Рішення № 72274186, 13.02.2018, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.02.2018
Номер справи
810/280/18
Номер документу
72274186
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

13 лютого 2018 року № 810/280/18

Суддя Київського окружного адміністративного суду Василенко Г.Ю., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Миронівської районної державної адміністрації Київської області , Київської обласної державної адміністрації про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

в с т а н о в и в:

ОСОБА_1 звернувся до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Миронівської районної державної адміністрації Київської області , Київської обласної державної адміністрації , в якому просить суд:

- визнати протиправною відмову Миронівської районної державної адміністрації Київської області в прийнятті документів та оформлення подання до Київської обласної державної адміністрації щодо оформлення ОСОБА_1 посвідчення постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії ІV;

- зобов'язати Миронівську районну державну адміністрацію Київської області розглянути надані ОСОБА_1 документи, оформити та направити відповідне подання для розгляду уповноваженим органом - Київською обласною державною адміністрацією для вирішення питання про присвоєння ОСОБА_1 статусу особи постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії ІV в межах наданих повноважень;

- зобов'язати Київську обласну державну адміністрацію розглянути подання Миронівської районної державної адміністрації Київської області про встановлення ОСОБА_1 статусу особи постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії ІVта видати відповідне посвідчення.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він з 10.01.1965 року по даний час проживає в ІНФОРМАЦІЯ_1, яке відносилось до зони посиленого радіоекологічного контролю, категорії ІV. У 1986 році працював по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і йому був встановлений статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та видано посвідчення категорії ІІ серії А № 171969 від 09.12.1992 Київською обласною державною адміністрацією. Позивач стверджував, що відповідно до положень Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" він має право на визнання за ним статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії ІV та отримання відповідного посвідчення, але відповідач протиправно відмовив йому у встановленні статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії ІV, чим позбавив передбачених законом гарантій.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду відкрито провадження в адміністративній справі та визначено, що справа буду розглядатись за правилами спрощеного позовного провадження, судовий розгляд призначено на 09 лютого 2018 року.

Про дату, час та місце судового засідання сторони були повідомлені належним чином.

У призначений день і час сторони до суду не з’явились: позивач надіслав до суду клопотання про розгляд справи без його участі в порядку письмового провадження; відповідачі до суду не з’явився, про причини неявки суд не повідомили.

Представник відповідача,- Миронівської районної державної адміністрації Київської області, відзиву на позовну заяву, будь-яких пояснень, заяв чи клопотань до суду не надіслав.

Представник відповідача,- Київської обласної державної адміністрації, в письмовому відзиві, поданому до суду, позовні вимоги не визнав, просив суд відмовити в задоволенні позову з тих підстав, що позивачем не надано до Управління соціального захисту довідки, яка б підтверджувала проживання в зоні посиленого радіоекологічного контролю станом на 01.01.1993 не менше чотирьох років. Крім того, відповідач зазначає, що з 01.01.2015, відповідно до положень Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 № 76-VІІІ, яким виключено абзац п'ятий частини другої статті 2 Закону України «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи», а саме виключено зону посиленого радіоекологічного контролю, тобто з 01.01.2015, місце проживання позивача не вважається територією зони посиленого радіоекологічного контролю. Також, відповідач, звертає увагу суду на те, що Київська обласна державна адміністрація не є належним відповідачем у даній адміністративній справі, з огляду на те, що вона в установленому законом порядку не отримувала подання від Управління соціального захисту населення Миронівської районної державної адміністрації про встановлення позивачу статусу потерпілого від Чорнобильської катастрофи ІV категорії та видачі йому відповідного посвідчення та, відповідно, не відмовляла в становленні статусу та видачі посвідчення, а, отже, між Київською обласною державною адміністрацією та позивачем відсутній правовий спір.

Частиною дев`ятою статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у разі, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з’явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Беручи до уваги ту обставину, що про дату, час та місце судового розгляду справи сторони повідомлені належним чином, однак у судове засідання не з'явились, зважаючи на відсутність підстав для відкладення судового розгляду, передбачених статтею 205 Кодексу адміністративного судочинства України, судом прийнято рішення про розгляд справи в порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами та доказами.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з таких підстав.

Під час дослідження матеріалів справи судом на підставі довідки від 16.11.2017 № 02-50/3564, виданої виконавчим комітетом Миронівської міської ради Київської області, встановлено, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2, постійно проживав та був зареєстрованим, з 1965 року по теперішній час, в місті Миронівка Київської області, а саме: з 10.01.1965 по 09.10.1985 - по вулиці Піонерській, 192; з 09.10.1985 по 29.09.1992 - по вулиці Шевченка, 20; з 20.11.1992 по 15.06.2000 - по вулиці Леніна, 19; з 15.06.2000 по даний час - по вулиці Чкалова, 67.

У 1986 році приймав участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується посвідченням категорії ІІ від 09.12.1992 серії А № 171969, виданим Київською обласною державною адміністрацією.

У листопаді 2017 року ОСОБА_1 звернувся до Управління соціального захисту населення Миронівської районної державної адміністрації Київської області із заявою про встановлення йому статусу особи потерпілого від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії ІV, так як станом на 1 січня 1993 року прожив та відпрацював в зоні посиленого радіологічного контролю, до якого відносилося і місто Миронівка, понад чотири роки.

