Рішення № 72276967, 08.02.2018, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.02.2018
Номер справи
818/2242/17
Номер документу
72276967
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

08 лютого 2018 р. Справа № 818/2242/17

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Опімах Л.М.

за участю секретаря судового засідання - Бондаренко Л.В.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними, зобов’язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з позовом, який підтримав у судовому засіданні, до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі – відповідач, ГУ ПФУ в Сумській області) про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо обчислення та виплати ОСОБА_1 пенсії з грошового забезпечення без урахування допомоги на оздоровлення, допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації та додаткових премій, та зобов’язання Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області перерахувати ОСОБА_1 пенсію та врахувати при обчисленні пенсії грошове забезпечення згідно з довідками від 15.11.2017 р. № 95 та від 15.11.2017 р. № 708, врахувавши, у тому числі, і допомогу на оздоровлення, допомогу для вирішення соціально-побутових питань, індексацію, надбавку за роботу в захисних ізолювальних дихальних апаратах та додаткові премії, та здійснити виплату ОСОБА_1 суми недоплаченої частини основного розміру пенсії з 20.11.2017 р. Позовні вимоги мотивує тим, що перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Сумській області як отримувач пенсії за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з 20.12.2014 року. Посилаючись на ч. 3 ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", вказує, що пенсії особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Для перерахунку пенсії ним було направлено до ГУ ПФУ в Сумській області заяву про перерахунок пенсії та довідки від 15.11.2017 р. та № 95 від 15.11.2017 р. № 708 про додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, премії, матеріальні допомоги на оздоровлення, матеріальні допомоги для вирішення соціально-побутових питань за 24 календарні місяці служби підряд перед звільненням). Листом від 04.12.2017 р. № 1135/Л-11 відповідач відмовив у задоволенні заяви ОСОБА_1 про перерахунок пенсії. Вважає такі дії відповідача протиправними та такими, що порушують його права та законні інтереси, та вважає, що посилання відповідача на відсутність підстав враховувати при обчисленні пенсії допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, індексацію та додаткові премії, з яких сплачені страхові внески на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, не звільняє відповідача від обов’язку щодо здійснення перерахунку. Просив позов задовольнити.

У судовому засіданні представник відповідача позов не визнав, зазначив, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області як отримувач пенсії за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". При розрахунку пенсії розмір грошового забезпечення був обчислений на підставі грошового атестату № 45 та довідки про додаткові види грошового забезпечення від 30.12.2014 р. № 655.

Відповідно до ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. N 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів:

відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;

щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії.

Серед перелічених видів грошового забезпечення відсутні одноразові види грошового забезпечення. Отже, грошове забезпечення військовослужбовців та прирівняних до них осіб складається з основних видів (окладу за штатною посадою, окладу за військове або спеціальне звання та процентної надбавки за вислугу років) і додаткових, що надаються щомісяця, а також премії. Тобто названі виплати мають носити постійний характер та виплачуватися щомісяця.

Таким чином, грошова допомога при виході на пенсію не носить постійний характер, а виплачується лише раз при виході на пенсію, а тому не може включатися до розміру грошового забезпечення, з якого обраховується пенсія. Тому види доплат, які позивач просить врахувати до грошового забезпечення для обчислення пенсії, відносяться до разових платежів і мають характер окремих гарантій держави щодо соціального захисту військовослужбовців. До того ж у відповідача відсутня інформація, що із указаної вихідної допомоги при виході на пенсію позивача сплачені страхові внески. Просив у задоволенні позову відмовити.

Заслухавши пояснення позивача, представника відповідача, вивчивши матеріали справи й оцінивши докази у справі, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області як отримувач пенсії за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з 20.12.2014 року.

20.11.2017 р. позивач звернувся до ГУ ПФУ в Сумській області з заявою про перерахунок пенсії, до якої додані довідки від 15.11.2017 р. та № 95 від 15.11.2017 р. № 708 про додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, премії, матеріальні допомоги на оздоровлення, матеріальні допомоги для вирішення соціально-побутових питань за 24 календарні місяці служби підряд перед звільненням) (а.с.10,12,13).

