
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 лютого 2018 року (об 11 год. 00 хв.)Справа № 808/6/18 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Калашник Ю.В.
за участю секретаря судового засідання Стратулат С.В.
розглянув за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1; 69083, АДРЕСА_1)
до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Запорізькій області в особі Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, вул. Матросова, 29)
про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
03.01.2018 до Запорізького окружного адміністративного суду (далі - суд) надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Запорізькій області в особі Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Запорізькій області (далі – відповідач), в якому позивач просить суд:
визнати бездіяльність відповідача, щодо не виготовлення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 нової Довідки про розмір грошового забезпечення, з врахуванням всіх складових грошового забезпечення передбачених чинним законодавством, за формою передбаченою Додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393», з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988, та не направлення її до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізької області, протиправною;
зобов'язати відповідача виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області нову Довідку про розмір мого грошового забезпечення ОСОБА_1 з повною реальною інформацією, за формою передбаченою Додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393», з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988, із зазначенням основних та додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад сума 2650,00 грн.; оклад за військове звання (капітан міліції) сума 1800,00 грн.; надбавка за вислугу років 50% сума 2225,00 грн.; надбавка за виконання особливо важливих завдань 46% сума 3070,50 грн.; надбавка за таємність 10% сума 265,00 грн.; премія 16% сума 1601,68 грн.; загальна сума 11612,18 грн. грн., з дати виникнення права на перерахунок, тобто з 01.01.2016;
встановити судовий контроль за виконанням рішенням суду шляхом зобов’язання відповідача подати у десятиденний строк з моменту набрання рішенням законної сили звіт про виконання рішення суду.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що оскільки додаткові види грошового забезпечення та премії встановлені Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 не могли бути враховані при перерахунку пенсій станом на 1 січня 2016 року, значить відповідні їм види та премії встановлені Постановою Кабінету Міністрів України №1294 від 07.11.2007, що є складовими існуючих пенсій, на цей час залишались без змін їхніх розмірів відповідним рішенням Кабінету Міністрів України, тому змінам при даному перерахунку пенсій не підлягають. Вважаючи протиправними дії відповідача та не погоджуючись з змістом наданої довідки, позивач просить позов задовольнити у повному обсязі.
Ухвалою судді від 09.01.2018 відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження. Сторонам повідомлено про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з викликом учасників справи у судове засідання на 26.01.2018. Відповідачу запропоновано у 15-денний строк з дня отримання ухвали надати відзив на позовну заяву.
26.01.2018 від позивача надійшло клопотання (вх. № 2925) про розгляд справи у порядку письмового провадження. Позовні вимоги позивач підтримує у повному обсязі, просить їх задовольнити.
Представник відповідача у судове засідання не прибув, про день, час та місце судового засідання повідомлений належним чином. В установлений законом строк 19.01.2018 відповідачем подано відзив на позов (вх. № 2091), відповідно до якого відповідач позовні вимоги не визнає та зазначає, що ГУМВС України в Запорізькій області (ліквідаційна комісія) при виникненні у позивача права на перерахунок пенсії видало довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, з включення до неї розміру посадового окладу, окладу за військове звання та надбавку за вислугу років у розмірі 50%, передбачених Постановою КМУ від 11 листопада 2015 року №988, надбавку за таємність у розмірі 10%, а також щомісячна премія у розмірі 7,59% тобто у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію. Таким чином, до довідки включено: посадовий оклад - 2650 грн.; оклад за військове звання -1800 грн.; 50% надбавка за вислугу років - 2225 грн.; 10% надбавка за таємність - 265 грн.; 7,59% премія – 526,75 грн. Вимоги про включення до неї таких видів грошового забезпечення, що не виплачуються на момент виникнення права па перерахунок пенсії, чи із обчисленням не передбаченим Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджено постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13 лютого 2008 року є безпідставними, оскільки, визначальним фактором включення додаткових видів грошового забезпечення є їх законодавчо визначений перелік та спосіб їх розрахунку передбачений п. 5 Порядку.
В установлений законом строк 23.01.2018 до суду від позивача надійшла відповідь на відзив (вх. № 2379), відповідно до якої позивач зазначає, що зменшення розміру встановленої ОСОБА_1 премії до 7,59% є звуженням позивачу прав гарантованих Конституцією України. Крім того, зазначає, що відповідач помилково вважає, що оскільки Постанова КМУ від 11.11.2015 №988 не передбачає надбавку за виконання особливо важливих завдань, то й вказувати її в новій довідці для перерахунку пенсії не потрібно. Проте, жодного посилання на обставини щодо скасування такої надбавки не наводить. Враховуючи, що надбавка за виконання особливо важливих завдань виплачувалась на момент виникнення права на перерахунок пенсії та не скасована на сьогоднішній день, тому відсутні будь-які підстави не зазначати відповідну доплати у Довідці про розмір мого грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Відповідно до ч. 9 ст. 205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з’явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
На підставі викладеного, враховуючи неявку всіх учасників справи, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.
