
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"09" лютого 2018 р. справа № 809/24/18
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
судді Тимощука О.Л.,
при секретарі судового засідання: Ткачук О.П.,
за участю: позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - Вдовіна Р.Т.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом: ОСОБА_1,
до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області
про визнання протиправними дій щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії, зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії починаючи з 01.09.2017 та виплачувати її в подальшому до втрати права на таку пенсію, з підстав протиправного невключення суб'єктом владних повноважень матеріальних допомог, виплачених у 2016 та 2017 роках та одноразової грошової допомоги при звільненні, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (надалі, також - позивач) 04.01.2018 звернувся в суд із позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (надалі, також - відповідач), в якій просив: визнати протиправними дії щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії, зобов'язати провести перерахунок та виплату пенсії, починаючи з 17.04.2014 та виплачувати її в подальшому до втрати права на таку пенсію, з підстав протиправного невключення суб'єктом владних повноважень матеріальних допомог, виплачених у 2016 та 2017 роках та одноразової грошової допомоги при звільненні.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем протиправно, на підставі наданої позивачем заяви від 04 грудня 2017 року про перерахунок пенсії, не проведено перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-XII (надалі, також - Закон № 2262-XII) та пункту 7 Порядку обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 у зв'язку з відсутністю правових підстав для такого нарахування.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 09.01.2018 відкрито провадження у даній справі.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, 16.01.2018 подано до суду заяву № 655/06 про переведення справи у загальне позовне провадження (а.с.25).
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 17.01.2018 заяву Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про розгляд за правилами загального позовного провадження справи №809/24/18 - залишено без задоволення (а.с.27-28).
Відповідач також скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, що надійшов на адресу суду 18.01.2018, в якому проти заявлених у позовній заяві вимог заперечив (а.с.30-33). Просив суд в задоволенні позову відмовити, у зв'язку з відсутністю правових підстав для здійснення таких виплат та вказав, що на час розгляду звернення будь-яких повідомлень до Головного управління про підстави для перерахунку пенсій колишнім працівникам МВС не надходило.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 24.01.2018 призначено судовий розгляд справи на 07.02.2018, у зв'язку з відсутністю в суду можливості повного та всебічного розгляду даної адміністративної справи в порядку письмового провадження без виклику осіб, оскільки відповідачем не підтверджено належними та допустимими доказами обставини, які потребують доказування.
Позивач, 26.01.2018 до канцелярії суду подав відповідь на відзив Головного управління Пенсійного фонду України в якій зазначив, що твердження відповідача у відзиві є помилковими та просив відхилити відзив (а.с.46-47). Крім цього, позивачем подано заяву про уточнення позовних вимог згідно з якою просив суд зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області провести перерахунок та виплачувати належну йому пенсію з врахуванням одноразових додаткових видів грошового забезпечення - матеріальних допомог, виплачених у 2016, 2017 роках, одноразових премій та одноразову грошову допомогу, виплачених при звільнені, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, починаючи з 01.09.2017" (а.с.48).
Відповідач, 07.02.2018 подав витребувані у нього докази в судовому засіданні, а саме: належним чином засвідчені копії грошового атестату щодо позивача, довідки про розмір грошового забезпечення позивача, на підставі якої здійснювалось первинне нарахування пенсії, протокол за пенсійною справою позивача №0913005617 (НПУ) від 20.09.2017.
Позивачем у судовому засіданні, 09.02.2018 подано довідку, видану Головним управлінням Національної поліції в Івано-Франківській області від 08.02.2018 про матеріальну допомогу та одноразову грошову матеріальну допомогу, виплачені у 2016 та 2017 роках.
Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження в судовому засіданні з повідомленням сторін, дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги, відзив на позовну заяву та відповідь на відзив, встановив наступне.
ОСОБА_1, як колишньому працівнику органів внутрішніх справ, з 01.09.2017 призначена та виплачується пенсія за вислугою років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-XII, що підтверджується довідкою №9011000927 (а.с.14) та протоколом за пенсійною справою позивача (а.с.52)
Позивач, 04.12.2017 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області із заявою про перерахунок пенсії (а.с.15-17).