Листом від 04.12.2017 р. № 1135/Л-11 відповідач відмовив у задоволенні заяви ОСОБА_1 про перерахунок пенсії (а.с.11).

Суд не погоджується з таким рішенням відповідача та вважає відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 необґрунтованою з огляду на таке.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, визначені в Законі України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі – Закон).

Відповідно до ч. 3 ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсії особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 р. N 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі – Постанова) установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Відповідно до пп. 3 п. 5 Постанови керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, надано право надавати особам рядового і начальницького складу матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу для оздоровлення.

Порядок та умови виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, а також порядок виплат одноразової грошової допомоги при звільненні осіб рядового і начальницького складу зі служби цивільного захисту, визначено в Інструкції про виплату грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, затвердженій Наказом Міністерства внутрішніх справ України 23 квітня 2015 року N 475 та зареєстрованій в Міністерстві юстиції України 15 травня 2015 р. за N 544/26989.

Отже, допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, з яких сплачено страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, входять до складу грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу, з розміру якого обчислюється пенсія.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 10.03.2015 року у справі № 21-70а15, в якій зазначено, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація та одноразова грошова допомога при звільненні, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.

У даному випадку при обчисленні розміру пенсії ОСОБА_1 відповідач не врахував фактично отримані позивачем у складі грошового забезпечення допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, індексацію та додаткові премії, з яких сплачено страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. N 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. N 393" перерахунок раніше призначених пенсій проводиться на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, виданих державним органом, з якого особи були звільнені із служби, складених за встановленою формою.

Таким чином, підставою для визначення розміру пенсії особам, пенсія яких призначається відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", є довідка про розмір грошового забезпечення, видана державним органом, з якого особи були звільнені зі служби.

Так, начальником 3 Державного пожежно-рятувального загону Управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області було видано довідку від 15.11.2017 р. № 95, та начальником 1 Державного пожежно-рятувального загону Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області видано довідку від 15.11.2017 р. № 708 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1, які враховують, у тому числі, і допомогу на оздоровлення, і допомогу для вирішення соціально-побутових питань, індексацію, надбавку за роботу в захисних ізолювальних дихальних апаратах та додаткові премії, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (а.с.12,13). Однак відповідачем, в порушення вказаних норм закону відмовлено ОСОБА_1 в обчисленні пенсії з урахуванням отриманого ним грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби перед звільненням з урахуванням допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації, надбавки за роботу в ізолювальних дихальних апаратах та додаткових премій, тому обрахунок пенсії позивача є неповним.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.

Враховуючи, що відповідач, відмовляючи в проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1, не дотримався вимог ст. 19 Конституції України, ч. 3 ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", такі дії не можуть відповідати приписам ч. 2 ст. 2 КАС України, а тому позовні вимоги про зобов’язання Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу з урахуванням грошового забезпечення на підставі довідок від 15.11.2017 р. № 95 та № 708, є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України суд вважає за необхідне присудити позивачу за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області 640,00 грн в рахунок повернення судового збору (а.с.3).

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 257-263, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1, АДРЕСА_1, 40021) до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (код ЄДРПОУ 21108013, вул. Пушкіна, буд. 1, м. Суми, 40009) про визнання дій протиправними, зобов’язання вчинити дії – задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, які полягають у відмові ОСОБА_1 здійснити перерахунок пенсії.

Зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з дня звернення на підставі заяви від 20.11.2017 року з урахуванням довідок від 15.11.2017 року № 95 та № 708, включивши в розрахунок у тому числі допомогу на оздоровлення, допомогу для вирішення соціально-побутових питань, індексацію, надбавку за роботу в захисних ізольованих дихальних апаратах та додаткові премії.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області на користь ОСОБА_1 640,00 грн в рахунок повернення судового збору.

Рішення може бути оскаржене до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Л.М. Опімах

Повне рішення складено 12 лютого 2018 року.