
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"12" лютого 2018 р. № 809/1915/17
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - Гундяка В.Д.
при секретарі Бунич Т.В.,
за участю позивача ОСОБА_1,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Коломийського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування висновку, зобов"язання до вчинення дій, -
ВСТАНОВИВ:
29.12.2017 року ОСОБА_1 звернулася з адміністративним позовом до Коломийського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування висновку, зобов"язання до вчинення дій.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем протиправно відмовлено позивачу у внесенні змін до актових записів про шлюб та розірвання шлюбу, а відтак на думку позивача дії Коломийського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області слід визнати протиправними, скасувати висновок від 05.08.2017 року та зобов'язати останнього внести відповідні зміни.
У судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримала, суду пояснила, що відповідач протиправно відмовив у внесенні змін до актових записів про шлюб та розірвання шлюбу в графі національність з «українка» на «полька», тим самим порушивши її право на відновлення національності. Просила позов задовольнити повністю.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, просив розгляд справи здійснювати без участі уповноваженого представника. У поданій суду заяві проти позову заперечив з підстав, викладених у висновку про відмову внесення змін до актових записів.
Враховуючи наявність в матеріалах справи достатньої кількості доказів, необхідних для вирішення справи по суті, згідно положень Кодексу адміністративного судочинства (далі-КАС) України суд визнав можливим розглянути дану адміністративну справу на підставі наявних у ній доказів за відсутності представника відповідача.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, заслухавши вступне слово позивача, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що в задоволенні позову слід відмовити з наступних підстав.
В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 звернулась до Коломийського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області з заявою про внесення змін до актового запису про народження за №162 від 09.03.1950 року доповнивши графу по батькові - ОСОБА_5, графу місце народження - Україна, Івано-Франківська область, м. Коломия; актових записів про шлюб №201 від 14.06.1975, за №202 від 05.05.1990 року та про розірвання шлюбу за №160 від 24.12.1987 року виправивши національність нареченої, дружини відповідно з «українка» на «полька».
Судом встановлено, що Коломийським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області відмовлено позивачу у внесенні змін до актових записів про шлюб №201 від 14.06.1975, за №202 від 05.05.1990 року та про розірвання шлюбу за №160 від 24.12.1987 року шляхом зміни національності нареченої, дружини відповідно з «українка» на «полька» (а.с.8-9).
Згідно з ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, пов'язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням, засади діяльності органів державної реєстрації актів цивільного стану, регулює Закон України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" .
Відповідно до ч.1 ст.6 вищевказаного Закону відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.
За ч.1 ст.22 Закону внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.
Порядок внесення змін до актових записів цивільного стану регулюється Правилами внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 №96/5, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 14.01.2011 за №55/18793 (далі - Правила).
Пунктом 1.1. Правил визначено, що внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться районними, районними у містах, міськими (міст обласного значення), міськрайонними, міжрайонними відділами державної реєстрації актів цивільного стану головних територіальних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством.
Згідно пункту 2.6 Правил разом із заявою про внесення змін до актового запису цивільного стану заявником подаються: свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану, у яких зазначені неправильні, неповні відомості або відомості, які підлягають зміні; інші документи, необхідні для розгляду заяви та вирішення питання по суті.
За змістом п.2.11 Правил факти, зазначені в заяві, а також записи у свідоцтвах про державну реєстрацію актів цивільного стану та в інших поданих заявником документах, якщо вони викликають сумніви щодо їх достовірності, можуть бути перевірені відділом державної реєстрації актів цивільного стану шляхом направлення запитів до відповідних установ, організацій для затребування необхідних документів.
Відповідно до пункту 2.12 Правил передбачено, що на підставі зібраних документів та за наслідками перевірки відділ державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичне представництво чи консульська установа України складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису (або декількох актових записів) цивільного стану або про відмову в цьому за формою, наведеною в додатку 2. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку мають бути чітко вказані причини відмови та зазначено про можливість її оскарження в судовому порядку.
Підпунктом 2.13.12 пункту 2.13 Правил, яким визначаються підстави для внесення змін в актові записи цивільного стану, зокрема передбачено, що внесення змін до актових записів цивільного стану можливе також і в інших окремих випадках, якщо це не суперечить чинному законодавству України.
