
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 лютого 2018 року м.Житомир справа № 806/235/18
категорія 10.3.1
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Єфіменко О.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, -
встановив:
15.01.2018 до Житомирського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 у якому вона просить:
- визнати неправомірними дії Житомирського об’єднаного Управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо несплати ОСОБА_1 допомоги дітям війни за період з 01.01.2009 по теперішній час у розмірі, встановленому законодавством;
- зобов'язати Житомирське об’єднане Управління Пенсійного фонду України в Житомирській області відповідно до Закону України «Про соціальний захист дітей війни» №2195-ІV від 18.11.2004 провести нарахування державної соціальної допомоги у розмірі 30% та виплатити різницю несплаченої державної допомоги за період з 01.01.2009 по дату винесення судового рішення.
В обґрунтування позову зазначає, що відповідно Закону України «Про соціальний захист дітей війни» є особою, яка підпадає під визначення дитини війни та відповідно до ст.6 цього Закону має право на підвищення пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, однак відповідач неправомірно не сплачує допомогу як дитині війни за період з 01.01.2009 до теперішнього часу. Такі дії відповідача вважає неправомірними та просить провести нарахування та виплату різниці несплаченої державної допомоги за період з 01.01.2009 по дату винесення судового рішення.
Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 18.01.2018 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи.
29.01.2018 до суду надійшов відзив на позовну заяву Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, в якому останнє просило відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1 В обґрунтування заперечень зазначило, що позивачем пропущено строк оскарження дій (бездіяльності) управління, передбачений ст.122 Кодексу адміністративного судочинства України, для визнання дій неправомірними та зобов’язання вчинити певні дії з 01.01.2009, оскільки пенсія, як і надбавка дитині війни є щомісячним періодичним платежем, отримуючи яку кожен пенсіонер має можливість оцінити на предмет повноти та законності розмір її обчислення. Разом з тим, позивач не оскаржував за вказаний період дій (бездіяльності) управління, в зв’язку з чим, вважає, що адміністративний позов у частині позовних вимог за період з 01.01.2009 до 15.07.2017 підлягає залишенню без розгляду.
Крім того, відповідачем у відзиві зазначено, що позивач перебуває на обліку в об’єднаному управлінні як отримувач пенсії.
Згідно з ст.7 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим Законом, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
З 2015 року, відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» (в редакції Закону України №76-VIII від 28.12.2014), дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України. Такою постановою є Постанова Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 №381 «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення», на підставі якої і обчислюється розмір підвищення позивачу.
Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 №1381 "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення", починаючи з 2012 року дітям війни підвищення, встановлене статтею 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", провадилось у розмірі 7 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, а відповідно до змін, внесених постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2014 №112, розмір такого підвищення до пенсії встановлено у сумі 66,43 грн. Таким чином, підстави для виплати державної соціальної допомоги, як дитині війни у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком позивачу з 16.07.2017 відсутні.
15.02.2018 представником відповідача через канцелярію Житомирського окружного адміністративного суду подано додаткові пояснення у справі (а.с.17-18).
Відповідно до положень ч.5 ст.262, ч.1 ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Згідно з ч.5 ст.250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд дійшов висновку про те, що позов не підлягає задоволенню із таких підстав.
Згідно з ч.1 ст.5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 3) визнання дій суб’єкта владних повноважень протиправними та зобов’язання утриматися від вчинення певних дій; 4) визнання бездіяльності суб’єкта владних повноважень протиправною та зобов’язання вчинити певні дії; 5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб’єкта владних повноважень; 6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб’єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Відповідно до ст.6 Закону України від 18.11.2004 №2195-IV "Про соціальний захист дітей війни" (у редакції від 01.01.2006) (далі - Закон України №2195-IV) дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Згідно з ст.7 Закону України №2195-IV фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим Законом, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
Враховуючи п.9 ч.1 ст.87 Бюджетного кодексу України виплата надбавок та підвищень здійснюється з коштів Державного бюджету, а тому згідно ст.23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з державного бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення.
За положеннями ч.1 ст.6 Закону України №2195-IV зі змінами, внесеними згідно з Законом України №76-VIII від 28.12.2014 дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.
Так, пунктом 1 частини 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 №1381 (далі - Постанова КМУ №1381) "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" встановлено доплату до підвищення, яке встановлюється до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, відповідно до частини четвертої статті 15 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»: - членам сімей осіб, зазначених у пункті 1 статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», а також дружинам (чоловікам) померлих інвалідів Великої Вітчизняної війни, які не одружилися вдруге, для того, щоб розмір зазначеного підвищення становив 398,58 гривні.
Постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2014 №112 «Про внесення змін до деяких Постанов Кабінету Міністрів України з питань пенсійного забезпечення» внесено зміни до Постанови КМУ №1381 відповідно до яких частиною 4 Постанови КМУ №1381 встановлено, що дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Законів України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань») до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, підвищення, встановлене ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» провадиться у розмірі 66,43 гривні.
Як вбачається з розпорядження №146577 від 01.02.2016 ОСОБА_1, оскільки остання має статус члена сім'ї загиблого військовослужбовця 4 категорії, отримує підвищення як член загиблих військовослужбовців у розмірі 268,50 грн та доплату до підвищення у розмірі 130,08 грн, що у сумі складає 398,58 грн (а.с.19).
Відповідно, права на отримання підвищення, що встановлене ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» (у розмірі 66,43 грн) позивач не має, оскільки на неї поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Таким чином, суд дійшов висновку про те, що позивачу виплачується підвищення до пенсії у порядку і розмірі, встановлених Постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 №1381 та у межах бюджетних призначень на виплату такого підвищення, визначеного у Законах України про Державний бюджет України за відповідні роки.
На підставі чого, вимоги позивача про виплату їй підвищення до пенсії, як дитині війни у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком у період з 01.01.2009 до теперішнього часу, є безпідставними, оскільки відповідачем здійснюються нарахування та виплата підвищення до пенсії позивачу як особі зі статусом члена сім'ї загиблих військовослужбовців, на підставі та відповідно до чинного законодавства, яка крім того, є більшою за розміром ніж доплата до пенсії дітям війни.
З огляду на що суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1
Керуючись статтями 77, 90, 241-246, 250, 255, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
вирішив:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 (10020, АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) до Житомирського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (10003, м.Житомир, вул.Перемоги, 55, код ЄДРПОУ 40380333) про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили згідно з статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.В. Єфіменко
Повний текст рішення виготовлено: 16 лютого 2018 року.