Рішення № 72273397, 15.02.2018, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.02.2018
Номер справи
808/3637/17
Номер документу
72273397
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 лютого 2018 року Справа № 808/3637/17 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Конишева О.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом Головного управління Держпраці у Запорізькій області (69032, м. Запоріжжя, вул. Північне шосе, 25)

до: Сільськогосподарського багатофункціонального кооперативу «Дружба» (72351, Запорізька область, Мелітопольський район, с. Терпіння, вул. Таврійська, 70)

про: застосування заходів реагування у сфері державного нагляду

ВСТАНОВИВ:

30 листопада 2017 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Головного управління Держпраці у Запорізькій області (далі – позивач) до Сільськогосподарського багатофункціонального кооперативу «Дружба» (далі – відповідач), в якому позивач просить суд застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до відповідача, а саме заборонити відповідачу виконання електрозварювальних робіт; експлуатацією приставної дерев’яної драбини б/н; саморобного електродотримача зварювальної установки інв. № 10420150;зварювальної установки інв. № 10420150;балону заповненого ацителеном інв. 6900005;балону заповненого пропан – бутаном інв. №9181;балонів заповнених киснем інв. №61621; інв. №31722;інв. №41722;інв. № 81621, інв. №71116(5 одиниць) – до усунення порушень.

04 грудня 2017 року ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду вказана позовна заява була залишена без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків до 19 грудня 2017 року. Позивачем через канцелярію суду надані документи на виконання ухвали суду, якими були усунуті недоліки позовної заяви.

22.12.2017 відкрито провадження та призначено підготовче судове засідання на 18.01.2018.

Ухвалою суду від 18.01.2018 закрито підготовче провадження та відкладено розгляд справи на 06.02.2018.

06.02.2018 позивач подав клопотання про розгляд справи у письмовому провадженні, позовні вимоги підтримав з підстав викладених у позовній заяві.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що в ході позапланової перевірки встановлено, що відповідачем не дотримано вимог нормативно - правових актів з охорони праці та промислової безпеки, а тому, у зв'язку із виявленими порушеннями, застосовано припис з вимогою усунути в строк до виявлені порушення. З огляду на виявлені порушення, позивач звернувся до суду із вказаним позовом. Позивач 06.02.2018 подав клопотання про розгляд справи в письмовому провадженні.

Відповідач у судове засідання не з’явився про дату,час та місце судового засідання повідомлений належним чином.

Якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з’явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта (ч.9 ст.205 КАС України).

Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку про наявність підстав для розгляду справи у письмовому провадженні за наявними у справі матеріалами.

Згідно з вимогами ч.4 ст.229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши у письмовому провадженні подані письмові докази, повно і всебічно з’ясувавши всі обставини справи в їх сукупності на підставі чинного законодавства, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити частково, з огляду на наступне.

Відповідно до п. 1 Положення про Головне управління Держпраці у Запорізькій області, затвердженого наказом Державної служби України з питань праці від 22.06.2017 №75 передбачено, що Головне управління Держпраці у Запорізькій області (далі - Головне управління) є територіальним органом Державної служби України з питань праці та їй підпорядковується.

Відповідно до пункту 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою КМУ від 11.02.2015 №. 96 Державна служба України з питань праці входить до системи органів виконавчої влади та забезпечує реалізацію державної політики з промислової безпеки, охорони праці, державного гірничого нагляду, охорони надр та державного регулювання у сфері безпечного поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення.

З 14.11. по 22.11.2017 року відповідно до наказу Головного управління від 27 жовтня 2017 № 2242 посадовими особами Головного управління було проведено планову перевірку дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки суб'єкта господарювання Сільськогосподарський багатофункціональний кооператив «Дружба» (далі - СБК «Дружба»), (код ЄДРПОУ 3748874 ), що знаходиться за адресою: вул. Таврійська, 70, с. Терпіння, Мелітопольський район, Запорізька область, 72351.

