
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 лютого 2018 р. Справа№805/4781/17-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Час прийняття рішення: 12 год. 10 хв.
Донецький окружний адміністративний суд у складі: головуючий суддя: Буряк І.В.,
секретар судового засідання: Радчинської Т.В.
за участю:
представника позивача: ОСОБА_1,
представника відповідача: ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні позовну заяву ОСОБА_3, місцезнаходження: Донецька область, м. Краматорськ, вул. 127, буд. 95, РНОКПП НОМЕР_1 до Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області, місцезнаходження: Донецька область, м. Маріуполь, вул. 130-ї Таганрозької дивізії, буд. 144, про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_3 (надалі – позивач, ОСОБА_3Ю.) звернулася до суду з адміністративним позовом до Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області (надалі – відповідач, ГУ ДФС у Донецькій області) про скасування податкового повідомлення-рішення №0004611405 від 20.10.2017р. на суму 44 000,00 грн. та скасування податкового повідомлення-рішення №0004621405 від 20.10.2017р. на суму 01,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на протиправність спірних рішень та зазначає, що за місцем проведення перевірки (м. Краматорськ, вул. Паркова, 81) був наявний реєстратор розрахункових операцій та після отримання ліцензії ОСОБА_3 здійснювала господарську діяльність саме в тому магазині, місце розташування якого було визначено в ліцензії. При цьому, позивач вказує на те, що під час отримання ліцензії, у зв'язку з необхідністю зазначення конкретної адреси місця торгівлі, нею було зазначено адресу: м. Краматорськ, вул. Паркова, б.1, зупинка район Критого ринку, оскільки в договорі оренди нежитлових приміщень №1 від 10.02.2017р. не зазначено чітка адреса магазину. Також позивач зазначає, що адреса: м. Краматорськ, вул. Паркова, 81 - це адреса всього Критого ринку, за якою не зареєстрований жодний магазин.
Крім того, позивач посилається на відсутність у контролюючого органу доказів на підтвердження здійснення продажу горілки за ціною нижчою за мінімальні роздрібні ціни.
Представник позивача у судовому засіданні адміністративний позов підтримав та просив задовольнити позовні вимоги.
Відповідач надав відзив на адміністративний позов, за яким вважає, що позовна заява є безпідставною та такою, що не підлягає задоволенню, оскільки під час проведення перевірки за адресою здійснення позивачем господарської діяльності: м. Краматорськ, вул. Паркова, 81, було встановлено відсутність зареєстрованого за цією адресою реєстратора розрахункових операцій. Також ліцензії на право здійснення позивачем реалізації алкогольних та тютюнових виробів в господарській одиниці за вказаною адресою – відсутні.
Представник відповідача у судовому засіданні адміністративний позов не визнав та просив відмовити у задоволенні позовних вимог повністю.
Позивачем надана відповідь на відзив на адміністративний позов, в якому зазначено, що магазин, що перевірявся, та місце проведення господарської діяльності фізичною особою-підприємцем ОСОБА_3, яке зазначено в ліцензіях, це один і той же об’єкт нерухомості. Також вказує на те, що перевірка проводилася в магазині, який знаходиться на зупинці в районі Критого ринку.
Суд, заслухавши надані пояснення сторін, перевіривши матеріали справи та оцінивши повідомлені сторонами обставини, дійшов наступних висновків.
08 лютого 2017 року ОСОБА_3 зареєстрована у якості фізичної особи-підприємця, номер запису: 2 270 000 0000 0196889, основний вид діяльності якої: роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами, про що зазначено у відомостях з Єдиного державного реєстру, безоплатний доступ до яких забезпечується на підставі Порядку надання відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України від 10.06.2016р. № 1657/5, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 10 червня 2016р. за № 839/28969, та в копії виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 09.02.2017р.
Також відповідно до вказаних відомостей 25.01.2018р. проведено державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичною особою-підприємцем ОСОБА_3, номер запису: 22700060002019689.
10 лютого 2017 року між ОСОБА_4, у якості орендодавця, та ОСОБА_3, у якості орендаря, укладено договір оренди нежитлових приміщень №1, а саме магазину для роздрібної торгівлі продовольчими товарами за адресою: м. Краматорськ, вул. Паркова-зупинка, район Критого ринку, строк оренди: з 10.02.2017р. до 31.12.2017р.
