Рішення № 72272427, 12.02.2018, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.02.2018
Номер справи
806/3710/17
Номер документу
72272427
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 лютого 2018 року м. Житомир справа № 806/3710/17

категорія 5.1

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Черняхович І.Е., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Керівника Коростишівської місцевої прокуратури в інтересах держави до Черняхівської селищної ради Черняхівського району Житомирської області про визнання незаконною бездіяльність,

встановив:

Керівник Коростишівської місцевої прокуратури в інтересах держави звернувся до суду до Черняхівської селищної ради Черняхівського району Житомирської області, в якому просив:

- визнати незаконною бездіяльність Черняхівської селищної ради Черняхівського району Житомирської області з питань не затвердження планів інвентаризації та паспортизації об’єктів благоустрою населення (їх частин), а саме: дитячих майданчиків, які розташовані на території смт. Черняхів;

- зобов’язати Черняхівську селищну раду Черняхівського району Житомирської області вчинити дії по розробленню та затвердженню планів технічної інвентаризації та паспортизації об’єктів благоустрою населення (їх частин), а саме: дитячих майданчиків, які розташовані на території смт. Черняхів.

Також позивач просив стягнути з відповідача сплачений судовий збір у сумі 3200 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що у зв'язку з відсутністю затвердженого плану інвентаризації та паспортизації таких об'єктів благоустрою населення як дитячі майданчики, які розташовані на при будинкових територіях смт. Черняхів, підприємства, установи та організації, у яких ці об'єкти благоустрою перебувають на утриманні, не виконують свого обов'язку щодо їх планової інвентаризації та паспортизації відповідно до вимог статті 18 Закону України "Про благоустрій населених пунктів". Вказує, що одним із обов"язків органів місцевого самоврядування, встановлених Законом України "Про благоустрій населених пунктів" є обов'язок проводити згідно з планами, затвердженими органами державної влади, органами місцевого самоврядування, інвентаризацію та паспортизацію закріплених за ними об'єктів благоустрою (їх частин). З огляду на функціональне призначення дитячих майданчиків, невжиття таких заходів може негативно позначитися на загальному стані цих об'єктів благоустрою, що в підсумку може спричинити заподіяння шкоди життю та здоров'ю дітей.

09.01.2018 ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду відкрито спрощене провадження у справі без повідомлення сторін.

Відповідач надіслав на адресу суду відзив, в якому повідомив, що розпорядженням селищного голови від 26.12.2017 №95 "Про затвердження плану проведення інвентаризації та паспортизації дитячих майданчиків на території селищної ради" затверджено план проведення технічної інвентаризації та паспортизації дитячих майданчиків на території селищної ради.

12.02.2018 ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду закрито провадження у справі в частині зобов’язання Черняхівської селищної ради Черняхівського району Житомирської області вчинити дії по розробленню та затвердженню планів технічної інвентаризації та паспортизації об’єктів благоустрою населення (їх частин), а саме: дитячих майданчиків, які розташовані на території смт. Черняхів.

Дослідивши матеріали справи, суд зазначає наступне.

Як свідчать матеріали справи, за результатами проведеного Коростишівською місцевою прокуратурою вивчення стану дотримання законодавства України щодо благоустрою населених пунктів, виявлено недоліки щодо проведення технічної інвентаризації та паспортизації прибудинкових дитячих майданчиків міста, які негативно впливають на організацію належного утримання та раціонального використання територій, будівель та інженерних споруд.

Зокрема, згідно листа Черняхівської селищної ради від 12.12.2017 №943 на території Черняхівської селищної ради функціонують дитячі майданчики:

1. заклад дошкільної освіти № 5 (за адресою: смт. Черняхів, вул. Володимирська51).

2. заклад дошкільної освіти № 1 (за адресою: смт. Черняхів, вул. І.Франка 14).

Також у вказаному листі зазначено, що Черняхівська селищна рада є власником дитячих ігрових споруд, що знаходиться на житловому масиві "Хлібодар" по вул. Володимирська 51, смт. Черняхів. Разом з тим, Черняхівською селищною радою плани інвентаризації та паспортизації указаних дитячих майданчиків не затверджувались, паспортизація не проводилась, паспорт не виготовлявся (а.с. 14).

Виявлені порушення, на думку прокурора, свідчать про протиправну бездіяльність Черняхівської селищної ради в частині невиконання вимог Законів України "Про благоустрій населених пунктів" та Закону України "Про місцеве самоврядування" щодо незатвердження планів технічної інвентаризації та паспортизації елементів (частин) об'єктів благоустрою, а саме дитячих майданчиків, що в свою чергу порушує гарантовані Конституцією України права на безпечні умови для життя і розвитку дітей.

Перевіряючи дії відповідача на відповідність вимогам п.1 ч.2 ст.3 Кодексу адміністративного судочинства України, суд виходить з наступного.

В силу положень статті 23 Закону України "Про прокуратуру" прокурор може звернутися до суду щодо визнання протиправними дій чи бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії або утриматися від вчинення певних дій. Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб’єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає, що питання, вирішення яких віднесено до виключної компетенції сільської, селищної, міської ради передбачено у статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" (далі - Закон №280/97-ВР).