На підставі приписів частини 13 статті 10 та частини 4 статті 229 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Суд, оцінивши повідомлені позивачем обставини та наявні у справі докази у їх сукупності, встановив наявність достатніх підстав для прийняття законного та обґрунтованого рішення у справі.
З 03.12.2002 позивач перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області області як отримувач пенсії за вислугу років (а.с.9).
Міністерство внутрішніх справ України, виконуючи умови Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету міністрів України від 17 липня 1992 року №393 затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 (далі - Порядок №45), 03.02.2017 за вих. №1461/05/22-2017 направило в Пенсійний фонд України повідомлення про підстави перерахунку пенсії пенсіонерам органів внутрішніх справ України (міліції).
28.03.2017 за вих. №9493/02-23 Пенсійний фонд України повідомив свої територіальні органи (Головні управління ПФУ) про підготовку та надання списків пенсіонерів МВС, які мають право на перерахунок пенсій до Ліквідаційних комісій.
На підставі отриманих списків, Ліквідаційна комісія УМВС України в Запорізькій області підготувала та відправила до Головного управління ПФУ в Запорізькій області довідку про розмір грошового забезпечення станом на 1 січня 2016 року, згідно додатку 2 Порядку затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45.
16.08.2017 позивач звернувся до Ліквідаційної комісія УМВС України в Запорізькій області з проханням надати Довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пестії.
18.08.2017 позивачем отримано відповідь на запит та додано до неї копію Довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії №86/13640 від 18.08.2017 (а.с.16), в якій зазначено, що відповідно до ч.3 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови KMУ №988 від 11.11.2015, наказу МВС від 06.04.2016 №260, розмір грошового забезпечення за нормами чинними на 01.01.2016 становить: посадовий оклад сума 2650,00 грн.; оклад за військове звання сума 1800,00 грн.; надбавка за вислугу років 50% сума 2225,00 грн.; надбавка за таємність 10% сума 265,00 грн.; премія 7,59% сума 526,75 грн.; загальна сума 7466,75 грн.
Із зазначеними показниками у Довідці позивач не погодився так як, призначена пенсія за вислугу років відповідно до ст.ст. 12,13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». Розмір пенсії обчислений, виходячи із грошового забезпечення встановленого відповідно до Постанови КМУ №1294 від 07.11.2007 яка була чинна станом на 01.01.2016 та не втратила чинність до теперішнього часу. Відповідно до Довідки №86/13640 від 27.03.2008 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії: посадовий оклад 830,00 грн.; оклад за військове звання 120,00 грн.; надбавка за вислугу років 40% сума 380,00 грн.; надбавка за таємність 10% сума 83,00 грн.; надбавка за виконання особливо важливих завдань 46% сума 611,80 грн.; премія 16% сума 323,97 грн.; загальна сума 2348,77 грн. (а.с.15).
Як вбачається із довідок, для перерахунку пенсії позивача в Довідку №86/13641 від 18.08.2017 не були включені додаткові види грошового забезпечення: надбавка за виконання особливо важливих завдань(46%); зменшений розмір премії із (16%) до (7,59%).
Не погодившись із зазначеними у довідці показниками, позивач 18.12.2017 звернувся до голови Ліквідаційної комісії УМВС України в Запорізькій області із заявою, в якій зазначив про порушення своїх прав та наполягав на тому, щоб ліквідаційна комісія УМВС України в Запорізькій області виготовила та направила до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області нову довідку про розмір грошового забезпечення згідно постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 в наступних розмірах: посадовий оклад сума 2650,00 грн.; оклад за військове звання сума 1800,00 грн.; надбавка за вислугу років 50% сума 2225,00 грн. надбавка за виконання особливо важливих завдань 46% сума 3070,50 грн.; надбавка за таємність 10% сума 265,00 грн.; премія 16% сума 1601,68 грн.; загальна сума 11612,18 грн. (а.с.12-13).
Листом-відповіддю ГУ МВС України в Запорізькій області від 26.12.2017 за №639-Є/Л.К./29-17 повідомило позивача, що зазначена у заяві надбавка за особливо важливі завдання не включена до довідки для перерахунку пенсії на підставі абз.7 п.5 Постанови №45 від 13.02.2008. Згідно з інформацією МВС України про середні розміри надбавок та премії, що фактично сплачені за грудень 2015 року (лист МВС України від 20.04.2017 № 5551/05/22-2017) по посаді, яка прирівняна до посади за якою здійснюється перерахунок пенсії, зазначені надбавки не виплачувались, а премія визначена у розмірі 7,59 грн. (а.с.14).
Таким чином відповідач фактично відмовився надавати довідку з врахуванням вище зазначених показників.