22 лютого 2017 року позивач отримала ліцензію на право здійснення роздрібної торгівлі тютюновими виробами з терміном дії з 22.02.2017р. до 22.02.2018р. №05/15/17/1/10779. В цій ліцензії місцем торгівлі визначено: Донецька область, м. Краматорськ, вул. Паркова, б.1, зупинка район Критого ринку.
Також 22 лютого 2017 року позивач отримала ліцензію на право здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями з терміном дії з 22.02.2017р. до 22.02.2018р. №05/15/17/0/10778. В цій ліцензії місцем торгівлі визначено: Донецька область, м.Краматорськ, вул. Паркова, б.1, зупинка район Критого ринку.
28 вересня 2017 року відповідачем проведено фактичну перевірку за дотриманням позивачем порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності свідоцтв про державну реєстрацію підприємницької діяльності торгових патентів і ліцензій, за наслідками якої складено відповідний акт перевірки зареєстрований за №43/05/99/14/05/НОМЕР_2 від 05.10.2017р.
З вказаного акта перевірки випливає, що була проведена перевірка магазину за адресою: м. Краматорськ, вул. Паркова, б.81, суб’єкта господарської діяльності – фізичної особи-підприємця ОСОБА_3. При цьому, перевірка була проведена у присутності ОСОБА_5, яка обіймає посаду продавця.
В акті наявні відомості щодо надання до перевірки вказаних ліцензій №05/15/17/1/10779 від 22.02.2017р. та №05/15/17/0/10778 від 22.02.2017р. (наявні у матеріалах справи), а також щодо проведення розрахункової операції із застосуванням РРО на повну суму покупки: сигарети «Rothmans Demi» 1 упаковка за ціною 24,65 грн. та горілка Nemiroff медова з перцем міцністю 40 % об 0,2 літра за ціною 31,00 грн., однак РРО зареєстрований на іншу адресу: м. Краматорськ, вул. Паркова, б.1.
Відповідачем зазначено, що: - позивачем не забезпечена відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті роздрукованому на РРО о 11 годині 43 хвилині – надлишок 92,50 грн.; - розрахунковий документ не відповідає дійсності; - встановлений факт реалізації горілки та сигарет без відповідних ліцензій на господарську одиницю – магазин за адресою м. Краматорськ, вул. Паркова, б.81; - встановлено факт продажу горілки Nemiroff медова з перцем міцністю 40 % об. 0,2 літра за ціною 31,00 грн. (в акті вказано, що повинна коштувати 31,82 грн.)
На підставі наведеного відповідач дійшов висновків, що позивачем порушено: - пункти 1, 2 та 13 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»; - ст.15 «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»; - вимог постанови Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2008 р. №957 «Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв».
Вказаний акт №43/05/99/14/05/НОМЕР_2 від 05.10.2017р. підписано позивачем без зауважень. Також продавцю вручені відповідні направлення на перевірку від 25.09.2017р. №1410 та від 25.09.2017р. №1411.
В описі готівкових коштів, які знаходяться на місці проведення розрахункових операцій у господарській одиниці, що розташована за адресою: м. Краматорськ, вул. Паркова, 81, район зупинки – магазин «Остановочка» та належить ФОП ОСОБА_3 зазначено, що загальна сума готівкових коштів на місці проведення розрахунків складає 240,00 грн., сума коштів, яка зазначена у денному звіті РРО складає 147,50 грн., невідповідність сум готівкових коштів 92,50 грн. Цей опис підписано продавцем.
У письмових поясненнях продавця ОСОБА_5 від 28.09.2017р. зазначено, що у касі більша сума, оскільки вона помилилася при розміні коштів. Крім того, зазначено, що при попередньому кодуванні товару вона помилилася у кодування ціни, тому пробила горілку Nemiroff медова з перцем 0,2 літра за ціною 31,00 грн.
Крім того, до суду наданий відповідний х-звіт денний ФОП ОСОБА_3 від 28.09.2017р. (11 год. 43 хв.) фіскальний №3000299830, в якому зазначено суму готівкою 147,50 грн., а також фіскальний чек ФОП ОСОБА_3 від 28.09.2017р. (10 год. 55 хв.) фіскальний №3000299830 щодо продажу горілки 0,2 л. за 31,00 грн. та сигарет за 24,65 грн.
