
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 лютого 2018 року м. Кропивницький Справа № П/811/1445/17
Кіровоградський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді: Притули К.М.,
за участю секретаря: Потєхіної І.В.
представника позивача: Блашко О.В.
за результатами розгляду у відкритому судовому засіданні адміністративної справи Комунального підприємства "Петрівське" до Головного управління ДФС у Кіровоградській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення, -
ВСТАНОВИВ:
Комунальне підприємство "Петрівське" звернулось до Кіровоградського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом в якому з урахуванням змінених позовних вимог просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Кіровоградській області № 0000501304 від 26.07.2017 року в частині донарахування штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 433465,05 грн.
В обґрунтування заявлених позовних вимог, позивач зазначив що Головним управлінням ДФС у Кіровоградській області було проведено планову виїзну перевірку комунального підприємства «Петрівське» (код за ЄДРПОУ 35867215) з питань правильності обчислення, повноти і своєчасності сплати податку на доходи фізичних осіб та військового збору до бюджету за період з 01.01.2014 року по 31.12.2016 року, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2011 р. по 31.12.2016 р., внаслідок чого було складено акт від 10.07.2017 року № 13/11-28/13-04/35867215.
На підставі проведеної перевірки, позивачем отримано податкове повідомлення-рішення № 0000501304 від 26.07.2017 року про застосування штрафних санкцій.
Позивач вважає, що висновки Акта перевірки є необґрунтованими, а спірне податкове повідомлення-рішення являється неправомірним та підлягає скасуванню.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив їх задовольнити.
Представник відповідача до судового засідання не з'явився, в матеріалах справи містяться відзив на позов, в якому зазначено, що позовні вимоги не визнав в повному обсязі та зазначив, що прийняття оскаржуваного податкового повідомлення-рішення обумовлено порушенням податкового законодавства, що виявлені під час перевірки, а тому є правомірним та не підлягає скасуванню.
Заслухавши думку представника позивача та розглянувши подані позивачем і відповідачем документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Посадовими особами відповідача було проведено документальну планову виїзну перевірку комунального підприємства «Петрівське» (код за ЄДРПОУ 35867215) з питань правильності обчислення, повноти і своєчасності сплати податку на доходи фізичних осіб та військового збору до бюджету за період з 01.01.2014 року по 31.12.2016 року, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2011 р. по 31.12.2016 р. (а.с. 11-22).
В акті № 13/11-28/13-04/35867215 від 10.07.2017 року зазначено, що перевіркою зокрема встановлено порушення:
- пп. «б» п. 176.2 ст. 176 Податкового кодексу України, в зв'язку з несвоєчасним поданням податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, а також сум утриманого з них податку за формою 1 ДФ до контролюючого органу за місцем свого обліку;
- пп. 168.1.1, пп. 168.1.5 п. 168, пп. «а» п. 176.2 ст. 176 Податкового кодексу України, в зв'язку з неповним та несвоєчасним перерахуванням податку на доходи фізичних осіб;
- пп.1.4 п. 16 прим.1 підрозділу 10 розділу ХХ, п. 168.4 ст. 168, пп. «а» п. 176.2 ст. 176 Податкового кодексу України в зв'язку з неповним та несвоєчасним перерахуванням військового збору;
- п.1 ч.2 ст.6, ч.8 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», в зв'язку з несвоєчасним перерахуванням єдиного внеску.
На підставі висновків, викладених в акті перевірки податковим органом прийнято податкове повідомлення-рішення № 0000501304 від 26.07.2017 року, яким позивачу визначено суму грошового зобов'язання з податків та зборів, у тому числі з податку на доходи фізичних осіб, пені в загальному розмірі 642611,65 грн., з яких за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) в сумі 619694,33 грн. та сума пені відповідно до пп. 129.1.3 п. 129.1 ст. 129 Податкового кодексу України 22917,32 грн. (а.с. 24).
Комунальне підприємство «Петрівське» частково не погоджується з вищевказаним податковим-повідомленням рішенням, вважає його протиправним, складеним в результаті невірного тлумачення чинного законодавства України, та таким, що підлягає скасуванню в частині донарахування штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 433 465,05 грн.
Відповідно до п. 61.1 та п. 61.3 ст. 61 Податкового кодексу України, податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами та координуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Податковий контроль здійснюється органами, зазначеними у статті 41 цього Кодексу, в межах їх повноважень, встановлених цим Кодексом.
Згідно з п.п. 62.1.3 п.62.1 ст. 62 Податкового кодексу України, податковий контроль здійснюється шляхом перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.
Відповідно до п.86.1 ст. 86 Податкового кодексу України, результати перевірок (крім камеральних та електронних перевірок) оформлюються у формі акта або довідки, які підписуються посадовими особами контролюючого органу та платниками податків або їх законними представниками (у разі наявності). У разі встановлення під час перевірки порушень складається акт. Якщо такі порушення відсутні, складається довідка.
