Рішення № 72273897, 15.02.2018, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.02.2018
Номер справи
809/55/18
Номер документу
72273897
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"15" лютого 2018 р. справа № 809/55/18

Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Лучко О.О., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій, -

ВСТАНОВИВ:

12.01.2018 ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську про визнання дій щодо відмови у перерахунку пенсії протиправними та зобов'язання здійснити такий перерахунок у зв'язку із протиправністю відмови у перерахунку раніше призначеної пенсії.

Позовні вимоги мотивовані тим, що з 10.02.2009 позивач отримує пенсію за віком на пільгових умовах за списком №1 відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Станом на 01.05.2017 позивач отримував пенсію в розмірі 2059,23 грн. З 01.10.2017 відповідачем проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 без урахування кратності 1,35, тобто зменшено величину оцінки кратності трудового стажу до 1%. Вважає такі дії відповідача протиправними. Зазначив, що зворотну дію в часі мають ті нормативно-правові акти, які пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Вказав, що оскільки на час призначення позивачу пенсії застосовувався коефіцієнт страхового стажу 0,25417 з урахуванням кратності 1,35, а тому саме цей коефіцієнт повинен бути застосований відповідачем при перерахунку пенсії з 01.10.2017. Не погоджуючись з такими діями Управління Пенсійного фонду в м.Івано-Франківську, ОСОБА_1 звернувся до суду з даною позовною заявою.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 16.01.2018 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду 26.01.2017. Представник відповідача проти заявлених позовних вимог заперечив. У відзиві зазначив, що за матеріалами пенсійної справи позивачу призначено пенсію за віком по Списку №1 з 10.02.2009, при призначенні якої було застосовано коефіцієнт страхового стажу 0,35417 з урахуванням кратності 1,35. Розмір пенсії становив 2059,23 грн. У зв'язку із впровадженням пенсійної реформи з 01.10.2017 здійснено перерахунок пенсії позивачу з врахуванням коефіцієнта страхового стажу 0,35417 та з урахуванням кратності 1. Після перерахунку пенсія позивача становила 3192,10 грн. Вказав, що перерахунок пенсії позивача не призвів до зменшення розміру пенсії. Вважає позов безпідставним та просив суд в задоволенні позову відмовити.

Розглянувши відповідно до вимог ст.ст.260-263 КАС України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, дослідивши подані докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та відзив на позов, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_1, призначена та виплачується пенсія за віком на пільгових умовах за списком №1 відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 10.02.2009 року.

Як вбачається з матеріалів адміністративної справи, стаж роботи позивача (по 31.07.2011) становив 22 роки 5 місяців 25 днів, за списком №1 стаж становив 13 років 6 місяців 6 днів, коефіцієнт страхового стажу 0,35417 з урахуванням кратності 1,35 становив 0,47813, коефіцієнт по заробітній платі за період з 01.02.1988 по 31.01.1993 згідно довідки Коломийської районної державної адміністрації в Івано-Франківській області від 21.07.2008 за №1-25/с-61 та за період з 01.01.2006 по 01.01.2007 згідно даних персоніфікованого обліку складав 2,28534.

Розмір пенсії позивача до 01.10.2017 становив 2059,23 грн. в тому числі: 1719, 88 грн. - основний розмір пенсії (результат множення коефіцієнта страхового стажу 0,35417 з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1,35 - 0,47813 на осучаснений заробіток 3597,10 грн., отриманий множенням індивідуального коефіцієнта заробітної плати 2,28534 на показник середньої заробітної плати по Україні за 2008 рік - 1573, 99); 131,21 грн. - доплата за понаднормовий стаж 10 років (10% від мінімального розміру пенсії для непрацюючих осіб (1312,00 грн.); 37,21 грн.- підвищення по ст.42 Закону; 100 грн. - доплата з 01.05.2012 згідно із постановою КМУ за №327 від 23.04.2012; 70, 94 грн. - індексація пенсії (а.с.9-10).

У зв'язку з прийняттям Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України про підвищення пенсії» № 2148-VIII від 03.10.2017 (далі Закон № 2148-VIII), який набрав чинності з 11.10.2017, Управлінням Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську винесено розпорядження на перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.10.2017 (а.с.18).

