 6 “Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних”, тобто зупинення реєстрації податкових накладних відповідачем здійснено з підстав, що не передбачені законодавством.
На вимогу відповідача позивачем 18.12.2017 подано повідомлення щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН/РК, реєстрація якої зупинена (а.с. 15). В поясненні зазначено, що підприємство займається оптовою торгівлею згідно КВЕД 46.21 згідно з ДК 016.2010, що є основним видом діяльності підприємства. Зерно придбано згідно вимог законодавства. Крім цього, за твердженням позивача, надано копії договору поставки від 24.11.2017, що підтверджує реалізацію товару, видаткової накладної від 28.11.2017 №41, покупцем за якою є УАСП ТОВ "Каіс", договорів про надання послуг по перевезенню вантажів автомобільним транспортом, товарно-транспортні накладні, акти здачі-приймання робіт, акти надання послуг, які підтверджують перевезення товару, договір складськоо зберігання зерна з додатковою угодою, акт надання послуг, розрахунок, що підтверджують зберігання кукурудзи, акт прийому - передачі зерна, який підтверджує переоформлення кукурудзи, видаткові накладні на загальну вагу 1 120 965 кг., які підтверджують факт придбання позивачем у ТОВ "Олава" кукурудзи (а.с. 17-129).
Після обробки наданих позивачем документів відповідачем прийнято рішення №476326/40195964 від 22.12.2017 про відмову в реєстрації податкової накладної №8 від 28.11.2017 (а.с. 13-14). Підставами для відмови в реєстрації податкових накладних зазначено подання документів, що складені з порушенням вимог законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної. Будь-якого обгрунтування такого висновку відповідачем в рішенні, що оскаржується та в ході судового розгляду не наведено. Не надано будь-яких пояснень щодо того які саме з поданих позивачем документів складені з порушенням законодавства та в чому такі порушення полягають, не надано ніяких доказів таких висновків. Разом з тим, з наданих позивачем документів вбачається, що обсяг постачання товару - кукурудзи 3 класу українсько-американському спільному підприємству у формі ТОВ "КАІС" згідно податкової накладної №8 від 28.11.2017 відповідає обсягу придбання такого товару позивачем у ТОВ "Олава".
За таких обставин посилання на невідповідність обсягів придбання товару обсягам постачання суд вважає безпідставним. Відповідачем не доведено правомірності прийняття ним рішення про відмову в реєстрації податкової накладної.
Відповідно до ч. 4 ст. 189 КАС України у разі визнання позову відповідачем повністю або частково суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову повністю або у відповідній частині вимог.
Враховуючи неподання відповідачем відзиву на позов, що кваліфіковане судом як визнання позову, а також встановлені судом обставини справи, суд вважає необхідним скасувати рішення комісії ДФС України, яка приймає рішення про реєстрацію податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 22.12.2017 № 476326/40195964. Для відновлення порушених прав позивача суд вважає необхідним зобов`язати відповідача зареєструвати в ЄРПН податкову накладну № 8 від 28.11.2017.
На підставі ст. 139 КАС України підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача судовий збір, сплачений при зверненні до суду з позовом, в сумі 3200 грн.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "БАРВІНОК-АГРО ЛТД" до Державної фіскальної служби України про скасування рішення та зобов'язання вчинити дії – задовольнити.
Скасувати рішення комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному державному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 22.12.2017 № 476326/40195964 про відмову в реєстрації податкової накладної №8 від 28.11.2017, реєстраційний номер НОМЕР_1 в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Зобов'язати Державну фіскальну службу України зареєструвати податкову накладну №8 від 28.11.2017, подану Товариством з обмеженою відповідальністю "БАРВІНОК-АГРО ЛТД" (код ЄДРПОУ 40195964).
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної фіскальної служби України (код ЄДРПОУ 39292197) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "БАРВІНОК-АГРО ЛТД" (код ЄДРПОУ 40195964) судовий збір в розмірі 3200 грн., сплачений при зверненні до суду.
Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.В. Соп'яненко