
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 лютого 2018 року м. Кропивницький Справа № П/811/2407/17
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Черниш О.А., розглянувши у спрощеному позовному провадженні адміністративну справу за позовом
позивач: Головне управління ДФС у Кіровоградській області (25006, м. Кропивницький, вул. Велика Перспективна, 55, код ЄДРПОУ 39393501)
відповідач: дочірнє підприємство "Кіровоградтепло" товариства з обмеженою відповідальністю "Центр науково-технічних інновацій української нафтогазової академії" (25030, м. Кропивницький, вул. Кутузова, 23/16, код ЄДРПОУ 33142568)
про стягнення податкового боргу, -
В С Т А Н О В И В:
Головне управління ДФС у Кіровоградській області (надалі – ГУ ДФС у Кіровоградській області) звернулося до суду з позовом до дочірнього підприємства "Кіровоградтепло" товариства з обмеженою відповідальністю "Центр науково-технічних інновацій української нафтогазової академії" (надалі – ДП "КТ" ТОВ "ЦНТІ УНГА") про стягнення податкового боргу.
Позов мотивовано тим, що відповідач має узгоджені суми грошових зобов'язань зі сплати податку на додану вартість у розмірі 708 700 грн., з земельного податку у розмірі 159078,98 грн., по орендній платі за землю у розмірі 11435,28 грн. Оскільки ці суми у встановлені строки відповідачем не сплачені, вони є податковим боргом, який позивач обрахував у розмірі 879 214,26 грн. і просить суд стягнути його з рахунків відповідача у банках, які його обслуговують.
Ухвалою судді від 27.12.2017 року відкрито спрощене позовне провадження та встановлено відповідачу строк для подання до суду відзиву на позовну заяву - упродовж 15 днів від дня отримання цієї ухвали. Ухвала направлена на адресу відповідача та отримана ним 03.01.2018 року. Відповідач правом подати відзив на позовну заяву не скористався.
Розглянувши справу за правилами спрощеного позовного провадження, суд встановив такі обставини та дійшов до таких висновків.
ДП "КТ" ТОВ "ЦНТІ УНГА" з 10.09.2004 року зареєстроване як юридична особа, перебуває на обліку платників податків в Кропивницькій ОДПІ ГУ ДФС у Кіровоградській області (а.с. 30 - 36).
У зв'язку з невиконанням відповідачем своїх податкових зобов'язань у нього утворилася заборгованість перед бюджетом, стягнення якої є предметом даного спору.
Так, ДП "КТ" ТОВ "ЦНТІ УНГА" до контролюючого органу подано податкові декларації з податку на додану вартість, у яких визначено суми податкового зобов’язання, що сплачуються до державного бюджету, а саме за вересень 2017 року – 253238 грн., за жовтень 2017 року – 455462 грн. (а.с.8 - 11). Вказані суми у строк, установлений ст.203 ПК України, відповідачем не сплачено, внаслідок чого утворилася заборгованість у розмірі 708700 грн.
Окрім цього, ДП "КТ" ТОВ "ЦНТІ УНГА" до Кропивницької ОДПІ ГУ ДФС у Кіровоградській області 27.01.2017 року подано податкову декларацію з плати за землю (земельний податок) за 2017 рік, у якій ним самостійно обчислено річну суму податкового зобов'язання у розмірі 954473, 90 грн. з розбивкою її рівними частками за місяцями у розмірі 79539, 49 грн. (а.с. 13 - 15) У встановлені статтею 287 ПК України строки відповідачем не сплачено земельний податок за вересень - жовтень 2017 року, внаслідок чого утворилася заборгованість у розмірі 159 078, 98 грн.
Також ДП "КТ" ТОВ "ЦНТІ УНГА" до Кропивницької ОДПІ ГУ ДФС у Кіровоградській області 27.01.2017 року подано податкову декларацію з плати за землю (орендна плата за земельні ділянки державної/комунальної власності) за 2017 рік, у якій ним самостійно обчислено річну суму податкового зобов'язання у розмірі 68611,71 грн., з розбивкою її рівними частками за місяцями у розмірі 5717,64 грн. (а.с. 19 - 21) У встановлені статтею 287 ПК України строки відповідачем не сплачено орендну плату за вересень - жовтень 2017 року, внаслідок чого утворилася заборгованість у розмірі 11435,28 грн.
При вирішенні спору щодо стягнення з відповідача податкового боргу суд виходить з того, що порядок визначення суми податкових зобов'язань та погашення податкового боргу платників податків регулюється Податковим кодексом України (надалі - ПК України).
