
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 лютого 2018 р. Справа№805/288/18-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бабаш Г.П., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у порядку письмового провадження) в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1, Донецька обл., м. Гірник, вул. Калініна, б. 19 кв. 1) до Селидовського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (ЄДРПОУ: 41247274, Донецька обл., с.Селидове, вул. Героїв праці,6) про скасування рішення та зобов`язання вчини певні дії, -
В С Т А Н О В И В
ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1, Донецька обл., м. Гірник, вул. Калініна, б. 19 кв. 1) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Селидовського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області ( ЄДРПОУ: 41247274, Донецька обл., с. Селидове, вул. Героїв праці,6) про скасування рішення від 11.10.2017року щодо відмови в призначенні пенсії із зниженням пенсійного вікута зобов`язання повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 02 жовтня 2017 року №2494 про призначення пенсії незалежно від віку на підставі п. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та ч. 1 ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» із зарахування до пільгового стажу за Списком робіт і професій, затверджуваним постановою Кабінету Міністрів України від 31.03.1194 року №202.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач 20 жовтня 2017 року звернувся до Селидовськогооб`єднанного управління Пенсійного фонду України із заявою про призначення пенсії незалежно від віку відповідно до ч. 1 ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та пункту 2 розділу XV Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Заява була розглянута відповідачем і було прийнято рішення від 11.10.2017 року про відмову в призначенні пенсії через відсутність у нього необхідного пільгового стажу роботи 25 років.
За змістом оскаржуваного рішення страховий стаж заявника складає 23 роки 07 місяців 8 днів, стаж підземної роботи за статтею 14-25 шахтарі складає 22 роки 06 місяців 12 днів,в тому числі, за статтею 14-25 – 17 років 02 місяці 10 днів, навчання за спеціальністю – 03 роки 04 місяці 10 днів, військова служба – 01 рік 11 місяців 22 дні.
Недостатність спеціального стажу за статтею 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» обумовлена не зарахуванням роботи позивача на підземних гірничних роботах до стажу професій і робіт, визначених Списком №202 від 31.03.1994 року.
Зокрема, відповідачем не зараховано до пільгового стажу періоди: на підприємстві ПП «Плутон» з 26.08.1997 року по 23.08.1998 року; на підприємстві ТОВ «Донбасвуглерозробка» з 02.09.2008 року по 07.06.2009 роки і з 08.09.2009 роки по 25.05.2010 роки через ненадання пільгових довідок.
До страхового стажу не зараховано періоди роботи позивача на підприємстві ВП «Шахта «Курахівська» ДП «Селидіввугілля» з 02.08.2010 року по 31.12.2010 року, оскільки, за твердженням відповідача, відсутні відомості про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України і з 01.08.2016 року по 31.08.2017 року, у зв`язку з відсутністю відомостей про сплату єдиного соціального внеску до Пенсійного фонду України.
Позивач вважає дії відповідача незаконними, просить суд визнати протиправним та скасувати рішення відповідача від11.10.2017 року № б/н про відмову в призначенні йому пенсії незалежно від віку, зобов'язати відповідача повторно розглянути заяву позивача від 02 жовтня 2017 року №2494 про призначення пенсії незалежно від віку, зарахувати до пільгового стажу період його роботи в ПП «Плутон» в якості електрослюсаря підземного 4-го розряду з повним робочим днем в шахті з 26 серпня 1997 року по 23 серпня 198 року, у ТОВ «Донбасвуглерозробка» в якості електрослюсаря підземного 4-го, 5-го розряду робочим днем в шахті з 02 вересня 2008 року по 07 червня 209 року і 08 вересня 2009 року по 25 травня 2010 року, до страхового стажу періодів роботи позивача на підприємстві «ВП «Шахта «Курахівсбка» ДП «Селидіввугілля» з 02 серпня 2010 року по 31 грудня 2010 року, з 01 вересня 2017 року по 01 жовтня 2017 року.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 10 січня 2018 року відкрито провадження в адміністративній справі, за правилами спрощеного судового провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Представник відповідача до суду надав відзив проти адміністративного позову. У відзиві відповідач зазначив, щопозивач звернувся з заявою від 02.10.2017 року про призначення пенсії у відповідності до ч. 1 статті 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 року №1788-XI та частини 2 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-IV.
Страховий стаж позивача на момент звернення склав 23 роки 07 місяців 8 днів. Пільговий стаж за ст. 14–25 років шахтарі складає 22 роки 06 місяців 12 днів, в тому числі: ст. 14-25 років – 17 років 02 місяці 10 днів, навчання за спеціальністю – 03 роки 04 місяці 10 днів, військова служба – 01 рік 11 місяців 22 дні.
