Рішення № 72272466, 09.02.2018, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.02.2018
Номер справи
806/3818/17
Номер документу
72272466
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 лютого 2018 року м. Житомир справа № 806/3818/17

категорія 10.2.4

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Панкеєвої В.А., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії,

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного Фонду України у Житомирській області щодо перерахунку та виплати йому пенсії, відповідно до положень постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції";

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Житомирській області провести перерахунок та виплату пенсії з урахуванням збільшення посадових окладів працівникам з 01.10.2016.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що є пенсіонером органів внутрішніх справ та отримує пенсію на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб". Стверджує, що звертався до відповідача з заявами про здійснення перерахунку пенсії. Вважає, бездіяльність відповідача щодо неперерахування пенсії - протиправною, необґрунтованою та такою, що суперечить нормам законодавства, що регулюють спірні правовідносини. Нормативними актами, що регулюють спірні правовідносини, не передбачено проведення перерахунку та виплати пенсії лише після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.

Сторони в судове засідання 9 лютого 2018 року не з'явились.

Позивач подав до суду заяву про розгляд справи без участі позивача.

Представник відповідача 19 січня 2018 року подав заперечення на адміністративний позов.

З урахуванням незначної складності справи, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження, за правилами встановленими ч.9 ст.205, ч.4 ст.229 Кодексу адміністративного судочинства України.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог з наступних підстав.

Як встановлено судом і не заперечується сторонами, ОСОБА_1 призначено пенсію на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 Закон № 2262-XII (далі- Закон № 2262-XII).

Довідкою Ліквідаційної комісії УМВС в Житомирській області № 85/9808 від 10.05.2017 визначено розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1. Для виконання вищезгадану довідку направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (а.с.15).

28 листопада 2017 року позивач звернувся із заявами до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про отримання копії довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії та про проведення перерахунку пенсії з 01.01.2016 в порядку встановленому ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (а.с.12-13).

Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області листом від 14.12.2017 № 3601/О-11, 3602/О-11 повідомило позивачу, що його звернення розглянуто відповідно до Закону України "Про звернення громадян". Відповідь вмотивована тим, що перерахунок пенсії призначеної за Законом № 2262-XII забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України. У зв'язку з цим, перерахунок та виплату перерахованої пенсії позивачу буде проведено після надходження коштів на забезпечення проведення перерахунку пенсій. Зазначено, що копію довідки отримано особисто ОСОБА_1 13.12.2017 (а.с.14).

Не погоджуючись з відмовою відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.3 ст.46 Конституції України визначено, що пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Абзац перший преамбули Закону № 2262-XII визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

Відповідно до абзацу другого пункту 15 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" від 02.07.2015 № 580-VIII (далі - Закон № 580-VIII) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Приписами статті 102 Закону № 580-VIII визначено, що пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Частиною 3 статті 51 Закону № 2262-XII визначено, що перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Згідно з ч.3 ст.63 Закону № 2262-XII встановлено, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Відповідно до ч.4 ст.63 Закону № 2262-XII визначено, що всі призначені за цим Законм пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Відповідно до п.1 Порядку № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Постановою Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" від 11.11.2015 № 988 (далі - Постанова № 988), яка набрала чинності з дня її опублікування (02.12.2015) та застосовується з дня набрання чинності Закону № 580-VIII, встановлено грошове забезпечення поліцейських.

Приписами постанови Кабінету Міністрів від 18.11.2015 № 947, чинної станом на 01.01.2016, внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів" від 09.03.2006 № 268 та затверджено нові схеми посадових окладів керівних працівників та спеціалістів міжрегіонального та регіональних територіальних органів МВС та керівних працівників та спеціалістів міжрегіональних територіальних органів Національної поліції.

Таким чином, грошове забезпечення поліцейських, відповідно до постанови № 988, за своїми складовими є ідентичним складовим грошового забезпечення колишніх працівників міліції, але за розміром більшим.

Аналіз норм чинного законодавства дозволяє зробити висновок, що збільшення грошового забезпечення поліцейських є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача як колишнього працівника міліції.

З урахуванням зазначеного, суд дійшов висновку про необхідність визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо непроведення перерахунку пенсії ОСОБА_1.