Підпунктами 16.1.3, 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 ПК України передбачено, що платник податків зобов'язаний, зокрема, подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Згідно з пунктом 54.1 статті 54 ПК України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов’язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом. (п.57.1 ст.57 ПК України).
Відповідно до пп.14.1.156 п.14.1 ст.14 ПК України податкове зобов'язання - це сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).
За визначеннями, наданими пп.14.1.39, 14.1.175 п.14.1 статті 14 ПК України, сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є грошовим зобов'язанням платника податків. Воднораз, сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом, є податковим боргом.
Матеріалами справи підтверджено наявність у відповідача податкового боргу з податку на додану вартість у сумі 708 700 грн., з земельного податку у сумі 159 078, 98 грн., з орендної плати за землю у сумі 11 435,28 грн., усього - 879 214, 26 грн., що узгоджується з даними інтегрованих карток платника податків, які ведуться контролюючим органом. (а.с. 6-7, 12, 17-18). Доказів погашення цього податкового боргу суду не надано.
Відповідно до абзацу 1 пункту 59.1 статті 59 ПК України у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Податкова вимога надсилається (вручається) також платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов'язань у встановлені цим Кодексом строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. (п. 59.4 ст. 59 ПК України).
Пунктом 59.5 статті 59 ПК України передбачено, що у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Встановлено, що Кіровоградською ОДПІ ГУ ДФС у Кіровоградській області у зв'язку з виникненням у відповідача податкового боргу йому надіслано податкову вимогу форми "Ю" №1888-23 від 06.05.2015 року про сплату 479 806 грн. (а.с. 22). Вказана податкова вимога на даний час не відкликана, сума податкового боргу не погашена.
Згідно з пунктами 95.1, 95.2, 95.3 статті 95 ПК України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Підпунктами 20.1.19, 20.1.34 пункту 20.1 статті 20 ПК України передбачено, що контролюючі органи мають право стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України; звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Відповідно до пунктів 9.1, 9.3 статті 9 ПК України податок на додану вартість належить до загальнодержавних податків. Зарахування загальнодержавних податків та зборів до державного і місцевих бюджетів здійснюється відповідно до Бюджетного кодексу України.
Згідно з пунктом 6 частини 2 статті 29 Бюджетного кодексу України цей платіж відноситься до доходів загального фонду Державного бюджету України.
Відповідно до пункту 10.1, 10.5 статті 10 ПК України плата за землю, як складова податку на майно, відноситься до місцевих податків. Зарахування місцевих податків та зборів до відповідних місцевих бюджетів здійснюється відповідно до Бюджетного кодексу України.
Згідно з п.19 ч.1 ст.64, ч.2 ст.67 Бюджетного кодексу України цей платіж відноситься до доходів загального фонду місцевих бюджетів та зараховується до бюджетів місцевого самоврядування.
Зважаючи на доведеність у ході судового розгляду справи розміру податкового боргу відповідача у сумі 879214,26 грн., вимоги адміністративного позову про стягнення з рахунків відповідача у банках, що його обслуговують, коштів у цій сумі в дохід відповідних бюджетів підлягають задоволенню.
Відповідно до частини 2 статті 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз. Такі витрати позивачем у даній справі не понесені.
Керуючись статтями 9, 90, 242-246, 250, 251, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Головного управління ДФС у Кіровоградській області задовольнити повністю.
Стягнути з рахунків дочірнього підприємства "Кіровоградтепло" товариства з обмеженою відповідальністю "Центр науково-технічних інновацій української нафтогазової академії" (25030, м. Кропивницький, вул. Кутузова, 23/16, код ЄДРПОУ 33142568) у банках, що його обслуговують, в дохід бюджету податковий борг у сумі 879 214,26 грн., з яких:
- 708 700 грн. - податок на додану вартість (отримувач УДКСУ у м. Кропивницькому, банк ГУДКСУ у Кіровоградській області, МФО 823016, код банка 38037409, рахунок №31114029700002, код платежу 30 14010100);
- 159 078,98 грн. - земельний податок (отримувач УДКСУ у м. Кропивницькому, банк ГУДКСУ у Кіровоградській області, МФО 823016, код банка 38037409, рахунок №33212811700002, код платежу 50 18010500);
- 11 435,28 грн. - орендна плата за землю (отримувач УДКСУ у м. Кропивницькому, банк ГУДКСУ у Кіровоградській області, МФО 823016, код банка 38037409, рахунок №33211812700002, код платежу 50 18010600).
Копію рішення суду надіслати учасникам справи.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги через Кіровоградський окружний адміністративний суд, у 30-денний строк, установлений статтею 295 КАС України.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду ОСОБА_1