
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 лютого 2018 року м. Кропивницький Справа № П/811/2409/17
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Черниш О.А.,
розглянувши у спрощеному позовному провадженні адміністративну справу за позовом
позивач: Головне управління ДФС у Кіровоградській області (25006, м. Кропивницький, вул. Велика Перспективна, 55, код ЄДРПОУ 39393501)
відповідач: Державний Кіровоградський сокоекстрактовий завод (25002, м. Кропивницький, вул. Енергетиків, 2, код ЄДРПОУ 00378844)
про стягнення податкового боргу, -
В С Т А Н О В И В:
Головне управління ДФС у Кіровоградській області (надалі – ГУ ДФС у Кіровоградській області) звернулося до суду з позовом до Державного Кіровоградського сокоекстрактового заводу (надалі – ДК СЕЗ) про стягнення податкового боргу.
Позов мотивовано тим, що відповідач у встановлені строки, а саме з березня по грудень 2017 року, не сплатив розстрочені у зв'язку з укладенням мирової угоди у справі про його банкрутство суми податкового боргу з податку на додану вартість у розмірі 68 869,60 грн., з акцизного податку з лікеро-горілчаної продукції у розмірі 528 210,10 грн., з акцизного податку з виноробної продукції у розмірі 88841,50 грн. Тому позивач просить суд стягнути податковий борг у загальній сумі 685921, 20 грн. з рахунків відповідача у банках, які його обслуговують, на користь державного бюджету.
Ухвалою судді від 27.12.2017 року відкрито спрощене позовне провадження у справі та встановлено відповідачу строк для подання до суду відзиву на позовну заяву - упродовж 15 днів від дня отримання цієї ухвали. Ухвала направлена на адресу відповідача, яка вказана у позовній заяві та значиться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, але повернута поштою за закінченням терміну зберігання. За правилами п.5 ч.6 ст.241 КАС України ця ухвала вважається врученою відповідачу 09.01.2018 року. Відзив на позовну заяву від відповідача до суду не надходив.
Розглянувши справу за правилами спрощеного позовного провадження, суд встановив такі обставини та дійшов до таких висновків.
ДК СЕЗ з 12.05.1993 зареєстроване як юридична особа та взяте на облік платників податків в ДПІ у м. Кіровограді, правонаступником якої є Кропивницька ОДПІ ГУ ДФС у Кіровоградській області. (а.с. 22 - 27).
Рішенням ДПІ у м. Кіровограді №15 від 30.04.2003 року на підставі п.9 ст. 11 Закону України "Про державну податкову службу", розділу ІV Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" та у зв'язку з укладенням мирової угоди у справі №3/37, затвердженої ухвалою господарського суду Кіровоградської області про банкрутство ДК СЕЗ, відповідачу розстрочено (відстрочено) податковий борг з податку на додану вартість, з акцизного збору від реалізації лікеро-горілчаної продукції, з акцизного збору від реалізації виноробної продукції, відповідно до узгоджених графіків розстрочення (відстрочення) податкового боргу. (а.с. 17)
Згідно з умовами мирової угоди та графіком погашення податкового боргу відповідачу надано розстрочення заборгованості з ПДВ у сумі 1 652 869, 26 грн., з акцизного збору від реалізації лікеро-горілчаної продукції у сумі 12 677 042, 56 грн., з акцизного збору від реалізації виноробної продукції у сумі 2 132 195, 68 грн. на 240 місяців, починаючи з 73 місяця після затвердження мирової угоди господарським судом, шляхом сплати платежів щомісяця рівними частинами. (а.с. 12)
Проте, відповідачем у встановлені строки не сплачено розстрочені суми податкового боргу з ПДВ у розмірі 68869,60 грн., з акцизного збору від реалізації спирту, лікеро-горілчаної продукції у розмірі 528210,10 грн., з акцизного збору від реалізації виноробної продукції у розмірі 88841,50 грн., за період з березня 2017 року по грудень 2017 року.
При вирішенні спору щодо стягнення з відповідача податкового боргу суд виходить з того, що порядок визначення суми податкових зобов'язань та погашення податкового боргу платників податків регулюється Податковим кодексом України (надалі - ПК України).
Підпунктами 16.1.3, 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 ПК України передбачено, що платник податків зобов'язаний, зокрема, подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Згідно з п.100.1 ст.100 ПК України розстроченням, відстроченням грошових зобов'язань або податкового боргу є перенесення строків сплати платником податків його грошових зобов'язань або податкового боргу під проценти, розмір яких дорівнює розміру 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день прийняття контролюючим органом рішення про розстрочення, відстрочення грошових зобов'язань або податкового боргу.