Відтак, розмір перерахованої пенсії позивачу з 01.10.2017 склав 3192,10 грн., в тому числі: 3046, 90 грн. - основний розмір пенсії (результат множення коефіцієнта страхового стажу 0,35417 з врахуванням величини оцінки страхового стажу 1% на осучаснений заробіток 8602, 93 грн., отриманий множенням індивідуального коефіцієнта заробітної плати 2,28534 на показник середньої заробітної плати по Україні за 2016 рік в розмірі 3764,40 грн.); 145,20 грн. - доплата за понаднормовий стаж 10 років (10% від прожиткового мінімуму для непрацюючих осіб у розмірі 1452, 00 грн.) (а.с.9-10).

Оскільки розмір пенсії був розрахований без врахування величини оцінки одного року страхового стажу 1,35%, а з урахуванням величини оцінки страхового стажу 1%, ОСОБА_1 звернувся з листом до Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську щодо неправомірності здійснення перерахунку пенсії без урахування кратності 1,35.

У відповіді від 21.12.2017 за №563/С-15 відповідач зазначив, що пенсія позивачу призначена та виплачується згідно чинного законодавства.

Вважаючи дії Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 протиправними, оскільки відповідачем зменшено величину оцінки страхового стажу з 1,35% до 1%, позивач звернувся з даним позовом до суду.

При вирішенні даного спору суд виходив з наступного нормативно-правового регулювання спірних правовідносин.

Згідно з ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст.46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

За приписами п.6 ч.1 ст.92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Відповідно до ст.1 Закону України «Про пенсійне забезпечення» №1788-XII від 05.11.1991 (далі Закон №1788-XII) громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.

Пенсійне забезпечення відповідно до Закону №1788-XII здійснюється органами Пенсійного фонду України. До відання Кабінету Міністрів України належать питання, пов'язані з реалізацією і додержанням гарантій, передбачених цим Законом (ст.10-11 Закону №1788-XII).

Відповідно до ст.1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 09.01.2003 (далі Закон № 1058-IV) пенсіонер - це особа, яка відповідно до цього Закону отримує пенсію, довічну пенсію, або члени її сім'ї, які отримують пенсію в разі смерті цієї особи у випадках, передбачених цим Законом.

Пенсійні виплати - це грошові виплати в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, що здійснюються у вигляді пенсії, довічної пенсії або одноразової виплати.

Пенсія - це щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.

Коефіцієнт страхового стажу - це величина, що визначається відповідно до цього Закону для обрахування страхового стажу при обчисленні розміру пенсії у солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.

Відповідно до ст.4 Закону №1058-IV законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, цього Закону, законів України "Про недержавне пенсійне забезпечення", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України (далі - закони про пенсійне забезпечення), а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні.

Виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються: види пенсійного забезпечення; умови участі в пенсійній системі чи її рівнях; пенсійний вік для чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат; джерела формування коштів, що спрямовуються на пенсійне забезпечення; умови, норми та порядок пенсійного забезпечення; організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення.

Згідно із ч.1 ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» №1788-XII від 05.11.1991 на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 10.02.2009 отримує пенсію за віком на пільгових умовах за списком №1 (а.с.19).

Для обчислення розміру пенсії позивача до 01.10.2017 відповідно до ст. 25 Закону № 1058-IV (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) враховано коефіцієнт страхового стажу, який визначається із заокругленням до п'яти знаків після коми за формулою: Кс = (См х Вс) : (100% х 12), де: Кс - коефіцієнт страхового стажу; См - сума місяців страхового стажу; Вс - визначена відповідно до цього Закону величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках). За період участі тільки в солідарній системі величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1,35 %, а за період участі в солідарній і накопичувальній системах пенсійного страхування - 1,08 %.

Згідно із ст.27 Закону № 1058-IV розмір пенсії за віком визначається за формулою: П=Зп х Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до ст.25 цього Закону.

Як вбачається з матеріалів адміністративної справи, з урахуванням наведених норм при призначенні пенсії позивачу для обчислення розміру його пенсії враховано коефіцієнт страхового стажу з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35%.

