
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"09" лютого 2018 р. справа № 809/1865/17
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Кафарський В.В., розглянувши за правилами спрощеного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування наказу № 78 о/с від 24.02.2017, визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання до вчинення дій, -
ВСТАНОВИВ:
27.12.2017 ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся в суд з адміністративним позовом до Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області (далі - відповідач), в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області від 24.02.2017 р. № 78 о/с в частині скасування надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції у розмірі 25 %, встановленої наказом Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області від 09.12.2016 за № 504 о/с начальнику сектору реагування патрульної поліції №2 Рожнятівського відділення поліції Калуського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області майору поліції ОСОБА_1.
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області щодо невиплати ОСОБА_1 надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції у розмірі 25 % та зобов'язати Головне управління Національної поліції в Івано-Франківській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції у розмірі 25 % на посаді начальника сектору реагування патрульної поліції №2 Рожнятівського відділення поліції Калуського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області майору поліції з 09.12.2016 по 29.09.2017.
- зобов'язати Головне управління Національної поліції в Івано-Франківській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 його середній заробіток (грошове забезпечення) за час затримки виплати надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції у розмірі 25 відсотків при звільненні з Національної поліції України, з 29.09.2017 року по день фактичного розрахунку.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач незаконно, всупереч закону виніс наказ № 78 від 24.02.2017 в частині скасування відносно позивача надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції в розмірі до 25 % посадового окладу, а також незаконно відмовив у здійсненні виплати позивачу грошового забезпечення, а саме надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції в розмірі до 25 % посадового окладу.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 02.01.2018 даний позов залишено без руху, а позивачу надано строк для усунення недоліків.
У зв'язку із усуненням позивачем недоліків позовної заяви, 10.01.2018 ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Судом на виконання вимог статті 174 Кодексу адміністративного судочинства України відповідачу за адресою його місцезнаходження, надіслано рекомендованим листом з повідомленням про вручення копію ухвали про відкриття провадження та копію позовної заяви з доданими до неї документами.
В ухвалі про відкриття провадження встановлено відповідачу з дня вручення ухвали десятиденний строк для подання відзиву на позов, який повинен відповідати вимогам статті 162 КАС України, і подання всіх письмових та електронних доказів (які можливо доставити до суду), висновків експертів і заяв свідків, що підтверджують заперечення проти позову.
24.01.2018 представник Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області подав через канцелярію Івано-Франківського окружного адміністративного суду відзив на позовну заяву, в якому просив відмовити у задоволенні позову. Зазначив, що у зв'язку з тим, що після переводу позивача на нову посаду у грудні 2016 року на підставі наказу ГУ НП в Івано-Франківській області, жодного мотивованого подання керівника структурного підрозділу, в якому проходив службу позивач, про встановлення надбавки не існує. Переведення на посаду проводилося виключно за рапортом ОСОБА_1, а посади працівників Рожнятівського відділення поліції, в тому числі і позивача, жодним чином не відносяться до посад, що підпадають під критерії надбавки за специфічні умови служби. Тому відповідачем видано наказ від 24.02.2017 за №78о/с, яким скасовано надбавки за специфічні умови проходження служби, встановлені, в тому числі і позивачу наказом № 504 о/с. Також у відзиві зазначено, що на сьогодні, згідно чинного законодавства, тільки три посадові особи в ГУ НП в Івано-Франківській області мають право на отримання даного виду надбавок - керівник ГУ НП в Івано-Франківській області та його заступники. Представник відповідача вказав також, що за період з грудня 2016 року по січень 2017 року, тобто за період, коли позивачу призначена надбавка за специфічні умови проходження служби, ОСОБА_1 виплачено даний вид грошового забезпечення, а саме за грудень 2016 року нараховано та виплачено надбавку за специфічні умови проходження служби у розмірі 1 831,98 грн., а в січні 2017 року відповідно нараховано та виплачено надбавку за специфічні умови проходження служби в розмірі 1 877.35 грн. В подальшому виплата даної надбавки позивачу з лютого по день звільнення не проводилась відповідно наказу ГУ НП в області № 78о/с від 24.02.2017 (а.с. 38-40).
Позивач скористався правом на подання відповіді на відзив, яку подав через канцелярію Івано-Франківського окружного адміністративного суду 29.01.2018. В даній відповіді позивач зазначив, що за період з грудня 2016 року по січень 2017 року виплат не отримував, як зазначає представник відповідача у відзиві на позовну заяву. Просив його позов до Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування наказу № 78 о/с від 24.02.2017, визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання до вчинення дій задовольнити (а.с. 48-50).
Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та заперечення на позов, встановив наступне.
ОСОБА_1 проходив службу в органах внутрішніх справ, а з 09.12.2016 згідно наказу ГУНП в Івано-Франківській області № 504 о/с - службу в Національній поліції України, на посаді начальника сектору реагування патрульної поліції №2 Рожнятівського відділення поліції Калуського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області.
Цим же наказом ГУНП в Івано-Франківській області позивачу встановлено надбавку за специфічні умови проходження служби у розмірі 25 відсотків (а.с. 13-15).
24.02.2017 наказом ГУНП в Івано-Франківській області за № 78 о/с відповідно до вимог постанови КМУ від 11.11.2015 за № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» і наказу МВС від 06.04.2016 за № 260 «Про затвердження Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання», з метою упорядкування нарахування грошового забезпечення поліцейським ГУНП Івано-Франківській області, скасовано надбавки за специфічні умови проходження служби, встановлені, серед іншого, наказом ГУНП в Івано-Франківській області № 504 о/с (а.с. 22).
29.09.2017 ОСОБА_1 звільнений зі служби в Національній поліції України відповідно до пункту 2 частини 1 статті 77 (через хворобу) Закону України "Про Національну поліцію" (а.с. 16).
30.09.2017 позивачу призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що підтверджується протоколом ГУ ПФУ в Івано-Франківській області від 22.11.2017 (а.с. 17).
Суд звертає увагу, що видання наказу № 78 о/с від 24.02.2017 є підставою звернення позивача з даним адміністративним позовом.
Частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Згідно ст. 94 Закону України «Про Національну поліцію», поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання. Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України за №988 від 11.11.2015 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" установлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Також даною постановою затверджено схему посадових окладів за спеціальним званням поліцейських у розмірах згідно з додатком 1, схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3-10 (пункт 3) та постановлено виплачувати надбавку за стаж служби в поліції в розмірах згідно з додатком 11 (пункт 5).
Відповідно до ст. 94 Закону України «Про Національну поліцію», постанови Кабінету Міністрів України № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», з метою впорядкування структури та умов грошового забезпечення поліцейських та курсантів вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, наказом МВС № 260 від 06.04.2016 затверджено Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі - Порядок № 260).
Згідно п. 3 Розділу І даного Порядку № 260, грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання.
До складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Пунктом 6 Розділу І Порядку № 260 встановлено, що підставою для виплати грошового забезпечення є наказ керівника (начальника) органу, закладу, установи Національної поліції (далі - орган поліції) про призначення на посаду поліцейського відповідно до номенклатури посад, наказ ректора ВНЗ МВС із специфічними умовами навчання про зарахування на навчання або наказ про зарахування в розпорядження відповідного органу поліції та встановлення конкретного розміру окладів, надбавок, доплат.
Порядок виплати надбавка за специфічні умови проходження служби визначено у п. 4 Розділу ІІ даного Порядку. Так, надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції поліцейським виплачується в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби.
Розмір надбавки встановлюється кожному поліцейському індивідуально залежно від специфіки умов проходження служби (успішне виконання повноважень, якість, складність, обсяг та важливість виконуваних завдань, залучення до розробки проектів нормативно-правових актів тощо) на підставі мотивованого подання керівника структурного підрозділу відповідного органу поліції та оголошується наказом по особовому складу.
Виплата надбавки проводиться на підставі наказу про її встановлення з дня, зазначеного в наказі, у разі відсутності дати - з дня підписання наказу.
Тобто, вказана надбавка не є обов'язковою, її встановлення є правом керівника поліції, реалізація якого залежить від асигнувань на грошове забезпечення. Конкретний же розмір вказаної надбавки Постановою КМУ №988 не визначений.
При цьому, суд також звертає увагу, що п. 4 Розділу ІІ Порядку № 260 також дає право за поданням керівництва органу поліції розмір установленої раніше надбавки зменшити або надбавку взагалі скасувати, про що оголошується наказ.
Суд встановив, що на підставі рапорту ОСОБА_1, 09.12.2016 згідно наказу ГУНП в Івано-Франківській області № 504 о/с позивача призначено на посаду начальника сектору реагування патрульної поліції № 2 Рожнятівського відділення поліції Калуського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області, звільнивши з посади старшого інспектора - чергового Рожнятівського відділення поліції Калуського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області, при цьому встановивши надбавку за специфічні умови проходження служби у розмірі 25 відсотків (а.с. 13-15).