Відповідно до п.100.3, п.100.6 ст.106 ПК України розстрочення та відстрочення грошових зобов'язань або податкового боргу в межах процедури відновлення платоспроможності боржника здійснюються відповідно до законодавства з питань банкрутства.
Розстрочені суми грошових зобов'язань або податкового боргу (в тому числі окремо - суми штрафних (фінансових) санкцій) погашаються рівними частками починаючи з місяця, що настає за тим місяцем, у якому прийнято рішення про надання такого розстрочення.
За визначеннями, наданими пп.14.1.39, 14.1.175 п.14.1 статті 14 ПК України, сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є грошовим зобов'язанням платника податків. Воднораз, сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом, є податковим боргом.
Матеріалами справи підтверджено наявність у відповідача податкового боргу з податку на додану вартість у сумі 68 869,60 грн., з акцизного податку з реалізації лікеро-горілчаної продукції у сумі 528 210,10 грн., з акцизного податку з реалізації виноробної продукції у сумі 88 841,50 грн., що узгоджується з даними інтегрованих карток платника податків ДК СЕЗ, які ведуться контролюючим органом (а.с. 7 - 9). Доказів погашення цього податкового боргу суду не надано.
Відповідно до абзацу 1 пункту 59.1 статті 59 ПК України у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Пунктом 59.5 статті 59 ПК України передбачено, що у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Встановлено, що позивачем вживалися заходи з погашення податкового боргу, передбачені, зокрема, п.6.2 ст.6 Закону України "Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами". Відповідачеві вручено першу податкову вимогу №1/735 від 16.06.2010 року та другу податкову вимогу №2/288 від 06.07.2010 року (а.с. 18). Вказані податкові вимоги до цього часу не відкликані, сума податкового боргу не погашена.
Згідно з пунктами 95.1, 95.2, 95.3 статті 95 ПК України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Підпунктами 20.1.19, 20.1.34 пункту 20.1 статті 20 ПК України передбачено, що контролюючі органи мають право стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України; звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Відповідно до пунктів 9.1, 9.3 статті 9 ПК України податок на додану вартість та акцизний податок належать до загальнодержавних податків. Зарахування загальнодержавних податків та зборів до державного і місцевих бюджетів здійснюється відповідно до Бюджетного кодексу України.
Згідно з пунктами 6, 7 частини 2 статті 29 Бюджетного кодексу України ці платежі відносяться до доходів загального фонду Державного бюджету України.
Зважаючи на доведеність у ході судового розгляду справи розміру податкового боргу відповідача у сумі 685921,20 грн., вимоги адміністративного позову про стягнення з рахунків відповідача у банках, що його обслуговують, коштів у цій сумі в дохід державного бюджету підлягають задоволенню.
Відповідно до частини 2 статті 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз. Такі витрати позивачем у даній справі не понесені.
Керуючись статтями 9, 90, 242-246, 250, 251, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Головного управління ДФС у Кіровоградській області задовольнити повністю.
Стягнути з рахунків Державного Кіровоградського сокоекстрактового заводу (25002, м. Кропивницький, вул. Енергетиків, 2, код ЄДРПОУ 00378844) у банках, що його обслуговують, в дохід Державного бюджету України податковий борг у сумі 685 921,20 грн.., з яких:
- 68 869, 60 грн. - податок на додану вартість (отримувач УДКСУ у м. Кропивницькому, банк ГУДКСУ у Кіровоградській області, МФО 823016, код банка 38037409, рахунок №31114029700002, код платежу 14010100);
- 528 210, 10 грн. - акцизний податок з реалізації лікеро-горілчаної продукції (отримувач УДКСУ у м. Кропивницькому, банк ГУДКСУ у Кіровоградській області, МФО 823016, код банка 38037409, рахунок №31118036700002, код платежу 14020200);
- 88 841, 50 грн. - акцизний податок з реалізації виноробної продукції (отримувач УДКСУ у м. Кропивницькому, банк ГУДКСУ у Кіровоградській області, МФО 823016, код банка 38037409, рахунок №31117037700002, код платежу 14020300).
Копію рішення суду надіслати учасникам справи.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги через Кіровоградський окружний адміністративний суд, у 30-денний строк, установлений статтею 295 КАС України.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду ОСОБА_1