
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"09" лютого 2018 р. справа № 809/1392/17
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
судді Тимощука О.Л.,
при секретарі судового засідання Ткачук О.П.,
за участю:
представника позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу
за позовом Публічного акціонерного товариства "Виробничо-торгова кондитерська фірма "Ласощі"
до Івано-Франківської митниці ДФС України
про визнання дій протиправними та зобов'язання до їх вчинення, -
ВСТАНОВИВ:
Публічне акціонерне товариство "Виробничо-торгова кондитерська фірма "Ласощі" (надалі, також - позивач, ПАТ ВТКФ "Ласощі") 18.10.2017 звернулося в суд з позовною заявою до Івано-Франківської митниці ДФС України (надалі, також - відповідач) про визнання дій протиправними та зобов'язання до їх вчинення.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем безпідставно відмовлено у наданні дозволу на проведення коригування митної декларації UA206010/2017/010543 від 17.03.2017 на підставі рішення митних органів ОСОБА_3, у зв’язку із недостачею товару при відправленні його із ОСОБА_3, так як позивач в силу приписів Митного кодексу України має на це право. Тому, просить суд зобов’язати Івано-Франківську митницю ДФС надати публічному акціонерному товариству "Виробничо-торгова кондитерська фірма "Ласощі" дозвіл на проведення коригування митної декларації UA206010/2017/010543 від 17.03.2017 та оформити аркуш коригування згідно заяви №53188 від 14.08.2017 про внесення змін до митної декларації.
Позивач 15.11.2017 уточнив позовні вимоги, просив суд зобов’язати Івано-Франківську митницю ДФС провести коригування митної декларації UA206010/2017/010543 від 17.03.2017 на підставі рішення митних органів ОСОБА_3 від 05.05.2017 та оформити аркуш коригування згідно заяви №53188 від 14.08.2017 про внесення змін до митної декларації UA206010/2017/010543.
В процесі розгляду даної адміністративної справи, в рамках реформування судової системи України, 03.10.2017 Верховною Радою України прийнято Закон України № 2147-VIII “Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів”, який згідно з пунктом 1 розділу 6 Прикінцевих положень цього Закону та на підставі пункту 1 постанови Пленуму Верховного Суду “Про визначення дня початку роботи Верховного Суду” від 30.11.2017 за № 2 набрав чинності 15.12.2017.
Тому, 10.01.2018 в судовому засіданні постановлено протокольну ухвалу про розгляд даної адміністративної справи в порядку спрощеного позовного провадження.
Представник позивача вимоги викладені в позовній заяві (а.с.4-6) та відповіді на відзив (а.с.99-102) підтримав в повному обсязі, проте змінив формулювання позовних вимог, зазначивши, що просить суд: зобов’язати Івано-Франківську митницю ДФС внести зміни до митної декларації UA206010/2017/010543 від 17.03.2017 на підставі рішення митних органів ОСОБА_3 від 05.05.2017 та оформити аркуш коригування згідно заяви №53188 від 14.08.2017 про внесення змін до митної декларації UA206010/2017/010543.
Представник відповідача проти позову заперечила з підстав, наведених у письмовому запереченні на адміністративний позов (а.с.37-38), додатково вказала, що митним органом відмовлено у проведенні коригування митної декларації у зв’язку із невідповідністю даних, які містилися в митній декларації, міжнародній накладній ЦМР і в рішенні начальника Малопольського управління митниці та доходів в Кракові, а також вказала, що відповідні корективи, які хоче внести позивач потягнуть за собою зміни в обрахунку митних платежів в сторону їх зменшення, що не допускається в разі відсутності порушень митниці в митному оформлені даного товару.
Заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, дослідивши позовну заяву, інші письмові докази та матеріали справи в їх сукупності, судом встановлено наступне.
На виконання умов контракту №27/10/2015, укладеного 27.10.2015 між публічним акціонерним товариством "Виробничо-торгова кондитерська фірма "Ласощі" та компанією WAWEL S. A. (а.с.26-27), позивачем 13.04.2017 придбано у WAWEL S. A. товари, а саме: 1. Продукт “AKOPOL CO 30”; 2. Арахіс обсмажений лущений; 3. Сироп з глюкози C-SWEET”, 4. Плівка для обгортки цукерок; 5. Какао-паста знежирена; 6. Какао-порошок; 7. Банки ПЕТ. Факт придбання вказаної продукції підтверджується міжнародною накладною ЦМР №5703424 від 14.03.2017.
За вказаною міжнародною накладною ЦМР декларантом позивача до митного оформлення подано митну декларацію UA206010/2017/010543 від 17.03.2017 (а.с.8-10), на підставі якої здійснено митне оформлення вказаного товару без зауважень.