Вказані х-звіт денний та фіскальний чек містять відомості щодо розташування магазину за адресою: м. Краматорськ, вул. Паркова, буд.1, корп. зупинка, район Критого ринку.
В реєстраційному посвідченні №3000299830 від 15.02.2017р. на реєстратор розрахункових операцій MINI 500.02ME заводський №ПБ57725137 фіскальний №3000299830 вказано адресу господарської одиниці: м. Краматорськ, вул. Паркова, буд.1.
На підставі акта перевірки №43/05/99/14/05/НОМЕР_2 від 05.10.2017р. відповідачем прийняті:
- податкове повідомлення-рішення №0004621405 від 20.10.2017р., яким за порушення п.1 та п.2 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» та на підставі пп.54.3.3 п.54.3 ст.54 Податкового кодексу України і п.1 ст.17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» до позивача застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) у розмірі 01,00 грн.;
- податкове повідомлення-рішення №0004611405 від 20.10.2017р., яким за порушення ст.15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2008 р. № 957 «Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв» в частині алкогольних напоїв за цінами нижчими від встановлених мінімальних цін, на підставі пп.54.3.3 п.54.3 ст.54 Податкового кодексу України і абзацу п’ятого, абзацу 14 ч.2 ст.17 цього Закону до позивача застосовано штраф у розмірі 44 000,00 грн.
З розрахунку штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) до податкового повідомлення-рішення №0004611405 від 20.10.2017р. вбачається, що до позивача застосовано: - штраф у розмірі 17 000,00 грн. за продаж алкогольних напоїв без наявності ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями; - штраф у розмірі 17 000,00 грн. за продаж сигарет без наявності ліцензії на роздрібну торгівлю тютюновими виробами; та 10 000,00 грн. за порушення вимог постанови Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2008 р. № 957 «Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв».
Позивачем до суду надана інформаційна довідка від 20.12.2017р. №108400799 – Інформація з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об’єктів нерухомого майна щодо об’єкта нерухомого майна, в якій наведені відомості про об’єкти нерухомого майна за адресою: м. Краматорськ, вул. Паркова, б.81.
З вказаної інформаційної довідки судом встановлено, що за наведеною адресою розташовані: земельні ділянки, у тому числі для розміщення будівель ринку та землі комерційного використання; спортивно-оздоровчий комплекс. Ця довідка підтверджує наявність за адресою: м. Краматорськ, вул. Паркова, б.81 землі для розміщення будівель ринку.
З відкритого інтернет-сайту «Googleкарти» (https://www.google.com.ua/maps/place/Parkova+St,+1,+Kramators'k,+Donetsk+Oblast,+84300/@48.7300451,37.5903112,15.5z/data=!4m5!3m4!1s0x40df9706e4f2c09d:0xb225999d7fd74bec!8m2!3d48.7345845!4d37.5773595) випливає, що адреса м. Краматорськ, вул. Паркова, б.1 та адреса: м. Краматорськ, вул. Паркова, б.81 (Критий ринок) знаходяться на відстані приблизно 1,5 – 1-7 км. Таким чином, суд вважає безпідставним твердження позивача про те що місце торгівлі фактичне та місце торгівлі, яке вказане у ліцензії, - один і той же магазин.
Суд вважає, що позивачем не надано жодних належних доказів або розумного обґрунтування щодо належності адреси: м. Краматорськ, вул. Паркова, б.1 до місця розташування господарської одиниці (місця торгівлі) біля Критого ринку за адресою м. Краматорськ, вул. Паркова, б.81.
При цьому, зазначення в ліцензії «зупинка район критого ринку» може вважатися орієнтиром розташування певної господарської одиниці (місця торгівлі) за умови вказівки належної адреси, проте, як було встановлено судом, цей орієнтир фактично не відповідає адресі: м. Краматорськ, вул. Паркова, б.1.
Закон України від 06 липня 1995 року №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» визначає правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг. Дія його поширюється на усіх суб'єктів господарювання, їх господарські одиниці та представників (уповноважених осіб) суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції у готівковій та/або безготівковій формі, про що зазначено в абзаці першому преамбули цього Закону.
Статтею другою вказаного Закону визначено, що розрахункова операція - це приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки - оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця.