Як встановлено судом, ОСОБА_1 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294, до розміру його грошового забезпечення для перерахунку його пенсії було включено, серед іншого, надбавку за виконання особливо важливих завдань у розмірі 46 % та премії 16% що підтверджується Довідкою про розмір грошового забезпечення для перерахунку його пенсії від 27.03.2008 № 86/13640 (а.с.15).
Вважаючи такі дії такими, що порушують права та інтереси, позивач звернувся до суду із цим позовом.
Дослідивши матеріали справи та докази у їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на військовій службі та отримують пенсію за Законом України від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», визначено цим Законом.
Відповідно до статті 102 Закону України «Про Національну поліцію» № 580-VIII від 02.07.2015 №580-VIII (далі - Закон № 580-VIII), пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідно до частини 16 статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 1 №2262-XII (далі - Закон №2262-XII, в редакції зі змінами, внесеними Законом №580-VIII), у разі якщо на момент призначення пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, призначена пенсія підлягає негайному перерахунку.
Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23 грудня 2015 року №900-VIII, статтю 63 Закону №2262-XII після частини другої доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».
Відповідно до частини 4 статті 63 Закону №2262-XII, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
За правилами п.1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (надалі - Порядок №45), перерахунок раніше призначених згідно із Законом №2262-XII пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 затверджено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Згідно з пунктом 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 580-VIII, за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Проаналізувавши вищезазначені правові норми, суд вважає, що позивач, як колишній працівник міліції та пенсіонер органів внутрішніх справ, має право на здійснення перерахунку розміру пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 встановлений порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок № 45).
Цим нормативно-правовим актом визначено процедуру перерахунку пенсії та належні для цього підстави.
Зокрема, Порядком №45 визначено, що перерахунок раніше призначених пенсій проводиться у разі прийняття рішення КМУ про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію. На підставі такого рішення МВС повинно повідомити у п'ятиденний строк ПФУ про підстави для перерахунку пенсій відповідним категоріям осіб, а ПФУ, в свою чергу повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від МВС своїм головним управлінням в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсія яких підлягає перерахуванню. Після складання таких списків та подання їх відповідним органам, уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної у списку та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ. Довідки видаються на осіб, які звільненні із служби.
Разом з цим, питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою правління ПФУ від 30 січня 2007 року № 3-1 (далі - Порядок № 3-1).
Відповідно до пункту 4 Порядку № 3-1, заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем проживання.
Отже, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, повідомляють орган ПФУ, так і відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи.
Таким чином, пенсіонер органів внутрішніх справ, у разі виникнення підстав для перерахунку пенсії, має право самостійно отримати довідку про складові грошового забезпечення.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 22.04.2014 по справі №21-484а13.
Як зазначено вище, відповідно до ст.102 Закону України «Про Національну поліцію», пенсійне забезпечення поліцейських здійснюються також в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Виходячи з наведених правових норм суд доходить висновку, що позивач, як колишній працівник міліції та пенсіонер органів внутрішніх справ, має право на здійснення перерахунку розміру пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року.
Той факт, що зміни до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» набули чинності вже після прийняття Постанови КМУ №988 від 11.11.2015, не впливає на вказану ситуацію, оскільки зворотна дія нормативно-правового акта у часі - це дія нового нормативно-правового акта на відносини і факти, що мали місце до набуття ним чинності.
Аналогічна думка висловлена в Рішенні Конституційного Суду України від 09.02.1999 №1-рп/99 (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) де зазначено, що дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце. Положення частини першої статті 58 Конституції України про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів у випадках, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, стосується фізичних осіб і не поширюється на юридичних осіб.
Як вбачається з матеріалів справи, на день набрання чинності змін до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» Постанова КМУ №988 від 11.11.2015 діяла та діє на час розгляду спірних правовідносин.
Постановою КМУ №45 від 13.02.2008 (із змінами) встановлений порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
В цьому порядку визначено, що перерахунок раніше призначених пенсій проводиться у разі прийняття рішення КМУ про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію. На підставі такого рішення МВС повинно повідомити у п'ятиденний строк ПФУ про підстави для перерахунку пенсій відповідним категоріям осіб, а ПФУ, в свою чергу повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від МВС своїм головним управлінням в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсія яких підлягає перерахуванню. Після складання таких списків та подання їх відповідним органам, уповноважені керівники цих органів своїм рішенням видають довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій.
Як визначено в п.3 Порядку, на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної у списку та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ. Довідки видаються на осіб, які звільненні із служби.
Також судом встановлено, що Постановою КМУ №988 від 11.11.2015 затверджено:
схему окладів за спеціальним званням поліцейських у розмірах згідно з додатком 1;
схему посадових окладів курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання в розмірах згідно з додатком 2;
схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3 - 10 (пункт 3 постанови КМУ №988).