Проте, після завершення процедури розмитнення позивачем виявлено недостачу товару – какао терте в кількості 1250 кілограм на суму 15937,50 PLN.
Факт виявлення недопоставки підтверджується комерційним актом про нестачу товару від 17 березня 2017 року, складеного за участю представників покупця ПАТ ВТКФ "Ласощі", водія транспортного засобу, який здійснював перевезення вказаного вантажу від транспортно-експедиційної компанії ТОВ “Гронбі ТІР” і представника компанії WAWEL S.A. - ОСОБА_4 (а.с.22). Факт виявлення недоотриманого какао-терте був відображений в примірнику 3 СМР № 5703424 (а.с.103).
Позивач, 21.03.2017 звернувся до WAWEL S.A. листом №01/39 з претензією № 1, в якій просив вжити заходів щодо коригування (перерахунку) вартості товару - какао терте, відповідно до фактично одержаного його кількості - 1250 кілограм та повернення товариству 15937,50 польських злотих за недопоставлений товар (а.с.23).
За наслідками розгляду даної претензії WAWEL S.A. звернулось до митних органів ОСОБА_3 з проханням провести у відповідність митні документи у зв’язку із недостачею відповідного товару (а.с.17,18). Після розгляду звернення WAWEL S. A., 05 травня 2017 року, уповноважені митні органи у Кракові видали рішення, яким привели у відповідність митні документи по вказаній вище поставці та здійснили корегування вартості товару відповідно до фактично одержаної його кількості (а.с.15,16).
Позивач, 14.08.2017 звернувся до Івано-Франківської митниці ДФС, м/п “Івано-Франківськ-центральний” із заявою № 01/134 (а.с.28), в якій просив надати ПАТ ВТКФ "Ласощі" дозвіл на проведення коригування митної декларації UA206010/2017/010543 від 17.03.2017 на підставі рішення митних органів ОСОБА_3 (начальника Малопольського управління митниці та доходів в Кракові) від 05.05.2017 року та оформити аркуш коригування згідно заяви № 53188 від 14.08.2017 про внесення змін до митної декларації UA206010/2017/010543 (а.с.14).
Проте, відповідач, листом №271/15/09-70-61-61-30 від 23.08.2017 повідомив, що підстави для коригування вартості та ваги товару – какао-паста відповідно до звернення від 14.08.2017 №01/134 відсутні (а.с.29).
Не погоджуючись із рішенням контролюючого органу, позивач звернувся до суду з метою захисту свого порушеного права.
Згідно з частиною 1 статті 257 Митного кодексу України (далі - МК України) декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення. При застосуванні письмової форми декларування можуть використовуватися як електронні документи, так і документи на паперовому носії.
Відповідно до пункту 20 частини 1 статті 4 МК України, митна декларація - заява встановленої форми, в якій особою зазначено митну процедуру, що підлягає застосуванню до товарів, та передбачені законодавством відомості про товари, умови і способи їх переміщення через митний кордон України та щодо нарахування митних платежів, необхідних для застосування цієї процедури.
Згідно з пунктом 27 частини 1 статті 4 МК України, до митних платежів відносять: а) мито; б) акцизний податок із ввезених на митну територію України підакцизних товарів (продукції); в) податок на додану вартість із ввезених на митну територію України товарів (продукції).
Приписами пункту 5 частини 3 статті 52 МК України передбачено, що декларант або уповноважена ним особа, які заявляють митну вартість товару, мають право, зокрема, приймати самостійне рішення про необхідність коригування митної вартості після випуску товарів.
Частинами 1, 2, 8 статті 264 МК України, визначено, що митна декларація реєструється та приймається органом доходів і зборів у порядку, що визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Митна декларація та інші документи подаються органу доходів і зборів в електронному вигляді з дотриманням вимог цього Кодексу або на паперових носіях. Митна декларація на паперовому носії супроводжується її електронною копією. Разом з митною декларацією органу доходів і зборів подаються рахунок або інший документ, що визначає вартість товару, та, у випадках, встановлених цим Кодексом, - декларація митної вартості. Відомості про документи, визначені частиною третьою статті 335 цього Кодексу, зазначаються декларантом або уповноваженою ним особою у встановленому порядку в митній декларації. На вимогу органу доходів і зборів декларант або уповноважена ним особа зобов’язані надати органу доходів і зборів оригінали таких документів або засвідчені в установленому порядку їх копії, якщо законодавством не передбачено подання оригіналів.
З моменту прийняття органом доходів і зборів митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант або уповноважена ним особа несе відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації.