Відповідно до п. 44 ч. 1 ст. 26 Закону №280/97-ВР, виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання щодо встановлення відповідно до законодавства правил з питань благоустрою території населеного пункту, забезпечення в ньому чистоти і порядку, торгівлі на ринках, додержання тиші в громадських місцях, за порушення яких передбачено адміністративну відповідальність.

Благоустроєм населених пунктів, відповідно до визначення, закріпленого у ст. 1 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" (далі - Закон № 2807-IV) є комплекс робіт з інженерного захисту, розчищення, осушення та озеленення території, а також соціально-економічних, організаційно-правових та екологічних заходів з покращання мікроклімату, санітарного очищення, зниження рівня шуму та інше, що здійснюються на території населеного пункту з метою її раціонального використання, належного утримання та охорони, створення умов щодо захисту і відновлення сприятливого для життєдіяльності людини довкілля.

Під заходами з благоустрою населених пунктів, відповідно до цієї ж статті, слід розуміти роботи щодо відновлення, належного утримання та раціонального використання територій, охорони та організації упорядкування об'єктів благоустрою з урахуванням особливостей їх використання.

Згідно з ч. 1 ст. 2 Закону № 2807-IV благоустрій населених пунктів передбачає: 1) розроблення і здійснення ефективних і комплексних заходів з утримання територій населених пунктів у належному стані, їх санітарного очищення, збереження об'єктів загального користування, а також природних ландшафтів, інших природних комплексів і об'єктів; 2) організацію належного утримання та раціонального використання територій, будівель, інженерних споруд та об'єктів рекреаційного, природоохоронного, оздоровчого, історико-культурного та іншого призначення; 3) створення умов для реалізації прав та виконання обов'язків суб'єктами у сфері благоустрою населених пунктів.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 20 Закону № 2807-IV організацію благоустрою населених пунктів забезпечують місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до повноважень, установлених законом. Благоустрій здійснюється в обов'язковому порядку на всій території населеного пункту (села, селища, міста).

Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону № 2807-IV до повноважень сільських, селищних і міських рад у сфері благоустрою населених пунктів належить, зокрема, затвердження місцевих програм та заходів з благоустрою населених пунктів, затвердження правил благоустрою територій населених пунктів, створення в разі необхідності органів і служб для забезпечення здійснення спільно з іншими суб'єктами комунальної власності благоустрою населених пунктів, визначення повноважень цих органів (служб), визначення на конкурсних засадах підприємств, установ та організацій (балансоутримувачів), відповідальних за утримання об'єктів благоустрою.

За змістом п. 1, 2 ч. 1 ст. 13 Закону № 2807-IV об'єктами благоустрою населених пунктів, серед іншого, є території загального користування та прибудинкові території.

Елементами (частинами) об'єктів благоустрою, відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 21 Закону № 2807-IV, є обладнання (елементи) дитячих, спортивних та інших майданчиків.

У п. 5 ч.2 ст. 18 Закону № 2807-IV передбачено, що підприємства, установи та організації у сфері благоустрою населених пунктів зобов'язані проводити згідно з планами, затвердженими органами державної влади, органами місцевого самоврядування, інвентаризацію та паспортизацію закріплених за ними об'єктів благоустрою (їх частин), що здійснюються у порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.

На виконання наведених вище положень статті 18 Закону № 2807-IV Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України наказом від 29 жовтня 2012 року № 550 затвердило Інструкцію з проведення технічної інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою населених пунктів (далі - Інструкція №550).

Згідно з п. 1.3 Інструкції № 550 під паспортизацією об'єктів благоустрою слід розуміти складання технічних паспортів об'єктів благоустрою за результатами їх інвентаризації; під технічною інвентаризацією об'єктів благоустрою - сукупність заходів з обстеження, спрямованих на підтвердження наявності об'єктів нерухомого майна, елементів благоустрою та оцінку їх технічного стану, а також наявності інженерних мереж на об'єкті благоустрою.

Відповідно до п. 1.4 Інструкції № 550 технічна інвентаризація та паспортизація об'єктів благоустрою проводяться власником, балансоутримувачем або виконавцем на підставі договору із замовником або самостійно.

Пунктом 1.5 Інструкції № 550 передбачено, що технічна інвентаризація об'єктів благоустрою може бути плановою або позаплановою. Планова технічна інвентаризація повинна проводитись згідно з планами, затвердженими органами державної влади та органами місцевого самоврядування.

Системний аналіз норм чинного законодавства дає підстави для висновку, що організацію благоустрою повинна забезпечувати селищна рада, до компетенції якої віднесено, зокрема, затвердження правил і заходів благоустрою населеного пункту.

Матеріали справи свідчать, що у власності Черняхівської селищної ради та на балансі відповідних закладів дошкільної освіти перебувають такі дитячі майданчики: 1.заклад дошкільної освіти № 5 (за адресою: смт. Черняхів, вул. Володимирська51), 2. заклад дошкільної освіти № 1 (за адресою: смт. Черняхів, вул. І.Франка 14).