У зв'язку з проведенням пенсійної реформи 03.10.2017 прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України про підвищення пенсії» за № 2148-VIII (далі Закон № 2148-VIII), положення якого стосовно внесення змін до ст.25 Закону № 1058-IV набрали чинності з 11.10.2017.

Відповідно до норм вказаного Закону органами Пенсійного фонду України з 01.10.2017 проведено перерахунок пенсій, в тому числі і позивачу (а.с.18).

З урахуванням внесених Законом №2148-VIII змін до ст.25 Закону №1058-IV з 01.01.2017 року коефіцієнт страхового стажу, що застосовується для обчислення розміру пенсії, визначається із заокругленням до п'яти знаків після коми за формулою: Кс - коефіцієнт страхового стажу; См - сума місяців страхового стажу; Вс - визначена відповідно до цього Закону величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках). За період участі в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1%. Коефіцієнт страхового стажу з урахуванням періодів до набрання чинності цим Законом не може перевищувати 0,75, а з урахуванням страхового стажу, передбаченого абзацом десятим ч.3 ст.24 цього Закону, - 0,85.

Згідно із ст.27 Закону № 1058-IV розмір пенсії за віком визначається за формулою: П=Зп х Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до ст.25 цього Закону.

Згідно із ч.2 ст.42 Закону № 1058-IV (зі змінами внесеними Законом № 2148-VIII) для забезпечення індексації пенсії щороку проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

Розмір, дата та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.

Як встановлено судом, відповідно до наведених норм розмір перерахованої ОСОБА_1 пенсії з 01.01.2017 визначено на підставі коефіцієнту страхового стажу позивача з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1%, а не з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1,35%, оскільки було внесено відповідні зміни до законодавства.

Відтак, розмір перерахованої пенсії позивачу був збільшений з 2059, 23 грн. і після перерахунку склав 3192,10 грн., в тому числі: 3 046, 90 грн. - основний розмір пенсії (результат множення коефіцієнта страхового стажу 0,35417 з врахуванням величини оцінки страхового стажу 1% на осучаснений заробіток 8602,93 грн., отриманий множенням індивідуального коефіцієнта заробітної плати 2,28534 на показник середньої заробітної плати по Україні за 2016 рік в розмірі 3764,40 грн.); 145,20 грн. - доплата за понаднормовий стаж 10 років (10% від прожиткового мінімуму для непрацюючих осіб у розмірі 1452, 00 грн.) (а.с.9-10).

Необхідно зазначити, що при зменшенні величини оцінки одного року страхового стажу з 1,35% до 1% одночасно було підвищено розмір середньої заробітної плати, який використовується при обчисленні пенсій. З 01.10.2017 року перерахунок раніше призначених пенсій здійснено із використанням показника середньої заробітної плати на рівні 3764,40 грн., а не 1 573,99 грн. як при попередньому перерахунку.

Відтак, вказані зміни не погіршили умов отримання пенсії позивачем.

Крім того, величина оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35% не була індивідуально встановлена позивачу складова, з якої обраховувався розмір пенсії, а тому доводи позивача про те, що величина у розмірі 1,35% мала враховуватися при проведенні перерахунку пенсії з 01.01.2017 року не заслуговують на увагу.

Поряд з цим, суд враховує позицію Європейського суду з прав людини, викладену у рішенні «Велікода проти України» від 03.06.2014. В зазначеному рішенні Суд вказав, що законодавчі норми можуть змінюватися, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист.

Відтак, одним з визначальних елементів у регулюванні суспільних відносин у соціальній сфері є додержання принципу пропорційності між соціальним захистом громадян та фінансовими можливостями держави, а також гарантування права кожного на достатній життєвий рівень.

Згідно із ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

З огляду на вищезазначене, суд дійшов висновку, що у задоволенні позову слід відмовити.

На підставі статті 124 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, паспорт серії НОМЕР_2) АДРЕСА_1 , 76000;

Управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську (код ЄДРПОУ 20550895) вул. Незалежності, 44, м. Івано-Франківськ, 76000.

Суддя Лучко О.О.