До пільгового стажу не було зараховано періоди роботи позивача з 26.08.1997 року по 23.08.1998 року в ПП «Плутон», з 02.09.2008 року по 07.06.2009 року, з 08.09.2009 року по 25.05.2010 року на підприємстві ТОВ «Донбасвуглерозробка», оскільки позивачем не надані пільгові довідки. До довідки по фактичні спуски та підйоми у шахту №1-1026 від 06.07.2017 року по підприємтву ПП «Плутон», виданій підприємством ВП «Україна» ДП «Селидіввугілля» не надано договір між підприємствами на виконання робіт.
Крім того, до страхового стажу не зараховано періоди роботи на підприємстві ВП «Шахта «Курахівська» ДП «Селидіввугілля»: з 02.08.2010 року по 31.12.2010 року, оскільки відсутні відомості про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України, з 01.08.2016 року по 31.08.2017 року, оскільки відсутні відомості про сплату єдиного соціального внеску до Пенсійного фонду України (форма О-5 від 02.10.2017 рік):01.09.2017 року по 01.10.2017 року, оскільки відсутні відомості про нарахування заробітної плати та єдиного соціального внеску до Пенсійного фонду України (форма ОК-5 від 05.10.2017 рік).
З огляду на те, що у позивача відсутній необхідний пільговий стаж роботи - 25 років, рішенням Селидовського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області№ б/н від 19.10.2017 року йому було відмовлено в призначенні пенсії за зниженням пенсійного віку за нормами ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпеченні», п. 2 розділу XV Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Відповідач просив відмовити в задоволені адміністративного позову ОСОБА_1 у повному обсязі.
Розгляд справи проведено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до ст. 263 КАС України без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Відповідно до статті 3 Конституції України, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканість і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав свобод людини є головним обов'язком держави.
Відповідно до статті 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 22 Конституції України, конституційні права і свободи ґрунтуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Відповідно до статті 55 Конституції України, права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Згідно до статті 7 Кодексу адміністративного судочинства України, суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України. У разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов’язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.
Згідно частини 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.78 цього Кодексу.
02.10.2017 року позивач надав до Селидовського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області документи для призначення пенсії за віком відповідно до ст. 14 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» та п. 2 р. XV Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Рішенням Селидовського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 11.10.2017 року позивачу було відмовлено у призначенні пенсії, у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу роботи 25 років, це зокрема обумовлено тим, що до пільгового стажу не було зараховано періоди роботи позивача з 26.08.1997 року по 23.08.1998 року в ПП «Плутон», з 02.09.2008 року по 07.06.2009 року, з 08.09.2009 року по 25.05.2010 року на підприємстві ТОВ «Донбасвуглерозробка», оскільки позивачем не надані пільгові довідки. До довідки по фактичні спуски та підйоми у шахту №1-1026 від 06.07.2017 року по підприємтву ПП «Плутон», виданій підприємством ВП «Україна» ДП «Селидіввугілля» не надано договір між підприємствами на виконаня робіт; з 02.08.2010 року по 31.12.2010 року на підприємстві ВП «Шахта «Курахівська» ДП «Селиддіввугілля», оскільки відсутні відомості про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України; з 01.08.2016 року по 31.08.2017 року, оскільки відсутні відомості про сплату єдиного соціального внеску до Пенсійного фонду України (форма О-5 від 02.10.2017 рік); з 01.09.2017 року по 01.10.2017 року, оскільки відсутні відомості про нарахування заробітної плати та єдиного соціального внеску до Пенсійного фонду України (форма ОК-5 від 05.10.2017 рік).
Відповідно до трудової книжки серія БТ-II №7354873 позивач, зокрема, працював:
з 26.08.1997 року по 23.08.1998 року в ПП «Плутон» підземним електрослюсарем з повним робочим днем в шахті,
з 02.09.2008 року по 07.06.2009 року, з 08.09.2009 року по 25.05.2010 року на підприємстві ТОВ «Донбасвуглерозробка» електрослюсарем з повним робочим днем під землею,
з 02.08.2010 року по теперішній час на підприємстві ВП «Шахта «Курахівська» ДП «Селиддіввугілля» електрослюсарем з повним робочим днем в шахті.
Відповідно до статті 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення», робітники безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних та відкритих гірничих роботах по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, за списком робіт, професій, затвердженому Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій не менше 20 років.
Статтею 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення» визначено, що особам, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених раніше діючим законодавством, пенсії за віком призначаються на таких умовах: особам, які мають на день введення в дію цього Закону повний стаж на зазначених роботах, що давав право на пенсію на пільгових умовах, пенсії в розмірах, передбачених цим Законом, призначаються відповідно до вимог за віком і стажем, встановлених раніше діючим законодавством.