Відповідно до пункту 2.15 Правил передбачено випадки, коли складається висновок відділу державної реєстрації актів цивільного стану, зокрема, відповідно до пункту 2.15.9 цього пункту висновок складається, якщо під час державної реєстрації акту цивільного стану були допущені помилки (перекручення, пропуск відомостей, окремих слів або граматичні помилки чи вказані неправильні відомості).
Судом встановлено, що в актовому записі про народження за №162 від 09.03.1950, складеного Коломийським міським відділом ДРАЦС Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області на ОСОБА_2, національність батька значиться "українець", а матері - "полька".
При цьому в актових записах про шлюб за №201 від 14.06.1975 року та за №202 від 05.05.1990, складених Коломийським міським відділом ДРАЦС Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області, у графі національність нареченої вказано - "українка" (а.с.13-14).
Згідно відомостей, зазначених в актовому записі про розірвання шлюбу за №160 від 24.12.1987 року, складеного Охтирським міським відділом ДРАЦС Головного управління юстиції у Сумській області на ОСОБА_3 та ОСОБА_4, вказана національність дружини - "українка".
Водночас в документах, які посвідчують особу, і були наявні у позивача на момент вчинення відповідних записів у актах громадського стану та паспорті на ім'я ОСОБА_1серії НОМЕР_2, виданому Коломийським МВ УМВС в Івано-Франківській області 15.12.2001 року національність останньої зазначено як «українка», що підтвердила позивач в судовому засіданні.
З огляду на те, що в актовому записі про народження позивача національність ОСОБА_1 не визначено, а в подальшому в актових записах про шлюб та про розірвання шлюбу зазначено національність - "українка", згідно документів, які посвідчують особу, суд дійшов висновку про те, що при реєстрації шлюбів та розірванні шлюбу помилки у графах: "національність нареченої" та, відповідно, "національність дружини", відповідачем допущено не було.
Позивачем не надано жодного документа, який би свідчив про помилки чи перекручення у зазначенні її національності, що допущені під час державної реєстрації її шлюбів та державної реєстрації розірвання шлюбу.
Крім того, на думку суду, позивач помилково ототожнює такі поняття як "внесення змін до акту цивільного стану" та "встановлення певних фактів, що мають юридичне значення", у даному випадку щодо встановлення приналежності особи до певної національності.
У пункті 1 розділу Висновки Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України «Про узагальнення практики вирішення адміністративними судами спорів, які виникають у зв'язку з відмовою органу державної реєстрації актів цивільного стану» від 29.09.2016 №12 вказано, що предметом спору щодо відмови органу державної реєстрації актів цивільного стану, внести зміни до актового запису цивільного стану за заявою особи є власне рішення, дії чи бездіяльність відповідного органу, а не наявність в особи особистого немайнового права. При розгляді справ, пов'язаних з відмовою органу державної реєстрації актів цивільного стану, неприпустимим є вихід адміністративного суду за межі публічно-правових аспектів справи і встановлення юридичних фактів, що мають значення для внесення змін до актових записів цивільного стану. Суд не уповноважений перевіряти достовірність обставин, засвідчених поданими документами, чи іншим способом встановлювати юридичні факти; такі справи належать до цивільної юрисдикції і вирішуються, зокрема, у порядку окремого провадження.
У даній справі, при вирішенні спору щодо оскаржуваного висновку про відмову у внесенні змін до актів цивільного стану, предметом розгляду є не визначення приналежності особи до певної національності, а законність висновку суб'єкта владних повноважень та його відповідність проаналізованим документам.
За таких обставин суд вважає, що відмова відповідача у внесенні виправлень чи змін в актові записи про шлюб за №201 від 14.06.1975 року, за №202 від 05.05.1990 та про розірвання шлюбу за №160 від 24.12.1987 року, є правомірною, здійсненою у межах та в спосіб, встановлений діючим законодавством, а відтак позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, оскільки представлений позивачем перелік підтверджуючих документів, на переконання суду, не давав жодних підстав для внесення відповідних змін.
На підставі ст. 22 ЗУ "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 № 96/5, керуючись ст. ст. 244-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ВИРІШИВ:
в задоволенні позову відмовити.
Згідно ст.255 КАС України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
ОСОБА_1, (код НОМЕР_1), АДРЕСА_1, 78200.
Коломийський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області, (код 35367111), вул.Міцкевича, 2, м.Коломия, Коломийський район, Івано-Франківська область, 78200.
Суддя Гундяк В.Д.
Рішення складене в повному обсязі 16.02.2018 року.