Розрахунковий документ - це документ встановленої форми та змісту (касовий чек, товарний чек, розрахункова квитанція, проїзний документ тощо), що підтверджує факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) коштів, купівлі-продажу іноземної валюти, надрукований у випадках, передбачених цим Законом, і зареєстрований у встановленому порядку реєстратором розрахункових операцій або заповнений вручну.
Місце проведення розрахунків - це місце, де здійснюються розрахунки із покупцем за продані товари (надані послуги) та зберігаються отримані за реалізовані товари (надані послуги) готівкові кошти, а також місце отримання покупцем попередньо оплачених товарів (послуг) із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо.
У відповідності до пунктів 1, 2 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» передбачено, що суб’єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов’язані: - проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок; - видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, включаючи ті, замовлення або оплата яких здійснюється з використанням мережі Інтернет, при отриманні товарів (послуг) в обов’язковому порядку розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції.
Пунктом 3 Розділу І Порядку реєстрації та застосування реєстраторів розрахункових операцій, що застосовуються для реєстрації розрахункових операцій за товари (послуги), затвердженого Наказом Міністерства фінансів України 14.06.2016р. № 547, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 05 липня 2016р. за № 918/29048, визначено, що адреса господарської одиниці – це адреса, зазначена в документі на право власності або користування господарською одиницею, договорі оренди. Господарська одиниця - це стаціонарний або пересувний об'єкт, у тому числі транспортний засіб, де реалізуються товари чи надаються послуги та здійснюються розрахункові операції.
Відповідно до п.3 Розділу ІІІ вказаного порядку передбачено, що РРО може застосовуватись тільки в тій господарській одиниці, яка зазначена в реєстраційному посвідченні, відповідно до сфери застосування, установленої Державним реєстром РРО, та за наявності договору про технічне обслуговування і ремонт РРО.
Таким чином, оскільки в реєстраційному посвідченні №3000299830 від 15.02.2017р. на реєстратор розрахункових операцій MINI 500.02ME заводський №ПБ57725137 фіскальний №3000299830 вказано адресу господарської одиниці: м. Краматорськ, вул. Паркова, буд.1, суд вважає, що позивач не мала права використовувати цей реєстратор розрахункових операцій за іншим місцем проведення розрахунків.
Суд вважає, що фіскальний чек ФОП ОСОБА_3 від 28.09.2017р. (10 год. 55 хв.) фіскальний №3000299830 підтверджує продаж товарів, але не підтверджує проведення розрахункової операції через зареєстрований у встановленому порядку реєстратор розрахункових операцій на господарській одиниці за адресою: м. Краматорськ, вул. Паркова, буд.81 у розумінні наведених приписів законодавства.
Також цей фіскальний чек не є належним розрахунковим документом, який мав бути виданий покупцю у місці розрахунків за адресою: м. Краматорськ, вул. Паркова, буд.81.
На підставі суд вважає обґрунтованими висновки відповідача про порушення позивачем вимог пунктів 1, 2 ст.3 Закону України від 06 липня 1995 року №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
Приписами п.1 ст.17 вказаного Закону передбачено, що за порушення вимог цього Закону до суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів доходів і зборів застосовуються фінансові санкції у таких розмірах: у разі встановлення протягом календарного року в ході перевірки факту: проведення розрахункових операцій з використанням реєстраторів розрахункових операцій або розрахункових книжок на неповну суму вартості проданих товарів (наданих послуг); непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій з фіскальним режимом роботи; невідповідності у юридичних осіб на місці проведення розрахунків суми готівкових коштів сумі коштів, зазначеній у денному звіті, більше ніж на 10 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, а в разі використання юридичною особою розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня; нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки на окремому господарському об'єкті такого суб'єкта господарювання: вчинене вперше - 1 гривня; за кожне наступне вчинене порушення - 100 відсотків вартості проданих з порушеннями, встановленими цим підпунктом, товарів (послуг).
Приписами ч.1 ст.15 вказаного Закону передбачено, що Контроль за додержанням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи доходів і зборів шляхом проведення фактичних та документальних перевірок відповідно до Податкового кодексу України.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку про правомірність спірного податкового повідомлення-рішення №0004621405 від 20.10.2017р. на суму 01,00 грн.
Статтею першою Закону України від 19 грудня 1995 року №481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» визначено, що роздрібна торгівля - це діяльність по продажу товарів безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших суб'єктах господарювання громадського харчування.