В той же час, відповідно до постанови КМУ №1294 від 07.11.2007 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання установлювати надбавку за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу - у розмірі до 50 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років та за оперативно-розшукову діяльність.
Судом встановлено, що позивач отримував вказані надбавки під час проходження служби, що підтверджується відповідною довідкою (а.с.15), тому вони мають бути враховані при перерахунку йому пенсії.
Посилання відповідача на той факт, що вказані надбавки не можуть включатися до грошового забезпечення при перерахунку пенсії працівникам органів внутрішніх справ є безпідставними, з огляду на те, що постанова КМУ №1294 так само як і постанова КМУ №988 розповсюджуються на працівників органів внутрішніх справ і містять в собі різний предмет правового регулювання грошового забезпечення працівників органів внутрішніх справ і встановлені цими постановами надбавки не можуть замінювати одна одну.
Крім того, як зазначалося вище, постановою КМУ №988 затверджені посадові оклади та надбавки працівникам поліції, а надбавки, доплати і премії не враховані зазначеною постановою, встановлені згідно постанови КМУ №1294, яка є чинною і повинна враховуватися при перерахунках пенсій.
Отже, враховуючи те, що постановою КМУ №988 не врегульована виплата надбавки за виконання особливо важливих завдань, а виплата її врегульована відповідно до постанови КМУ №1294, то виплата вказаної надбавки повинна бути врахована при видачі довідки для перерахунку пенсії, оскільки позивач отримував її під час проходження служби.
Крім того, суд вважає за необхідне зазначити, що відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії № 86/13640 від 27.03.2008 позивачу встановлено премію у розмірі 16% (а.с.15), а той же час, у довідці № 86/13640 від 18.08.2017 встановлений розмір премії – 7,59% (а.с.16).
Аналіз зазначених норм матеріального права дає підстави вважати, що посадовий оклад, оклад за спеціальним званням, надбавка за стаж служби, надбавка за особливо важливі завдання, надбавка за таємність, премія мають бути включені до довідки про складові грошового забезпечення.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що відповідач протиправно відмовив позивачу у видачі нової довідки про розмір грошового забезпечення, із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення: посадовий оклад сума 2650,00 грн.; оклад за військове звання (капітан міліції) сума 1800,00 грн.; надбавка за вислугу років 50% сума 2225,00 грн.; надбавка за виконання особливо важливих завдань 46% сума 3070,50 грн.; надбавка за таємність 10% сума 265,00 грн.; премія 16% сума 1601,68 грн.; загальна сума 11612,18 грн. грн., з дати виникнення права на перерахунок – з 01.01.2016. Тому позов у частині зобов’язання відповідача встановити вказані вище надбавки підлягає задоволенню.
Щодо вимоги позивача встановити судовий контроль за виконанням рішення суду, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.1 ст. 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Конструкція вказаної правової норми свідчить про те, що це є правом суду, а не імперативним обов’язком.
З огляду на обставини справи, суд не вбачає підстав в даному випадку для застосування ст. 382 КАС України.
Крім того, гарантія виконання судового рішення забезпечується також положеннями ст. 14 КАС України, відповідно до якої судові рішення, що набрали законної сили, є обов’язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об’єднаннями на всій території України
Таким чином, у задоволенні позову в цій частині суд відмовляє.
Частиною першою статті 2 КАС України передбачено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.
Згідно з частинами першою та другою статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд, відповідно до статті 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об’єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв’язок доказів у їх сукупності.
Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 139, 143, 243-246 КАС України, суд, –
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, вул. Матросова, 29), щодо не виготовлення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 нової Довідки про розмір грошового забезпечення, з врахуванням всіх складових грошового забезпечення передбачених чинним законодавством, за формою передбаченою Додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393», з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988, та не направлення її до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізької області.
Зобов'язати Ліквідаційну комісію Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, вул. Матросова, 29) виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області нову Довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 з повною реальною інформацією, за формою передбаченою Додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393», з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988, із зазначенням основних та додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад сума 2650,00 грн.; оклад за військове звання (капітан міліції) сума 1800,00 грн.; надбавка за вислугу років 50% сума 2225,00 грн.; надбавка за виконання особливо важливих завдань 46% сума 3070,50 грн.; надбавка за таємність 10% сума 265,00 грн.; премія 16% сума 1601,68 грн.; загальна сума 11612,18 грн. грн., з дати виникнення права на перерахунок, тобто з 01.01.2016.
Присудити на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1; 69083, АДРЕСА_1) суму судового збору 640 (шістсот сорок) грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Запорізькій області (код ЄДРПОУ 08592187; 69057, м. Запоріжжя, вул. Матросова, 29).
В іншій частині позову відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Рішення у повному обсязі складено та підписано 14.02.2018.
Суддя Ю.В. Калашник