Відповідно до листа Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області за № 1218/Х-15 від 07.12.2017, позивачу роз'яснено, що згідно статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», пункту 7 Порядку обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393, а також рішення Конституційного Суду України від 13.05.2015, немає правових підстав для врахування до складу грошового забезпечення, з якого обчислено позивачу пенсію, таких видів грошового забезпечення, як матеріальна допомога на оздоровлення, та одноразова грошова допомога при звільненні.
Не погоджуючись із відповіддю, наданою відповідачем, позивач звернувся до суду, з метою захисту свого порушеного права.
Надаючи правову оцінку публічно-правовим відносинам, суд виходить із наступного.
Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги, грошового забезпечення військовослужбовців визначений Законом «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-XII, Законом України від 20 грудня 1991 року № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон № 2011-XII), Постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» та постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 07 листопада 2007 року №1294.
Пунктом шостим статті 92 Конституції України визначено, що виключно законами України визначаються зокрема, форми і види пенсійного забезпечення.
Так, згідно з частиною третьою статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Суд наголошує, що в даній нормі не зазначено про включення до грошового забезпечення, з якого здійснюється розрахунок розміру пенсій таких виплат як матеріальна допомога на оздоровлення та одноразова грошова допомога при звільненні.
Вказана норма теж кореспондується з пунктом 7 Постанови Кабінету Міністрів України №393, згідно з яким, пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів:
відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;
щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Суд зазначає, що стаття 43 Закону № 2262-XII є спеціальною нормою, якою визначено складові грошового забезпечення вказаної категорії осіб, які враховуються при обчисленні розміру пенсії, призначеної згідно цього Закону. Враховуючи приведені норми, для обчислення розміру пенсії за вислугу років особі, яка проходила службу в органах внутрішніх справ, враховується оклад за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентна надбавка за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премія, фактично отримані особою.
Відповідно до пункту 17 статті 11 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню підлягають військовослужбовці (крім військовослужбовців строкової служби), особи рядового і начальницького складу.
Частиною шостою статті 20 Закону ( в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що за осіб, зазначених у пунктах 8, 11-14 статті 11 цього Закону, страхові внески сплачуються в порядку і строки, визначені Кабінетом Міністрів України, за рахунок коштів державного та місцевого бюджетів, коштів цільових фондів, з яких цим особам сплачуються відповідно грошове забезпечення, страхові виплати, допомога, надбавка і компенсації.
Аналіз вказаних правових норм дає підстави для висновку, що військовослужбовці та особи рядового і начальницького складу підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, а тому мають сплачувати страхові внески та збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з суми сукупного оподатковуваного доходу, обчисленого відповідно до законодавства України.
Відповідно до частини 2 статті 15 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» військовослужбовцям, крім військовослужбовців строкової військової служби, які звільняються зі служби за станом здоров'я, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.
Згідно зі статтею 9 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» особам рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу та деяким іншим особам, які мають право на пенсію за цим Законом та звільняються зі служби за станом здоров'я, працівникам міліції (особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ), які на момент опублікування Закону України "Про Національну поліцію" проходили службу в органах внутрішніх справ, мали календарну вислугу не менше п'яти років і до 7 листопада 2015 року були звільнені із служби в органах внутрішніх справ незалежно від підстав звільнення та продовжили роботу в Міністерстві внутрішніх справ або Національній поліції (їхніх територіальних органах, закладах і установах) на посадах, що заміщуються державними службовцями відповідно до Закону України "Про державну службу", а в навчальних, медичних закладах та науково-дослідних установах - на будь-яких посадах, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.
Зі змісту зазначених норм випливає, що одноразова грошова допомога при звільненні не пов'язана з виконанням позивачем своїх службових обов'язків та отриманням за це грошової допомоги, а пов'язана саме з фактом звільнення зі служби, а також, така виплата не входить до додаткового грошового забезпечення, яка повинна враховуватися при нарахування пенсії, оскільки відноситься до разового платежу і має характер окремих гарантій держави щодо соціального захисту громадян, зокрема військовослужбовців. Такого ж висновку дійшов Верховний Суд України, у справі №812/6733/13-а від 12 вересня 2017 року.