Місце торгівлі - це місце реалізації товарів, у тому числі на розлив, в одному торговому приміщенні (будівлі) за місцем його фактичного розташування, для тютюнових виробів та пива - без обмеження площі, для алкогольних напоїв, крім пива, - торговельною площею не менше 20 кв. метрів, обладнане реєстраторами розрахункових операцій (незалежно від їх кількості) або де є книги обліку розрахункових операцій (незалежно від їх кількості), в яких фіксується виручка від продажу алкогольних напоїв та тютюнових виробів незалежно від того, чи оформляється через них продаж інших товарів.
Ліцензія (спеціальний дозвіл) – це документ державного зразка, який засвідчує право суб'єкта господарювання на провадження одного із зазначених у цьому Законі видів діяльності протягом визначеного строку.
Законодавчими приписами ст.15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» передбачено, що роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами може здійснюватися суб'єктами господарювання всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій.
Плата за ліцензію на роздрібну торгівлю алкогольними напоями, крім сидру та перрі (без додання спирту), становить 8000 гривень на кожний окремий, зазначений в ліцензії електронний контрольно-касовий апарат (книгу обліку розрахункових операцій), що знаходиться у місці торгівлі; на роздрібну торгівлю тютюновими виробами на кожне місце торгівлі - 2000 гривень, а на території сіл і селищ, за винятком тих, що знаходяться у межах території міст, - 500 гривень на роздрібну торгівлю алкогольними напоями, крім сидру та перрі (без додання спирту), на кожний окремий, зазначений у ліцензії електронний контрольно-касовий апарат (книгу обліку розрахункових операцій), що знаходиться у місці торгівлі, і 250 гривень - на роздрібну торгівлю тютюновими виробами на кожне місце торгівлі.
Ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями і тютюновими виробами видаються уповноваженими Кабінетом Міністрів України органами виконавчої влади в містах, районах, районах у містах Києві та Севастополі за місцем торгівлі суб'єкта господарювання терміном на один рік і підлягають обов'язковій реєстрації в органі доходів і зборів, а у сільській місцевості - і в органах місцевого самоврядування за місцем торгівлі суб'єкта господарювання.
Ліцензія видається за заявою суб'єкта господарювання.
У заяві про видачу ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями додатково зазначаються адреса місця торгівлі, перелік реєстраторів розрахункових операцій (книг обліку розрахункових операцій), які знаходяться у місці торгівлі, а також інформація про них: модель, модифікація, заводський номер, виробник, дата виготовлення; реєстраційні номери посвідчень реєстраторів розрахункових операцій (книг обліку розрахункових операцій), які знаходяться у місці торгівлі, та дата початку їх обліку в органах державної фіскальної служби.
У заяві на видачу ліцензії на роздрібну торгівлю тютюновими виробами зазначається адреса місця торгівлі.
У додатку до ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями суб'єктом господарювання зазначається адреса місця торгівлі і вказуються перелік електронних контрольно-касових апаратів та інформація про них: модель, модифікація, заводський номер, виробник, дата виготовлення; реєстраційні номери книг обліку розрахункових операцій, які знаходяться у місці торгівлі.
Таким чином, ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями та на роздрібну торгівлю тютюновими виробами видаються з урахуванням здійснення такої торгівлі на визначених реєстраторах розрахункових операцій (книг обліку розрахункових операцій) та у визначеному місці торгівлі, як місці реалізації товарів в одному торговому приміщенні (будівлі) за місцем його фактичного розташування.
Таким чином, оскільки у позивача були відсутні ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями та на роздрібну торгівлю тютюновими виробами у місці торгівлі за місцем проведення перевірки, суд погоджується з висновками відповідача про порушення ОСОБА_3 в частині здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями та роздрібної торгівлю тютюновими виробами без наявності відповідних ліцензій.
Крім того, суд звертає увагу на те, що приписами ст.15 вказаного Закону передбачено, що у разі зміни відомостей, зазначених у виданій суб'єкту господарювання ліцензії (за винятком змін, пов'язаних з реорганізацією суб’єкта господарювання та/або зміною типу акціонерного товариства), орган, який видав ліцензію, на підставі заяви суб'єкта господарювання протягом трьох робочих днів видає суб'єкту господарювання ліцензію, оформлену на новому бланку з урахуванням змін.