Під час проведення перевірки було виявлено порушення нормативно-правових іктів з охорони праці, які створюють загрозу життю та здоров'ю працюючих, а саме:

1. з Акту перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкту) № 211 від 22.11.2017р.: (Перевірка дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки):

Роботодавець не отримав дозвіл на початок (продовження) виконання робіт підвищеної небезпеки та початок експлуатації (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, а саме: експлуатація посудин які працюють під тиском, зберігання балонів із стисненим, зрідженим, вибухонебезпечним газом; зварювальні роботи, що є порушенням статті 21 Закону України «Про охорону праці».

Не призначений наказом керівника підприємства інженерно-технічний працівник, який пройшов в установленому порядку перевірку знань Правил, відповідальний за справний стан і безпечну дію посудин, а також відповідальний по нагляду за технічним станом та експлуатацією посудин, що є порушенням розділу 7 п. 7.1 п.п. 7.1.1 «Правил будови і безпечної експлуатації посудин, що працюють під тиском», затверджених Наказом Держгіртехнагляду СРСР від 27.11.1987.

Не електротехнічному персоналу , що пов'язаний з роботою, під час виконання якої може виникнути небезпека ураження електричним струмом, не проведена перевірка знань безпечних методів роботи на обслуговуваній установці з наданням групи І по електробезпеці і оформленням в спеціальному журналі, що є порушенням п.2.1.3 «Правил безпечної експлуатації електроустановок споживачів», затверджених Наказом Держгіртехнагляду СРСР від 09.01.1988.

Працівнику підприємства, а саме: електрозварювальнику ОСОБА_1 не проведене спеціальне навчання і перевірку знань відповідних нормативно-правових актів з охорони праці, що є порушенням п.4.1 «Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці», затвердженого Наказом Державного комітету України з нагляду за охороною праці від 26.01.2005

Щаблі приставної дерев'яної драбини б/н. не врізані в тятиви і через кожні 2м., не скріплені стяжними болтами діаметром не менше 8 мм.

Дерев'яні деталі драбини збиті цвяхами, тятиви не скріплені болтами, що є порушенням п.7.7 «Правил охорони праці під час роботи з інструментом та пристроями», затвердженого Наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 19.12.2013.

Приставна дерев'яна драбина б/н. не обладнана пристроєм, що запобігає перевертанню та зсуванню її під час виконання робіт, що є порушенням п.7.12 «Правил охорони праці під час роботи з інструментом та пристроями», затвердженого Наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 19.12.2013.

Приставній дерев'яній драбині б/н не проведено випробування статичним навантаженням 1 раз на 6 міс., що є порушенням п.7.27 «Правил охорони праці під час роботи з інструментом та пристроями», затвердженого Наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 19.12.2013.

Під час виконання електрозварювальних робіт застосовується саморобний електродотримач на зварювальній установці інв. .№ 10420150, виготовлений не із негорючого діелектричного та теплоізоляційного матеріалу, що є порушенням п.7.17 «Правил охорони праці під час роботи з інструментом та пристроями», затвердженого Наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 19.12.2013.

1.9 Струмопровідні частини електродотримача не заізольовані та не захищені від випадкового дотику до них рук зварника, що є порушенням п.2.18 «Правил охорони праці під час роботи з інструментом та пристроями», затвердженого Наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 19.12.2013.

1.10 Не проводиться огляд та чищення зварювальної установки інв. .№ 10420150 та її пускової апаратури не рідше 1 разу на місяць, що є порушенням п.2.19 18 «Правил охорони праці під час роботи з інструментом та пристроями», затвердженого Наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 19.12.2013.

1.11 Зварювальній установці інв. .№ 10420150 не проведено вимірювання після ремонту та не рідше 1 разу на 12 місяців опір ізоляції обмоток зварювальних трансформаторів та перетворювачів струму, що є порушенням п.2.20«Правил охорони праці під час роботи з інструментом та пристроями», затвердженого Наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 19.12.2013.