Щодо позовної вимоги в частині зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату пенсії з урахуванням збільшення посадових окладів працівникам з 01.10.2016.

Як вже зазначалось, перерахунок пенсії здійснюється Головним управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на підставі довідок про розмір грошового забезпечення.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Позивачу видано довідку Ліквідаційною комісією УМВС України в Житомирській області від 10 травня 2017 року.

Доказів врахування збільшених посадових окладів з 01.10.2016 в довідку для перерахунку пенсії ОСОБА_1 від 10.05.2017 № 85/9808 суду не надано.

Таким чином, позовна вимога про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області перерахувати суми неврахованих у вищезгадану довідку видів грошового забезпечення є передчасною.

З урахуванням наведеного, суд відмовляє в задоволенні позову в частині зобов'язати перерахувати та виплатити пенсію позивачу з урахуванням збільшення посадових окладів працівникам з 01.10.2016 у зв'язку з відсутністю компетенції відповідача змінювати розміри і складові грошового забезпечення.

З метою захисту прав позивача, що порушені суб'єктом владних повноважень, керуючись повноваженнями, наданими ч.2 ст.9 КАС України суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог в частині зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 згідно довідки Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області від 01.05.2017 № 85/9808 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Як вже встановлено судом, Ліквідаційною комісією УМВС України в Житомирській області 10 травня 2017 року видано довідку № 85/9808 у відповідності до ч. 3 ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" та постанови КМУ № 988 від 15.11.2015 щодо розміру грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії з 01 січня 2016 року (а.с.15).

З урахуванням наведеного, суд відмічає, що після отримання вищевказаної довідки у Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області виник обов'язок провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 у відповідності до розмірів грошового забезпечення визначених у такій довідці.

Суд критично ставиться до тверджень відповідача про можливість проведення виплати перерахованої пенсії позивачу після надходження додаткових коштів з Державного бюджету України, оскільки відсутність бюджетного фінансування жодним чином не впливає на наявність чи відсутність у позивача права на перерахунок пенсії, що є предметом спору у даній справі.

Аналогічна правова позиція наведена в рішеннях Вищого адміністративного суду України від 14.09.2017 у справі № К/800/30438/17 (№344/81/17), від 13.05.2017 у справі №К/800/8393/17 (№ 711/9316/16).

При цьому, при розгляді даної справи суд враховує практику Європейського суду з прав людини, яка відповідно до ст.17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" є джерелом права.

Так, Європейський суд з прав людини у справах "Кечко проти України", "Ромашов проти України", "Шевченко проти України" зауважив, що реалізація особою права, яке пов'язано з отриманням бюджетних коштів, що базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань, тобто посилання органами державної влади на відсутність коштів, як на причину невиконання своїх зобов'язань, є безпідставними. Європейський Суд з прав людини у своїх рішеннях констатував, що не приймає аргумент Уряду щодо бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатись на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.

Отже, право на перерахунок пенсії позивач набув з 01.01.2016, проте, довідку про розмір його грошового забезпечення Ліквідаційної комісії УМВС України складено лише 10 травня 2017 року.

У зв'язку з тим, що орган Пенсійного фонду 14.12.2017 відмовив у перерахунку і станом на час розгляду справи такий перерахунок не проведений, суд приходить до висновку, що перерахунок пенсії позивачу не проведений з вини органів Пенсійного фонду України.

Приписами статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, про наявність законодавчих підстав для зобов'язання відповідача перерахувати та виплатити пенсію ОСОБА_1 з 1 січня 2016 року у відповідності до розмірів, визначених у довідці від 10.05.2017 № 85/9808.

Зважаючи на відсутність судових витрат у цій адміністративній справі, питання про їх розподіл судом не вирішується.

Керуючись статтями 77, 90, 242-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України,

вирішив:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул.О.Ольжича,7, м.Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 13559341) щодо непроведення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 11700; РНОКПП НОМЕР_1) з 01 січня 2016 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести з 01 січня 2016 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 згідно довідки Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області від 10.05.2017 № 85/9808 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

В решті позову відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його складення.

Суддя В.А. Панкеєва