Тобто у позивача була можливість усунути невідповідність в адресі місця здійснення діяльності, але з моменту отримання ліцензії та до проведення перевірки позивач не скористалася такою можливістю.
У відповідності до ст.1 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» визначено, що мінімальні роздрібні ціни на алкогольні напої - ціни, які визначаються виходячи з мінімальних оптово-відпускних цін на цю продукцію та торговельної надбавки.
Статтею 18 вказаного Закону надано Кабінету Міністрів України право встановлювати мінімальні оптово-відпускні та роздрібні ціни на алкогольні напої.
Пунктом першим Постанови Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2008 р. № 957 «Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв», в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин, установити розмір мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв згідно з додатком.
Додатком до вказаної постанови «Розмір мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв» визначено мінімальну ціну за 1 літр 100-відсоткового спирту щодо горілки та лікеро-горілчаних виробів у розмірі 397,76 грн.
Таким чином, з урахуванням приміток у зазначеному Додатку, мінімальна ціна реалізованої горілки 0,2 літра 40 % об. повинна була складати 31,82 грн. (397,76х0,2х40/100).
На підставі наведеного, суд вважає правомірним висновок відповідача про порушення мінімальної роздрібної ціни при продажу алкогольного напою.
Факт продажу за ціною нижчої від мінімальної (за 31,00 грн.), підтверджується фіскальним чеком ФОП ОСОБА_3 від 28.09.2017р. (10 год. 55 хв.) та письмовими поясненнями продавця ОСОБА_5 від 28.09.2017р.
У відповідності до п.2 зазначеної Постанови вказано Державній фіскальній службі, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласним, Київській і Севастопольській міським державним адміністраціям установити в межах своїх повноважень контроль за дотриманням: державної дисципліни цін суб'єктами підприємницької діяльності всіх форм власності, які здійснюють оптову і роздрібну торгівлю алкогольними напоями за наявності у них ліцензій; Правил роздрібної торгівлі алкогольними напоями, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30 липня 1996 р. № 854.
Частинами 1 та 2 ст.17 вказаного Закону передбачено, що за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.
До суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі: оптової (включаючи імпорт та експорт) і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами без наявності ліцензій (крім випадків, передбачених цим Законом), - 200 відсотків вартості отриманої партії товару, але не менше 17000 гривень; оптової або роздрібної торгівлі коньяком, алкогольними напоями, горілкою, лікеро-горілчаними виробами та вином за цінами, нижчими за встановлені мінімальні оптово-відпускні або роздрібні ціни на такі напої - 100 відсотків вартості отриманої партії товару, розрахованої виходячи з мінімальних оптово-відпускних або роздрібних цін, але не менше 10000 гривень.
Частиною 4 ст.17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» встановлено, що рішення про стягнення штрафів, передбачених частиною другою цієї статті, приймаються органами доходів і зборів та/або органом, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами, та іншими органами виконавчої влади у межах їх компетенції визначеної законами України.
У відповідності до пп.54.3.3 п.54.3 ст.54 Податкового кодексу України передбачено, що контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов'язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган.
На підставі наведеного, суд дійшов висновку про правомірне застосування відповідачем спірними рішеннями штрафів за порушення вимог Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» та вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2008 р. № 957 «Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв».
Таким чином, перевіривши спірні рішення згідно ч.3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає, що за наведеними позивачем підставами адміністративного позову у задоволені позовних вимог слід відмовити.
Відповідно до приписів статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати не підлягають відшкодуванню.
Керуючись ст. ст. 9, 19, 62-78, 90, 132, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ВИРІШИВ:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_3 (84320, АДРЕСА_1; РНОКПП НОМЕР_1) до Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області (Донецька область, м. Маріуполь, вул. 130-ї Таганрозької дивізії, буд. 144; ідентифікаційний код: 39406028) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень - відмовити повністю.
Судові витрати здійснені позивачем відшкодуванню не підлягають.
Рішення прийнято у нарадчій кімнаті, вступна та резолютивна частини рішення проголошено у судовому засіданні 08 лютого 2018 року, повний текст рішення буде виготовлений протягом п’яти днів з дня завершення судового розгляду.
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Повний текст рішення виготовлено 12 лютого 2018 року.
Суддя Буряк І. В.