1.12 Посудинам,а саме:балон заповнений ацетиленом інв.6900005; балон заповнений пропан-бутаном інв. № 9181; балонам заповненим киснем інв. № 61621; інв. № 3 1722; інв. № 41722; інв. № 81621; інв. № 71116 не проведено періодичне технічне опосвідчення, що є порушенням п. 2.20 «Правил будови і безпечної експлуатації посудин, що працюють під тиском», затверджених Наказом Держгіртехнагляду СРСР від 27.11.1987.

1.13 Посудини, а саме: балон заповнений ацетиленом інв.6900005; балон заповнений пропан-бутаном інв. № 9181; балони заповнені киснем інв. №61621; інв. № 31722; інв. № 41722; інв. № 81621; інв. № 71116 зберігаються без навернених ковпаків, що є порушенням п. 10.1. «Правил будови і безпечної експлуатації посудин, що працюють під тиском», затверджених Наказом Держгіртехнагляду СРСР від 27.11.1987.

Відповідне до вимог статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» за результатами перевірки та у з в'язку з виявленням порушень вимог законодавства з охорони праці посадовими особами Головного управління складено акт від 22.10.2017 року № 211, який підписано керівником організації, а також отримано примірник цього акта, про що свідчить його підпис.

Статтею 4 Закону України «Про охорону праці» визначено, що державна політика в галузі охорони праці базується, перш за все, на принципі пріоритету життя і здоров'я працівників, а також повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.

Враховуючи зазначене, у зв'язку з виникненням загрози життю та/або здоров'ю людей з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров'ю працівників СБК «Дружба», є підстави для заборони робіт (виробництва): виконання електрозварювальних робіт; експлуатацію приставної дерев'яної драбини б/н.; саморобного електродотримача зварювальної установки інв. № 10420150; зварювальної установки інв. .№ 10420150; балону заповненого ацетиленом інв.6900005; балону заповненого пропан-бутаном інв. № 9181; балонів заповнених киснем інв. № 61621; інв. № 31722; інв. № 41722; інв. № 81621; інв. № 71116 (5 одиниць).

Згідно з частиною 5 статті 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" передбачено, що повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.

Враховуючи те, що відповідно до вимог частини 5 ст.4, ст.7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» заборона виробництва, виконання робіт здійснюється виключно за постановою адміністративного суду, Головне управління звертається до Запорізького окружного адміністративного суду з позовом про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду.

Вирішуючи питання про обґрунтованість позовних вимог суд керувався такими нормами права:

Відповідно до статті 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» державний нагляд (контроль) - державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Згідно з пунктами 1,7 Положення про Державна служба України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 року № 96, Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.

Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Пунктом 1 Положення про Головне управління (Управління) Державної служби України з питань праці в області, затвердженого наказом Міністерства соціальної політики України 27.03.2015 № 340 визначено, що Головне управління (Управління) Державної служби України з питань праці в області (далі - Управління Держпраці) є територіальним органом Державної служби України з питань праці, що їй підпорядковується. Серед основних завданнями Управління Держпраці, визначених в 3 Положення, зокрема, є: - реалізація державної політики у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов’язкове державне соціальне страхування в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб; - здійснення державного регулювання і контролю у сфері діяльності, пов’язаної з об’єктами підвищеної небезпеки.

Статтею 4 Закону України «Про охорону праці» від 14.10.1992 № 2694-XII (далі – Закон № 2694-XII) визначено, що державна політика в галузі охорони праці базується, у тому числі, на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.

Згідно з статтею 13 Закону № 2694-XII роботодавець зобов'язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці. З цією метою роботодавець, зокрема, забезпечує належне утримання будівель і споруд, виробничого обладнання та устаткування, моніторинг за їх технічним станом; здійснює контроль за додержанням працівником технологічних процесів, правил поводження з машинами, механізмами, устаткуванням та іншими засобами виробництва, використанням засобів колективного та індивідуального захисту, виконанням робіт відповідно до вимог з охорони праці.