Додатковою обставиною, яка підтверджує необґрунтованість позовних вимог позивача є та, що згідно з довідкою від 08.02.2018 №Х-73/108/05/29-18р при виплаті позивачу одноразової грошової допомоги при звільненні єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування не нараховувався та не сплачувався, що суперечить приписам ч.3 ст.43 Закону № 2262-XII та пункту 7 Постанови КМУ №393 як однієї з умов для включення відповідної доплати до грошового забезпечення, що враховується при обчисленні пенсії.
Згідно з підпунктом 3 пункту 5 Постанови № 1294 керівники державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання мають право надавати військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу для оздоровлення у розмірі, що не перевищує їх місячного грошового забезпечення.
Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» №2011-ХІІ від 20.12.1991 також гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення (частина перша статті 10-1 цього Закону).
Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям зазначеної допомоги визначені Постановою №1294 від 07.11.2007. Так, розмір грошової допомоги на оздоровлення визначається виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою на день вибуття в щорічну основну відпустку.
Відповідно до п. 30.1 Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, особам офіцерського складу, особам рядового, сержантського та старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом, один раз на рік надається грошова допомога для оздоровлення в розмірі місячного грошового забезпечення.
Аналіз зазначених норм дозволяє зробити висновок про те, що матеріальна допомога на оздоровлення є щорічним разовим платежем та носить характер державної соціальної гарантії, зокрема, для військовослужбовців, а тому не входить до складу додаткового грошового забезпечення, з якого здійснюється розрахунок розміру пенсії.
Відповідно до частини 3 статті 63 Закону № 2262-XII, перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та осіб, які мають право на отримання пенсії відповідно до Закону № 2262-XII, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Зокрема, у рішенні Конституційного Суду України у справі №1-9/2015 від 13 травня 2015 року зазначено, що однією з умов пенсійного забезпечення військовослужбовців є визначення видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсій. Згідно з частиною третьою статті 43 Закону пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за Законом, та членам їх сімей обчислюються з урахуванням, зокрема, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій в розмірах, установлених законодавством.
Положеннями першого речення частини третьої статті 63 Закону передбачено підстави для перерахунку пенсій та перелік щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, які враховуються для їх перерахунку. Так, усі призначені за Законом пенсії підлягають перерахунку, у тому числі, у зв'язку із введенням для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Аналіз наведених положень Закону вказує на єдиний підхід законодавця до визначення видів грошового забезпечення військовослужбовців, які враховуються як при призначенні пенсій (стаття 43), так і при перерахунку раніше призначених пенсій (стаття 63).
Конституційний Суд України наголошує, що виключно Верховна Рада України шляхом прийняття законів визначає види грошового забезпечення для обчислення та перерахунку пенсій військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за Законом, а Кабінет Міністрів України вживає заходів щодо забезпечення права осіб на пенсійне забезпечення, керуючись Конституцією та законами України.
Отже, перелік щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, введення яких є підставою для перерахунку пенсій зазначених категорій осіб, визначається виключно законами України.
Конституційний Суд України у рішенні від 13.05.2015 зазначає, що аналіз положень першого речення частини третьої статті 63 Закону дає підстави стверджувати, що слова «надбавок, доплат, підвищень» є вставленою конструкцією словосполучення «нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення», яка вказує на те, що такими видами є лише надбавки, доплати, підвищення.
З огляду на наведене Конституційний Суд України дійшов висновку, що додаткові види грошового забезпечення військовослужбовців, які враховуються при перерахунку пенсій, визначаються виключно законами України, а встановлений у положеннях першого речення частини третьої статті 63 Закону перелік нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, який включає надбавки, доплати, підвищення, є вичерпним.
Згідно із приписами пункту 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. №45, на підставі прийнятого рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. Пенсійний фонд України повідомляє своїм головним управлінням про такі підстави та про необхідність підготовки списку осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. В свою чергу, Головні управління ПФУ складають списки за встановленою цим Порядком формою та подають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. На підставі зазначених списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою, встановленою додатком 2 даного Порядку.
В той же час, суд звертає увагу, що відповідно до пункту 4 цього Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем проживання.
