
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 лютого 2018 року м. Житомир справа № 806/74/17
категорія 6.3
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Липи В.А., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Приватного підприємства "Урожай-2013" до Ушомирської сільської ради Коростенського району Житомирської області, Державного реєстратора Поліської сільської ради Коростенського району Житомирської області ОСОБА_1, третя особа- ТОВ "Яблунець-Агро" про визнання протиправним та скасування рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень №14954448,
встановив:
Приватне підприємство "Урожай-2013" звернулося до суду з позовом до Ушомирської сільської ради Коростенського району Житомирської області, Державного реєстратора Поліської сільської ради Коростенського району Житомирської області ОСОБА_1, третя особа- ТОВ "Яблунець-Агро" в якому з урахуванням заяви про зміну позовних вимог просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення державного реєстратора Поліської сільської ради Коростенського району Житомирської області ОСОБА_1 про державну реєстрацію прав та їх обтяжень , індексний номер 30036645 від 14.06.2016, номер запису про інше речове право 14954448.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що 07 липня 2011 року між ПП "Урожай-2013" та ОСОБА_2 укладено договір оренди землі строком на 10 років, який зареєстровано в управлінні Держкомзему у Ємільчинському районі Житомирської області, про що вчинено запис у Державному реєстрі земель від 02 грудня 2011 року №181270004000320. Водночас, 14 червня 2016 року право оренди щодо даної земельної ділянки зареєстровано за ТОВ "Яблунець-Агро".Так, позивач відмітив, що на час прийняття рішення державним реєстратором про державну реєстрацію прав оренди землі за ТОВ "Яблунець-Агро" інформація про розірвання договору оренди укладеного між ОСОБА_2 та ПП "Урожай-2013" або скасування державної реєстрації цих договорів в управлінні Держземагенства у Ємільчинському районі відсутня, крім того термін дії договору оренди на землю від 07.07.2011р. на час проведення державної реєстрації не закінчився. Вважає, що відповідач допустив бездіяльність, внаслідок чого відбулася подвійна державна реєстрація права оренди землі.
Представник позивача через канцелярію суду надав заяву про розгляд справи без його участі.
Представник відповідача - Ушомирської сільської ради Коростенського району Житомирської області через канцелярію суду надав заяву про розгляд справи без його участі та заяву в якій зазначив, що не заперечує проти позовних вимог в частині скасування рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень.
Відповідач - державний реєстратор Поліської сільської ради Коростенського району Житомирської області ОСОБА_1 в судове засідання не прибула. Про час, дату та місце розгляду справи повідомлена у відповідності до ст.124 КАС України.
Представник третьої особи через канцелярію суду надав заяву про розгляд справи без його участі.
Враховуючи відсутність перешкод для розгляду справи у судовому засіданні та приймаючи до уваги відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження, на підставі наявних матеріалів справи, відповідно до ч. 9 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог, з таких підстав.
Судом встановлено, що 07 липня 2011 року між ПП "Урожай-2013" та ОСОБА_2 було укладено договір оренди землі щодо земельної ділянки площею 1,0825 га (кадастровий номер 1821781600:04:000:0898), яка розташована на території Варварівської сільської ради Ємільчинського району Житомирської області, строком на 10 років та зареєстрований в управлінні Держкомзему у Ємільчинському районі Житомирської області, про що вчинено запис у Державному реєстрі земель від 02 грудня 2011 року №181270004000320.
14 червня 2016 року право оренди щодо земельної ділянки за кадастровим номером 1821781600:04:000:0898 зареєстровано за ТОВ "Яблунець-Агро".
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
Спірні правовідносини щодо порядку та умов внесення записів до Державного реєстру прав, змін до них та їх скасування регулюються правовими нормами Закону України від 1 липня 2004 року № 1952-IV "Про державну реєстрацію прав на нерухоме майно та їх обтяжень" (далі - Закон № 1952-IV), в редакції що були чинні на день виникнення спору. Законом України від 26 листопада 2015 року № 834-VIII цей Закон викладено у новій редакції і введено в дію з 01.01.2016 року.
За приписами ст.2 Закону № 1952-IV державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень - це офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних записів до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Державний реєстр речових прав на нерухоме майно - єдина державна інформаційна система, що забезпечує обробку, збереження та надання відомостей про зареєстровані речові права на нерухоме майно та їх обтяження, про об'єкти та суб'єктів таких прав.
Як зазначено в статті 4 цього ж Закону, державній реєстрації прав підлягають право власності, речові права, похідні від права власності, право власності на об'єкт незавершеного будівництва та заборона відчуження та арешт нерухомого майна, податкова застава, предметом якої є нерухоме майно, та інші обтяження.
Відповідно до статті 20 Закону України "Про оренду землі" від 6 жовтня 1998 року №161-XIV (надалі-Закон №161-XIV) укладений договір оренди землі підлягає державній реєстрації.
Умови реєстрації договорів оренди та договорів суборенди земельних ділянок на час укладення вказаних договорів оренди землі визначалися правовими нормами Порядку державної реєстрації договорів оренди землі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 1998 р. №2073.
Крім того, постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1088 повноваження щодо ведення державного реєстру земель покладені на Центр ДЗК.
Одночасно Наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 2 липня 2003 року №174 був затверджений Тимчасовий порядок ведення державного реєстру земель.