Згідно абзацу 2 пункту 15 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (в редакції Закону України № 3108-IV від 17.11.2005 року «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з прийняттям Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування») положення Закону України «Про пенсійне забезпечення» застосовуються в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах і за вислугу років.
Статтею 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» встановлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка, порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється КМУ
Постановою КМУ від 12.06.1993 р. № 637 прийнятий Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, в якому в п. 1.2 зазначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка, за відсутності її або відповідних записів у ній, трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, а також архівними установами.
Пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії визначено, що у разі коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу необхідно надавати уточнюючі довідки.
Абзацом першим частини першої статті 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», визначено, що страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не менше ніж мінімальний страховий внесок.
Страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування найманих працівників та інших осіб, які належать до кола осіб, що підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та зазначені у статті 11 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», сплачуються їх роботодавцями та безпосередньо застрахованими особами.
Механізм обов'язкового пенсійного страхування передбачає відповідні державні гарантії реалізації застрахованими особами своїх пенсійних справ.
Так, зокрема статтею 113 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що держава створює умови для функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування і гарантує дотримання законодавства з метою захисту майнових та інших прав і законних інтересів осіб стосовно здійснення пенсійних виплат.
Згідно ч. 1 ст. 16 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» застрахована особа має право отримувати від страхувальника підтвердження про сплату страхових внесків, вимагати від страхувальників сплати внесків, у тому числі в судовому порядку тощо.
З цим правом кореспондується обов'язок страхувальника нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески (п. 6 ч. 2 ст. 17 Закону) незалежно від фінансового стану платника (ч. 12 ст. 20 Закону).
Приймання, оформлення і розгляд документів органами пенсійного фонду визначені Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим Постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.205 року № 22-1.
У відповідності до п. 4.1. цього Порядку орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою.
Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.
Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.
Згідно п. 4.2. Порядку № 22-1 при прийманні документів орган, що призначає пенсію має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.
За таких обставин суд вважає передчасним танеобґрунтованим рішення Селидовського об`єднаного управління Пенсійного фонду України про відмову в призначенні пенсії, оскільки ним були лише досліджені документи, надані позивачем до заяви про призначення пенсії. Проте відповідачем не запропоновано позивачу надати додаткові документи, не витребувані вони і у роботодавців чи інших установ.
При цьому позивачем до адміністративного позову були додані: довідка від 27.12.2017 року ВП “Шахта “Україна” ДП “Селидіввугілля” про фактичні спуски та підйоми в шахту позивача за 1997-1998 роки; витяг з наказу № 33/1-к від 24.10.2007 року ТОВ “Донбасвуглерозробка” про атестацію робочих місцьпо умовах праці; довідка ВП шахта “Курахівська” ДП “Селидіввугілля” із зазначенням сум сплачених страхових внесків в період з 02.08.2010 року по 31.12.2010 року та єдиногосоціального внеску в період з 01.08.2016 року по 30.09.2017 року.
Проте, як вбачається зі спірного рішення, ці документи не надавались позивачем до заяви про призначення пенсії. Тобто позивач просить суд зобов’язати орган пенсійного фондуприйняти певне рішення на підставі документів, які ним не отримувались, авідтак і не були враховані при прийнятті оскаржуваного рішення.
Відтак, розглянувши подані документи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та прийняте відповідачем рішення, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають частковому задоволенню.
Відповідно до ч. 1, 3 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відповідно до частини 1 статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб’єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Керуючись ст.ст. 139, 244-250, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1, Донецька обл., м. Гірник, вул. Калініна, б. 19 кв. 1) до Селидовського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (ЄДРПОУ: 41247274, Донецька обл., с. Селидове, вул. Героїв праці, 6) про скасування рішення та зобов`язання вчини певні дії – задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішенняСелидовського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області б/н від 11 жовтня 2017 року про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії незалежно від віку.
Зобов'язати Селидовське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 02 жовтня 2017 року №2494 про призначення пенсії незалежно від віку.
Зобов'язати Селидовське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області у строк один місць подати звіт про виконання судового рішення.
Стягнути з Селидовського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (ЄДРПОУ: 41247274, Донецька обл., с. Селидове, вул. Героїв праці, 6)на користь ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1, Донецька обл., м. Гірник, вул. Калініна, б. 19 кв. 1) судові витрати у сумі 640 (шістсот сорок тисяч) грн. 00 коп.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі застосування судомч.ч. 4, 5, 6 ст. 250 КАС України зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Бабаш Г.П.