Отже, пенсіонер органів внутрішніх справ у разі виникнення підстав для перерахунку пенсії має право самостійно отримати довідку про складові грошового забезпечення та звернутись з відповідною заявою до органу Пенсійного фонду України.
Вказані висновки узгоджуються з правовою позицією Верховного Суду України, висловленою, зокрема, в постанові від 22 квітня 2014 року в справі № 21-484/а13.
Обґрунтовуючи свої вимоги, позивач посилається на лист Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області від 23.11.2017 (а.с.20-21), який є відповіддю на запит на отримання публічної інформації, виданий відповідно до вимог Закону України "Про доступ до публічної інформації". Суд зазначає, що Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення, відтак, вказаний лист не є тим документом на підставі якого проводиться перерахунок пенсії.
Оскільки, в матеріалах справи відсутні докази, про звернення позивача з відповідними документами до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, а також повідомлення Пенсійного фонду України про підстави перерахунку пенсій, приводу для здійснення такого перерахунку у відповідача не було.
Обґрунтовуючи свої вимоги, позивач також посилався на постанову Верховного Суду України від 10.03.2015 по справі №21-70а15, у якій суд вказав, що матеріальна допомога на оздоровлення належить до складу грошового забезпечення, з розміру якого встановлюється пенсія.
З цього приводу суд зазначає, що згідно з частиною п'ятою статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Як вбачається з мотивувальної частини постанови від 10.03.2015 Верховний Суд України не сформував правого висновку щодо віднесення одноразової грошової допомоги при звільненні та матеріальної допомоги на оздоровлення до грошового забезпечення при обрахунку пенсії, а оскільки Верховним Судом України не наведено правого обґрунтування віднесення вказаних одноразових виплат до розміру грошового забезпечення з якого призначається пенсія, в суду відсутні підстави враховувати дану позицію при ухваленні рішення в даній адміністративній справі.
Що стосується тверджень відповідача, якими, в тому числі, обґрунтовується відзив на позовну заяву, в частині порушення позивачем строку на звернення до адміністративного суду, передбаченого частиною другою статті 122 КАС України, та вимоги у перерахунку пенсії починаючи з 01.09.2017, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини 1 статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Згідно з частиною 2 даної статті, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до частини 2 статті 46 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Положенням вказаної статті відповідає частина 2 статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", в якій зазначено, що нараховані суми пенсії, не отримані пенсіонером з вини органу Пенсійного фонду України, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Вищенаведені норми розрізняють процесуальний строк, визначений статтею 122 КАС України як строк звернення до суду та строк протягом якого право особи порушувалося, визначений статтею 55 Закону, перебіг якого розпочинається з моменту виникнення підстав для отримання нарахованої пенсії і не обмежується часовими рамками, за умови вини суб'єкта владних повноважень. Вказані строки не є тотожними за своєю правовою природою та застосуванням.
Враховуючи, що позивачем дотримано строк звернення до суду, перебіг якого розпочався в грудні 2017 року, з моменту отримання ним письмової відмови в такому перерахунку та виплаті, посилання відповідача на порушення строку звернення до суду є безпідставними та необґрунтованими.
Згідно з ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
За наведених підстав та вказаних правових норм, суд дійшов висновку, що такі види грошових виплат як матеріальна допомога на оздоровлення та одноразова грошова допомога при звільненні не належать до щомісячних виплат та додаткових видів грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, які враховуються при обчисленні розміру пенсії за Законом № 2262-XII, оскільки відносяться до разових платежів і мають характер окремих гарантій держави щодо соціального захисту військовослужбовців. З наведеного випливає, що Головне управління пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, відмовляючи у перерахунку пенсії діяло на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а позовні вимоги є безпідставними та не підлягають задоволенню.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 241-246, 250, 255, 295, 297, 299, підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Найменування сторін:
позивач - ОСОБА_1, АДРЕСА_1, 78405, ідентифікаційний код - НОМЕР_1;
відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, вулиця Cічових Cтрільців, будинок 15, місто Івано-Франківськ, Івано-Франківська область, 76018, ідентифікаційний код - 20551088.
Суддя /підпис/ Тимощук О.Л.
Рішення складене в повному обсязі 14 лютого 2018 р.