Тобто, на час укладання договору оренди діяли два нормативно-правові акти, що визначали порядок реєстрації договорів оренди землі.
На думку суду, необхідно застосовувати Тимчасовий порядок, оскільки спеціальним органом щодо ведення державного реєстру земель по відношенню до органів місцевого самоврядування є Центр ДЗК (його структурні підрозділи) у складі Держкомзему України.
Зазначений нормативно-правовий акт прийнято пізніше ніж Порядок державної реєстрації договорів оренди землі (постанова Кабінету Міністрів України від 25.12.98р. №2073), отже застосовується нормативно-правовий акт, прийнятий пізніше (конкуренція загальної та спеціальної норм, де перевагу має спеціальна норма).
Згідно з пунктом 4 Тимчасового порядку ведення державного реєстру земель, затвердженого наказом Держкомзему України від 02.07.2003 № 174 (далі - Тимчасовий порядок), державна реєстрація договору оренди землі здійснюється структурними підрозділами державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах", у межах повноважень якого є земельна ділянка, шляхом внесення записів реєстрації до книги реєстрації.
Відповідно до Порядку ведення Книги записів про державну реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди землі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 9 вересня 2009 р. № 1021 державна реєстрація договорів оренди земельних ділянок віднесена до повноважень територіальних органів Держкомзему.
Матеріалами справи підтверджено наявність реєстраційного запису щодо реєстрації договору оренди землі по Варварівській сільській раді Ємільчинського району позивача з ОСОБА_2
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що факт виникнення у позивача права оренди вказаної земельної ділянки за договором з ОСОБА_2 був офіційно визнаний та підтверджений державою відповідно до чинного на той час законодавства шляхом їх державної реєстрації.
З 01.01.2016 року особливості державної реєстрації похідних речових прав на земельні ділянки, право власності на які виникло та оформлено в установленому порядку до 1 січня 2013 року, врегульовані правовими нормами статті 29 Закону № 1952-IV.
В частині першій цієї статті прямо встановлено, що державна реєстрація похідного речового права на земельну ділянку, право власності на яку виникло та оформлено в установленому порядку до 1 січня 2013 року, здійснюється одночасно з державною реєстрацією права власності на таку земельну ділянку (крім випадків, коли право власності на таку земельну ділянку вже зареєстровано в Державному реєстрі прав) на підставі заяви про державну реєстрацію прав.
Відповідно до п.3 ч.3 ст.10 Закону № 1952-IV державний реєстратор під час проведення державної реєстрації права власності ОСОБА_2 на вказану земельну ділянку, що виникло в установленому законодавством порядку до 1 січня 2013 року, зобов'язаний був запитати від органів влади, підприємств, установ та організацій, які відповідно до законодавства проводили оформлення та/або реєстрацію прав, інформацію (довідки, копії документів тощо), необхідну для такої реєстрації, у разі відсутності доступу до відповідних інформаційних систем, документів та/або у разі, якщо відповідні документи не були подані заявником.
Необхідність запитувати інформацію про зареєстровані права оренди на земельні ділянки відповідно до законодавства, яке діяло до 01.01.2013 висловила і Державна реєстраційна служба України у листі від 06.08.2013 № 2951/05-15-13 "Щодо запобігання випадкам подвійної реєстрації прав оренди на земельну ділянку за різними правонабувачами". У цьому листі, зокрема, вказано, що з метою недопущення одночасного існування державної реєстрації декількох прав оренди на одну земельну ділянку, у випадку проведення державної реєстрації права оренди на земельну ділянку, сформовану у результаті виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв), державному реєстратору слід запитувати інформацію про наявність або відсутність зареєстрованих договорів у органів, що здійснювали таку реєстрацію до 01.01.2013, зокрема виконавчих комітетів сільської, селищної, міської ради за місцем розташування земельної частки (паю).
При цьому суд враховує, що на сьогоднішній день в Україні не існує єдиної бази, за допомогою якої можна встановити реєстрацію прав, які виникли та зареєстровані до 01 січня 2013 року.
Однак, відсутність в Україні єдиної системи реєстрації прав, які виникли та зареєстровані до 01.01.2013, не може позбавляти особу цього права.
Нехтування державним реєстратором вказаних вимог Закону № 1952-IV призвели до прийняття неправомірного рішення про державну реєстрацію іншого речового права на вказану земельну ділянку, а саме права ТОВ "Яблунець-Агро" на її оренду.
Аналіз наведених норм дає підстави вважати, що державний реєстратор під час проведення державної реєстрації речових прав на нерухоме майно зобов'язаний перевірити інформацію про наявність або відсутність вже зареєстрованих речових прав з метою недопущення одночасного існування вже зареєстрованих речових прав з метою недопущення одночасного існування їх подвійної державної реєстрації, що відповідачем зроблено не було.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що рішення державного реєстратора Поліської сільської ради Коростенського району Житомирської області ОСОБА_1 про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер 30036645 від 14.06.2016, номер запису про інше речове право 14954448 є протиправним та підлягає скасуванню.
Керуючись статтями 77, 205, 242-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
вирішив:
Позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення державного реєстратора Поліської сільської ради Коростенського району Житомирської області ОСОБА_1 про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер 30036645 від 14.06.2016, номер запису про інше речове право №14954448.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його складення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя В.А. Липа