Відповідач листом від 04.12.2017 вих. № 59/06/14-4992 відмовив позивачу в прийнятті документів, оформленні та направленні подання до Київської обласної державної адміністрації для вирішення питання про присвоєння йому статусу постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії ІV та видачі відповідного посвідчення, мотивуючи відмову тим, що з 01.01.2015, відповідно до положень Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 № 76-VІІІ, яким виключено абзац п'ятий частини другої статті 2 Закону України «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи», а саме виключено зону посиленого радіоекологічного контролю, тому з 01.01.2015 ОСОБА_1 не вважається особою, яка проживає на території забрудненої зони, і тому немає підстав для видачі йому довідки встановленого зразку.

Вважаючи відмову безпідставною, позивач оскаржив дії відповідача до суду.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з такого.

Відповідно до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 28 лютого 1991 року № 796-XII особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є: учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків; потерпілі від Чорнобильської катастрофи - громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Згідно з пунктом 4 частини першої статті 11 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, до потерпілих від Чорнобильської катастрофи категорії ІV належать особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у тій зоні не менше 4 років.

Підставою для визначення статусу потерпілих від Чорнобильської катастрофи, які проживають або працюють на забруднених територіях, є довідка про період проживання, роботи на цих територіях, відповідно до положень статті 15 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.

Видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення – органами місцевого самоврядування.

Частиною першою статті 65 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 № 51 затверджений Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Відповідно до пункту 6 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 №51 особам, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 р. прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років, і віднесеним до категорії 4, видаються посвідчення коричневого кольору, серія В.

Отже, особи, які станом на 01.01.1993 постійно проживали або працювали на території зони посиленого радіоекологічного контролю понад чотири роки, визнаються потерпілими від Чорнобильської катастрофи та мають право на встановлення пільг і компенсацій, передбачених Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Відповідно до статей 9, 77 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Факти постійного проживання позивача на території зони посиленого радіоекологічного контролю, і того, що станом на 01.01.1993 ОСОБА_1 проживав і працював у цій зоні не менше чотирьох років, підтверджується документально наявними у справі доказами.

Посилання відповідача,- Миронівської районної державної адміністрації, на те, що Законом України “Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів” від 28.12.2014 № 76-VІІІ виключено абзац 5 частини 2 статті 2 Закону України “Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи”, а саме виключено зону посиленого радіоекологічного контролю, що вказує на те, що позивач з 1 січня 2015 року не проживає на забрудненій території, суд вважає не обґрунтованими і безпідставними, оскільки право позивача на отримання посвідчення особи, постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи, регламентовано не цією статтею, а статтею 14 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.

Також, суд зазначає, що обов'язковою умовою набуття статусу особи, яка потерпіла внаслідок Чорнобильської катастрофи ІV категорії, було необхідність проживання або роботи на території зони посиленого радіоекологічного контролю станом на 1 січня 1993 року не менше чотирьох років (пункт 4 частини 1 статті 14 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"). Тобто саме по собі проживання або робота на території зони посиленого радіоекологічного контролю без дотримання вимог пункту 4 частини 1 статті 14 вказаного Закону, не відносило особу до потерпілих 4 категорії.

Таким чином, суд приходить до висновку, що вимоги про визнання неправомірною відмову відповідача,- Управління соціального захисту населення Миронівської районної державної адміністрації, у прийнятті документів ОСОБА_1 для вирішення питання про присвоєння йому статусу постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії ІV , про зобов'язання відповідача прийняти документи ОСОБА_1 та зобов'язати відповідача внести подання до Київської обласної державної адміністрації для видачі ОСОБА_1 посвідчення статусу особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії ІV підлягають задоволенню.

Щодо позовних вимог позивача про зобов’язання Київську обласну державну адміністрацію розглянути подання Миронівської районної державної адміністрації Київської області про встановлення йому статусу особи постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії ІV та видати відповідне посвідчення, суд зазначає наступне.

Як убачається з матеріалів справи, Управління соціального захисту населення Миронівської районної державної адміністрації не направляло, в установленому законом порядку, подання до Київської обласної державної адміністрації про встановлення позивачу статусу потерпілого від Чорнобильської катастрофи ІV категорії та видачі йому відповідного посвідчення, а отже, Київська обласна державна адміністрація не відмовляла в становленні даного статусу та видачі відповідного посвідчення позивачу.

З вищезазначеного випливає, що вказана позовна вимога є передчасною, а тому задоволенню не підлягає.

Приймаючи до уваги викладені обставини, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Керуючись статтями 9, 14, 72-77, 90, 143, 194, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

в и р і ш и в:

1. Адміністративний позов задовольнити частково.

2. Визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення Миронівської районної державної адміністрації Київської області щодо відмови у прийнятті документів та оформлення подання до Київської районної державної адміністрації по оформленню ОСОБА_1 посвідчення постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії ІV.

3. Зобов'язати Управління соціального захисту населення Миронівської районної державної адміністрації Київської області розглянути надані ОСОБА_1 документи, оформити та направити відповідне подання для розгляду Київською обласною державною адміністрацією для вирішення питання про присвоєння ОСОБА_1 статусу постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії ІV.

4. В іншій частині позовних вимог відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Василенко Г.Ю.