Судом встановлено, що згідно наданого розрахунку штрафних санкцій до акту перевірки від 10.07.2017 № 13/11-28/13-04/35867215 по КП «Петрівське» код ЄДРПОУ -35867215 нараховано штрафні санкції відповідно до п. 127.1. ст.127 Податкового кодексу України, а саме:
- штраф 25% від суми недоплати 13837,24 грн. за податковий період, на який припадає порушення 06.08.2014 року в розмірі - 3459,44 грн.;
- штраф 50% від суми недоплати 3307,84 грн. за податковий період, на який припадає порушення 20.08.2014 року в розмірі 1653,92 грн.;
- штраф 75% від суми недоплати 819441,30 грн. за податковий період, на який припадає порушення 20.08.2014- 26.12.2014 року в розмірі 614580,97 грн.
Відповідно до п. 127.1 ст.127 Податкового кодексу України ненарахування, неутримання та/або несплата (неперерахування) податків платником податків, у тому числі податковим агентом, до або під час виплати доходу на користь іншого платника податків, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 25 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету. Ті самі дії, вчинені повторно протягом 1095 днів, - тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі 50 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету. Дії, передбачені абзацом першим цього пункту, вчинені протягом 1095 днів втретє та більше, - тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі 75 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету.
Суд звертає свою увагу на те, що підвищений розмір штрафу (зокрема, у розмірі 50% та 75% за п. 127.1 ПКУ) застосовується у випадку повторного виявлення податкових порушень, тобто у випадку коли до платника за аналогічне правопорушення вже було застосовано протягом 1095 днів штрафні санкції шляхом складання податкового повідомлення-рішення. Якщо протягом 1095 днів податкового повідомлення-рішення за таке порушення не приймалось, штраф застосовується у розмірі виявленого вперше порушення.
Також, суд звертає свою увагу на те, що відповідно розрахунку штрафних санкцій перевіряючою застосовано штраф 25 % та 50 %, в одному і тому ж податковому періоді, а саме - серпні 2014року.
Суд зазначає, що враховуючи те, що факт повторного протягом 1095 днів не утримання та не перерахування до бюджету податку на доходи фізичних осіб відповідачем жодним актом встановлено та зафіксовано не було, тому податковий орган неправомірно застосував штрафні (фінансові) санкції по не утриманому і не перерахованому до бюджету податку на доходи фізичних осіб в розмірах 50% та 75%.
На підставі вищевикладеного суд зазначає, що за не нарахування, неутримання та/або несплату (неперерахування) податку на доходи фізичних осіб до КП «Петрівське» податковий орган повинен був застосувати штрафні (фінансові) санкції згідно п.127.1 ст. 127 Податкового кодексу України в розмірі 25 %.
Стосовно нарахування пені в розмірі 22917,32 грн. суд зазначає наступне.
Крім того, податковий орган не надав розрахунку нарахування пені, а лише в розрахунку штрафних санкцій зазначив суму 22917,32 грн. яка нарахована відповідно до Податкового кодексу України пп.129.1.3 п.129.1 та абз.3 п.129.4 ст.129 Податкового кодексу України.
З 01.01.2017 року на підставі Закону України № 1797-VIII від 21.12.2016 року внесено зміни до пункту 129.4 ст.129 Податкового кодексу України в якому відсутній абзац « 3» тому, суд погоджується з доводами позивача, що пеня КП «Петрівське» нарахована не вірно з урахуванням вимог пункту 129.4. ст. 129 Податкового кодексу України в редакції, яка була не чинною на час нарахування пені КП «Петрівське».
Частиною 2 ст. 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 та ч.2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, про неправомірність прийняття податкового повідомлення-рішення Головним управлінням ДФС у Кіровоградській області № 0000501304 від 26.07.2017 року в частині донарахування штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 433465,05 грн., а тому позовні вимоги, підлягають задоволенню.
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, суд присуджує на користь позивача всі здійснені, документально підтверджені, витрати по сплаті судового збору у розмірі 9639,17 грн. з Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст.,ст. 9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255 КАС України, суд, -
В и р і ш и в
Позовні вимоги Комунального підприємства "Петрівське" (код ЄДРПОУ: 35867215, 28300, Кіровоградська область, Петрівський район, смт. Петрове, вул. Літвінова, 19) до Головного управління ДФС у Кіровоградській області (код ЄДРПОУ: 39393501, 25006, м. Кропивницький, вул. Велика Перспективна, 55) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Кіровоградській області № 0000501304 від 26.07.2017 року в частині донарахування штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 433465,05 грн.
Присудити на користь комунального підприємства "Петрівське" судовий збір в розмірі 9639,17 грн. з Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Кіровоградській області.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Кіровоградський окружний адміністративний суд.
Дата складання та підписання рішення в повному обсязі 16 лютого 2018 року.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду К.М. Притула