Також, Черняхівська селищна рада є власником дитячих ігрових споруд, що знаходиться на житловому масиві "Хлібодар" по вул. Володимирська 51, смт. Черняхів.

Для підтримання об'єктів благоустрою у належному стані Закон № 2807-IV зобов'язує, зокрема, підприємства, установи, організації у сфері благоустрою населених пунктів проводити їх планову інвентаризацію та паспортизацію. Однією з необхідних умов для належного виконання цього обов'язку є наявність затвердженого плану проведення таких заходів з благоустрою населеного пункту.

За змістом наведених вище положень Закону № 2807-IV та прийнятої на його виконання Інструкції № 550, затвердження планів інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою є компетенцією Черняхівської селищної ради.

Разом з тим, Черняхівської селищною радою плани інвентаризації та паспортизації указаних дитячих майданчиків, на момент звернення позивача до суду з позовом, не затверджувались, паспортизація не проводилась, паспорт не виготовлявся.

Вказане підтверджується листом Черняхівської селищної ради № 943 від 12.12.2017, що було надіслане на адресу Коростишівської місцевої прокуратури, яким повідомлено, що Черняхівською селищною радою не затверджувався план щодо проведення інвентаризації та паспортизації об"єктів благоустрою та їх частин.

Таким чином, з матеріалів справи вбачаєтсяь, що на день звернення позивача з позовом до суду (14 грудня 2017 року) Черняхівська селищна рада не виконала передбаченого Законом України "Про благоустрій населених пунктів" обов'язку, не розробила та не затвердила планів інвентаризації та паспортизації таких об'єктів благоустрою як дитячі майданчики та спортивні майданчики, розташованих на території міста.

Водночас, суд відмічає, що за відсутності затверджених планів інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою (їх частин), підприємства, установи та організації, фізичні особи-підприємці у сфері благоустрою міста позбавлені можливості проводити інвентаризацію та паспортизацію закріплених за ними об'єктів благоустрою (їх частин).

Частиною 2 ст.6 Закону України "Про охорону дитинства" передбачено, що держава гарантує дитині право на охорону здоров'я, безоплатну кваліфіковану медичну допомогу в державних і комунальних закладах охорони здоров'я, сприяє створенню безпечних умов для життя і здорового розвитку дитини, раціонального харчування, формуванню навичок здорового способу життя.

Відповідно до ч.2 ст.3 Конвенції про права дитини від 20.11.1989, яка ратифікована Україною 27.02.1991, Держави-учасниці збов"язуються забезпечити дитині такий захист і піклування, які необхідні для її благополуччя, беручи до уваги права й обов"язки батьків, опікунів чи інших осіб, які відповідають за неї за законом, і з цією метою вживають всіх відповідних законодавчих і адміністративних заходів.

За таких обставин, суд приходить до висновку про те, що відсутність затверджених планових заходів щодо інвентаризації об'єктів благоустрою свідчить про протиправну бездіяльність відповідача, яка в свою чергу слугує підставою для невжиття підприємствами, установами та організаціями у сфері благоустрою заходів щодо належного їх утримання. Крім того, зважаючи на цільове призначення такого об'єкту благоустрою як дитячий ігровий комплекс, невиконання суб'єктами благоустрою своїх обов'язків у цій сфері порушує права користувачів цих об'єктів на безпечні умови для життя і розвитку.

Аналогічна правова позиція викладена в ухвалі Вищого адміністративного суду від 27 липня 2016 року у справі № К 800/11809/16.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Враховуючи встановлену судом бездіяльність Черняхівської селищної ради Черняхівського району Житомирської області щодо не затвердження планів інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою населення (їх частин), а саме: дитячих майданчиків, які розташовані на території смт Черняхів, суд дійшов висновку, що позов обґрунтований, а тому задовольняє його у повному обсязі.

Щодо стягнення з відповідача сплачений судовий збір у сумі 3200 грн, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 2 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Відтак, суд дійшов висновку, що у задоволенні клопотання про стягнення судового збору слід відмовити.

Керуючись статтями 77, 90, 139, 242-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України,

вирішив:

Позов Коростишівської місцевої прокуратури ( вул. Шевченка 5, м. Коростишів, Житомирська область, 12501) до Черняхівської селищної ради Черняхівського району Позов Коростишівськ місцевої прокуратури ( вул. Шевченка 5, м. Коростишів, Житомирська область, 12501) до Черняхівської селищної ради Черняхівського району Житомирської області (майдан Рад 2, смт Черняхів, Черняхівський район, Житомирська область, 12301, код ЄДРПОУ 04344156) про визнання незаконною бездіяльність - задовольнити. Житомирської області (майдан Рад 2, смт Черняхів, Черняхівський район, Житомирська область, 12301, код ЄДРПОУ 04344156) про визнання незаконною бездіяльність задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Черняхівської селищної ради Черняхівського району Житомирської області (майдан Рад 2, смт Черняхів, Черняхівський район, Житомирська область, 12301, код ЄДРПОУ 04344156) щодо незатвердження планів інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою населення (їх частин), а саме: дитячих майданчиків, які розташовані на території смт Черняхів.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його складення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя І.Е.Черняхович