Частинами 1 та 2 статті 268 МК України передбачено, що допущення у митній декларації помилок, які не призвели до неправомірного звільнення від сплати митних платежів або зменшення їх розміру, до незабезпечення дотримання заходів тарифного та/або нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності, не тягне за собою застосування санкцій, передбачених цим Кодексом та іншими законодавчими актами України, крім випадків, передбачених частиною третьою цієї статті. У випадках, передбачених частиною першою цієї статті, посадові особи органів доходів і зборів надають декларантам або уповноваженим ним особам можливість виправити помилки, допущені в митній декларації.
Відповідно до частин 1 та 2 статті 269 МК України, відповідно до положень цієї статті за письмовим зверненням декларанта або уповноваженої ним особи та з дозволу органу доходів і зборів відомості, зазначені в митній декларації, можуть бути змінені або митна декларація може бути відкликана. У разі відмови у наданні такого дозволу орган доходів і зборів зобов’язаний невідкладно, письмово або в електронному вигляді, повідомити декларанта про причини і підстави такої відмови.
Внесення змін до митної декларації, прийнятої органом доходів і зборів, допускається до моменту завершення митного оформлення товарів, транспортних засобів комерційного призначення відповідно до заявленого митного режиму, а також протягом трьох років з дня завершення їх митного оформлення. Зміни повинні стосуватися лише товарів, транспортних засобів комерційного призначення, зазначених у митній декларації.
Порядок внесення змін до митних декларацій, їх відкликання та визнання недійсними визначається Кабінетом Міністрів України.
На виконання, в тому числі, положень статті 269 МК України, постановою Кабінету Міністрів України від 21.05.2012 №450 затверджене “Положення про митні декларації” (далі - Положення №450), яке визначає вимоги до оформлення і використання митних декларацій, на підставі яких декларуються товари, що переміщуються (пересилаються) через митний кордон України підприємствами, та інші товари, що відповідно до законодавства України декларуються шляхом подання митної декларації, передбаченої для підприємств, а також порядок внесення змін до митних декларацій, їх відкликання та визнання недійсними.
Відповідно до пункту 37 Положення №450 після завершення митного оформлення зміни до митної декларації на бланку єдиного адміністративного документа можуть вноситися шляхом: подання з метою продовження строку тимчасового ввезення товарів з частковим звільненням від оподаткування митними платежами, а також у випадках, визначених Митним кодексом України, декларантом або уповноваженою ним особою додаткової митної декларації та оформлення її митним органом; заповнення та оформлення митним органом аркуша коригування за формою згідно з додатком 4.
Внесення змін до митної декларації на бланку єдиного адміністративного документа, шляхом оформлення аркуша коригування здійснюється в порядку, що встановлюється Міністерством фінансів України. Після оформлення аркуша коригування його електронний примірник засвідчується електронним цифровим підписом посадової особи митного органу, вноситься до локальних баз даних митного органу і Єдиної автоматизованої інформаційної системи митних органів України посадовою особою митного органу, що його оформила, та передається спеціалізованим митним органом до відповідного органу державної податкової служби згідно з пунктом 32 цього Положення.
Оформлений митним органом аркуш коригування є невід'ємною частиною відповідної митної декларації на бланку єдиного адміністративного документа.
Аркуш коригування заповнюється та оформлюється митним органом у разі:
необхідності виправлення відомостей, пов’язаних з доплатою або поверненням митних платежів, у тому числі у зв’язку із скасуванням рішення митного органу;
необхідності виправлення за письмовим зверненням декларанта або уповноваженої ним особи відомостей, пов’язаних з коригуванням ціни товару, що вивозиться за межі митної території України, для цілей податкового контролю за трансфертним ціноутворенням, якщо таке коригування не призведе до зменшення суми податків, що підлягає сплаті до бюджету;
необхідності виправлення за письмовим зверненням декларанта або уповноваженої ним особи помилково зазначених в оформленій митній декларації на бланку єдиного адміністративного документа відомостей про товари, не пов’язаних з перерахуванням сум митних платежів за такою митною декларацією;
необхідності відображення за письмовим зверненням декларанта або уповноваженої ним особи відомостей про товари, що стали відомі після закінчення митного оформлення товарів, не пов'язаних з перерахуванням сум митних платежів за митною декларацією на бланку єдиного адміністративного документа.
Суд зазначає, що посилання позивача на абзац сьомий пункту 37 Положення №450 в обгрунтування наявності у відповідача правової підстави для виправлення відомостей, пов’язаних з доплатою або поверненням митних платежів є помилковим, оскільки, за змістом пункту 37 цього Положення, такі допускаються виключно в разі допущення порушення чи помилки митним органом, в тому числі, у зв’язку із скасуванням рішення митного органу, всі інші дії митного органу стосуються внесення відомостей про товар і не пов'язані з перерахуванням сум сплачених митних платежів в сторону їх зменшення.