Однак у зв'язку із відсутністю мотивованого подання керівника структурного підрозділу, в якому проходив службу позивач про встановлення надбавки, та беручи до уваги, що переведення на посаду начальника сектору реагування патрульної поліції № 2 Рожнятівського відділення поліції Калуського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області відбулось виключно на підставі рапорту ОСОБА_1, 24.02.2017 наказом ГУНП в Івано-Франківській області за № 78 о/с відповідно до вимог постанови КМУ за № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» і наказу МВС за № 260 «Про затвердження Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання», з метою упорядкування нарахування грошового забезпечення поліцейським ГУНП Івано-Франківській області, скасовано надбавки за специфічні умови проходження служби, встановлені, серед іншого, наказом ГУНП в Івано-Франківській області № 504 о/с (а.с. 22).
Відтак, відповідач діяв в межах норм законодавства, а тому в суду немає підстав скасовувати наказ ГУНП в Івано-Франківській області від 24.02.2017 за № 78 о/с, і як наслідок не підлягає також до задоволення вимога ОСОБА_1 щодо виплатити позивачу надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції у розмірі 25 % в частині з 24.02.2017 (день скасування надбавки) по 29.09.2017 (день звільнення позивача).
Щодо вимоги позивача про визнання протиправною бездіяльності Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області щодо невиплати ОСОБА_1 надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції у розмірі 25 % та зобов'язання ГУНП в Івано-Франківській області нарахувати та виплатити позивачу надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції у розмірі 25 % в частині з 09.12.2016 по 24.02.2017, суд встановив наступне.
Як зазначено відповідачем у відзиві та підтверджено довідкою № 60, виданою Управлінням фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області 24.01.2018, за період з грудня 2016 року по січень 2017 року, тобто за період, коли позивачу призначена надбавка за специфічні умови проходження служби, ОСОБА_1 виплачено даний вид грошового забезпечення, а саме за грудень 2016 року виплачено додаткових видів грошового утримання в сумі 4 874,37 грн. з яких 1 831,98 грн. - надбавка за специфічні умови проходження служби, за січень 2017 року виплачено додаткових видів грошового утримання в сумі 1 880,29 грн., з яких 1 877,35 грн. - надбавка за специфічні умови проходження служби (а.с. 44).
Також суд звертає увагу на те, що згідно Методичних рекомендацій Національної поліції України від 15.08.2016 за № 2188/29/2 (а.с. 45-46) виплата грошового забезпечення поліцейським проводиться в межах фінансування відповідно за посадами поліцейських. Даними Методичними рекомендаціями встановлено граничні розміри грошового забезпечення поліцейських слідчих підрозділів після проходження атестації. Так, рекомендований граничний розмір грошового забезпечення начальника сектору зі стажем служби в поліції більше 10 років - 10 200 грн.
Згідно довідки № 60 від 24.01.2018, грошове забезпечення позивача за грудень 2016 року, січень 2017 року та лютий 2017 року було більшим від рекомендованого граничного розмір грошового забезпечення начальника сектору.
Крім цього, твердження позивача про те, що не відображення відповідачем у грошовому атестаті суми грошового забезпечення в частині надбавки до посадового окладу за специфічні умови проходження служби в поліції у розмірі 25 % порушує права ОСОБА_1 суд також не бере до уваги, оскільки згідно абз. 7 п. 5 порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 за №45, додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
Таким чином, суд не встановив у діях відповідача порушень прав та інтересів ОСОБА_1 та вважає, що дана позовна вимога не підлягає до задоволення.
Суд також зазначає, що позовна вимога про зобов'язання ГУНП в Івано-Франківській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 його середній заробіток (грошове забезпечення) за час затримки виплати надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції у розмірі 25 відсотків при звільненні з Національної поліції України, з 29.09.2017 року по день фактичного розрахунку є похідною та випливає у зв'язку із виданням наказу ГУНП в Івано-Франківській області № 78 о/с від 24.02.2017. Беручи до уваги правомірність винесення вказаного наказу, суд дійшов переконання, що дана вимога не підлягає до задоволення.
Частиною 2 статті 2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України (пункт 1); обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії) (пункт 3); безсторонньо (пункт 4); добросовісно (пункт 5); з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації (пункт 7); пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія) (пункт 8); своєчасно, тобто протягом розумного строку (пункт 10).
Враховуючи викладене, суд вважає, що даний адміністративний позов не підлягає до задоволення.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статей 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Позивач - ОСОБА_1, місце проживання: АДРЕСА_1, ідентифікаційний код - НОМЕР_1.
Відповідач - Головне управління Національної поліції в Івано-Франківській області, місцезнаходження: вул. Сахарова, 15, м. Івано-Франківськ, 76018, код ЄДРПОУ - 40108798.
Суддя Кафарський В.В.