
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 лютого 2018 року м. Житомир справа № 806/83/18
категорія 10.2.4
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
судді Семенюка М.М.,
розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання неправомірною відмову, зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії,
встановив:
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить:
- визнати неправомірною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (ЄДРПОУ 13559341) у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 (і.н. НОМЕР_1);
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (ЄДРПОУ 13559341) провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 (і.н. НОМЕР_1) починаючи з 01.12.2017 року, враховуючи в розрахунок, з якого призначається пенсія дві матеріальні допомоги на оздоровлення, дві матеріальні допомоги для вирішення соціально-побутових питань, одинадцять заохочень за особистий внесок у досягнення позитивних результатів діяльності ДСО, заохочення за участь у боротьбі зі злочинністю, охороні майна та громадського порядку, заохочення за сприяння в розширені обсягів послуг охорони ДСО та виплатити недоплачену з 01.12.2017 року пенсію.
В обґрунтування позову зазначає, що позивач не вимагає від відповідача включити до грошового забезпечення, з якого призначено йому пенсію, будь які нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення, а висловлює прохання перерахувати його пенсію, включивши до неї невраховані відповідачем ті види грошового забезпечення, які були нам отримані під час проходження служби та з яких сплачено ЄСВ.
Ухвалою від 09.01.2018 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, яка розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
22.01.2018 відповідач подав письмовий відзив на позовну заяву (а.с.17-18), в якому просив в задоволенні позову відмовити з тих підстав, що згідно ч. 3 ст. 43 Закону № 2262 для визначення розміру пенсії окрім щомісячних премій та відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентної надбавки за вислугу років до щомісячних додаткових видів грошового забезпечення враховуються лише щомісячні надбавки, доплати, підвищення, а не щомісячні винагороди, а також допомоги, компенсації, індексації тощо - одноразові види грошового забезпечення.
Проаналізувавши наявні у справі матеріали, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
27.11.2017 року позивач через свого представника ОСОБА_2 звернувся до ГУ ПФУ в Житомирській області із заявою про здійснення перерахунку його пенсійного забезпечення до складу якого включити усі види грошового забезпечення з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а саме: дві матеріальні допомоги на оздоровлення, дві матеріальні допомоги для вирішення соціально-побутових питань, одинадцять заохочень за особистий внесок у досягнення позитивних результатів діяльності ДСО, заохочення за участь у боротьбі зі злочинністю, охороні майна та громадського порядку, заохочення за сприяння в розширені обсягів послуг охорони ДСО, провести перерахунок та виплату пенсійного забезпечення відповідно до положень ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" (а.с. 11).
Листом ГУ ПФУ в Житомирській області від 26.12.2017 № 3387/Ф-11 (а.с. 12) в перерахунку пенсії йому було відмовлено та зазначено, що підстави для врахування до складу грошового забезпечення для обчислення пенсії матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення, заохочення за сприяння в розширені обсягів послуг охорони ДСО, заохочення за особистий внесок у досягнення позитивних результатів діяльності ДСО, заохочення за участь у боротьбі зі злочинністю, охороні майна та громадського порядку відсутні.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини третьої статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно з пунктом 7 постанови Кабінету Міністрів України "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" №393 від 17.07.1992 року пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їхніх сімей визначені Законом України від "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".
Військовослужбовцям у зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.
Частиною першою статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Частиною другою цієї статті визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Постановою Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" №1294 від 07.11.2007 року упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців (п. 3).
Згідно зі схемою додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України (щомісячних та одноразових, додаток №25 до постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" №1294 від 07.11.2007 року) до одноразових віднесені такі види грошового забезпечення: винагорода, призначення та виплата якої пов'язана з обсягом та складностями роботи, що виконується під час проходження військової служби; матеріальна допомога на початкове обзаведення (вид матеріального забезпечення військовослужбовців, передбачений статтею 9-1 Закону "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей"), а також одноразова матеріальна допомога військовослужбовцям строкової військової служби.
Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" також гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення (частина перша статті 10-1 цього Закону).
Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям зазначеної допомоги визначені постановою Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" №1294 від 07.11.2007 року та Інструкцією. Так, розмір грошової допомоги на оздоровлення визначається виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою на день вибуття в щорічну основну відпустку (підпункт 3 пункту 5 постанови № 1294, підпункт 30.4 пункту 30 розділу ХХХ Інструкції).
Наведеними нормативними актами також регламентовано умови та порядок виплати військовослужбовцям матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.
Розмір матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань установлюється за рішенням Міністра оборони України виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України (підпункт 3 пункту 5 постанови № 1294, підпункти 33.1, 33.3 пункту 33 розділу ХХХІІІ Інструкції).
Отже, зазначені допомоги є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до частини другої статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців.
Верховний Суд України в постанові від 10 березня 2015 року (справа № 21-70а15) вказав, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація та одноразова грошова допомога при звільненні, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія лише у разі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з обумовлених виплат, а тому така позиція згідно зі ст. 244-2 КАС України має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.
Як вбачається з довідки Управління поліції охорони в Житомирській області № 144 від 18.10.2017 (а.с. 13) про щомісячні додаткові види грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 01.01.2013 року по 31.12.2014 року, позивачу були нараховані: дві матеріальні допомоги для вирішення соціально побутових питань, дві матеріальні допомоги на оздоровлення, одинадцять заохочень за особистий внесок у досягнення позитивних результатів діяльності ДСО, заохочення за участь у боротьбі зі злочинністю, охороні майна та громадського порядку, заохочення за сприяння в розширенні обсягів послуг охорони ДСО. Із зазначених сум сплачений єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Аналізуючи вищезазначене, суд приходить до висновку, що дві матеріальні допомоги для вирішення соціально побутових питань, дві матеріальні допомоги на оздоровлення, одинадцять заохочень за особистий внесок у досягнення позитивних результатів діяльності ДСО, заохочення за участь у боротьбі зі злочинністю, охороні майна та громадського порядку, заохочення за сприяння в розширенні обсягів послуг охорони ДСО, з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.
Неврахування відповідачем вказаних виплат при призначенні пенсії позивачу є неправомірним.
Щодо вимоги про здійснення перерахунку пенсії починаючи з 01.12.2017 року, то вона підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Згідно із ч. 2 ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Суд зазначає, що позивач подав заяву до відповідача 27.11.2017 року, а тому перерахунок пенсії ОСОБА_1 слід здійснити саме з 01.12.2017 року.
Враховуючи задоволення позову та приписи статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, позивачу належить присудити понесені ним судові витрати в сумі 640,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.
На підставі викладеного, керуючись статтями 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, номер НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Ольжича, 7, м. Житомир, 10003, код 13559341) про визнання неправомірною відмову, зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії - задовольнити.
Визнати неправомірною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1, оформлену листом від 26.12.2017 № 3387/Ф-11.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 врахувавши в розрахунок, з якого призначається пенсія - дві матеріальні допомоги для вирішення соціально побутових питань, дві матеріальні допомоги на оздоровлення, одинадцять заохочень за особистий внесок у досягнення позитивних результатів діяльності ДСО, заохочення за участь у боротьбі зі злочинністю, охороні майна та громадського порядку, заохочення за сприяння в розширенні обсягів послуг охорони ДСО, відповідно до довідки Управління поліції охорони в Житомирській області № 144 від 18.10.2017 та виплатити недоплачену пенсію починаючи з 01 грудня 2017 року.
Стягнути на користь ОСОБА_1 понесені ним судові витрати в сумі 640,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.М. Семенюк