Оскільки в момент митного оформлення товару на підставі митної декларації UA206010/2017/010543 від 17.03.2017, митним органом не було допущено помилок, рішення про коригування митної вартості товару не приймалося та не скасовувалося, вказані приписи Положення не можуть бути застосовані до спірних правовідносин.
Також, згідно “Порядку оформлення аркуша коригування”, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 06.11.2012 №1145, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 28 листопада 2012 р., за № 1995/22307 передбачено внесення відомостей про товари, не пов'язані з перерахуванням сум митних платежів, а лише в разі їх доплати (повернення).
Отже, внесення змін до митної декларації після завершення митного оформлення можливо лише у разі наявності чітко встановлених у пункті 37 Положення №450 підстав, зокрема:
- наявність відповідного письмового звернення декларанта про внесення змін;
- якщо зміни стосуються саме відомостей про товари;
- якщо ці відомості про товари не пов'язані з перерахуванням сум митних платежів за такою митною декларацією.
Суд наголошує, що заявлені позивачем зміни у митній декларації стосуються числових значень (вага і вартість продукції) вже перерахованих (здійснених) митних платежів, які у разі внесення підлягатимуть перерахунку, що свідчить про те, що зазначені ПАТ ВТКФ "Ласощі" відомості не є підставою для внесення змін до митної декларації.
Абзацом другим пункту 46.1 статті 46 Податкового кодексу України (надалі, також ПК України) передбачено, що митні декларації прирівнюються до податкових декларацій для цілей нарахування та/або сплати податкових зобов'язань.
Згідно з пунктом 56.11 статті 56 ПК України, не підлягає оскарженню грошове зобов'язання, самостійно визначене платником податків.
Таким чином, не дозволяється внесення змін до митної декларації щодо відомостей, пов'язаних з перерахуванням сум митних платежів, що були сплачені за такою митною декларацією.
Як встановлено в судовому засіданні, позивач самостійно визначив ставку податку на додану вартість, яка підлягає сплаті за товар, що ним ввозився на митну територію України за відповідними деклараціями, без коригувань та рішень митного органу, суми платежів були за цими митними деклараціями сплачені на відповідний рахунок Державного бюджету України.
Зміна, про яку просить позивач, має наслідком зміну кількості товару і її вартості, що потягне за собою зменшення суми податку на додану вартість за розмитнений товар, який сплачений до бюджету за оформленою митною декларацією UA206010/2017/010543 від 17.03.2017, а тому така не допускається. Вказана правова позиція також наведена в ухвалі Вищого адміністративного суду України К/800/10255/16 від 7 липня 2016 року.
Що стосується посилань представника відповідача на ту обставину, що в рішенні митного органу ОСОБА_3 та в митній декларації містяться розбіжності щодо деяких числових значень, суд зазначає, що вказані факти містяться в межах похибки спричиненої різними режимами митного оформлення в Україні та ОСОБА_3, та не мають ніякого впливу на можливість коригування митної декларації.
Також, суд зазначає, що твердження відповідача щодо можливої змови посадових осіб позивача та компанії WAWEL S.A. з метою заниження податку на додану вартість не підтверджується жодними доказами, а перебування осіб на посадах в обох компаніях не обмежене приписами чинного законодавства України, а тому суд відхиляє вказані обставини, як такі що доводять відсутність підстав для проведення коригування митної декларації.
Враховуючи зазначене, суд дійшов висновку про правомірність відмови Митниці у наданні дозволу на внесення змін до митних декларацій шляхом складання аркушів коригування, оскільки такі зміни призведуть до перерахунку митних платежів, що чинним законодавством не допускається.
З врахуванням вищенаведеного, в суду відсутні підстави для задоволення позовних вимог.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 241-246, 250, 255, 295, 297, 299, підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Відповідно до статтей 255, 295, 297, підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи:
Позивач: Публічне акціонерне товариство "Виробничо-торгова кондитерська фірма "Ласощі", адреса: вул. Ленкавського 12а, м.Івано-Франківськ, Івано-Франківська обл., 76010, ідентифікаційний код - 00382102
Відповідач: Івано-Франківська митниця ДФС України, адреса: вул. К. Данила, 20, м.Івано-Франківськ, Івано-Франківська обл., 76018, ідентифікаційний код - 39640261.
Суддя /підпис/ ОСОБА_5
Рішення складене в повному обсязі 14 лютого 2018 р.