Згідно з п.1 Порядку проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою КМ України від 26.05.2004 №687 (далі – Порядок № 687), дія цього Порядку поширюється на всіх суб'єктів господарювання, які проводять огляд, випробування та/або експертне обстеження (технічне діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (далі - устаткування), перелік яких визначено Кабінетом Міністрів України, а також на підприємства, установи, організації незалежно від форми власності, виду діяльності і господарювання та фізичних осіб, що використовують найману працю, які мають намір розпочати або здійснюють експлуатацію такого устаткування (далі - підприємства).

Відповідно до п. 7 Порядку № 687 технічний огляд проводиться з метою визначення якості виготовлення, монтажу, ремонту, реконструкції і модернізації, умов та строку подальшої безпечної експлуатації устаткування, оцінки технічного стану складових частин, деталей або їх елементів, перевірки їх на відповідність технічним вимогам тощо.

Пунктом 14 Порядку № 687 передбачено, у разі отримання негативного висновку після проведення технічного огляду роботодавець припиняє експлуатацію устаткування до усунення виявлених дефектів, пошкоджень і несправностей та проведення повторного технічного огляду.

Відповідно до частини 5 статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання може бути виключно за рішенням суду. Відповідно до частини 7 статті 7 згаданого Закону орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва, (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства.

Отже, діяльність суб’єкта господарювання може бути тимчасово заборонена (зупинена) на підставі рішення суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.

Отже, відповідачем не дотримано вимог ст.21 Закону України від 14.10.1992 року №2694 та Порядку від 26.10.2011 року №1107, та не виконано вимог припису про усунення вищевказаних порушень, а саме не отримано декларацію відповідності матеріально-технічної бази вимогам нормативно - правових актів з охорони праці, а саме на експлуатацію ковальсько-пресового устаткування.

Відповідно до ч.5 ст.4 Закону України від 05.04.2007 № 877, виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб’єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.

Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб’єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб’єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.

Таким чином, враховуючи факт виявлених в ході перевірки порушень та виходячи із аналізу наведених норм діючого законодавства України та обставин справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають до задоволення.

Що стосується позовної вимоги про звернення рішення суду до негайного виконання, то суд зазначає наступне.

Оскільки ст. 371 КАС України (в редакції на момент прийняття судового рішення) встановлений вичерпний перелік підстав для звернення до негайного виконання рішення суду, то рішення суду у справах за адміністративними позовами про застосування заходів реагування не підлягають негайному виконанню. А тому, вказана позовна вимога, судом залишається без задоволення.

Відповідно до ст. 139 КАС України підстави для розподілу судових витрат у суду відсутні.

Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Головного управління Держпраці у Запорізькій області (69032, м. Запоріжжя, вул. Північне шосе, 25 ЄДРПОУ 39833546) задовольнити частково.

Застосувати до Сільськогосподарського багатофункціонального кооперативу «Дружба» (72351, Запорізька область, Мелітопольський район, с. Терпіння, вул. Таврійська, 70 ЄДРПОУ 03748874)заходи реагування шляхом заборони виконання електрозварювальних робіт; експлуатацію приставної дерев'яної драбини б/н.; саморобного електродотримача зварювальної установки інв. .№ 10420150; зварювальної установки інв. .№ 10420150; балону заповненого ацетиленом інв.6900005; балону заповненого пропан-бутаном інв. № 9181; балонів заповнених киснем інв. № 61621; інв. № 31722; інв. № 41722; інв. № 81621; інв. № 71116 (5 одиниць) - до усунення порушень.

В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається відповідно до ст.295-297 КАС України.

Рішення у повному обсязі виготовлено 15.02.2018.

Суддя О.В.Конишева