Рішення № 72272205, 07.02.2018, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.02.2018
Номер справи
806/106/18
Номер документу
72272205
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 лютого 2018 року м. Житомир справа № 806/106/18

категорія 10.2.4

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Панкеєвої В.А., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії,

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить:

- визнати неправомірною відмову Головного управління Пенсійного Фонду України у Житомирській області у проведенні перерахунку пенсії позивачу;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Житомирській області провести йому перерахунок пенсії з 01.12.2017, врахувавши в розрахунок, з якого призначається пенсія дві грошові допомоги на оздоровлення, заохочення, дві квартальні премії, три премії згідно наказу, дві премії з прибутку та виплатити недоплачену пенсію.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що є пенсіонером органів внутрішніх справ та з 2009 року отримує пенсію на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб". Стверджує, що у 2017 році дізнався про те, що при призначенні пенсії не було враховано всіх видів грошового забезпечення. У зв'язку з цим позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області з заявою про перерахунок пенсії. Вважає, відмову відповідача протиправною, необґрунтованою та такою, що суперечить нормам законодавства, що регулюють спірні правовідносини.

Позивач в судове засідання не прибув, представник позивача подав до суду клопотання про розгляд справи в письмовому провадженні.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, подав відзив на адміністративний позов, в якому просить відмовити позивачу у задоволенні позову у зв'язку з безпідставністю та необґрунтованістю.

З урахуванням незначної складності справи, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження, за правилами встановленими ч.9 ст.205, ч.4 ст.229 Кодексу адміністративного судочинства України.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

Як встановлено судом, ОСОБА_1 з 2009 року призначено пенсію на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 Закон № 2262-XII (далі- Закон № 2262-XII).

Згідно довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення № 165 від 21.11.2017 позивачу нараховувались додаткові види грошового забезпечення, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове пенсійне страхування (а.с.11).

24 листопада 2017 року позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії до складу якого включити усі види грошового забезпечення з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а саме: дві грошові допомоги на оздоровлення, заохочення, дві квартальні премії, три премії згідно наказу, дві премії з прибутку (а.с.9).

Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області листом від 22.12.2017 № 3347/Ф-11 повідомило позивачу, що його звернення розглянуто відповідно до Закону України "Про звернення громадян". Відповідь вмотивована тим, що Постановою КМУ від 17.07.1992 № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" не передбачено включення до грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, одноразових додаткових видів грошового забезпечення, та виплат, які здійснені поза межами зазначеного періоду (а.с.10).

Не погоджуючись з відмовою відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.3 ст.46 Конституції України визначено, що пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Абзац перший преамбули Закону № 2262-XII визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

Відповідно до абзацу другого пункту 15 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" від 02.07.2015 № 580-VIII (далі - Закон № 580-VIII) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Приписами статті 102 Закону № 580-VIII визначено, що пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Приписами статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ) визначено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Згідно ч.18 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 (далі - Порядок № 45)

Відповідно до п.1 Порядку № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Аналіз норм чинного законодавства, дозволяє зробити висновок, що підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів Українии "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" № 393 від 17.07.1992 пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Постановою Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" № 1294 від 07.11.2007 упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців.

При цьому, постановою Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (далі - Постанова № 988) затверджено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Крім того, постановою Кабінету Міністрів України від 18.11.2015 № 947 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 № 268" внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 № 268 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів", які також є підставами для перерахунку пенсії особам, які мають на це право.

В матеріалах справи міститься довідка про щомісячні додаткові види грошового забезпечення № 165 від 21.11.2017, відповідно до якої ОСОБА_1 з 01.01.2007 по 31.12.2008 нараховувались наступні додаткові види грошового забезпечення: заохочення, матеріальна допомога на оздоровлення, квартальна премія, премія згідно наказу, премія з прибутку.

Суд критично ставиться до тверджень відповідача щодо відсутності підстав зараховувати до додаткових видів грошового забезпечення позивача доплати отримані у 2007 році, у зв'язку з тим, що ці виплати здійснені поза межами періоду з якого вичисляється пенсія.

Позивача перебуває на обліку Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області з 01.01.2009, розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні місяці служби підряд перед звільненням.

Таким чином, позивачу слід вираховувати додаткові види грошового забезпечення з урахуванням додаткових доплат, що виплачені за останні 24 місяці роботи, тобто з 01.01.2007 по 31.12.2008.

Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду України від 10 березня 2015 року (справа № 21-70а15), відповідно до якої, грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація та одноразова грошова допомога при звільненні, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія лише у разі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з обумовлених виплат.

Зі змісту вищезгаданої довідки встановлено, що позивачем сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (сплачувались до 01.01.2011) з заохочення, матеріальної допомоги на оздоровлення, квартальної премії, премії згідно наказу та премії з прибутку.

Суд зауважує, що позивач листом від 24.11.2017 просив відповідача здійснити перерахунок пенсії врахувавши всі види грошового забезпечення з яких сплачено страхові внески.

Аналіз норм чинного законодавства та обставин справи дозволяє зробити висновок, що одноразові додаткові види грошового забезпечення позивача з яких сплачувались страхові внески, повинні бути включені в розрахунок пенсії ОСОБА_1.

З урахуванням зазначеного, суд дійшов висновку про необхідність визнання неправомірною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1.

Приписами статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Таким чином, відповідачем не доведено підстави відмови у проведенні перерахунку та виплаті пенсії позивачу.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позивачем належним чином доведено, наявними у матеріалах справи доказами підтверджено, а відповідачем не спростовано наявність підстав для перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2017 з урахуванням в розрахунок, з якого призначається пенсія дві грошові допомоги на оздоровлення, заохочення, дві квартальні премії, три премії згідно наказу, дві премії з прибутку.

Щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Встановлено, що позивачем при подачі до суду позовної заяви було сплачено судовий збір у розмірі 640,00 грн, про, що свідчить квитанція № 8 від 29.12.2017 (а.с.4).

Відповідно до ч.1 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

З урахуванням задоволення позову ОСОБА_1, суд приходить до висновку про необхідність стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області сплачений судовий збір у сумі 640,00 грн.

Керуючись статтями 77, 90, 242-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України,

вирішив:

Позов задовольнити.

Визнати неправомірною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул.О.Ольжича,7, м.Житомир, 10003, код ЄРПОУ 13559341) провести з 01.12.2017 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 10003, інд. код НОМЕР_1) врахувавши в розрахунок, з якого призначається пенсія суми грошової допомоги на оздоровлення, заохочення, квартальної премії, премії згідно наказу та премії з прибутку, що визначені довідкою № 165 від 21.11.2017.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 640,00 грн. витрат по сплаті судового збору.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його складення.

Суддя В.А. Панкеєва